ARTİSTİK BUZ PATENİ

Rusya’nın gençlerinden : Alexandra Stepanova & Ivan Bukin

Posted in Haberler by ursuspolaris on 22 Aralık 2010

Kısa dans – Serbest dans –

Rusya, ISU JGP yarışmalarında iyi sonuçlar elde etmek için her yıl uluslararası arenaya yeni bir dans takımı sürer.

Bu sezon, Rusya’nın buz dünyasına armağan ettiği ikili Alexandra Stepanova/Ivan Bukin çifti oldu. Stepanova/Bukin ikilisi, Uluslararası plana çıktıkları ilk yılda Fransa ve Japonya Gençler Grand Prix yarışmalarında şampiyon oldu ve final yarışmasında da bronz madalya elde etti.

Genç dans takımının serbest dansında adım dizileri dışında (üç) koreografilerinde bulunan bütün elementlerin değerlendirilmesi dört üzerinden yapıldı. Bu da, onların daha yüksek puan almasını sağladı. Ruslar, kısa dansta da, Viyana Valsi’nin ilk bölümünde bulunan adım dizileri için dört zorluk derecesi elde ederken, lift ve twizzle’ları da üç üzerinden değerlendirildi.

Stepanova, “Bu sonuç bizi çok mutlu etti. Kısa dans sonrasında biraz gergindik, amacımız üçüncü sırada kalabilmekti” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Bukin adı size yabancı olmasa gerek… Ivan Bukin, 1988 Kış Olimpiyatlarında Buz Dansı’nda Natalia Bestemianova ile altın madalya kazanan Andrei Bukin’in oğlu… Bestemianova/Bukin çifti, Buz Dansı tarihinin ne başarılı takımları arasında yer alır. İkili, ayrıca 1984 Kış Olimpiyatlarında da gümüş madalya kazanmış ve Dünya Şampiyonalarında dört, Avrupa Şampiyonalarında da beş kez altın madalya elde etmişti.

Stepanova 15, Bukin 17 yaşında. Buz Dansı’nda Rusya’nın geleceğini temsil ediyor. Antrenör Irina Zhuk ve Alexander Svinin’in önderliğinde dört yıl Moskova’da birlikte çalışmaya başladılar.

Zhuk, “Sasha (Alexandra) St. Petersburg’lu. Teklerde kayıyordu. Çocuk olsa bile onun Buz Dansı’na çok yatkın olduğunu görebiliyorsunuz. Bacaklarının uzun olması nedeniyle atlayışları iyi değildi. Bu da, onun doğrudan Buz Dansı’na başlaması anlamına geliyordu. Vania da (Ivan), Teklerde kayardı. Ama açıkça görülüyordu ki ileride iyi bir dansçı olacaktı. Ne de olsa genlerinde dansçılık vardı” diyor.

Bukin, Stepanova ile bir araya gelmeden önce Elena Ilinykh ile deneme kayışları yaptı.

Bukin, Stepanova hakkında, “Sasha ile kaymak hoşuma gidiyor. Teklerde de iyi bir patenciydi. Onunla kaymak kolay” derken, Stepanova da, “Ben çok utangaçtım. İlk önce Vania konuştu benimle. Onunla kaymak güzel. Daha iyi olacağımızı umuyorum” diyerek görüşlerini aktarıyor.

Saint Petersburg’da 19 Ağustos 1995’de doğan Stepanova, beş yaşındayken buz patenine başladı. Spora başlamasına annesi öncülük etti. “Sporcu bir aileden geliyorum. Annem Voleybol oynarmış, babam da sürat patencisiymiş” diyor Stepanova.

Saint Petersburg’da Buz Dansı okulu olmadığı için iki genç patenci, Moskova’ya gitmek zorunda kaldı. Bukin, patenci bir aileden geliyor. Annesi de patenci.

Bukin, “Aslına bakarsanız, babam patenci olmamı istemedi. Beni babaannem bu spora başlattı. Annem, Teklerde yarışmamı istiyordu. Ama bana Buz Dansı’na geçip geçmeyeceğim sorulduğunda hemen kabul ettim. Doğrusunu söylemek gerekirse, atlayışlarım iyi değildi” diye konuşuyor açık yüreklilikle…

Moskova’da 16 Eylül 1993’de doğan Bukin’in 10 yaş büyük abisi sporcu değil. Kendisi de Beden Eğitimi Enstitüsünde öğrenci. “Üniversitede iyi bir eğitim almak istiyorum ama yoğun antrenman programları ve yarışmalarda bu zor olacak” diyor.

Stepanova da öğrenci.

Stepanova ve Bukin, geçen sezondan bu yana çok ilerleme kaydetti. Bu da, onların Gençler seviyesindeki yarışmalara iyi bir başlangıç yapmalarını sağladı.

Antrenörleri Svinin, “Bizim esas takımlarımız Khokhlova/Novitski ve Rubleva/Shefer’di. Onlar çekildi. Biz de, bu durumda yeni kuşak patencilerle çalışmaya başladık. Vania ve Sasha’nın avantajlı yanı, çok çalışmayı sevmeleri ve amaçlarına ulaşma isteği… Ayrıca, iyi bir antrenör, koreograf, fizik tedavi uzmanı ve psikolog grubumuz var” diye konuşuyor.

Bukin, çift olarak birbirlerini iyi anlamaya başladıklarında başarının geldiğini düşünüyor. “İlgi çeken programlarımız var. Onları icra etmek hoşumuza gidiyor. Ayrıca, çok ciddî hedeflerimiz var. Hedeflerimize ulaşmaya çalışıyoruz” diyerek görüşlerini aktarıyor Stepanova…

Amaçları gerçekten büyük… Bukin amaçlarını şöyle özetliyor: “Daha iyi kaymayı öğrenmek ve tabii ki Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak istiyoruz…”

Bukin’in, spor hayatında örnek aldığı kişi olması hiç de şaşırtıcı değil. Ayrıca, babasının partneri Natalia Bestemianova, annesi Elena Vasiukova ve Igor Bobrin de gözdeleri arasında.

Bukin, “Babamın Natasha (Natalia Bestemianova) ile yarışmalarını izledim. Çok güzel ve hızlı kayıyorlar. Ayrıca antrenörlerimiz Irina Zhuk ve Alexander Svinin de gerçek birer profesyonel…” diyor.

Stepanova’nın örnek aldığı sporcu ise Rus dansçıları Ekaterina Rubleva/Ivan Shefer ile iki kez Dünya şampiyonu olan Bulgar takımı Albena Denkova ve Maxim Staviski…

Bukin, babasının adının getirdiği beklentiler ve onun yarattığı baskıyla kolayca başa çıkıyor görünüyor. “Babamla guru duyuyorum ve ben de onun gibi Olimpiyat şampiyonu olmak istiyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım” diyor.

Antrenörü Zhuk da, “Açıkça söylemek gerekirse Vania, büyük bir sorumluluk altında. Bire Olimpiyat şampiyonunun oğlu. Ama bu durumla başa çıkabiliyor. Baba Bukin de, deneyimlerini oğluna aktarıyor ve her bakımdan ona destek çıkıyor” diye konuşuyor.

Antrenörleri, Stepanova’yı, “Amacına kilitlenmiş ve korkusuz”, Bukin’i de “güçlü bir erkek” olarak nitelendiriyor.

Zhuk, “Bu çiftle çalışmak kolay oluyor. Bize güveniyorlar. Uysallar. Risk almaktan çekinmiyorlar. Aralarında da iyi anlaşıyorlar” diyor.

Stepanova, partnerini “Yetenekli, iyi huylu ve anlayışlı” olarak nitelendirirken Bukin de Stepanova’yı  “Güzel, iyi huylu ve yetenekli” olarak gördüğünü belirtiyor.

Antrenörlerine göre, ikilinin güçlü yanı, hızlı olmaları, yumuşak kaymaları, korkusuz olmaları. Şimdiye kadar ortaya çıkan zayıf yanları ise sunumları… Zhuk, bu zayıf yanlarının zaman içinde yarışmalara girdikçe geçeceğini belirtiyor.

Bu sezon kısa dans için vals ve tangodan oluşan bir program ve Pembe Panter’in müziği üzerine hazırlanan bir serbest dans kullanıyorlar.

Svinin, “Bu ikilinin yeteneklerine uygun bir müzik aradık. Vana ve Sasha iyi bir dans takımı oluşturuyor. Pembe Panter’in caz versiyonunu dinleyince bunun onlar için uygun olacağını düşündük. Onların da hoşuna gitti” diyor.

İki JGP yarışmasında altın, finalde de bronz madalya kazanmaları Stepanova/Bukin ikilisinin Dünya Gençler Şampiyonasına gitme şansını artırdı. Ancak ISU JGP finalinde yarışan sekiz takımdan altısının Rus olduğu düşünülürse, Dünya Gençler Şampiyonasına katılmanın ne denli zor olduğu ortaya çıkıyor.

Dereceleri

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: