ARTİSTİK BUZ PATENİ

Yu-Na Kim: Yeni serbest programı ülkesine yazdığı “bir aşk mektubu…”

Posted in Haberler by ursuspolaris on 03 Aralık 2010

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları şampiyonu Yu-Na Kim, yeni sezondan kullanacağı serbest programın, koreografı tarafından Güney Kore’ye “bir aşk mektubu” olarak tasarlandığını açıkladı.

Tokyo’da Mart ayında düzenlenen 2011 Dünya Şampiyonası için hazırlanan bu program, geleneksel Kore müziği ile klâsik “Giselle” balesinden alınan bölümlerden oluşuyor.

Kim, “Olimpiyatlarda elde ettiğim başarıdan sonra Kore halkına ve bana verdiği coşkulu desteğe teşekkür etme zamanı geldiğini düşündüm” dedi.

Güney Koreli patencinin koreografı David Wilson da, yensi serbest programın “vatanına saygının bir ifadesi, Kim’den Kore’ye bir aşk mektubu” olduğunu söyledi.

20 yaşındaki patenci, yeni kısa programının müziği Giselle hakkında bilgi verirken “İlk kez bir bale müziği seçiyorum. Bunun, benim yeni bir yanımı göstermek için iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum” dedi.

Kim, Mart 2010’da düzenlenen 2010 Dünya Şampiyonasından sonra hiçbir yarışmaya girmedi.

Yu-Na Kim, 2006’dan bu yana Toronto’da gözetiminde çalıştığı Kanadalı antrenörü Brian Orser’ ile Ağustos yollarını ayırdığını açıklamış, daha sonra da Toronto’dan ayrılarak ABD’ye gideceğini ve çalışmalarına orada devam edeceğini duyurmuştu.

Kim, Temmuz ayında da, 2010 ISU Grand Prix yarışmalarına katılmayacağını ve bütün dikkatini 2011 Dünya Şampiyonasına çevireceğini söylemişti.

Güney Koreli patenci Ekim ayında da, yeni antrenörünün Peter Oppegard olduğunu açıklamıştı.

Oppegard, beş kez Dünya şampiyonluğunu kazanan Amerikalı Michelle Kwan’ın eniştesi… 2001’de Kwan’ın kız kardeşi Karen’le evlenen Oppegard, Michelle Kwan’ın sahibi olduğu bir paten salonunda antrenör olarak çalışıyor.

Kim, Olimpiyatlarda iki kez madalya kazanan eski bir sporcu olan Kanadalı Brian Orser’ın önderliğinde parlak bir spor hayatı geçirmişti.

2008 Dünya Şampiyonasında üçüncü olan Kim, sonraki iki sezonda girdiği yarışmaların ikisi dışında hepsinde şampiyon olmuştu. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında en önemli rakibi Japon Mao Asada’yı geride bırakarak altın madalya kazanan Kim, aynı zamanda kendisine ait en yüksek toplam puan rekorunu da 18 puan farkla yeniden kırmıştı. Kim, 2010 Dünya Şampiyonasında kısa programda sekizinci olmasına rağmen gümüş madalyayı kazanmayı başarmış ancak şampiyonluğu Asada’ya kaptırmıştı.

Güney Kore’nin Gyounggi-Do kentinde 5 Eylül 1990’da doğan Yu-Na Kim, Dünya Şampiyonaları ve Kış Olimpiyatlarında Gençler ve Büyükler kategorisinde Güney Kore adına (altın, gümüş ya da bronz) madalya kazanan ilk patenci olarak tarihe geçti.

Forbes dergisi, Ağustos ayında, yıllık 9,7 milyon dolarlık gelirle Kim’i en çok para kazanan kadın sporcular arasında göstermişti.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: