ARTİSTİK BUZ PATENİ

Gold yok, Korpi geri döndü, Radford gay…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 07 Aralık 2014

NHK Trophy’de şampiyon olarak spor hayatında ilk kez bir Grand Prix yarışması kanan Amerikalı patenci Gracie Gold, bu başarısını finallere kalmayı başararak taçlandırmıştı.

Ancak NHK Trophy’den birkaç gün sonra sol ayağında hissettiği ağrılar nedeniyle doktora gidince durum açıklığa kavuştu. Yapılan tetkikler, Gold’un sol ayak bileğinde stres kırığı olduğunu gösterdi. Amerikalı patenci, bu nedenle, ilk kez katılmaya hazırlandığı final yarışmalarından çekilmek zorunda kaldı. Gold’un yerine final yarışmalarına ilk yedek konumunda bulunan Japon Rika Hongo girecek.

Gold, antrenmanlarda tam kapasite ne zaman çalışabileceğini şimdilik bilmediğini söyledi.

.

 

Gracie Gold

Gracie Gold

.

(Meraklısına not: Stres kırıkları, aşırı kullanıma bağlı olarak gelişen bir yaralanmadır. Kasların aşırı kullanılması durumunda, kaslar uzun süre kasılı kalır ve normal uzunluklarına uzun süre geri dönemezler. Bu durumda kemiklerde aşırı stres oluşur ve zamanla kemiklerde çatlakların oluşumuna yol açarlar. Stres kırıkları en sık ayağın ikinci ve üçüncü tarak kemikleri, topuk ve alt baldır kemiklerinde görülür. Dinlenme, stres kırıklarından kurtulmanın anahtar noktasıdır. Stres kırıkları sıklıkla yüksek aktiviteli sporlarda görülür. Egzersizler çok sık, uzun süreli ve yoğun olması durumunda meydana gelir)

–          Korpi geri döndü –

Olimpiyat sezonunda pistlerden uzak kalmasına neden olan Aşil tendonu ameliyatı sonrası düzelmeye çalışan Finlandiyalı patenci Kiira Korpi, nihayet pistlere geri döndü.

.

 

Kiira Korpi

Kiira Korpi

.

Aşil tendonunda bir türlü geçmek bilmeyen sakatlık yüzünden geçen Nisan ayında ameliyat edilen Korpi, Avrupa Şampiyonalarında bir gümüş ve iki bronz madalya kazanmıştı.

Yaklaşık iki yıldır pistlerden uzak kalan ve bazılarının artık pateni bırakır gözüyle baktığı Korpi, Golden Spin’e katılarak sakatlık sonrası ilk yarışmasına girmiş oldu ve altın madalya kandı.

Korpi, hâlâ yarışmalara katılan üç büyük kadın Finlandiyalı patenciden geriye kalan tek sporcu konumunda bulunuyor.

Susanna Poykio (2005 Avrupa, gümüş/2009 Avrupa, bronz), 2010 yılında yarışmaları bırakmış, Dünya Şampiyonalarında madalya kazanan ilk Fin kadın patenci olan (2010, bronz) Laura Lepisto da, bir dizi sakatlık nedeniyle 2012’de pistlerden ayrılmıştı.

–          Radford eşcinsel olduğunu açıkladı –

Kanadalı bu patencisi Eric Radford, eşcinsel olduğunu açıkladı.

.

 

Meagan Duhamel/Eric Radford

Meagan Duhamel/Eric Radford

.

Radford, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarına takım yarışmasında partneri Meagan Duhamel ile gümüş madalya kazanan Kanada takımında yer almıştı.

Duhamel/Radford ikilisi, son iki yıldır da Çiftlerde Dünya üçüncüsü oldu.

Radford, eşcinsel olduğunu Soçi öncesinde açıklamayı düşündüğünü ancak Rusya’nın Dünyada yankı yaratan eşcinseller konusundaki olumsuz tutumu nedeniyle bu açıklamanın çok sert tartışmalara yol açabileceğini düşündüğünü söyledi.

Radford, Outsports dergisine verdiği röportajda, “Endişem, Olimpiyatlarda madalya kazanan Eric’den ziyade eşcinsel patenci Eric olarak tanınmaktı. Bu sıfat da beni rahatsız ederdi” dedi.

Bir gazeteci, Soçi Kış Olimpiyatlarında “Seni desteklemek için kimler burada?” diye sorduğunda Radford, “Ailem, bazı arkadaşlar ve erkek arkadaşım” diye cevap vermiş; gazeteci de, “erkek arkadaşım” ifadesini haberinde kullanmamıştı.

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: