ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evgeni Plushenko, yeniden amatörlük peşinde

Posted in Haberler by ursuspolaris on 16 Nisan 2011

2006 Kış Olimpiyatları şampiyonu ve 2010 Kış Olimpiyatları ikincisi Rus patenci Evgeni Plushenko, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında yarışabilmek için amatörlük statüsünü yeniden kazanma peşine düştü.

Rusya Buz Pateni Federasyonu Başkanı Alexander Gorshkov, düzenlediği basın toplantısında, amatörlük statüsünün yeniden kavuşmasını talep eden bir mektubu federasyona gönderdiğini söyledi.

Gorshkov, ilk andan Plushenko’nun amatörlük statüsünü yeniden kazanmasını onay verdiğini ancak nihaî kararın Haziran ayında alınacağını belirtti.

Rus Federasyonu, Haziran ayında olumlu karar çıkması halinde, Plushenko’nun talebini Uluslar arası paten Federasyonu ISU’ya iletecek.

.

.

ISU, 2010 yılında, izinsiz olarak gösterilere çıktığı gerekçesiyle Rus patencinin amatörlük statüsünü iptal etmiş ve yarışmalara girmesini yasaklamıştı.

ISU, 2010 Haziran ayı sonunda yaptığı açıklamada, Plushenko’nun Rusya Buz Pateni Federasyonundan önceden izin almadan gösterilerde kaydığı gerekçesiyle yarışmalara girme niteliğini kaybettiğini açıklamış ve Rus patencinin bu karara 21 gün içinde itiraz etme hakkı bulunduğunu belirtmişti. Plushenko, sakat olduğu gerekçesiyle Mart ayındaki 2010 Dünya Şampiyonasına katılmamıştı.

ISU’nun aldığı bu karar, Plushenko’nun Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyatlar ve Grand Prix yarışmaları da dâhil olmak üzere ISU tarafından düzenlenen hiçbir yarışmaya giremeyeceği anlamına geliyordu.

ISU tarafından 23 Ağustos 2010 tarihinde yapılan kısa bir açıklamada, Plushenko’nun kendisine tanınan süre içinde karara itiraz etmediği ve bu nedenle Rus patencinin cezasının kesinleştiği belirtilmişti.

ISU’nun açıklamasında, “21 günlük süre içinde Evgeni Plushenko tarafından karara itiraz edilmemiştir. Sonuç olarak, ISU Konseyi tarafından alınan karar (yasaklama) kesinleşmiştir. ISU üyesi federasyonlar, bundan sonra, Evgeni Plushenko’nun her türlü ISU faaliyetinden yasaklı olduğunu göz önüne almak zorundadırlar” denilmişti.

.


.

Plushenko, ülkesinde düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında yarışmak istediğini daha önce açıklamıştı. Plushenko’nun ISU Grand Prix yarışmalarından 2010 Cup of Russia yarışmasına da girmesi öngörülüyordu.

Plushenko, üç kez Dünya şampiyonu (2001, 2003, 2004), altı kez Avrupa şampiyonu (2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010) ve bir kez Olimpiyat şampiyonu olmuştu (2006).

Rus patenci, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında da Amerikalı Evan Lysacek’in ardından ikinci olarak gümüş madalya kazanmıştı.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: