ARTİSTİK BUZ PATENİ

Stolbova/Klimov Rusya’nın bir numaralı çifti haline geldi

Posted in Haberler by ursuspolaris on 04 Ocak 2015

2015 Rusya Şampiyonasındaki serbest programları

Rus Ksenia Stolbova-Fedor Klimov çiftinin iki Olimpiyat madalyası kazanacağını bir yıl önce kimse tahmin edemezdi. Avrupa Şampiyonalarında iki Avrupa madalyası kazanmış olan Rus çift, takım yarışmalarında altın madalya ve bireysel yarışmalarda da bir başka Rus çift olan Tatiana Volosozhar-Maxim Trankov’un ardından gümüş madalya kazanarak 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında çok büyük bir başarı elde etti.

Volosozhar-Trankov çifti ile Moskova’da Nina Mozer’in paten okulunda Vladislav Zhovnirski’nin gözetiminde antrenman yapan Stolbova-Klimov çifti, Volosozhar/Trankov ikilisinin Grand Prix yarışmalarına ve Rusya Şampiyonasına katılmayacaklarını açıklamalarından sonra Rusya’nın bir numaralı çifti haline geldi.

Volosozhar-Trankov çifti, Trankov’un Kasım 2014’te omuzundan ameliyat olması nedeniyle 2014 ISU Grand Prix yarışmalarından ve Rusya Şampiyonasından çekilmişti.

.

stolbova_klimov.

Moskova’ya 2013 yılında taşınmadan önce St. Petersburg’da yaşayan Stolbova-Klimov ikilisi, bu yeni sorumluluğun üstesinden gelmeyi başardı.

Çift, güçlü performansları sayesinde 2014 Grand Prix yarışmalarının dördüncüsü olan Rostelecom Cup’ta ve beşincisi olan Trophée Eric Bompard’da altın madalya kazandı. Bu başarılara rağmen, Rus çift, ISU Grand Prix finalinde yan yana üçlü lutz ve fırlatmalı dörtlü salchow’yu başarıyla yapan Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford çiftinin ardından ikinci oldu.

2014 Dünya Şampiyonasında gümüş madalya elde eden Stolbova/Klimov, Barcelona’daki 2014 ISU Grand Prix finalinde serbest programda Stolbova’nın bir atlayışta küçük bir hata yapması nedeniyle ikincilikte kaldı.

Klimov, “Küçük bir hataydı ama performansımızı ve yansıttığımız duyguları ele alırsak çok iyi bir program oldu” derken Stolbova hatası yüzünden kendini bir türlü affedemiyordu.

22 yaşındaki Stolbova, “Ya gerektiğinden fazla döndüğümü ya da yeteri kadar dönmediğimi düşündüm; açıldım ama tek bir turda kaldım” dedi ve ekledi: “Tam bir aptalım. Bunun tek açıklaması bu…”

Stolbova/Klimov, 2014 Aralık ayının son haftasında yapılan Rusya Şampiyonasında birinciliği elde etti. Kısa programları başarılıydı ama serbest programda Stolbova fırlatmalı üçlü lutz sırasında tökezledi, fırlatmalı üçlü salchow’da da düştü.

Stolbova, “Fırlatmalılar iyi olmadı. Antrenman sırasında kasıklarımı incitmiştim ama beni etkilememişti. İnşallah, bu tarz hataları yine yapmayız” dedi.

Rus çift, Rusya Şampiyonasından sadece iki hafta önce üç yarışmaya katıldığı için biraz yorgundu. 24 yaşındaki Klimov, “Daha iyi kayabilirdik. Neyse ki yarışma bitti. Tabii ki çalışmaya devam edeceğiz ve hatalarımızı düzelteceğiz” diyerek görüşlerini dile getiriyor.

İki kez Rusya şampiyonu olan Stolbova/Klimov ikilisi, İsveç’in başkenti Stockholm’de 26 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında düzenlenen 2015 Avrupa Şampiyonası öncesinde programlarını gözden geçirmeyi planlıyor ama çok fazla değişiklik yapmayı ya da yeni elementler eklemeyi düşünmüyor. Oysa bu aralar, programlara dörtlü atlayışlar ekleme eğilimi çok popüler…2014 ISU Grand Prix finalinde altı çiftten dördü ya dörtlü twist ya da fırlatmalı dörtlü Salchow yapmıştı.

Klimov, “Nina Mikhaliovna (antrenörleri) bize bu sezon pürüzsüz ve ahenkli bir program üzerinde çalıştığımızı söyledi. Böylece geçen seneki başarımızın bir sürpriz olmadığını kanıtlayabileceğiz. Gelecek sene ise büyük bir olasılıkla programımıza yeni elementler katabiliriz” diyor.

Çiftin olağanüstü fırlatmalı salchow’su dörtlü için başlıca aday atlayış olarak ön plana çıkıyor. Stolbova da, Klimov da, bir süre önce dörtlü atlayış yapmayı planladıklarından söz etmişti. Ancak çiftin bu seneki esas hedefi programlarını daha artistik bir hale getirmek…

.

stolbova_klimov_1

.

Kısa programlarında “Crouching Tiger”, Hidden Dragon” ve “House of Flying Daggers” filmlerinin müziklerini kullanıp programı dövüş sanatları teması ile harmanlayan çift, dramatik serbest programlarında ise “Notre Dame de Paris”den alıntılar kullandı.

Stolbova der ki: “Herkes Notre Dame’ın müziğinin çok fazla kullanıldığını söylüyordu ama biz, daha önce kullanılan parçaları almadık. Müzikalin belli yerlerini kullandık ve duygumuzu ekledik. Programımızda rol üstlendik. Ben Esmeralda’yı oynuyorum, Fedor’un da iki rolü var. Buz üzerinde kısacık da olsa bir hikâye anlatıyoruz”.

Klimov ise, ne için kaydıkları bilmenin ne denli önemli olduğunu vurgulayarak, “Her zaman, programımız ortaya çıktıktan sonra araştırma yaparız. Müzikali seyretmemiştim ama müzikal hakkında videolar izledim ve yazılar okudum. Bu videolarda ve yazılarda yeni bir şey görürsem bunu buz üzerinde karakterime yansıtıyorum. Bence, buz üzerinde hangi karakteri yansıttığınızı ve onu nasıl sergileyeceğinizi bilmeniz önemli” diye konuşuyor.

Klimov ekliyor: “Genellikle buz üzerinde bir hikâye anlatmaya çalışırız. Koreografımız vardır ve herkes bana ne yapmam gerektiğini söyler. Ama bazen nasıl kaymam gerektiğine kendi kendime karar veririm ve nasıl hissediyorsam öyle davranırım…”

Rus çift, programlarında “Your Love Will Kill Me”, “The Bohemienne Song” ve “Dance My Esmeralda” şarkılarını kullanıyor.

Klimov, devam ediyor: “Bu müzikalden alıntı yapmayı daha önce de düşünmüştük ama müzikal daha önce çok fazla kullanılmıştı. Kullanılan parçalar enstrümantaldi. Bu sene, sözlü müzik kullanılmasına izin verildi ve biz de, daha önce kullanılmayan parçaları seçtik”.

2009 yılından beri birlikte kayan Rus çift, nerede kaydıklarına bağlı olarak parçaların değişik yorumlarını kullanıyorlar. Bu sezon, İngilizce bir parça ile kaydılar ve Trophée Bompard’da ise parçanın Fransızcasını kullandılar. ISU Grand Prix finalinde ise İspanyolca versiyonuyla kaydılar.

Klimov, “Ne yazık ki parçanın Çince yorumunu bulamadık (Şangay’daki 2015 Dünya Şampiyonası için) ama hala arıyoruz” diyor. Çift, Moskova’daki 2014 ISU Grand Prix Rostelecom Cup ve Soçi’deki 2015 Rusya Şampiyonası için de şarkının Rusça yorumunu bulamadı.

Avrupa Şampiyonasına gözde çift olarak katılacak olan Stolbova/Klimov ikilisi için Dünya Şampiyonası bambaşka bir deneyim olacak. Dünya Şampiyonasına diğer Rus çift Volosozhar/Trankov ve Kanadalı Duhamel/Radford da katılacak ve Stolbova/Klimov için her ikisi de ciddi birer rakip olacak.

Klimov, “Herkes ile mücadele edebilirsiniz. Dörtlü atlayışlar dışındaki elementlerle de kazanabilirsiniz. Nasıl kazanabileceğimizi gözden geçireceğiz” diyor.

.

stolbova_klimov_2.

2013-2014 sezonunda antrenör değiştirerek Moskova’ya taşınan Stolbova/Klimov ikilisi, 2009 ilkbaharında bir araya gelmişti.

St. Petersburg’da 7 Şubat 1992’de doğan Ksenia Stolbova, 5 yaşındayken patene başladı. Eski partneri Artur Minchuk’du.
St. Petersburg’da 7 Eylül 1990’da doğan Fedor Klimov da, 4 yaşındayken buz patenine başladı. Annesi buz pateni antrenörü olan Klimov’un eski eşi Alexandra Malakhova’ydı.

Çiftin şimdiki antrenörü Vladislav Zhovnirski, Dünya Gençler Şampiyonasında birkaç defa madalya kazanmış ve 1996 Dünya Gençler Şampiyonasında Çiftlerde altın madalya elde etmiş deneyimli eski bir patenci…

DERECELERİ

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: