ARTİSTİK BUZ PATENİ

Yeni bir geriş dönüş: Yu-Na Kim

Posted in Haberler by ursuspolaris on 18 Ağustos 2012

Yu-Na Kim: 2010 Kış Olimpiyatları serbest program

Kış Olimpiyatları ve dünya şampiyonu Güney Koreli patenci Yu-Na Kim, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatlarından sonra buz patenini bırakacağını açıkladı.

21 yaşındaki patenci, buz patenini bıraktıktan sonra Uluslar arası Olimpiyat Komitesine girmeye çalışacağını belirtti.

2010 Kış Olimpiyatlarından sonra buz patenini ne zaman bırakacağı spekülasyon konusu olan Yu-Na Kim, Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan ilk Güney Koreli patenci olarak tarihe geçmişti.

Kim, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatların da altın madalya kazanırken 228.56 puan alarak rekor kırmış ve Japon rakibi Mao Asada’yı 23.06 altın puan geride bırakmıştı.

Yu-Na Kim, “Vancouver Olimpiyatlarında altın madalya kazandıktan sonra buz patencisi olarak daha büyük hedef belirlemekte zorlandım. İnsanların ilgisi ve sevgisi arttıkça üzerimde ağır bir yük hissetmeye başladım. Bir gün bu yükten kurtulmak en büyük dileğim haline gelmişti. Ancak genç patencilerle antrenman yaparken yeniden motivasyonumu kazandım ve beni iyi olmaya zorlayan bu yükten dolayı buz pateninden vazgeçersem sonradan pişmanlı duyacağımı düşündüm” dedi.

Olimpiyatlardan sonra Dünya Şampiyonasına katılan Yu-Na Kim ikinci olmuştu. Daha sonra heyecanını yitirdiğini söyleyen Yu-Na Kim 2011 Dünya Şampiyonasında da gümüş madalya kazanmış ve bir daha yarışmalara girmemişti.

Kim, “Vancouver Olimpiyatları şampiyonu değil de ülkesini temsil eden bir patenci sıfatıyla yeniden başlayacağım. Hayranlarımın beni Olimpiyat şampiyonu olarak değil, Nilli bir sporcu olarak desteklemelerini yeğlerim. Soçi Olimpiyatlarından sonra Uluslar arası Olimpiyat Komitesi üyesi olmak isterim” dedi.

Yu-Na Kim, 2010 Ağustos ayında herkesi şaşırtan bir kararla yeni sezon öncesinde antrenörü Brian Orser ile yollarını ayırdığını açıklamıştı.

Kim, Olimpiyatlarda iki kez madalya kazanan eski bir sporcu olan Kanadalı Brian Orser ile 2006 yılında çalışmaya başlamış ve Orser’ın önderliğinde parlak bir spor hayatı geçirmişti.

2008 Dünya Şampiyonasında üçüncü olan Kim, sonraki iki sezonda girdiği yarışmaların ikisi dışında hepsinde şampiyon olmuştu. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında en önemli rakibi Japon Mao Asada’yı geride bırakarak altın madalya kazanan Kim, aynı zamanda kendisine ait en yüksek toplam puan rekorunu da 18 puan farkla yeniden kırmıştı. Kim, 2010 Dünya Şampiyonasında kısa programda sekizinci olmasına rağmen gümüş madalyayı kazanmayı başardı ancak şampiyonluğu Asada’ya kaptırmıştı.

.

.

Güney Kore’nin Gyounggi-Do kentinde 5 Eylül 1990’da doğan Yu-Na Kim, Dünya Şampiyonaları ve Kış Olimpiyatlarında Gençler ve Büyükler kategorisinde Güney Kore adına (altın, gümüş ya da bronz) madalya kazanan ilk patenci olarak tarihe geçmişti.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: