ARTİSTİK BUZ PATENİ

50 yıl sonra gelen Olimpiyat madalyası

Posted in Haberler by ursuspolaris on 03 Aralık 2014

Video

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 50 yıl sonra, Amerikalı çift Vivian Joseph/Ronald Joseph’in 1964 Innsbruck Kış Olimpiyatlarında bronz madalya kazandıkları resmen ilan etti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK), Innsbruck Olimpiyatlarından iki yıl sonra, 1966 yılında, profesyonel sözleşme yaptığı ve amatörlük statüsünü ihlal ettiği gerekçesiyle ikinci olan Batı Alman Marika Kilius/Hans-Jürgen Bäumler çiftini diskalifiye etmişti.

Bu durumda, Kanadalı Debbi Wilkes/Guy Revell çifti, bir basamak yükselerek gümüş madalya, dördüncü olan Joseph kardeşler de bir basamak çıkarak bronz madalya kazandıkları ilan edilmişti.

.

joseph_joseph

.

Batı Alman çift, Olimpiyatlardan kısa bir süre önce, “Holiday on Ice” gösteri grubunda kaymak için anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma yüzünden Batı Alman çiftin 1964 Innsbruck Kış Olimpiyatlarından diskalifiye edilmesi gerekiyordu. Ama ne Uluslararası Olimpiyat Komitesi ne de Uluslararası Paten Federasyonu (ISU) o dönemde çiftin aleyhine harekete geçmişti. Diskalifiye etme kararı ancak iki yıl sonra alınmıştı.

Bununla birlikte, UOK, 1987 yılında İstanbul’da yaptığı toplantıda,  Batı Alman çiftin itibarını iade etmiş ve sessiz sedasız çifti yeniden gümüş madalya ile ödüllendirmişti ama bu kararının madalya sıralamasına etkisi konusunda hiçbir zaman açıklama yapmamıştı.

UOK, 50 yıl sonra nihayet sonuçları resmen düzeltti ve 1964 Innsbruck Kış Olimpiyatlarının madalya dağılımını yenilerken Çiftler kategorisinde bir altın, iki gümüş ve bir bronz madalya verilmesine karar verdi.

Buna göre madalya dağılımı şöyle oldu.

Altın madalya: Ludmila Belousova/Oleg Protopopov (Sovyetler Birliği – şimdiki Rusya)

Gümüş madalya: Marika Kilius/Hans-Jürgen Bäumler (Batı Almanya şimdiki Almanya) ve Debbi Wilkes/Guy Revell (Kanada)

Bronz madalya: Vivian Joseph/Ronald Joseph (ABD)

Joseph kardeşler, bir açıklama yaparak, “Olimpiyat madalyası, sporcuların, ailelerin ve antrenörlerin yoğun çaba, özveri ve azminin en üst düzeydeki ödülüdür. Madalya sorununun nihayet çözüme kavuşmasından mutlu olduk” dedi.

50 yıldır kayıtlarını yenilemeyen UOK, bu kararından sonra 1964 Kış Olimpiyatlarına ilişkin madalya sıralaması kayıtlarını yeniden düdenledi (tıklayınız) ve böylece Amerikalı Joseph kardeşlerin bronz madalyasını resmileştirdi.

Joseph kardeşler, “Bu sorunun çözüme kavuşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Anne babamız ile antrenörümüz Peter Dunfield’in bu mutlu anı görememesi nedeniyle üzgünüz. Onlar başarımızın anahtarıydı” dedi.

Çalıştırdığı çiftin bronz madalyasını alabilmesi için çok çaba sarf eden Dunfield, 25 Mayıs 2014’te 82 yaşındayken öldü.

.

 

Vivian Joseph

Vivian Joseph

.

Vivian Joseph, 65, kardeşi ve partneri Ronald Joseph, 69, 50 yıl sonra resmen gelen Olimpiyat madalyasının mutluluğunu yaşıyor.

ABD Buz Pateni yetkililerinden David Raith, “Yirmi yılı aşkın bir karışıklıktan sonra, Vivian ve Ronald Joseph çiftinin hak ettikleri bronz madalyayı kazanmış olmalarından mutluluk duyuyoruz. Bu sorunun onlara ne kadar üzüntü verdiğini ve hayal kırıklığı yarattığını biliyoruz” dedi.

UOK’nın bu kararından sonra ABD’nin Kış Olimpiyatları Artistik Buz Pateni yarışmalarında kazandığı madalya sayısı 48’e yükseldi. ABD böylece, Kış Olimpiyatlarında en çok madalya kazanan ülke konumuna yükseldi.

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: