ARTİSTİK BUZ PATENİ

Alisa Agafonova/Alper Uçar: “Cumhuriyet tarihinde bir ilk…”

Posted in Haberler by ursuspolaris on 04 Şubat 2011

Alisa ve Alper’in kısa ve serbest danslarını izlemek için tıklayınız – Alissa Agafonova/Alper Uçar

Erzurum’da düzenlenen 2011 Üniversiteler Kış Oyunları Buz Dansı yarışmasında gümüş madalya kazanan Alisa Agafonova/Alper Uçar ikilisi, gelecekten umutlu göründü.

Agafonova/Uçar ikilisi, Erzurum’da düzenledikleri basın toplantısında, yarışmalara madalya kazanmak için katıldıklarını ve yarışma sırasında ilk hedeflerinin kısa dansta ilk beş arasında yer almak olduğunu belirtti. İlk aşamada, bu amaçlarına ulaştıklarını söyleyen Alper, madalya kazanmalarıyla ilgili olarak, “Bu başarımız Cumhuriyet tarihinde bir ilk, lütfen kimse küçümsemesin” dedi. Madalyanın cinsinin önemli olmadığını belirten Alper, ”Hem Alisa hem ben birkaç haftadır hastayız. Hasta olup madalya kazanmak büyük başarı’‘ diye ekledi.

Erzurum seyircisinin desteğinin “mükemmel” olduğunu belirten Alper, ”Bu başarımız Cumhuriyet tarihinde bir ilk, lütfen kimse küçümsemesin. Devamı da gelecek” dedi.

Alper, antrenörleriyle birlikte iyi bir takım oluşturduklarını söyleyen Alper, bundan sonraki düşüncelerinin, 21 – 27 Mart 2011 tarihleri arasında Tokyo’da yapılacak Dünya Şampiyonasında elemleri geçmek olduğunu belirtti ve “Yavaş yavaş üst sıralara tırmanacağız. Ancak bu arada, Türk hakemlerin yetişmesi de önemli” dedi.

Alisa Agafonova da, “Türkiye’yi temsil etmenin çok güzel olduğunu, ellerinden geleni yaparak madalyaya uzandıklarını” söyledi.

Agafonova/Uçar ikilisinin antrenörü Natalia Dubova ise ”Dünya şampiyonasından beklentiniz nedir?” diye soran bir basın mensubuna, ”Bir şey söylemek şu an için çok güç. Elemeler çok önemli. Finalde olmak muhtemelen zor olacak. Çok iyi hazırlanmamız gerekiyor. Bu sır değil, ancak henüz bir fikrim yok, bu nedenle bu soruya cevap veremiyorum” karşılığını verdi.

– Yedi aydır… –

2009 Dünya Şampiyonasından sonra branş değiştirdiğini bildiren Alper, “Alisa ile yedi aydır kayıyoruz. Çok kısa zamanda çok büyük bir başarı elde ettiğimize dikkati çekmek istiyorum. Cumhuriyet tarihinde kış sporlarında alınmış en büyük başarıyı elde ettik. Alisa ile hala videolarımızı izleyip ağlıyoruz. Artık artistik buz pateninde de biz varız. Bundan sonra da olacağız. Bundan sonra ülkemizin bayrağını en üstlere çıkaracağız” dedi.

.

.

Esas hedeflerinin 2014 Soçi (Kış Olimpiyatları) olduğunu belirten Alper, şöyle devam etti: “Bundan sonra artık daha yüksek derecelere ve madalyalara koşacağız. Tabii bu büyük bir adım. Ama zamanla daha yukarılara doğru çıkacağız. Elde ettiğimiz başarıyı Türk halkına armağan ediyoruz. Yarışmanın bizim ülkemizde olması ve çok iyi hazırlanmamız, bizi daha çok teşvik etti. Her şeyi unutup, tamamıyla temiz bir program kaymaya itti. Biz de bunu başardık. Herhangi bir hata yapsaydık, madalyaya uzanamayacağımızın da farkındaydık. Ama bu yarışmaya çok iyi konsantre olduk diyebilirim”.

Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında üst sıralara çıkmak istediklerini söyleyen Alper, “Daha önce elemeleri geçemiyorduk. Ama bundan sonra geçeceğiz. Yavaş yavaş Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalyaya ulaşacağımızı düşünüyorum. Zaman gerekli. Bence bizim için küçük bir adım ama Türkiye için büyük bir adım oldu. O yüzden değişen tek şey artık Türkiye’nin kış sporlarında var olduğudur” dedi.

.

.

Alisa Agafonova da, ”Türkiye adına kaymaktan onur duyuyorum. Çok sevinçliyim. Seyircilerin bizi desteklemesinden çok mutlu oldum. Bizim için inanılmaz bir atmosfer oldu. Çok duygulu anlar yaşadık. Ama konsantrasyonumuzu bozmadan elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduk” diye konuştu.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. Tunca Gürkale said, on 05 Şubat 2011 at 01:12

    Çok güzel!!!
    Sanki bir Rus çiftini izler gibi hissettim kendimi. Aynı şeyi Maitz’le birlikte kayarken de hissetmiştim. Diğer ülkelerin çiftlerinde olmayan, sadece Ruslarda olan uyum (hareketlerde eşgüdüm ve ayak ve kolların mükemmel denecek derecede paralel olması) bu çiftte de var. Aldıkları puana bakacak olursak zayıf bir çift ama seyretmesi zevkli. Bir Avrupa veya Dünya şampiyonasında elemeleri geçip 18. veya 19. olmaları daha büyük bir başarı olurdu ama burada aldıkları ikincilik kadar etkileyici olmazdı. Belki de onlar sayesinde o salonu dolduranlar arasında veya televizyondan izleyenler arasında onlar gibi olmak isteyen küçükler, ya da çocuklarını buz patenine başlatacak anne-babalar çıkacaktır.


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: