ARTİSTİK BUZ PATENİ

Javier Fernandez: Avrupa’da ve Dünya’da üçüncü kez…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 06 Ocak 2015

2014 Dünya serbest

Javier Fernandez, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalya kazanan ilk İspanyol patenci olarak tarihe geçti. İki Avrupa şampiyonluğu olan Fernandez, paten dünyasında daha birçok başarıya imza atmak istiyor.

İki kez Dünya üçüncüsü olan Fernandez, bu sezon 2014 Skate Canada yarışmasında gümüş ve 2014 ISU Grand Prix yarışmalarının dördüncüsü olan Rostelecom Cup’ta altın madalya elde etti. İspanyol patenci, böylece geçen yıl katılamadığı ISU Grand Prix finallerine katılmaya hak kazandı.

ISU Grand Prix final yarışmalarının İspanya’nın Barselona şehrinde yapılması Fernandez üzerinde bir baskı oluşturmuş olsa da bu yarışma İspanya’da bu güne kadar düzenlenen en önemli paten şampiyonasıydı.

Ne yazık ki, kendi ülkesinde düzenlenen yarışmanın yarattığı baskı yüzünden 23 yaşındaki patenci kısa programda üç atlayışta hata yaptı. Fernandez, kısa programda dörtlü salchow’da düştü, atlayış dizisinde ancak ikili Lutz-üçlü toeloop yaptı ve üçlü Axel’ı da gerektiği gibi tamamlayamadı.

.

javier_fernandez

.

İzleyicilerin desteğiyle morali düzelen Fernandez, “The Barber of Seville” üzerine hazırlanan serbest programında dörtlü toeloop, dörtlü salchow ve altı üçlü atlayış yaparak kısa programdaki beşinci sıradan genel sıralamada ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı.

Fernandez, “Bu yarışmadan öğrenecek çok şeyim vardı. Öncelikle kendi ülkemde yarışmayı ve hissettiğim baskıyla ve seyircilerin yoğun ilgisi ve desteğiyle baş etmeyi öğrenmek istedim” diyor.

Javier Fernandez’e göre, “Sporcular her yarışmadan yeni bir şey öğrenir ama Barselona’da düzenlenen ISU Grand Prix finali, daha önce kendi ülkesinde bu kadar büyük bir yarışmaya katılmadığı için onun için özellikle çok önemli bir yarışma olmuştu”.

Seyircilerin çok coşkulu olduğunu ve gerçekten çok tezahürat yaptığını söyleyen Fernandez, “Bu yarışmanın bir parçası olmak, kendi ülkemin insanları ve ülkemize bu yarışmayı seyretmeye gelen insanlar için kaymak, benim için gerçekten çok harika bir şeydi” diye konuşuyor.

İki kez Kış Olimpiyatlarına katılan Fernandez, Grand Prix finallerine zihnen ne kadar hazırlanmaya çalışırsa çalışsın, gerçek hayatın düşündüğünden çok daha farklı tezahür ettiğini ve bunun da kendisini kısa programda olumsuz etkilediğini söylüyor.

Fernandez şöyle konuşuyor: “Bence bu yarışmada her şeyden bir parça vardı. Benim için yeni bir deneyimdi. Kısa programımdan ve yaptığım hatalardan ne gibi değişiklikler yapmam gerektiğini gördüm. Daha fazla odaklanmam ve piste daha hazırlıklı çıkmam gerekiyormuş…”

.

javier_fernandez_14_euros_lp

.

Kısa program öncesindeki antrenmanlarda ve altı dakikalık ısınma sırasında kendini çok iyi hisseden ve çok iyi bir sonuca imza atacağını düşünen Fernandez, içini dökercesine anlatıyor: “Bazı şeyler sizin kontrolünüz dışında gerçekleşiyor. Tek yapmanız gereken, yaşadıklarınızdan sonuç çıkarmanız, moralinizi bozmamanız ve bir sonraki gün daha iyisini yapmaya çalışmanız… Ben de bunu yapmaya çalıştım. Zihnimi kontrol edip biraz değiştirmeye ve daha değişik bir bakış açısıyla piste çıkmaya çalıştım. Çok mükemmel bir program değildi ama yine de iyi ve düzgün bir programdı…”

Basın ve halktan çok ilgi gören İspanyol patenci, antrenörü Brian Orser’ın da desteğini alarak hayranlarını ve gazetecileri kendinden uzak tutmaya çalıştı.

Yarışma günlerinde dikkatinin dağıldığını söyleyen Fernandez, “Yarışmadan sonra, halk ve basın ile çok zaman geçiriyordum. Ama kısa ve serbest programın olduğu günler benim için özeldi ve daha düzenli hareket etmem gerekiyordu. Dikkatimi dağıtacakları için yarışma günlerinde halktan ve basından uzak durmaya çalıştım” diyor.

İki kez Avrupa şampiyonu olan Fernandez, ISU Grand Prix finalinden sonra Noel’i İspanya’da geçirdi ve İspanya Şampiyonasına katıldı. Beşinci kez İspanya şampiyonu olan Fernandez, 2015’in ilk günlerinde Toronto’daki antrenman merkezine geri döndü.

Fernandez, 26 Ocak – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonasında dokuzuncu kez yarışacak. ISU Grand Prix finalinde en yüksek puanı alan Avrupalı erkek patenci olan Javier Fernandez, bu yıl da Avrupa Şampiyonasının gözde patencisi konumunda bulunuyor ve üst üste üçüncü kez Avrupa şampiyonu olmayı amaçlıyor.

Javier Fernandez, “Avrupa Şampiyonasında yine birinci olmak için mücadele edeceğim. Bazen birinci sırada kalmak o dereceye yükselmekten çok daha zor. Gerçekten de çok zor olacak. Çok çetin bir yarışma olacak” diyor. İspanyol patenci, bu sözleriyle, ISU Grand Prix finalinin bronz madalyalı rakibi Rus Sergei Voronov ve finali dördüncü sırada bitiren ama Rusya Şampiyonasında birinci olan Maxim Kovtun’a atıfta bulunuyor.

Fernandez, 23 – 29 Mart tarihlerinde Çin’in Şangay kentinde yapılacak 2015 Dünya Şampiyonasına da katılmayı planlıyor. İspanyol patenci, 2013 ve 2014 Dünya Şampiyonalarında bronz madalya kazanmıştı.

.

2012 Skate Canada International

.

Üçüncü defa bronz madalya kazanırsa mutlu olacağını ifade eden Fernandez, “Dünya şampiyonasında birincilik ya da ikincilik gibi bir hedefim yok. Sadece şeref kürsüsüne çıkmak istiyorum. Tek amacım bu ve bu bile beni mutlu etmeye yeter. Birincilik ya da ikincilik elde edersem bu harika bir şey olur ama ben sadece ve sadece şeref kürsüsüne çıkmak istiyorum” diye ekliyor.

Fernandez, Dünya Şampiyonasında çok daha güçlü rakiplerle karşı karşıya gelecek. Japon Tatsuki Machida yarışmalardan çekildiğini açıklamış olsa da Olimpiyat şampiyonu Yuzuru Hanyu sakatlıklarının geçmesini umuyor. Ayrıca şampiyonaya Japonya’dan, ABD’den, Kanada’dan ve Avrupa’dan da güçlü patenciler katılacak. Bu şampiyonada Fernandez’in en büyük rakibi kendisiyle birlikte Toronto’da antrenman yapan Hanyu olacak.

Fernandez şöyle devam ediyor: “Yuzuru çok güçlü bir patenci. Atlayışlarda, dönüşlerde (spin), adım dizilerinde ve koreografide çok güçlü. Her açıdan güçlü olan böyle bir patenciyi geçmek gerçekten de zor. Bence, tek şansım daha çok çalışmak. Eğer Yuzuru üç atlayış yapıyorsa ben 30 tane yapmalıyım. Daha çok çalışmalı ve diğer patencilerden daha hızlı gelişme kaydetmeliyim. Planım bu olmalı ve aslında biz de bunu yapmaya çalışıyoruz…”

Paten hayatı bir yana, son zamanlarda Fernandez,  aşk hayatı ile de gündeme geldi.

İspanyol patenci iki kez Dünya şampiyonu olan Japan Miki Ando ile birlikteliğini sosyal medyada açıkladığında hayranlarının ilgisini kariyeri dışında da çekmiş oldu. Fernandez, “Çok uzun zamandan beri arkadaşız ve birlikte antrenman yaptık” diyor.

Javier Fernandez ve Miki Ando, ABD’de Nikolai Morozov ile çalışıyordu. Ancak Fernandez, 2011 ilkbaharında Brian Orser ile çalışmak için Kanada’ya gitti. Ando ise Japonya’ya döndü ve uzun bir süre birbirlerinden ayrı kaldılar.

Bir süre önce tekrar konuşmaya başladıklarını ve geçen yaz Japonya’da çok vakit geçirdiği için tekrar görüşmeye başladıklarını söyleyen Fernandez, “Daha sonra Japan Open yarışmasına katıldım ve her şey orada başladı. Yarışmadan sonra ona (Miki Ando) arkadaşlık teklif ettim. Çok harika bir insan…” diyerek duygu dünyası hakkında ipuçları veriyor.

İlişkilerini duyurmanın kendi kararı olduğunu ifade eden Fernandez, “Bazı insanlar bazı fotoğraflardan şikâyetçi oldu. Ben de Miki’ye şöyle dedim. ‘Miki, hadi bir fotoğraf yayınlayalım ve herkese duyuralım artık’ dedim. İnşallah herkes mutlu olacak” diye ekliyor.

Madrid’de 15 Nisan 1991’de doğan Fernandez, 2009 Dünya Şampiyonasında 19’uncu olunca, 1956’da Dario Villalba’dan sonra Kış Olimpiyatları Artistik Buz Pateni yarışmalarına katılma hakkını elde eden ilk erkek İspanyol patenci unvanı elde etmişti.

Fernandez, 2008 Dünya Şampiyonasında 30, 2009 Avrupa şampiyonasında da 11’inci sırayı almıştı.

İspanyol patenci, 2012 ISU Grand Prix finalinde ve 2013 Avrupa Şampiyonasında üç dörtlü atlayış yapmıştı (iki salchow, bir toeloop).

.

Figure Skating - Winter Olympics Day 6

.

Altı yaşındayken buz patenine başlayan Fernandez, “Kız kardeşim Laura patene başlamıştı. Ben de ara sıra onu seyretmeye gidiyordum. Onu paten kayarken gördüğümde bende de kaymak istedği uyanıyordu” diye anlatıyor o günleri. Laura, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılmış bir patenciydi ve daha sonra Kanadalı Simon Gagnon ile Buz Dansı’na geçmişti.

İspanyol patenci, ilk üçlü atlayışını (salchow) 12 yaşındayken yapmış. 16 yaşına gelince ilk kez hatasız üçlü axel yapmaya başlamış. “Bir hafta, diyor, üçlü axel çalıştım ve sonraki hafta da yapmayı başardım”.

Onun gözü şimdi üçüncü kez Avrupa şampiyonu olmak ve Dünya Şampiyonasında da üçüncü kez bronz madalya kazanmakta…

Haydi, rastgele Javier…

DERECELERİ

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: