ARTİSTİK BUZ PATENİ

Cappellini/Lanotte: Meydan okumak…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 11 Ağustos 2012

Anna Cappellini/Luca Lanotte – 2012 Avrupa Şampiyonası kısa dans – 2012 Avrupa Şampiyonası serbest dans – 

İtalyan buz dansçıları Anna Cappellini/Luca Lanotte çifti, 2012 Avrupa Şampiyonasında 0,03 puan farkla bronz madalyayı kaçırdı. Bununla birlikte, Avrupa Şampiyonasındaki, dördüncülük ve 2012 Dünya Şampiyonasında elde ettikleri altıncılık, İtalyan dansçıların bugüne kadar elde ettikleri en iyi dereceler olarak ortaya çıktı. Bu da, onları daha iyi sonuçlar almak için hırslandırdı.

Cappellini/Lanotte ikilisi, yaz aylarını ABD’nin Novi kentinde Igor Shpilband önderliğinde yeni sezona hazırlanarak geçiriyor. Esas antrenörleri Paola Mezzadri de bir ara onların ABD’deki hazırlıklarına katıldı.

Shpilband ile Marina Zueva arasındaki profesyonel işbirliğini yaz başında sona ermesi, onları da olumsuz etkiledi. İtalyan patenciler, aslında her iki antrenörle de çalışmayı planlıyor ve yaz boyunca dünyanın en iyi dansçılarıyla birlikte olmayı istiyordu.

Cappellini, “Igor ve Marina’nın ayrıldığını duyunca çok şaşırdık. Uzun zamandan bari böylesine iyi bir antrenör ekibiyle çalışmayı hayal ediyorduk. Bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, elementlerimizin ve kayış tekniğimizin gelişmesiydi. Bu nedenle, Igor’un bize yararlı olabileceğini düşündük” diyor ve ekliyor: “Açıkçası söylemek gerekirse, ikisiyle de çalışmak isterdik ama Novi’de İgor’la iki hafta geçirdikten sonra onun bizim için yaptığı bizi çok mutlu etti. Böylesine iyi ve zeki bir antrenörle çalışmak çok zevkli…”

İtalya şampiyonu dansçılar, harıl harıl yeni programlarını çalışmakla meşgul… Yeni sezon için iki ayrı program hazırlığı içindeler. Kısa dans için 1954 yapımı “Yedi Kardeşe Yedi Gelin” (Seven Brides for Seven Brothers) filminin müziğini seçmişler.

“İlk dilediğimizde müziği çok sevdik ve hemen ardından filmi izledik. Çok canlı bir müzik. Hikâyesi olan ve ama klâsik olmayan bir şeyler arıyorduk. Bu müzikal, aradıklarımıza tam olarak cevap veriyor” diyor Cappellini…

Serbest müziğin programı da “Carmen”den esinlenme…

Cappellini devam ediyor: “Carmen’in hikâyesinin ve karakterlerinin bize ve heyecanımıza uyduğunu hep düşünmüşüzdür. Bu müzik için doğru zamanın gelmesini bekliyorduk. Geçen sezon elde ettiğimiz derecelerden sonra artık bu müziği kullanma ve şimdiye kadar yapılanlardan farklı bir şey yapma zamanının geldiğini hissettik…”

Cappellini/Lanotte ikilisi, birçok kez kullanılmış olmasına rağmen “Carmen”in müziğinin paten seyircileri için çok popüler olduğunu belirtiyor ve yeni programlarının gelecek sezon kendilerine yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyor.

“Açıkça ifade etmek gerekirse, ISU Grand Prix yarışmalarında ve Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında derecelerimiz geliştirme peşindeyiz. Bu da, yaz aylarında geriye dönüp hangi becerileriniz daha da geliştirebileceğinizi görmenizi gerektiriyor. Tembellik yapmadan ve yaptıklarınızla yetinmeyerek çalışmanız lâzım”, diyor Cappellini.

Geriye baktıklarında yine de memnuniyetlerini belirtmeden geçemiyorlar.

Lanotte, giriyor söze ve “Şimdiye kadarki ne iyi sezonumuzu yaşadık. Ama eksik olan bazı şeyler vardı, bu da bizde hayal kırıklığı yaratıyordu. Ama oyunun kuralları da bu…” diyor.

Eksik olan parça, Avrupa Şampiyonasında 0,03 puan farkla kaçırdıkları bronz madalya… “İl kez,  diyor Cappellini, Madalya arzu etmenin baskısı altında kaydık. Puan almak için kendi üzerimizde çok fazla baskı kurduğumuzu düşünüyorum. Bu da, aslında iyi bir şey değil. Performansımızı olumsuz etkiledi. Ayrıca, kısa dansta sona doğru twizzle sırasında yaptığımız hata bize pahalıya mal oldu. Programı yaşayamadık desem yeridir…”

Bu, İtalyan dansçılar için önemli bir deneyim olmuş. Cappellini, görüşlerini dile getirirken, “Şampiyon olmak istiyorsanız, başkalarının sizin alanınıza girmesine izin vermemelisiniz. Belki size o anda yardımcı olmak istiyorlardır ve bu da sizin nezaketle davranmanızı gerektiriyor ama şunu unutmamak lâzım. O anda sadece kendinizle meşgul olmalısınız ve sadece dikkatiniz toplamalısınız. Buza çıkarken birinin size bir şey söylemesi bile, zararlı olabiliyor. Bu, bizim çıkardığımız en büyük ders oldu. Artık, madalya kazanmak için, daha iyi dereceler elde etmek için mücadele içinde olacağız. Çevrenizdeki herkese nezaketle yaklaşmak önemli, size yardımcı olmak istiyorlardır ama bu da konsantrasyonunuzu bozmaya yetebiliyor” diyor.

Cappellini/Lanotte ikilisi, başarılı olmak için gereken ekibe kavuşmuş gibi görünüyor. 2009 yılında, Lyon’da Muriel Zazoui ve Romain Haguenauer ile çalışmak için İtalya’dan ayrılmıştı. İlk yıl iyi gitse de, sonraki sezonda işler istedikleri gibi olmadı. Serbest danslarından hoşnut kalmamışlardı, iyi bir performans ortaya koyamamışlardı. Lanotte’nin sakatlığı yüzünden de 2011 Avrupa Şampiyonasına girememişlerdi.

Sonra yeniden İtalya’ya döndüler ve Paola Mezzadri ile Valter Rizzo ile Milano’da çalışmaya başladılar. Yine de bazı şeylerin eksikliğini giderememişlerdi. Bu yaz ABD’de çalışma fikri böyle bir ortamda doğdu işte.

Cappellini/Lanotte ikilisi, yeni sezonda Kanada ve Fransa’daki Grand Prix yarışmalarına katılacak. Ancak, Grand Prix öncesinde bazı küçük yarışmalara girmeyi planlıyorlar ama bunlar henüz belli değil.

“Antrenman yapmakla öylesine meşgulüz ki ve haftalar öylesine hızla geçip gidiyor ki, biz daha ne olup bittiğini anlamadan asımız buza çıkmamız için anons edilecekmiş gibi geliyor”, diyor Cappellini…

2005 yılında bir araya gelen ikiliden Cappellini 25 yaşında, Lanotte ise 30 Temmuz’da 27 yaşını bitirdi.

“Beraber büyüdüğümüz düşünüyorum, diyor Cappellini, “Çok değiştik ve geliştik. Birlikte o kadar çok zaman geçiriyoruz ki Luca’yı ailemden biri gibi görüyorum. Aramızdaki ilişki doğrudandır. Bir şeyin yanlış olduğunu söylersem, bu böyledir. Eğer Luca da, örneğin hatalı olduğumu ifade ederse, itiraz etmem ve dediğini yaparım…”

Lanotte de, benzer görüşte… “Birbirimize saygılı olmaya gayret ediyoruz. Önemli olan, günün sonunda ne yapmış olduğunuzdur” diyor.

.

.

İkili, yorumlamanın buzdaki en güçlü yanlarını olduğunu düşünüyor.

Cappellini, çok az açık sözlü… Diyor ki: “Bir şeyi çok iyi öğrendim. Sevmediğim bir programı yapamıyorum. Bazıları, sevmek için uğraşıyor, yeniden deniyor ve sonradan sevebiliyor. Ben öyle değilim. Sevmemişsem, sevmemişimdir ve işe yaramaz. Bu nedenle, bize tam olarak uyan program olması gerek…”

Lanotte de diyor ki: “Bizim buz ve performansla bağımız, duygularımızdır. Programı hissederek kayarsak seyirciyle bağ kurabiliriz. Aksi takdirde, sadece programı yapmaya çalışırız. Hissetmek, bizim için çok önemlidir…”

İkili, 2014 Kış Olimpiyatları sonarsında gelecekle ilgili düşüncelerini belirtiyor. “Soçi’den sonra bırakmayı düşünmüyoruz ama her şey alacağımız sonuçlara ve sağlık durumumuza bağlı. Kendimiz daha ne kadar zorlayabileceğiz? Soçi’den sonra bırakma planımız yok ama ilk kez oturup geleceği düşüneceğiz” diye konuşuyor Cappellini.

Lanotte de ekliyor: “Soçi’den sonraki ilk yılda ne olacağımız göreceğiz. Avrupa’da ilk içindeysek, tamam devam edelim diyebiliriz. Göreceğiz…”

.

.

Anna Cappellini, 19 Şubat 1987’de Como’da doğdu. Daha önceki partnerleri Frederico Bassi, Luca Lombardi ve Matteo Zanni’ydi. Buz patenine üç yaşında başladı ve 12 yaşında Buz Dansı’na geçti.

Zanni ile 2004 Dünya Gençler Şampiyonasında beşinci oldu. 2004-2005 ISU Junior Grand Prix finalinde bronz madalya kazandılar ancak 2005 Dünya Gençler Şampiyonasında orijinal dans sonrasında Zanni besin zehirlenmesi nedeniyle yarışmadan çekilmek zorunda kaldılar. Zanni’nin babasının bir trafik kazansında ağır yaralanmasından sonra buz patenini bırakması üzerine Cappellini eşsiz kaldı.

Luca Lanotte, 30 Temmuz 1985’te Milano’da dünyaya geldi. Daha önce de Arianna Jovino, Camilla Spelta ve Camilla Pistorello ile kaydı. Lanotte, buz patenine yedi yaşındayken başladı ve 10 yaşına geldiğinde dansa geçti. Lanotte, Adriana Pistorello ile 2005 Dünya Gençler Şampiyonasında dokuzuncu oldu.

Cappellini ve Lanotte, Mayıs 2005’te birlikte kaymaya başladı. Onları İtalyan Federasyonu bir araya getirdi. 2006/2007 sezonuna iyi bir başlangıç yapan çift, Üniversite Oyunlarında altın madalya kazandı, 2007 Avrupa Şampiyonasında sekizinci oldu ve 2007 Dünya Şampiyonasında 13’üncü sırayı aldı. Ancak bu yarışmada Cappellini sakattı ve serbest dansta düştüler.

Cappellini/Lanotte ikilisi, 2006 Dünya gençler Şampiyonasında dördüncü, 2005 ISU Junior Grand Prix finalinde de üçüncü oldu. 2005/2006 sezonu, İtalyan çiftin Gençler kategorisinde yarıştığı tek sezon oldu.

2007–2008 sezonunda ilk Grand Prix madalyasını kazandılar. Skate Canada’da gümüş madalya elde eden İtalyan ekibi, Avrupa Şampiyonasında yedinciliğe yükseldi, Dünya Şampiyonasında da ilk on içinde yer aldı.

2008-2009 sezonu da Grand Prix yarışmalarında madalya elde edemeyen ikili, Avrupa Şampiyonasında beşinci olurken Dünya Şampiyonasında yine ilk on içindeydi.

2009-2010 sezonunda iyi bir yarışma dönemi geçiren Cappellini/Lanotte, Cup of Russia ve Skate America’da gümüş madalya kazandı. Finalde ise beşinci oldular.

Avrupa Şampiyonasında altıncı sıraya gerileyen çift, ilk kez katıldıkları (2010) Kış Olimpiyatlarında ilk içinde yer alamadı. 2010 Dünya Şampiyonasında da hayal kırıklığı yaşayan çift, serbest dansta twizzle sırasında hata yaptı ve Cappellini düştü. Sonuç: 11’nci sıra…

.

.

Cappellini/Lanotte ikilisi, 2010–2011 sezonuna Nebelhorn Trophy ile başladı. Kısa dansta bir, serbest dansta dördüncülük onlara gümüş madalya getirdi. 2010 NHK Trophy yarışmasında hayal kırıklığı yaratan beşincilikten sonra Muriel Zazoui’den ayrılma kararı çıktı. Yeniden Milano’ya dönen çift, Paola Mezzadri ile çalışmaya başladı.

Yeni bir serbest dans hazırlamak için 2010 Skate America yarışmasından çekilen ikili, Lanotte’nin dizindeki sakatlık nedeniyle İtalya ve Avrupa Şampiyonasına giremedi.

2011’de Milano’da ve antrenör Nikolai Morozov’un yönetiminde Rusya’da çalışmak için iki ülke arasında mekik dokudular. Mont-Blanc Trophy yarışmasında altın madalya kazanan çift, 2011 Dünya Şampiyonasında sekizinci oldu.

.

.

Cappellini/Lanotte çifti, 2011 Skate Canada ve Trophée Eric Bompard yarışmalarında bronz madalya kazandı. 2012 İtalya Şampiyonasında ilk kez altın madalya kazanan çift, 2012 Avrupa Şampiyonasına dördüncü ve 2012 Dünya Şampiyonasında altıncı oldu.

Haziran ayından beri ABD’de Igor Shpilband ile çalışan ikili, sezon boyunca Milano’da esas antrenörleri Paola Mezzadri ile antrenmanlara devam edecek ve arasıra ABD’ye gidecek.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: