ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evan Lysacek 2014 Kış Olimpiyatlarında yok

Posted in Haberler by ursuspolaris on 23 Aralık 2013

2010 Kış Olimpiyatları serbest program

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları şampiyonu Amerikalı Evan Lysacek, sakatlığının geçmemesi nedeniyle Şubat ayında Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatları Artistik Buz Pateni yarışmalarına katılamayacak.

28 yaşındaki patenci, Ağustos ayında, sol kalça ekleminde meydana gelen labrum (Kalça eklemi yuvasının kenarlarını oluşturan lifli dudak) yırtılması sonucu sakatlanmıştı.

Lysacek, kaymaya ara vermediği takdirde sakatlığının daha da ciddi hale geleceği uyarısında bulunan doktorunun tavsiyesine uyarak tamamen iyileşinceye kadar antrenmanlara ara vermişti.

.

evan lysacek

.

2010 Olimpiyat şampiyonluğundan bu yana hiçbir yarışmaya katılmayan Lysacek, “Soçi’de yarışamayacak olmamdan dolayı ne denli hayal kırıklığı içinde olduğumu anlatmaya kelimeler yetmez. Hayatımda en gurur duyduğum an, son Kış Olimpiyatlarında ABD’yi temsil etmiş olmamdır” dedi.

ABD Buz Pateni Federasyonu aracılığıyla bir açıklama yapan Lysacek, “Spor hayatım boyunca birçok kez sakatlandım. Bazılarının üstesinden gelmek çok zor oldu ama hiçbiri beni patenden ayrı bırakmadı. İyileşmeye ve yeniden kaymaya kararlıyım” dedi.

Lysacek şöyle devam etti: “Son birkaç hafta benim için çok sancılı geçti. Bu günlerin, böylesine başarılı bir spor hayatından sonra buzda geçirdiğim son anlar olmasını istemedim. Yeniden sağlığıma kavuşmaya kararlıyım”.

Lysacek, 2100 Vancouver Kış Olimpiyatlarında, 24 yıl aradan sonra Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan ilk Amerikalı erkek patenci olmuştu. Lysacek’in dörtlü atlayış yapmadan Olimpiyat şampiyonu olması eleştirilere yol açmıştı.

Amerikalı patencinin dörtlü atlayış yapmaksızın üçlü atlayış kombinasyonlarıyla puan toplama taktiği özellikle Rus rakibi Evgeni Plushenko tarafından çok eleştirilmişti.

Plushenko, 2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatlarında ikinci, 2006 Torino’da birinci, 2010 Vancouver’de yine ikinci olmuştu. Plushenko, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında yarışmada niyetini defalarca dile getirmişti.

Lysacek, 1988′de Brian Boitano’nun Calgary’de altın madalya kazanmasından sonra Kış Olimpiyatlarında altın madalya kazanan ilk, ABD tarihinde Olimpiyat şampiyonluğu elde eden altıncı Amerikalı erkek patenci olmuştu.

1996’dan bu yana çeşitli düzeylerde 12 kez ABD Şampiyonalarına katılan Lysacek, sekiz madalya kazanmıştı. Lysacek 2005 ve 2006 Dünya Şampiyonalarında bronz, 2009 Dünya Şampiyonasında da altın madalya elde etmişti.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , , , ,

3 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. elçin (@efsun07) said, on 04 Ocak 2014 at 18:06

    Evgeni russia şampiyonasında hayal kırıklıgı yarattı. neden haberi vermiyosunuz?

  2. elçin (@efsun07) said, on 04 Ocak 2014 at 18:07

    Rusya , finlandiya şampiyonası yapıldı. ama siz yayınlamadınız?


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: