ARTİSTİK BUZ PATENİ

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarından manzaralar

Posted in Soçi 2014 by ursuspolaris on 10 Mart 2014

Rusya’nın geri dönüşü

2010 Kış Olimpiyatlarında altın madalya almayı başaramayan Rusya, Soçi’de düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatlarında umduğundan da başarılı bir sonuç elde etti.

Rusya, bireysel yarışmalarda 2 altın, 1 gümüş,1 bronz olmak üzere toplam dört madalya elde ederek en başarılı ülke oldu. Geri kalan altın madalyaları Japonya ve ABD alırken, toplam 12 madalya sekiz ülke arasında paylaşıldı. Altı ülke birer madalya kazanırken Rusya’dan sonra Kanada da (2) birden fazla madalya kazanan ikinci ülke oldu.

.

adelinasotnikova

.

Rusya, tasarladığı “geri dönüşe” ilk kez bu Olimpiyat Oyunlarında düzenlenen takım yarışmasında altın madalya kazanarak başladı. Çiftlerde elde ettiği altın madalya “geri dönüş” hayallerinin pekişmesini sağladı. Bu kategori Rusya/Sovyetler Birliği çiftlerinin 1964 Kış Olimpiyatlarında Protopopov çiftinin altın madalya kazanmasından bu yana üstünlüğünü kabul ettirdiği alandı. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında bu alandaki üstünlüğü Çinlilere kaptıran Rusya, dört yıl aradan sonra Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov çiftinin birinci olmasıyla üstünlüğü yeniden ele geçirdi.

.

volosozhar_trankov_14_soci_team_sp_1

.

Rusya, Buz Dansı’nda da Elena Ilinykh/Nikita Katsalapov ikilisinin üçüncü olmasıyla iyi bir performans sergiledi.

Bunların ardından kadınlarda gelen altın madalya, Rusya’nın yeni bir başarısını müjdeledi. 15 yaşındaki Julia Lipnitskaia, ülkenin en büyük altın madalya umuduyken, kısa programda yaptığı hata, 17 yaşındaki Adelina Sotnikova’nın ön plana geçmesini sağladı. Takım yarışmasında piste çıkmayan Sotnikova, bireysel bölümde hayatının performansını göstererek, altın madalya kazandı ve böylece Olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk kadın Rus patenci olarak tarihe geçti.

Sotnikova’nın zaferi, kendisinde ikinci altın madalyayı bekleyen Güney Koreli Yu-Na Kim’in hayranlarını kızdırırken, Rus patenci ülkesinde ulusal kahraman olarak görülmeye başladı. Kim’in hayranı Güney Koreliler, kendi patencilerinin birinci olması gerektiğini öne sürerken, hakemleri us seyircilerin baskısı altında değerlendirme yaparak Sotnikova’yı kayırmakla suçladı.

.

evgeni__plushenko

.

Buz pateninin ustası Evgeni Plushenko, hayranlarını hem sevindirdi, hem de hayal kırıklığına uğrattı. Plushenko, takım yarışmasında iyi bir performans gösterdi ve Rusya’nın birinci olmasına katkı sağlarken, kendisi de dördüncü Olimpiyat madalyasını boynuna geçirdi. Bireysel yarışmadan belindeki sakatlık dolayısıyla son anda çekilmesi ise eleştirilere yol açtı. Hayranları, Rusya’da düzenlenen ilk kış Olimpiyatlarından Plushenko’nun çekilmesini hiç. De hoş karşılamadı.

Amerikan Buz Dansı

Buz Dansı 1976 yılından bu yana Olimpiyatların bir parçası olmasına rağmen şimdiye kadar bu alanda hiç altın madalya kazanamamıştı. 17 yıldır birlikte kayan Meryl Davis ve Charlie White, Amerikan patinajındaki bu eksikliği giderdi ve Buz Dansı’nda Olimpiyat altın madalyası kazanan ilk Amerikalı dansçılar olarak tarihe geçti. Davis/White ikilisi, böylece Kış Olimpiyatlarında altın, gümüş ve bronz madalya kazanmış oldu. Soçi Olimpiyatlarında altın ve takım yarışmasında bronz madalya elde eden Davis/White ikilisi, 2010 Vancouver Kış Oyunlarında da gümüş madalya almıştı.

.

daviswhite

.

Takım yarışması

İlk kez Soçi Olimpiyatlarında düzenlenen takım yarışmasının nasıl olacağını kimde başta bilemiyordu ancak takım yarışması epey ilgi çekti. Ev sahibi ülke Rusya bakımında takım yarışması önemli bir başarı oldu. Plushenko dördüncü Olimpiyat madalyasını kazandı.

Kanada, bu yarışmadan gümüş madalya ile çıkarken, ABD de bronz madalya elde etti. Takım yarışması konusunda bazı tartışmalar da ortaya çıktı. Gelecekteki Olimpiyatlarda, takım yarışmasının başta olması yerine sonda olması konuşuluyor. Ancak sporcular, takım yarışmasında memnun olmuşa benziyor. Bunun en büyük nedeni de, bir Olimpiyatta birden fazla madalya kazanma imkânının ortaya çıkmış olması…

Carolina Kostner

Üçüncü kez Olimpiyatlara katılan Kostner, yarışmaların en dikkat çekici, en coşkulu performanslarından birini sergiledi. Kostner, dört yıl önce öylesine çok düşmüştü ki onu seyretmek sıkıntı haline gelmişti. İtalyan patenci, Soçi’de ise iki programını da (Ave Maria ve Bolero) son derece güzel sundu. Baştan sona iyi bir performans sergileyen Kostner, Oyunlara damgasını vuran sporculardan biri olduğuna inanarak gülümsemesini hiç eksik etmedi. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarındaki 16’ncı sıradaki derecesiyle hayal kırıklığı içinde Olimpiyatlardan ayrılırken, Soçi’den bronz madalyayla ayrılmayı bildi.

.

carolina__kostner

.

Mao Asada

2010 Vancouver’de gümüş madalya elde eden Asada, Soçi’ye altın madalya kazanmak amacıyla gelmişti. Takım yarışmasında ülkesinin madalya kazanması için çabalayan Asada, bir türlü istikrarlı hale getiremediği üçlü axel denmesinde düşünce Japonya beşincilikle yetinmek zorunda kaldı.

Bireysel yarışmada kısa programda 16’ncı olan Asada, bu performansıyla Tokyo 2020 Olimpiyatları düzenleme komitesi başkanının kendisini açıkça eleştirmesine yol açtı. Asada, buna karşılık, ertesi gün serbest programda üçlü axel’ı da yaparak iyi bir performans gösterdi ve üçüncü oldu ancak bu performans seyircinin hoşuna gitti ama kendisine madalya getirmedi.

.

maoasada

.

Denis Ten

Olimpiyatlara gitme mücadelesinin nasıl bir şey olduğunu anlamak isteyenler, Denis Ten’i yakından izlemeliydiler. 2013 Dünya Şampiyonasında ikinci olan Kazak patenci, ondan sonra sakatlıkların üstesinden gelmek zorunda kaldı. Ayak ve belindeki, sakatlıklara katlanmak zorunda kalan Ten, yakalandığı enfeksiyon nedeniyle diş tedavisi de görmek zorunda kaldı. Soçi’de ise rahatsızlığı nedeniyle farklı çiftlerden alınan sağ ve sol paten botlarını giymek suretiyle yarışan Ten, bütün bunlara rağmen iyi bir performans sergileyerek bronz madalyaya ulaştı. Kazakistan’a Buz Pateninde Olimpiyat madalyasını kazandıran ilk patenci olan 20 yaşındaki Ten, ülkesinde törenlerle karşılandı.

.

denisten

.

France

Fransa bu Olimpiyatlarda başarısız ülkeler arasında yer aldı. İlk önce Takım yarışmasında elendi ve final yarışmalarına giremedi. Erkeklerde, 2011 Avrupa şampiyonu Florent Amodio, form düşüklüğünü devam ettirdi ve ancak 18’inci olabildi. Sadece Soçi Olimpiyatlarına katılmak için son senelerde yarışmalara devam eden 2007 Dünya şampiyonu Brian Joubert de, 13’üncü sırayı alarak spor hayatına son noktayı koydu. Fransa’nın Buz Tansı’ndaki ümidi Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat ikilisi de, dördüncü olarak Olimpiyat madalyasından uzakta kaldı.

Kanada

Kanada’nın Olimpiyat altın madalyası ümitleri Tessa Virtue/Scott Moir ikilisi Amerikalı rakipleri Meryl Davis/Charlie White çiftine, Patrick Chan da Yuzuru Hanyu’ya yenik düşerek altın madalya almayı başaramadılar.

ISU

Adelina Sotnikova ve Yu-Na Kim’e verilen puanlar konusunda patlak veren tartışma, bir kez daha ISU’nun puanlama sistemini gündeme taşıdı.

10 yıldır uygulanan bu yeni sistem, eskisinin aksine anonim bir oylama… Yani hangi hakemin hangi patenciye ne kadar puan verdiği yeni puanlama sisteminde bilinmiyor. Bu yöntem de, her zaman yeni yeni komplo teorilerine yol açıyor.

Güney Kore televizyonları, Kim’in puanlarının açıklanmasından sonra hakemlerin Rus seyircilerden etkilenerek karar verdikleri ve Sotnikova’yı ön plana çıkardıkları imasında bulunmuştu.

Bazı çevreler, anonim puanlama son verilmesi gerektiğini ve hakemlerin hangi patenciye hangi puanları verdiklerinin belli olması gerektiğini savunuyor. ABD Buz Pateni Federasyonunun da, ISU’nun haziran ayında yapılacak toplantısında anonim puanlamaya son verilmesini öngören bir değişiklik teklif edeceği söyleniyor.

.

yunakim

.

Türkiye

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarının Türkiye açısından en dikkat çeken yanı ilk kez Buz Dansı’nda temsil edilmesiydi. Alisa Agafonova/Alper Uçar ikilisi, kısa dansta 49.84 puan alarak 22’nci oldu ve serbest dansa katılma hakkını yitirdi. Alisa/Alper ikilisi, böylece, Türkiye’yi Artistik Buz Pateninde Kış Olimpiyatlarında temsil eden ilk ikili olarak tarihe geçti.

Alisa/Alper, 26 – 28 Eylül 2013 günlerinde Almanya’nın Oberstdorf kentinde yapılan Olimpiyatlara seçme niteliğindeki Nebelhorn Trophy yarışmaları sonunda Türkiye’yi Kış Olimpiyatlarına katılma hakkını kazanmıştı.

Türkiye, 2006 Torino Kış Olimpiyatlarına katılan ve Türkiye’yi Olimpiyat Artistik Buz Pateni yarışmalarında ilk kez temsil eden patenci olan Tuğba Karademir’den sonra Kış Olimpiyatlarında ikinci kez temsil edildi.

Tuğba, 2006 Torino ve 2010 Vancouver olmak üzere iki kez Kış Olimpiyatlarına katılmış ve 21 ve 24’üncü sırayı almıştı.

.

alisa_alper_14_soci_sd

.

.

MADALYA TABLOSU

.

Ülkeler

Altın

Gümüş

Bronz

Toplam

.

Rusya

2

1

1

4

ABD

1

1

Japonya

1

1

Kanada

2

2

Güney Kore

1

1

Almanya

1

1

İtalya

1

1

Kazakistan

1

1

.

Toplam

4

4

4

12

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: