ARTİSTİK BUZ PATENİ

Bir şampiyona veda: Yu-Na Kim

Posted in Haberler by ursuspolaris on 12/08/2014

On yıl kadar önce çok az insan Güney Kore’nin patende olimpiyat şampiyonluğu kazanacağını düşünürdü. Oysa Yu-Na Kim bu düşünceyi yıktı ve spor dünyasının en ünlü simaları arasına girdi.

Kim, 2006 yılında, henüz 15 yaşındayken Dünya Gençler Şampiyonu oldu. Katıldığı her yarışmada podyuma çıkan ve spor hayatı boyunca 14 altın madalya kazanan Yu-Na Kim, uluslararası arenada baskın bir güç haline geldi.

Kim, 2007 yılında Tokyo’da Büyüklerde katıldığı ilk Dünya Şampiyonasında bronz madalya kazandı ve iki yıl sonra Los Angeles’ta altın madalya elde ederek ülkesine ilk Dünya Şampiyonluğu unvanını getirdi.

Kim, 2010’da düzenlenen Vancouver Kış Olimpiyatlarında hem kısa hem de uzun programda birinci olarak dünya rekoru kırdı ve açık ara farkla, 23 puan farkla, altın madalyayı kazandı.

Kim, kısa ve serbest programda sergilediği performansla Olimpiyat altınını sonuna kadar hak ettiğini gözler önüne sererken yarışmanın her aşamasında rekorları altüst etti.

.

yu_na_kim_vancouver

.

Kısa programdaki rekor puanından sonra serbest programda da 150.06 puanla serbest program rekorunu kıran Kim, toplamda elde ettiği 228.56 puanla da toplam puan rekorunu kırdı. Kim, serbest programda 150 puan sınırını geçen ilk kadın patenci oldu. Kim’in kazandığı altın madalya, Güney Kore’nin Buz Pateninde Olimpiyatlarda kazandığı ilk altın madalya olarak tarihe geçti.

Aynı yıl Dünya Şampiyonasında Asada’ya geçilerek gümüş madalya kazanan Kim, 2011’de Miki Ando’nun ardından ikinciliği alarak yine gümüş madalya sahibi oldu.

2012 yılında yarışmalara katılmayan Kim, 2013 yılında Dünya Şampiyonasında bir altın madalya daha elde etti. Ancak bu zafer spor hayatındaki diğer zaferlerinden farklıydı. Bu defa, Kim’in amacı yeni madalyalar kazanmaktan çok 2014 Kış Olimpiyatlarında ülkesi için üç sporcunun katılmasını sağlamaktı. Onun şampiyon olması, Güney Kore’nin Olimpiyatlara üç kadın patenci ile katılmasını sağladı.

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında Haejin Kim on altıncı, So Youn Park da yirmi birinci sırayı aldı.

Kim, “Olimpiyatlarda yarışma şansına sahip oldular. Bu, onlar için çok iyi bir deneyimdi. İnşallah, kariyerlerine katkıda bulunabilmişimdir” diyordu takım arkadaşları için…

Kim’in bu başarısı, onu ülkesinde çok ünlü bir kişi haline getirdi. Basın, onun her adımını takip ediyordu. 23 yaşındaki Kim, normal bir hayat süremediğini düşünmeye başladı ve tüm bunlar, onun yarışmalardan çekilme kararında etkili bir rol oynadı.

.

yunakim

.

2014 Kış Olimpiyatlarında Rus Adelina Sotnikova’nın ardından ikinci olması Kim’in hayranlarını öfkelendirdi ve Soçi Kış Olimpiyatlarında hakem kararlarının tartışılmasına yol açtı.

Ülkesinde “Kraliçe Yu-Na” olarak anılan sporcunun “altın madalyasının çalındığı” görüşleri dile getirildi. Sosyal iletişim platformu Twitter’da “Sotnikova’nın altın madalyasını Rusya’nın verdiği, Kim’in madalyası da dünyanın geri kalan bölümü tarafından verildiği” yolunda görüşler dile getirildi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye, Kim’e bir mesaj gönderdi ve “Oyunlardaki güzel performansınız sadece Güney Koreliler tarafından değil bütün dünya tarafından her zaman hatırlanacaktır” diye görüşlerini dile getirdi. Güney Kore Devlet Başkanı, mesajında, hakemlerin kararı konusunda yorum yapmadı.

Güney Kore Paten Federasyonu da, Kadınlar yarışmasından iki gün sonra puanlama konusunda soruşturma açılmasını istedi, ancak ISU nezdinde yaptığı bu girişimden olumlu sonuç alamadı.

Bütün bu olan biteni soğukkanlılıkla izleyen Kim, Federasyonun girişimi konusunda, “Çevremdekilerin benden daha fazla üzüldüğünü düşünüyorum. Birçok insan, televizyonda ağladığımı sandı ama ben ağlamadım. Bunun başka bir anlamı yok. Mutluyum, her şey bitti ve ben iyi bir sonuç aldım. Girişimin sonucu değiştireceğini düşünmüyorum. Sonuçtan hayal kırıklığına uğramış değilim” diyor ve ekliyordu: “Benim için önemli olan, Kış Olimpiyatlarına katılmaktı. Bu benim son yarışmam oldu. Burada bulunmaktan çok mutluyum. Sonuncu sırada çıktığım için diğerlerinin ne yaptığını göremedim. Sonuç iyi; hata yapmadım”.

.

Yuna_Kim

.

Kim, ülkesinde yapılacak 2018 Kış Olimpiyatlarında yarışma düşüncesinin olmadığını da belirterek, “Ben sporcuydum. 2018’e kadar zamanımı mümkün olduğunca çok sporcuya yardımcı olarak geçireceğim” diyerek gelecekle ilgili planları hakkında ipucu veriyor.

Jübilesini Mayıs ayında Güney Kore’deki “All That Skate” gösterisinde yapan Kim, Uluslararası Olimpiyat Komitesine üye olmayı çok istiyor ve dünya çapında felaketlere yardım projelerinde gönüllü olarak çalışmaya devam etmeyi planlıyor.

Kim ve Asada’nın pistlerden çekilmesiyle son on yılın en önemli rekabeti de sonlanıyor. Mao Asada, “Yu-Na Kim olağanüstü bir patenci. Kim’le Gençler Şampiyonalarından beri rekabet etmekteyiz ve birlikte geçirdiğimiz zaman bizim için çok güzel bir anı” diyor en büyük rakibi hakkında…

Kim’in paten dünyasına katkıları azımsanamaz. Kazandığı madalyalar bir yana, hem buz üstündeki hem de buz pistinin dışındaki zarafeti ve inceliği dünya çapında birçoklarının bu spor dalını sevmesini ve birçok genç kızın da Olimpiyat Şampiyonu olma hayali kurmasını sağladı.

Onun hakkında yazılacak son cümle söyle olabilir: “Kim’in şampiyonalardaki yokluğu fark edilecek ve Yu-Na Kim, paten dünyasında çok özlenecek”.

.

CANADA VANCOUVER 2010 OLYMPIC GAMES

.

Kim’in madalya portföyünde bulunan en önemli madalyalar şöyle: İki Olimpiyat madalyası (altın/2010 – gümüş/2014), İki Dünya Şampiyonluğu (2009, 2013), iki Dünya ikinciliği (2010, 2011), İki Dünya üçüncülüğü (2007, 2008), bir Dört Kıta şampiyonluğu (2009), üç ISU Grand Prix Finali şampiyonluğu (2007, 2008, 2010)…

Yu-Na Kim, bir ISU şampiyonasını kazanan ilk Güney Koreli patenci olarak tarihe geçti (2006 Dünya Gençler Şampiyonasında altın madalya). Koreli patenci, 2009 yılında Dünya şampiyonu olurken 200 puan sınırını geçen ilk kadın patenci oldu. Spor hayatı boyunca girdiği bütün yarışmalarda madalya kazanan Kim, 2006’dan sonra zaman zaman antrenörü Olimpiyat şampiyonu Brian Orser ile Kanada’da çalıştı.

Güney Kore’nin Gyounggi-Do kentinde 5 Eylül 1990’da doğan Kim, Dünya Şampiyonaları ve Kış Olimpiyatlarında, Gençler ve Büyükler kategorilerinde, Güney Kore adına (altın, gümüş ya da bronz) madalya kazanan ilk patenci olarak tarihe geçti.

Forbes dergisi, Ağustos 2011’de, yıllık 9,7 milyon dolarlık gelirle Kim’i en çok para kazanan kadın sporcular arasında göstermişti.

Güney Kore’ye 2011’de geri dönen Kim, 2011/2012 sezonunda yarışmamış, ancak 2012 sonbaharından yeniden yarışmalara girmeye başlamıştı.

Dereceleri:

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: