ARTİSTİK BUZ PATENİ

Aliona Savchenko/Robin Szolkowy yolun sonuna geldi

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02 Nisan 2014

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında bronz madalya kazanan Alman Aliona Savchenko/Robin Szolkowy çifti yol ayrımına geldi.

Savchenko ile 2003 yılında kaymaya başlayan 34 yaşındaki Szolkowy, Soçi’de basın mensuplarına yarışmalara artık girmek istemediğini söylemiş ve “Bedenim bu zor atlayışları ve diğer bazı elementleri yapmama artık izin vermiyor” demişti.

30 yaşındaki Savchenko ise, Saitama’da (2014 Dünya Şampiyonası) yarışmak istediğini ve sonra da belki yeni bir partnerle devam etmeyi düşündüğünü belirtmişti.
Savchenko ve çiftin antrenörü İngo Steuer, Olimpiyatlarda şampiyon olan Rus Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov ikilisinin 2014 Dünya Şampiyonasına katılmayacağı açıklanınca, Szolkowy’yi son kez bir yarışmaya katılmak için Japonya’ya gitmeye ikna etti.

Savchenko, 27 Mart Perşembe günü beşinci kez Dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra, “Kendimi devam edecek kadar genç hissediyorum” dedi.

.

Szolkowy – Savchenko – Steuer

.

Savchenko’nun yeni partneri konusunda tahminler hemen başladı. Fransız Bruno Massot, adı geçenler arasında önde geliyordu. Bruno Massot, Daria Popova ile Saitama’da 15’inci olmuştu.

Popova/Massot çifti, 2012-2013 sezonunda Almanya’nın Chemnitz kentinde İngo Steuer’in öğrencisi olmuş, o dönemde en iyi sonuçları elde etmiş ancak daha sonra bazı malî sorunlar nedeniyle Fransa’ya geri dönmüştü.

İngo Steuer, 29 Mart Cumartesi günü, Savchenko’nun Massot ile deneme antrenmanlarına başlayacağını duyurdu.

Savchenko, bir gazeteye verdiği demeçte, “2018 Olimpiyatlarında şampiyon olmak istiyorum. Bruno Massot işle başarılı olacağım. Onunla beraber kaymaktan mutlu olacağım” dedi.

25 yaşındaki Massot, bu yeni oluşumu kendi Facebook sayfasında doğruladı ve “Bu benim kararım. Benim spor hayatım için iyi bir fırsat. Böyle bir fırsatı değerlendirmemek aptalca olur diye düşünüyorum. Şimdi çok sıkı çalışmam ve olabildiğince iyi olmak, hatta Robin’den daha iyi olmak lâzım. İyi bir mücadeleci olduğuma inanmanızı isterim. Büyük maceraların başlangıç noktasındayım” diye yazdı.

Steuer, Savchenko’nun yeni partnerini Almanya’ya döndükten sonra açıklamayı planlamıştı. Szolkowy de, Dünya Şampiyonası sonrasında Japonya’da yapacakları üç gösteriye katılmadan Almanya’ya dönebileceğini söylerken Savchenko Japonya’da kalıp bu gösterilere katılmak istediğini bildirdi.

Savchenko, bir açıklama yaparak, “Hiç anlamıyorum. Üç günde 45.000 dolar para kazanabilirdik. Robin bu parayı kazanmak istemiyorsa, bu kendi sorunu” dedi. Szolkowy de, Savchenko ile kaymayı geri çevirdi ve Japonya’dan ayrıldı.

– Almanya mı Fransa mı? –

ISU kurallarına göre, ülke değiştiren çiftlerin yeni ülkeleri adına kayabilmek için son yarışmalarının ardından 12 ay beklemeleri gerekiyor. Steuer, “Aliona ya da Bruno, hangisi milliyet değiştirirse değiştirsin bir sezon beklemek gerekecek. Hangi, ülke için yarışacağımıza sonra karar vereceğiz” dedi.

Steuer, eskiden Doğu Almanya sınırları içinde kalan Chemnitz’de doğdu. Partneri Mandy Wötzel ile 1995’te Çiftlerde Avrupa, 1997’de Dünya şampiyonu oldu ve 1998’de Olimpiyatlarda bronz madalya kazandı.

Steuer’in geçmişinde eski Doğu Alman gizli polisi Stasi ile işbirliği yaptığı suçlamaları nedeniyle Alman Buz Pateni Federasyonu ile başı dertte. Bu nedenle, 2006 Kış Olimpiyatlarına giden Alman kafilesinden çıkarılmış ancak mahkeme kararıyla tekrar kafileye dâhil olmuştu.

Steuer’in bu geçmişi nedeniyle zaman zaman Savchenko /Szolkowy çifti malî sorunlarla karşılaşmış ve çalışmaları için gerekli parasal yardımı alamamıştı.

Alman Buz Pateni Federasyonu yetkililerinin Savchenko/Massot ikilisine malî yardım yapılmasını sağlayamamaları halinde ikilinin Fransa adına yarışmalara girebileceği konuşuluyor.

Savchenko/Massot ikilisi, yakında antrenmanlara başlıyor. Eğer ikisi arasında uyum sağlanamazsa Savchenko yeni bir partner arayışına girecek.

.

savchenko_szolkowy

Savchenko & Szolkowy

.

– Savchenko/Szolkowy –

Savchenko/Szolkowy çifti, beş kez Dünya (2008, 2009, 2011, 2012, 2014), iki kez Olimpiyat üçüncüsü (2010, 2014), dört kez Avrupa (2007, 2008, 2009, 2011), dört kez ISU Grand Prix (2007, 2010, 2011, 2013) oldu.

Savchenko, Ukrayna adına Stanislav Morozov ile 2000 yılında Dünya Gençler şampiyonu oldu ve çift, 2002 Kış Olimpiyatlarında 15’inci sırayı aldı.

Szolkowy de, 2001 Claudia Claudia Rauschenbach ile Almanya şampiyonluğunu elde etti.

Savchenko, Morozov ile 2002’de ayrılınca yeni bir partner aramaya başladı. İngo Steuer, o dönemde Savchenko’yu Almanya’ya getirdi ve Szolkowy ile deneme kayışlarının başarılı olmasından sonra 2003’te birlikte kaymaya başladılar. İkili, 2004 yılına Almanya şampiyonu oldu.

Savchenko, 2006 yılında Alman vatandaşlığına geçti.

Savchenko/Szolkowy çifti, 2007’de, 12 yıl aradan sonra Avrupa, 2008’de de 11 yıl aradan sonra Dünya şampiyonu olan ilk Alman çifti olarak tarihe geçti. İkili, ayrıca 2010’da, 12 yıl aradan sonra Olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Alman çifti oldu.

Dereceleri

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: