ARTİSTİK BUZ PATENİ

2014 Soçi Kış Olimpiyatları: Güney Koreliler kızgın…

Posted in Soçi 2014 by ursuspolaris on 23 Şubat 2014

Milyonlarca Güney Koreli, ülkenin en önemli sporcusu olan Yu-Na Kim’im 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya kazanmasının ardından gönül kırıklığı ve öfkeyi bir arada yaşıyor.

İdolleri Kim’in televizyonda yarışmasından sonra çeşitli forumlara görüşlerini yazan öfkeli güney Kore vatandaşları, hem sitelerin çökmesine yol açtı hem de hakemlerin yeniden değerlendirme yapmasını isteyen mesajlar attı.

Güney Kore sporunun en büyük ismi olarak görülen Kim’in ülkesinde fanatik bir hayran kitlesi bulunuyor. Bu kitle, serbest programın kayılmasının öncesinde hayran oldukları sporcunun ikinci kez Olimpiyat madalyasını boynuna takacağından emin görünüyordu.

.

yunakim_14_soci_medal

.

Kim’in serbest program performansı kusursuzdu ancak Rus Adelina Sotnikova, daha yüksek teknik puan alarak altın madalyayı kazandı.

Kim, son patenci olarak piste çıkarken, Güney Kore televizyonlarının yorumcuları puanları açıklandığında sonucu büyük bir şaşkınlık içinde karşıladı ve hakemlerin Rus seyircilerinden etkilenerek karar verdikleri imasında bulundu.

Yu-Na Kim’in eski antrenörü Byon Seong-Jin, “Sotnikova’nın böylesine yüksek bir skoru yeniden elde edip edemeyeceğini görmek ilginç olacak. Bugün Yu-Na kaybetmedi ama Rusya kazandı” dedi.

change.org sitesinde sonuçların gözden geçirilmesini isteyen bir dilekçe oluşturuldu ve altı saatte 700.000’deb fazla Güney Koreli dilekçeye imza attı.

Gazetelerin de internet siteleri öfkeli hayranların yorum yağmuruna uğradı ve ülkesinde “Kraliçe Yu-Na” olarak adlandırılan sporcunun altın madalyasının çalındığı görüşleri dile getirildi.

Bir Twitter kullanıcısı da, “Sotnikova’nın altın madalyasını Rusya verdi, Kim’in madalyası da dünyanın geri kalan bölümü tarafından verildi” diye mesaj attı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye de, yarışmalardan artık çekileceğini açıklayan Kim’e bir mesaj gönderdi ve “Oyunlardaki güzel performansınız sadece Güney Koreliler tarafından değil bütün dünya tarafından her zaman hatırlanacaktır” diye yazdı. Güney Kore Devlet başkanı, mesajında, hakemlerin kararı konusunda yorum yapmadı.

.

Figure Skating - Winter Olympics Day 13

.

Güney Kore Paten Federasyonu, Kadınlar yarışmasından iki gün sonra, puanlama konusunda soruşturma açılmasını istedi.

Bütün bu olan-bitenleri soğukkanlılıkla izleyen Kim, Federasyonun girişimi konusunda, “Çevremdekilerin benden daha fazla üzüldüğünü düşünüyorum. Birçok insan, televizyonda ağladığını sandı ama ben ağlamadım. Bunun başka bir anlamı yok. Mutluyum, her şey bitti ve ben iyi bir sonuç aldım. Girişimin sonucu değiştireceğini düşünmüyorum. Sonuçtan hayal kırıklığına uğramış değilim” dedi.

Kim, ülkesinde yapılacak 2018 Kış Olimpiyatlarında yarışma düşüncesinin olmadığını da belirterek, “Ben sporcuydum. 2018’e kadar zamanımı mümkün olduğunca çok sporcuya yardımcı olarak geçireceğim” dedi.

Kadınlar yarışmasında Sotnikova birinci olurken 224.59, Kim 219.11, Kostner de 216.73 puan aldı.

Kim’in Sotnikova’yı geçmesi gerektiği ya da Sotnikova’nın Olimpiyatların Rusya’da yapılması nedeniyle hakemler tarafından kayırıldığı konusunda tartışmalar çıkmasına rağmen bazı eski sporcular, puanlamanın adil olduğu yolunda görüş bildirdi.

Olimpiyat şampiyonları Scott Hamilton (1984) ve Tara Lipinski (1998) ile Olimpiyatlarda iki kez gümüş madalya kazanan Elvis Stojko (1994 ve 1998), hakemlerin puanlamasıyla mutabık olduklarını belirtti.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: