ARTİSTİK BUZ PATENİ

Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat geleceğe odaklandı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 05 Ağustos 2014

2014 Dünya Şampiyonası – kısa dansserbest dans /

Fransız Nathalie Péchalat/Fabian Bourzat özgün koreografi ve dansları nedeniyle öteden beri beğenilen bir çift olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Fransız buz dansçıları, sadece gösterilerde değil yarışmalarda da yenilik ve değişiklik yapmak peşindeydi. Çift, 2014 Dünya Şampiyonasında ikinci kez bronz madalya kazandıktan sonra artık yarışmalara katılmayacağını açıklamıştı.

30 yaşındaki Péchalat ve 33 yaşındaki Bourzat, buz pateninden aslında tamamen çekilmeyi planlamıştı ancak gösterilerde kaymaları için o kadar çok teklif aldılar ki pistlerde bir süre daha kalmaya karar verdiler.

Bourzat, “Önce Japonya’da daha sonra da Fransa’da bazı gösterilere katılacağız. Gelecekte bazı gösteri planlarımız var” diyor.

Çift, 2006 yılında ilk defa Olimpiyatlara katılmış, 2011’de ilk defa Avrupa şampiyonu olmuştu. Bronz madalya kazandıkları 2012 ve 2014 Dünya Şampiyonalarındaki serbest dans performansları da çiftin en önemli başarıları arasında bulunuyor.

.

pechalat_bourzat_CS

.

Bourzat, özellikle 2004 sonbaharında Cup of China’da “Cats” eşliğindeki serbest program performanslarını unutamıyor ve bu dansı en çok sevdiği program olarak nitelendiriyor.

Fabian Bourzat, “Seyirciyle yaşadığımız çok önemli bir andı” diyor ve gülümseyerek ekliyor: “Bu program bizim araştırarak hazırladığımız ilk programdı ve artistik bir yaratıcılık içeriyordu. Bize göre, yaratıcılığımızın başlangıç noktası bu programdı…”

Péchalat için ise, en çok beğendiği performansı seçmek daha zor oluyor. “Hazırlık süreci yüzünden en çok Circus’u (2009-2010) seviyorum. Her şeyi bir araya getirdiğimizde harika bir sonuç çıktı ortaya… Charlie Chaplin’i (2010-2011) seviyorum çünkü bu performansla ilk madalyamızı kazandık (Avrupa Şampiyonasında altın madalya). Çok güzeldi. Ve son olarak, Le Petit Prince et sa Rose’u (2013-2014) seviyorum çünkü şiirsel, Fransız ve bize çok iyi uydu. Bu performansı sergilemekten çok hoşlandım”.

Diğer bütün seçkin sporcular gibi Péchalat/Bourzat’nın da zor zamanları oldu.

Bourzat, “Tabii ki en zor anlarımız sakatlıklardı. Yarışmalara katılamadığımız zamanlar, baş etmemiz gereken en zor anlardı. Pistlere geri dönüp dönemeyeceğimiz ise her zaman bir şüphe unsuruydu” diyor.

Çiftin spor hayatlarındaki en anları, 2011’de Moskova’daki Dünya Şampiyonasında Charlie Chaplin temalı serbest danslarında adım dizisini yaparken düştükleri andı. Bu düşüş, onların üçüncülükten dördüncülüğe inmesine ve madalyayı kaçırmalarına yol açmıştı.

.

Nathalie Pechalat and Fabian Bourzat of

.

Péchalat, “Yarışma sonrasında, en zor olan da, antrenörlerimizi değiştirmemiz gerektiğinde onlara veda etmekti. Bu, hiç de kolay olmadı. Sanatsal niteliklerimize ve stratejimize bağlı kaldık. Zor zamanlar yaşadık ama iyi bir tercih yaptığımızı düşünüyorum” diyor o günlerle ilgili olarak…

Çift, sekiz sene boyunca Muriel Zazoui ve Romain Haguenauer ile Fransa’da çalışmıştı. Daha sonra, 2008 yazında Moskova’da Alexander Zulin ile çalışmaya başladılar. 2014 Olimpiyatları öncesinde Rusya Buz Pateni Federasyonu Zulin’in Rus patencilerin rakiplerini çalıştırmasını istemediği için 2011 yılında da Zulin ile yollarını ayırmak zorunda kalmıştı. Bunun üzerine ABD’de Detroit’e yerleşip Angelika Krylova ve Pasquale Camerlengo ile çalışmaya başladılar.

Péchalat/Bourzat ikilisi, son sezonlarında bir kez daha antrenör değiştirdi ve Fransa Buz Pateni Federasyonunun isteği üzerine Igor Shpilband ile çalışmaya başladı.

Her ne kadar şu anda gösterilerde kaymaktan zevk alsalar da beş kere Fransa Şampiyonu olan bu çift, daha fazlasını istiyor.

Péchalat anlatıyor: “Fabian antrenör olmak istiyor, ben de Paris’te yaşamak istiyorum. Bu konuda bir uzlaşmaya varmamız lâzım. Gösterilere katılmak için kendimize bir ya da iki sene daha veriyoruz ve sonra bırakacağız. Henüz bitmedi ama beş ya da on yıl sürmeyecek. Altı yıldır gurbette yaşıyorum. Bunun üç yılını Moskova’da üç yılını da Detroit’te geçirdim. Artık evimde, Paris’te olmak istiyorum. Daha normal bir hayatım olsun istiyorum çünkü bunca zaman sürekli hareket halinde olmak benim için zor oldu…”

.

ISU Grand Prix Of Figure Skating 2012/2013 Lexus Cup Of China - Day 2

.

Bourzat, Igor Shpilband’ın asistanı olmaya karar verdiği için Detroit’te yaşayacak ve koreograf olarak çalışacak. Eski takım arkadaşlarından olan Florent Amodio da, böylece ilk öğrencileri arasında olacak.

İşletme okumuş olan Péchalat ise pist dışında çalışmak istiyor ve spor dünyasındaki seçenekleri gözden geçirmek istiyor. Péchalat, ayrıca Buz Dansı’nda teknik uzman olmayı da istiyor.

Uzun yıllar boyunca aynı şeyi yaptıktan sonra yeni bir şeye başlamak hep zor olur. Ancak Fransız patenciler geçmişlerinden çok memnunlar ve geleceği de kucaklamak istiyorlar.

Bourzat, “Spor hayatımızdan çok memnunuz. Son programlarımızdan gerçekten de çok zevk aldık ve son iki yarışmada çok iyi bir performans sergiledik. Spor hayatımız bu şekilde sona erdirdiğimiz için de mutluyuz”.

Péchalat da ona katılıyor: “Evet, yarışma hayatımızı sona erdirdiğimiz için rahatladık. Yarışmayı seviyordum; o yüzden çok çalıştık. Şimdi gösterilere hazırlıyoruz, çok eğlenceli geçiyor ve biz çok zevk alıyoruz. Yarışma arkadaşlarımızla zaman geçirmeyi seviyoruz ve çok da iyi vakit geçiriyoruz”.

Péchalat, spor hayatlarının çok iyi olduğunu ve elde edilen sonuçların tek başına bir şey ifade etmediğini ve önemli olmadığını düşünüyor ve ekliyor: “Bir o kadar da önemli olan, bu yolda tanıdığımız insanlar ve sporumuza getirdiğimiz katkılar ile bu sporun bize kattıklarıydı. Gerçekten de bizi zenginleştiren bir deneyim yaşadık…”

.

Nathalie_Pechalat_Fabian_Bourzat_OD_1__David_J_Phillip_

.

Péchalat, 22 Aralık 1983’te Rouen’da doğdu. Annesi televizyonda buz pateni yarışmalarını seyretmeyi sevdiği, iki kız kız kardeşiyle birlikte ona da, yedi yaşındayken, buz pateni dersleri aldırmaya başladı. Péchalat üç yıl sonra Buz Dansı’na geçti ve Rouen kulübünde spor hayatına devam. Yeni antrenör olan Anne Sophie Druet’nin oğlu Julien Deheinzelin ilk partneri oldu. 12 yaşında Fransa Genç takımına seçilen Péchalat, artık uluslararası yarışmalara girmeye başladı. Ailesi de Caen kentine taşınmıştı ama Fransa’da bu sporun bir başkenti vardı ve orada, Lyon’da, ünlü Marina Anissina/Gwendal Peizerat çifti çalışıyordu. Péchalat, Lyon’a gitti ve partnerini değiştirdi, sonra bir daha ve sonunda yolu Fabian Bourzat ile kesişti. Daha sonra Dünya üçüncülüğüne kadar uzanan o uzun ve ince yolun başlangıç noktası Lyon oldu.

Bourzat, 19 Aralık 1980’de Nantes’ta doğdu. Judo, yüzme başka spor dallarını denedikten sonra birden bire Buz Dansı’nda bulan Bourzat’nın ilk eşi Sonia Cassagrande idi. Sık sık şehir değiştiren Bourzat, sonunda Lyon’da Murielle Boucher’nin öğrencisi oldu.

Péchalat ve Bourzat, 2000’de bir araya geldi. 2008’e kadar Lyon’da spor hayatını sürdüren çift, 2008 ile 2011 arasında Rusya’da Alexander Zulin yönetiminde çalıştı ve daha sonra da ABD’ye gitti.

Çift, Péchalat’nın, antrenmanda burnu kırılmasına rağmen 2012 Dünya Şampiyonasında bronz madalya kazanmayı başardı.

Fransız ikilisi, spor hayatı boyunca iki kez Dünya üçüncüsü, iki kez de Avrupa şampiyonu oldu.

Dereceleri:

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: