ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evgeni Plushenko yeniden yarışmalara girebilecek

Posted in Haberler by ursuspolaris on 16 Haziran 2011

Eski Olimpiyat şampiyonu Rus patenci Evgeni Plushenko, amatörlük statüsünü yeniden kazandı. Plushenko, ülkesinden düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarına girebilecek.

Uluslararası Paten Federasyonu ISU, Rusya Buz Pateni Federasyonu tarafından yapılan başvuruyu kabul etti ve böylece 28 yaşındaki patencinin yarışmalara girme yasağını kaldırdı.

Geçirdiği diz ameliyatı nedeniyle Almanya’da bulunan Plushenko, hayranlarına twitter aracılığıyla gönderdiği mesajda “Dizimdeki menisküs nedeniyle ameliyat oldum. Esas iyi haber, yeniden yarışmalara girebilecek olmamdır. İki haftaya ayağa kalkarım” dedi.

Plushenko, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları sırasında 31 yaşında olacak.

.

.

Plushenko, Kasım 2010’da bir gazeteye yaptığı açıklamada, Soçi Oyunlarına katılabilmeyi umduğunu söylemiş ve “Artistik patinajda son sözümü henüz söylemediğimi düşünüyorum. Formda kalabilmek için antrenmanlara devam edeceğim. Soçi Olimpiyatlarında Rus Federasyonunun madalya kazanmasına yardımcı olacağıma inanıyorum” demişti.

ISU, 2010 Haziran ayı sonunda yaptığı açıklamada, Plushenko’nun Rusya Buz Pateni Federasyonundan önceden izin almadan gösterilerde kaydığı gerekçesiyle yarışmalara girme niteliğini kaybettiğini açıklamış ve Rus patencinin bu karara 21 gün içinde itiraz etme hakkı bulunduğunu belirtmişti. Plushenko, sakat olduğu gerekçesiyle Mart ayındaki 2010 Dünya Şampiyonasına katılmamış, ancak bazı gösterilerde kaymıştı.

ISU’nun aldığı bu karar, Plushenko’nun Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyatlar ve Grand Prix yarışmaları da dâhil olmak üzere ISU tarafından düzenlenen hiçbir yarışmaya giremeyeceği anlamına geliyordu.

ISU tarafından 23 Ağustos 2010 tarihinde yapılan kısa bir açıklamada da, Plushenko’nun kendisine tanınan süre içinde karara itiraz etmediği ve bu nedenle Rus patencinin cezasının kesinleştiği belirtilmişti.

ISU’nun açıklamasında, “21 günlük süre içinde Evgeni Plushenko tarafından karara itiraz edilmemiştir. Sonuç olarak, ISU Konseyi tarafından alınan karar (yasaklama) kesinleşmiştir. ISU üyesi federasyonlar, bundan sonra, Evgeni Plushenko’nun her türlü ISU faaliyetinden yasaklı olduğunu göz önüne almak zorundadırlar” denilmişti.

.

.

Plushenko, ülkesinde düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında yarışmak istediğini daha önce açıklamıştı. Plushenko’nun ISU Grand Prix yarışmalarından 2010 Cup of Russia yarışmasına da girmesi öngörülüyordu, ancak ISU’nun yasaklama kararı nedeniyle bu yarışmaya girememişti.

Plushenko, üç kez Dünya şampiyonu (2001, 2003, 2004), altı kez Avrupa şampiyonu (2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010) ve bir kez Olimpiyat şampiyonu olmuştu (2006).

Rus patenci, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında da Amerikalı Evan Lysacek’in ardından ikinci olarak gümüş, 2002 Kış Olimpiyatlarında da Rus Alexei Yagudin’in ardından ikinci sırayı elde ederek gümüş madalya kazanmıştı.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: