ARTİSTİK BUZ PATENİ

Cynthia Phaneuf Brian Orser ile çalışacak

Posted in Haberler by ursuspolaris on 20 Kasım 2011

Kanada’nın eski şampiyonlarından Cynthia Phaneuf, yeni sezonda aldığı kötü sonuçlar üzerine antrenör değişikliği yapmaya karar verdi.

Annie Barabe ve Sophie Richard’ın öğrencisi olan Phaneuf, Montreal yerine bundan böyle Toronto’da Brian Orser’ın gözetiminde spor hayatını sürdürecek.

Phaneuf, geçen yıl başarısız bir sezon geçirmiş, 2011 Dünya Şampiyonasında 13. olduktan sonra yeni sezona da iyi başlayamamış ve Skate Canada’da yedinci, NHK Trophy’de dokuzuncu sırayı almıştı.

Phaneuf, 15 yaşındayken, 2004 yılında Kanada şampiyonu olmuş ve o yarışmada Kanada’nın Joannie Rochette ile altı kez Kanada şampiyonu olan Jennifer Robinson’ı geride bırakmıştı.

Phaneuf, uluslararası planda Büyükler kategorisinde katıldığı ilk yarışma olan 2004 Dört Kıta Şampiyonasında gümüş madalya kazanmıştı. Daha sonra Skate Canada yarışmasında şampiyon olan ve Skate America’da gümüş madalya kazanan Phaneuf, uluslararası planda kendini göstermişti.

Kanadalı patenci, 2005-2006 sezonunda sakatlıklarla uğraşmak zorunda kalmıştı. Son beş yılda eski günlere dönüş yapma mücadelesi veren Phaneuf, 2010 Dünya Şampiyonasında beşinci olmuş ve sadece 1.08 puanla bronz madalyadan uzak kalmıştı.

Québec eyaletinin Sorel kentinde 16 Ocak 1988’de doğan Phaneuf, 2011’de yeniden Kanada şampiyonu olmuş ancak daha sonra yeniden inişe geçmişti.

Kanadalı Brian Orser, 1987 yılında Dünya şampiyonu olmuş ve 1988 ve 1988 Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya kazanmıştı. Orser,  2010 Kış Olimpiyatları şampiyonu Yu-Na Kim’i yetiştiren antrenör olarak biliniyor.

Orser, yeni sezonda İspanyol Javier Fernandez’i çalıştırmaya başladı. 20 yaşındaki İspanyol patenci, Orser ile dört aylık çalışması sonunda Skate Canada yarışmasında kısa programda, Dünya şampiyonu Daisuke Takahashi ve Patrick Chan’ı geride bırakmayı başarmıştı.

Phaneuf gibi ilk yıllarında başarılı olan sonra inişe geçen Gürcü Elena Gedevanishvili ile ABD’nin umut vadeden patencilerinden Christina Gao’yu da çalıştırıyor.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: