ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evgeni Plushenko: Rusya ISU’ya başvurdu

Posted in Haberler by ursuspolaris on 04 Haziran 2011

Rusya Buz Pateni Federasyonu, Evgeni Plushenko’ya getirilen yarışmalara girme yasağının kaldırılması için Uluslararası Paten Federasyonu ISU’ya başvurdu.

Rus haber ajansı Ria Novosti, Federasyon başkanı Alexander Gorshkov’un, ISU’ya gönderilen mektupta, “Plushenko’nun ISU kurallarına uymayı taahhüt etiğini ve hedefi olan 2014 Kış Olimpiyatlarına katılmayı istediğini” belirtti. Gorshkov, “Yakında cevap almayı bekliyoruz” dedi.

Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Plushenko, patencilerin ticarî gösterilere katılmalarına ilişkin kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle ISU’nun getirdiği yasaklama nedeniyle Haziran 2010’dan bu yana yarışmalara katılamıyor.

Alexander Gorshkov, Nisan ayında düzenlediği bir basın toplantısında, Evgeni Plushenko’nun amatörlük statüsüne yeniden kavuşmayı talep eden bir mektubu federasyona gönderdiğini söylemişti.

.

.

ISU, 2010 Haziran ayı sonunda yaptığı açıklamada, Plushenko’nun Rusya Buz Pateni Federasyonundan önceden izin almadan gösterilerde kaydığı gerekçesiyle yarışmalara girme niteliğini kaybettiğini açıklamış ve Rus patencinin bu karara 21 gün içinde itiraz etme hakkı bulunduğunu belirtmişti. Plushenko, sakat olduğu gerekçesiyle Mart ayındaki 2010 Dünya Şampiyonasına katılmamış, ancak bazı gösterilerde kaymıştı.

ISU’nun aldığı bu karar, Plushenko’nun Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyatlar ve Grand Prix yarışmaları da dâhil olmak üzere ISU tarafından düzenlenen hiçbir yarışmaya giremeyeceği anlamına geliyordu.

ISU tarafından 23 Ağustos 2010 tarihinde yapılan kısa bir açıklamada da, Plushenko’nun kendisine tanınan süre içinde karara itiraz etmediği ve bu nedenle Rus patencinin cezasının kesinleştiği belirtilmişti.

ISU’nun açıklamasında, “21 günlük süre içinde Evgeni Plushenko tarafından karara itiraz edilmemiştir. Sonuç olarak, ISU Konseyi tarafından alınan karar (yasaklama) kesinleşmiştir. ISU üyesi federasyonlar, bundan sonra, Evgeni Plushenko’nun her türlü ISU faaliyetinden yasaklı olduğunu göz önüne almak zorundadırlar” denilmişti.

.

.

Plushenko, ülkesinde düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında yarışmak istediğini daha önce açıklamıştı. Plushenko’nun ISU Grand Prix yarışmalarından 2010 Cup of Russia yarışmasına da girmesi öngörülüyordu, ancak ISU’nun yasaklama kararı nedeniyle bu yarışmaya girememişti.

Plushenko, üç kez Dünya şampiyonu (2001, 2003, 2004), altı kez Avrupa şampiyonu (2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010) ve bir kez Olimpiyat şampiyonu olmuştu (2006).

Rus patenci, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında da Amerikalı Evan Lysacek’in ardından ikinci olarak gümüş madalya kazanmıştı.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: