ARTİSTİK BUZ PATENİ

2013-2014 ISU Grand Prix finalistleri

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 27 Kasım 2013

2013-2014 ISU Grand Prix final yarışmaları 6 – 8 Aralık 2013 tarihleri arasında Japonya’nın Fukuoka kentinde düzenleniyor.

Finallerde sekiz ülkenin toplam 36 patenci/çift/dansçı yarışacak.

Katılanların ülkelere göre dağılımı şöyle:

Rusya: 7 patenci/çift/dansçı (toplam 9 sporcu)
Kanada: 5 patenci/çift/dansçı (toplam 9 sporcu)
Çin: 3 patenci/çift/dansçı (toplam 5 sporcu)
Japonya: 4 patenci/çift/dansçı (toplam 4 sporcu)
ABD: 2 patenci/çift/dansçı (toplam 3 sporcu)
Fransa: 1 patenci/çift/dansçı (toplam 2 sporcu)
Almanya: 1 patenci/çift/dansçı (toplam 2 sporcu)
İtalya: 1 patenci/çift/dansçı (toplam 2 sporcu)

Finalistler arasında 2013 Dünya şampiyonları Patrick Chan, Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov ve Meryl Davis/Charlie White ile 2013 Dünya Şampiyonasında madalya kazanan beş sporcu bulunuyor.

2013-2014 ISU Grand Prix serisine dâhil altı yarışmada 18 ülkeden toplam 119 patenci/çift/dansçı yarıştı. Bu altı yarışma, yapılış sırasına göre Skate America (Detroit/ABD), Skate Canada (St. John/Kanada), Cup of China (Pekin/Çin), NHK Trophy (Tokyo/Japonya), Trophée Bompard (Paris/Fransa) ve Rostelecom Cup (Moskova/Rusya) idi.

Bu yarışmalarda bazı olağanüstü önemde performanslar sergilendi. 2013 Dünya şampiyonu Kanadalı Patrick Chan, Erkeklerde yarışmalarda bugüne kadar elde edilen en yüksek puanı aldı. Chan, Trophée Eric Bompard yarışmasında kısa programda 98.52, serbest programda 196.75, toplam 295.27 puan aldı ve 300 puan sınırına yaklaştı.

2013 Dünya şampiyonu Rus Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov çifti de, Skate America’da kısa programda 83.05, serbest programda 154.66 ve toplam 237.71 puan alarak Çiftlerde Dünya rekoruna imza attı.

2013 Dünya şampiyonu Amerikalı buz dansçıları Meryl Davis/Charlie White, NHK Trophy’de 112.95 ile serbest dansta en yüksek puanını aldı.

.

Patrick Chan

.

ERKEKLER

Patrick Chan – CAN
Tatsuki Machida – JPN
Yuzuru Hanyu – JPN
Maxim Kovtun – RUS
Daisuke Takahashi – JPN
Han Yan – CHN

Yedekler

Nobunari Oda – (JPN
Adam Rippon – USA
Jason Brown – USA

Chan ve Tatsuki Machida katıldıkları iki yarışmada da altın madalya kazandı. Chan, Paris ve St John’da birinci olurken, Machida Skate America ve Rostelecom’da altın madalya elde etti. 2012 Dünya üçüncüsü Yuzuru Hanyu ile 2012 Junior Grand Prix şampiyonu Maxim Kovtun, iki gümüş madalya ile finale çıktı. 2012 ISU Grand Prix finali şampiyonu Daisuke Takahashi, NHK Trophy’de altın, Skate America’da dördüncü olarak finale geldi. 2012 Dünya Gençler şampiyonu Yan, Pekin’de altın madalya kazandı, Paris’te de dördüncü oldu. Yan ve Kovtun, ilk kez katıldıkları ISU Grand Prix yarışmalarında finale çıkmayı başardı.

.

Asada_span9

.

KADINLAR

Mao Asada – JPN
Julia Lipnitskaia – RUS
Ashley Wagner – USA
Anna Pogorilaya – RUS
Adelina Sotnikova – RUS
Elena Radionova – RUS

Yedekler

Akiko Suzuki – JPN
Carolina Kostner – ITA
Gracie Gold – USA

2013 Dünya üçüncüsü ve 2012 ISU Grand Prix şampiyonu Mao Asada ve 2012 Dünya Gençler şampiyonu Julia Lipnitskaia, iki yarışmada da altın madalya kazandı. Asada, Skate America ve NHK Trophy’de, Lipnitskaia da Skate Canada ve Rostelecom Cup’ta birinci oldu. 2012 ISU Grand Prix finali ikincisi Ashley Wagner, Detroit ve Paris’te kazandığı iki gümüş madalya ile finale geldi. Anna Pogorilaya, Cup of China’da altın, Trophée Bompard’da bronz madalya elde etti. Adelina Sotnikova ve Elena Radionova, bir gümüş ve bir bronz madalya ile finaldeler. Dört Rus patenci, ilk kez finalde yarışacak. Lipnitskaia, geçen yıl finale kalmış ancak sakatlığı nedeniyle yarışamamıştı.

.

volosozhar_trankov_13_worlds_sp

.

ÇİFTLER

Tatiana Voloszhar/Maxim Trankov – RUS
Aliona Savchenko/Robin Szolkowy – GER
Qing Pang/Jian Tong – CHN
Kirsten Moore-Towers/Dylan Moscovitch – CAN
Meagan Duhamel/Eric Radford – CAN
Cheng Pen/Hao Zhang – CHN

Yedekler

Wenjing Sui/Cong Han – CHN
Stefania Berton/Ondrej Hotarek – ITA
Vera Bazarova/Yuri Larionov – RUS

2012 ISU Grand Prix şampiyonu Volosozhar/Trankov ve ikincisi 2012 Dünya ikincisi Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, iki altın madalyayla finale geldi. Ruslar Detroit ve Tokyo’da, Almanlar da Pekin ve Moskova’da birinci oldu. Qing Pang/Jian Tong, Paris’te altın, Cup of China’da gümüş madalya elde etti. Kirsten Moore-Towers/Dylan Moscovitch, 2013 Dünya üçüncüsü Meagan Duhamel/Eric Radford ve Cheng Peng/Hao Zhang, bir gümüş ve bir bronz madalyayla finale katılma hakkını elde etti. Peng/Zhang, finale katılan yeni bir çift ancak Zhang, eski partneriyle defalarca finalde yarışmıştı.

.

davis_white_13 skate_america

.

BUZ DANSI

Meryl Davis/Charlie White – USA
Tessa Virtue/Scott Moir – CAN
Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev – RUS
Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat – FRA
Kaitlyn Weaver/Andrew Poje – CAN
Anna Cappellini/Luca Lanotte – ITA

Yedekler

Elena Ilinykh/Nikita Katsalapov – RUS
Maia Shibutani/Alex Shibutani – USA
Madison Chock/Evan Bates – USA

Meryl Davis/Charlie White, ABD ve Japonya, 2013 Dünya ikincisi Tessa Virtue/Scott Moir da, Kanada ve Fransa’da altın madalya kazandı. Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev ve Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat, final yolunda bir altın ve bir gümüş madalya elde etti. Kaitlyn Weaver/Andrew Poje ve Anna Cappellini/Luca Lanotte, iki gümüş madalya alarak finale kaldı. Bütün finalistler, daha önce de finalde yarışmıştı.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: