ARTİSTİK BUZ PATENİ

Sergei Voronov : Erzurum’da bir Rus patenci…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 10 Şubat 2011

2011 Kış Üniversite Oyunlarında ikinci olarak gümüş madalya kazanan Rus patencisi Sergei Voronov, organizasyonundan çok memnun kaldığını ve Erzurum’u çok beğendiğini söyledi.

Erzurum’da Betül Ertaş’a röportaj veren Voronov, yeni puanlama sisteminden memnuniyetini dile getirdi ve gelecekle ilgili olarak Psikoloji okumak istediğini, bir süre için antrenörlük yapabileceğini ancak henüz kesin bir karar almadığını belirtti.

Sergei Voronov’la yapılan röportaj şöyle (Fotoğraflar: Yaprak Azuklu, Çeviri: Mert Serim):

.

.

Soru: 2008 Avrupa Şampiyonasında dördüncü oldun. Rusya, bu spor dalında oldukça başarılı bir ülke. Bu da, dünyaca kabul edilen bir durum. Başarınızın sırrı nedir?

Sergei Voronov: Rusya, spor olsun, politika olsun, genel olarak her dalda oldukça güçlü bir ülke.  Rusya’nın başka bir yanı daha var. Geleneksel olarak artistik patinajda güçlü bir ekole sahip ve güçlü sporcular yetiştiriyor. Bunun dışında özel bir sırrı yok ama saydığım etmenler tabii ki sonucu etkiliyor.

Soru: Nikolai Morozov gibi önemli ve başarılı bir koreograf ile çalışmak nasıl bir tecrübe?

Sergei Voronov: 2010 Dünya Şampiyonasından sonra birlikte çalışmaya başladık. Farklı ülkelerde antrenman yaptık. Amerika’ya gittik, New York’ta çalıştık, New Jersey’de antrenman yapmaya başladık, Letonya’ya gittik. Kendisi aynı zamanda Miki Ando’nun da antrenörü. Miki Ando ile birlikte çalışıyoruz. Bu şekilde birçok yere gidip, farklı yerlerde çalışma fırsatı bulduk kendisiyle….

Soru: Buz Patenine neden ve nasıl başladın?

Sergei Voronov: Buz patenine gerçekten çok küçük bir yaşta, 4 yaşındayken başladım. Rusya’da buza gitmek oldukça popüler bir aktivitedir. Babaların oğullarını alıp buza götürmeleri klâsik bir etkinliktir. Ben de bu şekilde başladım ve buz dışında bir şey düşünemiyorum. Buz patenini çok seviyorum.

.

.

Soru: Buz pateninde idealin nedir? Bu alandaki başarını antrenör olarak devam ettirmeyi düşünüyor musun?

Sergei Voronov: Spor hayatımı sona erdirdikten sonra Saint Petersburg’da psikoloji okumak istiyorum. Belki bir süre için antrenörlük yapmayı düşünebilirim. Henüz kesin karar vermedim.

Soru: Buz Patenindeki yeni puanlama yöntemi hakkında ne düşünüyorsun?

Sergei Voronov: Yeni sistemden oldukça memnunum. Kısa programda kötü kaydıktan sonra uzun programda farkı kapatıp tekrar şampiyon olabilirsiniz. Eski sistemde böyle bir şansınız yoktu. Kısa programı kötü kayarsanız, serbest program da ister istemez elinizden gidiyordu.

Soru: 2011 Erzurum Kış Oyunları organizasyonunu nasıl buldun?

Sergei Voronov: Organizasyonu çok beğendim, bir önceki yarışma Torino’daydı. Diğer şampiyonalarda da genelde Torino’ya denk geldim. Açıkçası, aynı yerleri görmekten biraz sıkılmıştım. Burayı çok beğendim çünkü tesisler güzel, yemekler güzel… Dağ ortamı yani kış sporlarının ortamında olmak hoşuma gitti.

Soru: Erzurum’u gezebilme imkânın oldu mu? Nasıl buldun?

Sergei Voronov: Daha önce diğer sporları, örneğin kayakla atlamayı görme fırsatını yakalayamamıştım. Burada yakından görme şansını elde ettim. Erzurum’u da çok beğendim. Müslümanların yaşadığı bir şehri görmek çok ilgimi çekti… Beğendim.

.

.

Moskova’da 3 Ekim 1987’de doğan Voronov, annesinin bir arkadaşının kızıyla birlikte buz patenine başladı. Dört yaşındaydı. Voronov, iki yıl sonra, bir düşme sırasında köprücük kemiğini kırdı. Annesi babası hemen buz pateninden almaya kalkıştı ama Voronov, anne ve babasını ikna etmeyi başardı ve buz patenine devam etti.

Voronov 13 yaşına geldiğinde, antrenörü Rafael Arutunian çalışmak için ABD’ye gitmeye karar verdi. Antrenörsüz kalan Voronov, yeni bir antrenör bulmak zorundaydı. Voronov, iki yıl boyunca, Galina Kashina tarafından çalıştırıldı ama ondan gerekli, ilgiyi göremediği kanısındaydı. Voronov, kulüp müdürüne gidip durumu anlattı ve böylece 1994 Olimpiyat şampiyonu Alexei Urmanov’un öğrencisi oldu.

Voronov, 2006 yılında, sezonun büyük bölümünü sakatlıklarla uğraşarak geçirdikten sonra 2006 Dünya Gençler Şampiyonasında gümüş madalya almayı başardı. 2007’de de bu şampiyonada bronz madalya elde etmeyi başaran Voronov’un esas olarak uluslararası planda adını duyurması 2008 sezonunda oldu. Önce Rusya şampiyonluğunu kazandı ve ardından 2008 Avrupa Şampiyonasında dördüncülüğü, 2008 Dünya Şampiyonasında da yedinciliği elde ettiğinde artık adı bilinir bir patenci haline geldi.

.

.

Voronov, ISU Grand Prix’de ilk madalyasını 2007 Trophée Bompard yarışmasında elde etti ve gümüş madalya kazandı. Voronov, Gençler kategorisinde elde ettiği sonuçlar sebebiyle 2007’de ilk kez Dünya Şampiyonasına gönderildi. Bu şampiyonada elde ettiği 19’unculuk, etkileyici bir sonuç değildi ama aslında başarılı bir derece olarak kabul edilmeliydi çünkü Rus patenci, programını sakat sakat kayarak tamamlamış ve buz pistini topallayarak terketmişti.

Voronov, antrenmanlarda çalışırken herkesin dikkatini üzerinde toplayan bir patenci değildir. Ama gerektiğinde kendisini zorlamayı, yapması gerekeni yapmayı bilir. Bu, gerçek bir patencinin sahip olması gereken niteliklerindendir ve Voronov da bu niteliğe sahiptir. Gerektiğinde bütün dikkatini toplamayı bilir ve asla vazgeçmez. Otoriteler, 23 yaşındaki Sergei Voronov’dan böyle söz ediyor.

Voronov, şimdilik bütün hayatını spora odaklamış olsa da, geleceğinin sporla bağlantılı olup olmayacağını henüz kendisi de bilmiyor. Voronov’un gelecekle ilgili genel düşüncesi şöyle özetlenebilir: “Antrenörlük yapmayı istemiyorum. Buz pateni, bütün hayatımı dolduracak bir şey değil… Hayatımda sadece bir bölüm, daha fazla bir şey değil. Yaşayacak bir tek hayatınız var, bu da sadece buz üzerinde geçmez…”

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: