ARTİSTİK BUZ PATENİ

Volosozhar & Trankov

Posted in Sahne Işıkları by ursuspolaris on 19 Haziran 2011

Volosozhar/Morozov 2008 Avrupa Şampiyonası serbest program –  

Mukhortova/Trankov 2008 Dünya Şampiyonası serbest program – 

Volosozhar/Trankov 2010 Dünya Şampiyonası serbest program

Çiftler patinajında antrenörler, hakemler ve seyirciler iki patenci arasındaki uyuma bakar. Bazen bu uyum çiftler arasında sağlanabilir, bazen de sağlanamaz. Bu uyumu, bazen de, sihirli bir şekilde, örneğin Tatiana Volosozhar (okunuşu Volosojar) ve Maxim Trankov pistte çıktığında birdenbire hissedebilirsiniz.

Ukraynalı Volosozhar ile Rus Trankov, 2010 Mayıs ayında birlikte kaymaya karar verince otoriteler ve buz patenini yakından izleyenler, onların Rusya’nın yeni rüya takımı olacağını görmüştü. Oldular da… Birkaç gün bile birlikte kaydıktan sonra onların ne denli birbirine uyum sağlayacağı açıkça görülüyordu. 2010 Aralık ayında, yani beş aylık bir birliktelikten sonra, Volosozhar/Trankov ikilisi 2011 Rusya Şampiyonasında altın madalya kazanırken üç kez şampiyonluk elde etmiş olan Yuki Kavaguti/Alexander Smirnov ikilisini geride bırakıyordu.

Bu başarıya rağmen Volosozhar/Trankov ikilisi Ocak ayında düzenlenen 2011 Avrupa Şampiyonasına katılamadı. Sebebi de, Volosozhar’ın Rusya adına yarışmalara katılabilme hakkını ancak Şubat ayında elde etmesiydi. Yani Ukrayna adına eski partneri Stanislav Morozov ile 2010 kış Olimpiyatlarında yarışmasından tam bir yıl sonrasıydı. Volosozhar/Trankov çifti, İtalya’da düzenlenen Mont-Blanc Kupası yarışmalarına katıldıktan sonra Nisan ayında düzenlenen Dünya Şampiyonasına girdi ve beklenmedik bir çıkış yaptı. Kısa programda üçüncü sırayı elde eden çift, serbest programda ikinci olunca katıldıkları ilk Dünya Şampiyonasında gümüş madalya kazanmayı başardı.

Volosozhar, “Dünya Şampiyonasında önce gümüş madalya aklımızdan bile geçmemişti. Belki bronza madalya elde edebiliriz diye düşünmüştük. Sonuç bizim açımızdan beklenmedik bir sonuç oldu. Şampiyonanın en etkileyici anı, kısa programdan bile önce seyircinin bize verdiği destek oldu. Serbest programda sonra seyircilerin bizi ayakta alkışlamasını hiç unutmayacağım” diyor.

Trankov da, “Kısa programdan önce çok gergindik. Ancak fırlatmalı atlayıştan sonra, yani bütün atlayışları yaptıktan sonra rahatladık” diye ekliyor. Volosozhar, devam ediyor: “Serbest programda piste çıkış sıramızdan dolayı (sonuncu sırada) başlangıçta gergindim. Ama her şey yolunda gitmeye başlayınca sakinleştim ve kayarken kendime güvenim arttı”.

Antrenörleri Nina Mozer de aynı görüşte… O da diyor ki: “Kısa programdan önce çok gergindiler. Bu da normal, ilk kez bir araya gelmişlerdi. Kısa programdan önce hakemler ve seyirciler tarafından nasıl karşılanacakları bilinmiyordu. Ayrıca, kendileri de bununla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyordu. Bu, bir ara telaşa yol açtı ama serbest programdan önce daha sakindiler. Yolun yarısını başarıyla geçmişlerdi. Bu nedenle, ortada pozitif bir coşku vardı. Kısa program, daha gerilim ve heyecan dolu, daha hızlı ve daha zordu. Bu bakımdan serbest program daha kolaydı…”

Gümüş madalya, antrenörleri için şaşırtıcı olmadı. Mozer, “Sonuç olarak, çok profesyoneller ve takım olarak ilk yılları olsa da sezon boyunca böyle iyi bir sonuca hazır oldukları açıkça belliydi. Tabii ki, deneyim ve tecrübeleri sayesinde ilk yıllarında madalya mücadelesi vermeye hazır olduklarını biliyorduk. Böyle bir beklentimiz vardı, istiyorduk ve şükürler olsun ki böyle bir sonucu elde ettik…”

Elbette, çok sıkı çalışmaları, iki sporcunun da hayatlarında birçok şeyi değiştirmeye hazır olmaları da önemliydi. Volosozhar, 2008 yılından bu yana çalıştığı Almanya’dan Moskova’ya gelmiş, Trankov da, Saint-Petersburg’dan Rusya’nın başkentine taşınmıştı. Volosozhar’ın eski partneri ve nişanlısı Morozov da, çifti çalıştıran ekibe katılmıştı.

Volosozhar, “Açıkça söylemek gerekirse, buz da bir partner, hayatta başka bir partner olması benim için şimdi daha kolay. Stanislav da mutlu. Antrenörlük yapmak isterdi. Onun babası da antrenördü. Annesi de bana hep, onun da babası gibi iyi bir antrenör olacağını söylerdi” diyor.

Trankov içinse, Morozov eski bir rakipti. Trankov anlatıyor: “Başlangıçta temkinliydim. Tania (Volosozhar), bana Stas’ın da (Morozov) bizimle birlikte çalışacağını söyledi. Daha önce kendisiyle yarıştığım ve her zaman geçtiğim bir insanla nasıl çalışacaktım. Hep benim gerimde kalan biri bana ne öğretebilir diye düşündüm. Yaz kampında lift ve twistleri çalışırken bana söylediklerini ve yaptıklarını iyice düşündüm. Anladım ki çok iyi şeyler anlatıyordu. Zaman zaman farklı düşündüğümüz oluyordu ama kendi fikirlerini bana zorla kabul ettirmeye çalışmıyordu. Bana eşit davranıyordu, tartışıyorduk ve ya o beni ikna ediyordu ya da ben onu…”

Morozov, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarından sonra buz patenini bırakacaktı. Volosozhar’ın Trankov ile devam etmesini o ortaya atmıştı. Ayrıca, antrenör olarak Nina Mozer’i de o tavsiye etmişti.

Moskova’da yakınlarında çalışıyorlar. Buz pateni salonuna yakın bir apartmanda oturuyorlar. Volosozhar Morozov’la, Trankov da uzun zamandır kız arkadaşı olan Alexandra ile kalıyor. Kaldıkları yer salona yürüme mesafesinde. Böylece günlük iki antrenman arasında evlerine gidebiliyorlar.

Birlikte çalışmaya başladıklarında ya yana atlayışlar ve ölüm spirali en basit elementler olmuş onlar için. Trankov, “Çiftler kombinasyon spini bizim için zor oldu” diyor. Volosozhar da, “Fırlatmalı atlayışları ve twisti çok çalıştık. Hâlâ da bu elementleri çalışıyoruz” diye ekliyor.

Volosozhar, yeni partnerine uyum sağlayabilmek için tenliğini değiştirmek zorunda kaldı. Bunu yaparken zorluk çekmedi. Bunun en iyi örneği de, üçlü twistleri (burgu) oldu.

Trankov, “Açıkça söylemek gerekirse, Stas’ın bana twisti en iyi şekilde öğretmesini istiyordum. Başlangıçta ikili twisti bile yapamıyorduk. Antrenmanlar bu açıdan iyi gitmiyordu. Stas,’o zaman üçlü yapmayı deneyin’ dedi. Tania da, üçlü yapmanın kendisi açısından ikili yapmaktan daha kolay olduğunu söyledi. Üçlü yapmayı denedik. İlk kez olmasına rağmen iyiydi. Daha sonra üçlü iyice oturdu, ondan sonra da ikili twist yapmayı öğrendik” diyor gülerek…

Teknik açıdan güçlü olsalar da, Volosozhar, daha iyi olabilecekleri kanısında… “En büyük zayıflığımız, insan olmamız ve hata yapabilmemiz. Robot olsaydık, her şey daha kolay hale gelirdi. Birbirimize ve kendimize güveniyoruz. İkimiz de maksimalistiz. Bir şey iyi gitmezse, hayal kırıklığı duyuyorum ve neden yapamadığımı kendi kendime soruyorum. O zaman Tania beni sakin olmaya davet ediyor. Aynı şekilde, o da bir şeyi düzgün yapamazsa, onun için de trajedi haline geliyor bu. Yani birbirimize destek oluyoruz” diyor Trankov…

Antrenörleri Mozer de, öğrencilerinin profesyonellik duygusunun en güçlü taraflarından olduğunu belirtiyor ve “Neyi niçin ve nasıl yaptığını bilenlerin profesyonellik duygusu bu…” diyor.

Öğrencilerinin zayıf taraflarını söylemeyen Mozer, “Dünya Şampiyonasında ikinci olan biri, şampiyonluk için mücadele eder. Ne zayıflıkları olabilir ki? Onlarla bir yıl çalıştıktan sonra zayıf tarafları olduğunu söyleyemem. Hiçbir zayıf yanlarını görmedim. Profesyonel olara, manevî açıdan, psikolojik açıdan daha da güçlü hale gelecekler. Bu da, kendi kendine gelişmedir” diye anlatıyor öğrencilerini ve devan ediyor: “İnsanlar dokuz ayda bu kadar çok çalışır iyi iş yaparsa, onların güçlü tarafları konuşulur. Her insanın zayıf yanı vardır ama bundan söz etmeye bile değmez…”

Mozer, Volosozhar ve Trankov ile çalışmaktan zevk aldığını söylüyor ve Volosozhar’ı “yumuşak başlı”, Trankov’u da “Coşkulu ama aklı başında” olarak nitelendiriyor. “İnsan olarak onlarla ilişki kurmak kolay” diyor ve devam ediyor: “Yaklaşılabilir insanlar. Maxim, konuşulması çok ilginç olan bir insan. Tania da çok ilginç… Sakin bir kadın. Buza çıktığında coşkulu ve hareketli hale geliyor…”

Birbirlerini üç kelimeyle nitelemeleri istendiğinde Volosozhar, Trankov’u “coşkulu, iyi huylu ve pozitif” olarak nitelendiriyor. Trankov’un cevabı ise biraz düşündükten sonra geliyor. “Volosozhar’ı üç kelimeyle tarif edemem. Onun karakterinin esas yönü kendisiyle kolay iletişim kurulabilmesidir. Çok sosyal, herkese kolayca yaklaşabiliyor. İlgili… Stas’dan ilgisini eksik etmiyor. Mizahî yönü güçlü. Bu da benim açımdan önemli çünkü şaka yapmayı, takılmayı severim ben” diyor. Yeni sezonda iki program yenilenecek. İkisinin de koreografisini Nikolai Morozov yapıyor.

Morozov, geçen sezon da, serbest programları olan “Romeo ile Juliet”in koreografisini hazırlamıştı. Kısa programlarının koreografisi de Igor Tchinaev tarafından yapılmıştı.

Volosozhar/Trankov çifti, yaz aylarındaki çalışmadan sonra Moskova dönmeden önce bazı Asya ülkelerinde gösterilerde kaymayı planlıyor. Yeni sezona Eylül ayında Almanya’da düzenlenen Nebelhorn Trophy yarışmasıyla başlayacak olan çift, iki ISU Grand Prix yarışmasına girmeyi düşünüyor.

Tatiana Volosozhar, 25 Mayıs 1986’da Ukrayna’nın Dnepropetrovsk kentinden doğdu. 14 yaşına kadar Teklerde yarışmalara giren Volosozhar, daha sonra Çiftlere geçmeye karar verdi.

.

.

İlk partneri Petr Kharchenko idi. ISU Junior Grand Prix serisinde üç gümüş, bir bronz madalya kazanan çift, 2004 yılında Ukrayna şampiyonu oldu. Volosozhar/Kharchenko ikilisi, 2004 yılında Dünya Gençler Şampiyonasında beşinci, Dünya Şampiyonasında da 14. sırayı elde etti. İkiliyi Stanislav Morozov çalıştırıyordu.

Volosozhar, 2004’de Stanislav Morozov’un teklifi üzerine Kharchenko ile kaymayı bıraktı ve onunla kaymaya başladı. İlk sezonlarında Üniversite Kış Oyunlarında (2005) gümüş madalya kazanan yeni çift, 2005 Avrupa Şampiyonasını beşinci sırada tamamladı. 2005 Karl Schafer Memorial yarışmasında altın madalya kazanan Volosozhar/Morozov ikilisi, 2006 Kış Olimpiyatlarında 12. oldu. Haziran 2008’de antrenör değiştirerek Almanya’da Aliona Savchenko/Robin Szolkowy ikilisinin antrenörü Ingo Steuer ile çalışmaya başlayan ikili, 2008 Cup of China yarışmasında gümüş, 2008 Cup of Russia yarışmasında bronz madalya kazandı. İkili, 2009 Avrupa Şampiyonasında dördüncü, 2009 Dünya Şampiyonasında da altıncı sırayı aldı. Çift, 2009 Cup of China’da bronz, 2009 Skate America yarışmasında da gümüş madalya kazandı. Volosozhar/Morozov çifti, 2010 Avrupa Şampiyonasında dördüncü olduktan sonra 2010 Kış Olimpiyatlarında da sekizinci sırayı elde etti. Olimpiyatlardan sonra buz pateninde sporculuk hayatını sona erdiren Morozov’un bu kararı nedeniyle Volosozhar 2010 Dünya Şampiyonasına katılamadı.

Volosozhar/Morozov ikilisi, 2005, 2007, 2008 ve 2010’da olmak üzere dört kez Ukrayna şampiyonu oldu.

.

.

Buz patenine dört yaşındayken başlayan Volosozhar’ın annesi bu sporu çok severmiş. Gençliğinde patenci olmayı istemiş ama koşullar elvermediğinden bu hayali gerçeğe dönüşmemiş… “Annem beni ve kız kardeşimi buz pistine götürdü. Sonra beni bir kursa yazdırmak istedi ama önce beni almak istemediler. Şişman olduğumu ve bu nedenle, bu spora uygun olmadığımı söylüyorlardı. Beni teste aldılar. Ben testte de iyi bir izlenim bırakmadım. Üç aylık bir deneme için beni kabul edeceklerini ve bu sürede gelişmemi izleyeceklerini belirttiler. Sonunda kabul edildim işte” diye anlatıyor Volosozhar patene nasıl başladığını…

Maxim Trankov, 7 Ekim 1983’de Rusya’nın Perm kentinde doğdu. Trankov, önce Natalia Shestokova, sonra da Irina Ulianova ile kaydı. 2003 yılında Maria Mukhortova ile kaymaya başladı. Antrenörleri Antrenörleri Oleg Vassiliev’di daha önce de Artur Dmitriev ve Tamara Moskvina tarafından çalıştırılmışlardı.

Mukhortova/Trankov çifti, ilk sezonlarında Junior Grand Prix finali ve 2004 Dünya Gençler Şampiyonasında bronz madalya kazandı. Çift, bir sonraki sezon da Junior Grand Prix Finali ve 2005 Dünya Gençler şampiyonu oldu. İkili, 2006 Dünya Şampiyonasını 12. sırada bitirdi. 2005-2006 sezonundan sonra antrenörleri Nikolai Velikov’dan ayrılan Mukhortova/Trankov ikilisi, Tamara Moskvina ile çalışmaya başladı ancak Ağustos 2006’da yeni bir değişiklik yaparak Artur Dmitriev’in öğrencisi oldu. Bu da yetmedi ve ikili, Aralık 2006’da bu kez de Oleg Vassiliev’in önderliğinde çalışmaya başladı. Bu değişiklik onlara 2007 Rusya Şampiyonasında altın madalya getirdi.

İlk kez 2008’de Avrupa Şampiyonasına giren Mukhortova/Trankov çifti, gümüş madalya elde etti. 2009 ve 2010 Avrupa şampiyonalarında da bronz madalya elde eden çift, aynı başarıyı Dünya Şampiyonalarında gösteremedi. En iyi dereceleri 2010’da Dünya dördüncülüğü oldu.

2001 Rusya Şampiyonasının sürprizi, 2003 yılında bir araya gelen Maria Mukhortova/Maxim Trankov çiftinin ayrılması ve ayrı partnerlerle yarışmaya katılması oldu.

.

.

Çiftler yarışmasını izleyenler belki de gözlerine inanamadılar. Maxim Trankov, Ukraynalı Tatiana Volosozhar ile yarışmaya katılırken, Maria Mukhortova da Fransız Jerome Blanchard ile yarışmaya girmişti.

Mukhortova ile Trankov, 2010 Dünya Şampiyonasından sonra ayrılmaya karar vermişti. Önceden imzalanmış sözleşmeler gereği Nisan ayı sonlarına kadar birlikte gösterilerde kaymaya devam ettiler.

Çift, daha ayrılmadan önce Mart 2010′da, Trankov’un Ukraynalı Tatiana Volosozhar ile kaymaya başlayacağı yolunda söylentiler çıkmaya başlamış ancak bu söylentiler doğrulanamamıştı.

2006′dan bu yana Volosozhar ile kaymak istediğini saklamayan Trankov, Mart 2010′da Stanislav Morozov’dan gelen bir telefonla hayalini gerçeğe dönüştürdü. Tatiana’nın yeni bir partner aradığını söyleyen Morozov’un teklifini hemen kabul eden Trankov, böylece 2011 Rusya Şampiyonasında ilk kez uluslararası paten camiasının önüne Volosozhar’la birlikte çıktı. Bu beraberlik hemen meyvasını verdi ve 2010 Dünya üçüncüsü ve 2010 Rusya Şampiyonu Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov ikilisini geride bırakarak altın madalya kazandı.

Mukhortova da, daha önceki eşi Sabrina Lefrançois’dan ayrılan Fransız Jerome Blanchard ile eşleşti ve Rusya Şampiyonasında yedinci oldu.

2003 yılında başlayan ve fırtınalı bir spor hayatı geçiren Mukhortova ile Trankov, böylece spor hayatlarına yeni partnerlerle devam edecek…

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: