ARTİSTİK BUZ PATENİ

Ruslar Çiftlerde altın madalyayı hedefliyor

Posted in Soçi 2014 by ursuspolaris on 12 Şubat 2014

2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Artistik Buz pateninde hiç altın madalya kazanamayan Rusya, bugün yapılacak Çiftler serbest program yarışmasında altın madalyaya gözünü dikti.

Rusya’nın Takım yarışmasında Çiftlerde aştın madalya kazanmasına büyük katkıda bulunan 2013 Dünya şampiyonu Tatiana Volosozhar ve Maksim Trankov ikilisi, serbest program öncesinde altın madalyanın en büyük favorisi olarak gösteriliyor. Bu durumun en önemli gerekçesi de, Rus çiftin bu sezon, Olimpiyatlar öncesinde en yüksek puanları kazanmış olması…

.

volosozhar_trankov_14_soci_sp_1

.

Volosozhar/Trankov ikilisi, bu sezon, kısa programda 84.17, serbest programda 154.66, toplamda 237.71 puan aldı. Bu üçü de, rekor olarak tarihe geçti. Almanlar ise, toplam 227.03 ile Rusların 10 puan gerisinde bulunuyor.

Ancak dört kez Dünya şampiyonluğunu kazanmış olan usta Alman çift Aliona Savchenko ve Robin Szolkowy ikilisi de, yabana atılacak cinsten değil… Alman ikilisi, 2013 ISU Grand Priz finalinde geride bırakmayı başarmıştı. Bu da, Volosozhar/Trankov çiftinin yaklaşık son iki yılda aldığı ilk yenilgi olmuştu.

Kendi seyircisinin huzurunda kayması Rus ikili için önemli bir avantaj olarak ortaya çıkıyor. Ruslar, takı yarışmasında kısa programda kaymış, ancak serbest programa katılmamışlardı.

Savchenko/Szolkowy çifti ise Almanya’nın takım yarışmasında madalya iddiası olmadığı için, yarışmamıştı.

.

savchenko_szolkowy_14_soci_sp_1

.

Savchenko/Szolkowy ikilisi, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında bronz madalya kazanırken, şimdiki en büyük rakipleri olan Rus ikili, o dönemde henüz birleşmemiş ve eski partnerleriyle Vancouver Olimpiyatlarında varlık gösterememişti.

Maxim Trankov ile Tatiana Volosozhar 2010 bahar aylarında bir araya gelmişti. Maxim Trankov, eski eşi Maria Mukhortova ile 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında yedinci, Tatiana Volosozhar da eski eşi Stanislav Morozov ile sekizinci olmuştu.

Savchenko da, Volosozhar gibi Ukraynalı… Bir zamanlar Savchenko, Çiftlerde Volosozhar’ı kanatları altına almıştı. Şimdi ise onlar Olimpiyat altın madalyası kazanmayı hedeflemiş iki rakip durumunda bulunuyor.

Volosozhar/Trankov çiftinin bu yarışmada bir diğer amacı da, Çiftlerde 12 Kış Olimpiyat Oyunlarında ardı ardına altın madalya kazanan Rusya ve eski haliyle Sovyetler Birliği’nin üstünlüğü yeniden tesis etmek… Rusya, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Çiftlerde,1964 Innsbruck Kış Olimpiyatlarından bu yana ilk kez madalyasız kalmış ve bu dalda birinciliği Çinli Xue Shen/Hongbo Zhao çiftine kaptırmıştı.

.

kolaj

.

Kısa programda 84.17 puan alan Volosozhar/Trankov çifti, Savchenko/Szolkowy çiftini 4.53 puan farkla geçmiş durumda. Üçüncü durumdaki Rus Ksenia Stolbova/Fedor Klimov da, 4.43 puan farkla Almanların ardında bulunuyor.

Altın madalya mücadelesinin Ruslar ve Almanlar arasında geçeceği düşünülürken, 2010 Kış Olimpiyatları ikincisi Çinli Qing Pang/Jian Tong da, bronz madalyanın önemli adayları arasında kabul ediliyor. Çiftlerde meydanın 10’lu ve 20’li yaşlarda gençlere kaldığı bir ortamda 34 yaşında olan Pang/Tong ikilisinin madalya adayları arasında gösterilmesi, kendileri açısında önemli bir nokta. Çinli ikili, Soçi’den sonra yarışmalardan çekilmeyi planlıyor.

Kısa programda üçüncü olan Rus Ksenia Stolbova/Fedor Klimov dışında bronz madalya adayları arasında Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford ve Kirsten Moore-Towers/Dylan Moscovitch de bulunuyor. Bu iki Kanadalı çift, 2013 Dünya Şampiyonasında üçüncü ve dördüncü olmuştu.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: