ARTİSTİK BUZ PATENİ

Ksenia Monko/Kirill Khaliavin: Avrupa Şampiyonasında uçmak istiyoruz

Posted in Haberler by ursuspolaris on 09 Ocak 2015

2015 Rusya Şampiyonası: kısaserbest

Rus buz dansçıları Ksenia Monko/Kirill Khaliavin ikilisi, 2011 Dünya Gençler Şampiyonasında altın madalya kazandıktan kendilerinden beklenen patlamayı bir türlü yapamadı ve kariyerlerinde bir gerileme dönemi başladı.

Monko-Khaliavin çifti, Dünya Gençler Şampiyonalarında madalya kazanıp Büyükler yarışmalarında da başarı elde eden diğer patencilere kıyasla, ülkelerindeki zorlu çekişme yüzünden ne Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında ne de Olimpiyatlarda Rusya’yı temsil edebildi.

Monko/Khaliavin, Aralık sonunda Soçi’de düzenlenen Rusya Şampiyonasında gümüş madalya kazanarak nihayet kendilerinden beklenen atılımı yaptı. Rus dansçıları, 26 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenecek 2015 Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Monko/Khaliavin çifti, geçen sezon Rusya Şampiyonasında beşinci olup da her önemli yarışmada yedek katılımcı konumuna düşünce yarışmalardan çekilmeyi bile düşünmüş…

Monko, “Ülke bile değiştirmeyi ya da tamamen bırakma ihtimallerini düşündüm. Sonra Kirill ile oturup konuştuk. Sezonu tamamlamaya ve sezon bitince durumu gözden geçirmeye karar verdik” diyerek o günlerde ne durumda oldukları hakkında ipuçları veriyor.

.

monko_khaliavin

.

İkili, sezonu istedikleri gibi tamamlayınca düşüncelerini değiştirdi.

“Artık mutlu olduklarını” ifade eden Monko, “Çalışmaya devam etmeye, Avrupa Şampiyonasına gitmeye ve orada neler yapabileceğimizi göstermeye hazırız” diyor.

2010 Dünya Gençler Şampiyonasında bronz madalya kazanan Monko/Khaliavin çifti, bu sezona iyi başladı. 2014 ISU Grand Prix yarışmalarının ikincisi olan Skate Canada’yı dördüncü tamamlayan çift (kısa dansta birinci), Osaka’daki altıncı ve sonuncu yarışma NHK Trophy’de gümüş madalya kazandı. Bu, Alexander Zulin ve Oleg Volkov tarafından çalıştırılan çiftin ISU Grand Prix yarışmalarında kazandıkları ilk madalya oldu.

Sezonun ilk yarısının çok başarılı geçtiğini söyleyen Monko, “Kanada’da gerçekten de çok iyi kaydık. Serbest dans çok iyi değildi. Bazı teknik hatalarımız oldu. Japonya’da ise hatalarımızı telafi ettik ve Rusya Şampiyonasında hem kısa, hem de serbest dansta çok başarılı bir performans sergiledik. Sezonun başından beri daha iyi kaymak için çalışıyoruz ve nihayet Rusya Şampiyonasında nasıl çalıştığımızı gösterebildik” diye konuşuyor.

“Sarabande Suite” eşliğinde kaydıkları serbest dans, Monko/Khaliavin için dönüm noktası oldu. Parçayı ve temayı kendi başlarına seçen çift, bu eserin kendilerine enerji ve motivasyon kattığını ifade ediyor.

Monko, “Alexander Viatcheslavovich (Zulin), bizden klasik bir parça bulmamızı istedi. Uzun zamandan beri arıyorduk ama bir türlü bizim için en doğru olan parçayı bulamamıştık” diye ekliyor.

Derken Khaliavin, “Sarabande Suite” parçasını buldu ve çift bu eser çiftin hoşuna gitti.

Geçen sezon sonrasında serbest dans için bir parça aradıkları sırada bu parçanın kendilerini motive ettiğini söyleyen Khaliavin, “Artistik Buz Pateninin keyfi bizi heyecanlandırıyordu. Eğer bu heyecan olmasaydı, kaymanın bir anlamı olmazdı. Sevdiğiniz bir parça var ve bu parçayla kaymak istiyorsunuz. Bu parça, tam da öyle bir eser. Duyduğum anda, bu parça eşliğinde kaymak istediğimi fark ettim” diyor.

.

monko_khaliavin_1

.

Avrupa Şampiyonasını dört gözle bekleyen çift, bu yarışmanın kendileri için çok büyük anlamı olduğunu belirtiyor.

Khaliavin, “Bu şampiyona, bizim için bu sezonun Rusya Şampiyonasıyla sona ermediği ve gelecekte başka yarışmalar da olduğu anlamına geliyor. Tüm bu yarışmalara hazırlanmalıyız, kendimizi geliştirmeliyiz ve formda kalmalıyız. Şahsen, bu benim için çok büyük bir şey. Çok mutluyum” diye konuşuyor.

Rusya Şampiyonasından sonra tatil yapmayan çift, 2014’ün son günlerini antrenman yaparak geçirdi. Çift, yeni yıl tatilinden hemen sonra Stockholm’deki Avrupa Şampiyonası için hazırlıklara başladı.

Khaliavin diyor ki: “Serbest dansımızda geliştirmek istediğimiz birkaç nokta var. Daha çarpıcı hale getirmek istediğimiz noktalar var. Ayrıca birbirimize daha yakın kaymak ve dansımıza daha çok duygu katmak istiyoruz. Avrupa Şampiyonasında uçmak istiyoruz…”

Monko ve Khaliavin’in katılacakları ilk Avrupa Şampiyonalarından beklentileri büyük. Khaliavin, “mükemmel bir performans sergilemek istediklerini ve bu şekilde önemli bir gelişme kaydedeceklerini” söylüyor ve ekliyor: “Sezonun son yarışmalarında parlamak istiyoruz…”
22 yaşındaki Monko, yarışma için çok heyecanlı. İfadesi şu: “Gerçekten de çok büyük bir mutluluk. İlk defa Avrupa Şampiyonasına katılacağımız için biraz gergin hissediyorum. Önemli olan endişeyi yenmek, elimizden gelenin en iyisini yapmak ve sonucu düşünmemek…”

Monko’ya göre, bu sezonda başarılarının temeli kaygılarının üstesinden gelebilmelerine bağlı… Diyor ki: “Önceleri, ‘elimden gelenin en iyisini yaparsam, herkesi yenebilirim’ diye düşünürdüm. Şimdi ise sadece kendim için ve zevk almak için kayıyorum: Seyirciler de izlediklerinden keyif alıyorlar. Artık kimlerle yarıştığımı düşünmüyorum ya da kimleri yenmem gerektiğini veya kaç puan almak gerektiğini… Sadece kayıyorum ve elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Ama tabii ki karar hakemlerin. Ve böyle düşününce her şey çok daha kolaylaşıyor”.

“Çok değiştiklerini” söyleyen Khaliavin, “Artık bize uyan, sevdiğimiz şekilde kayıyoruz. Serbest dansta gücümüzü gösterebiliriz. Hızlı ve coşkulu duygularla kaymayı seviyoruz. Hızın gittikçe arttığı bir program sergilemeyi ve programın sonuna doğru iyice gücümüzü göstermeyi seviyoruz” diyor.

.

monko_kirill_11_junworlds_sd

.

Şimdi onların ulaşmayı dört gözle bekledikleri hedefleri çok açık: Avrupa Şampiyonasında kendilerini göstermek…

Ksenia Monko/Kirill Khaliavin çifti, 28 – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen 2014 ISU Grand Prix yarışmalarının sonuncusu NHK Trophy’de ve 24 – 28 Aralık 2014 tarihleri arasında Soçi’de yapılan 2015 Rusya Şampiyonasında gümüş madalya kazandı.

Ksenia Monko, Kirov’da 8 Şubat 1992’de doğdu, Kirill Khaliavin de 21 Kasım 1990’da yine aynı kentte dünyaya geldi.

2006’dan beri birlikte kayan Monko/Khaliavin ikilisi, 2009 Mayıs’ında Kirov’dan Moskova’ya taşındı. Khaliavin’in rahatsızlığı nedeniyle 2011/12 sezonunun önemli bir kısmında yarışmalara giremeyen çift, aynı sezonda antrenör değiştirdi ve Zulin’in gözetiminde çalışmaya başladı.

Antrenörleri Alexander Zulin, partneri Maya Usova ile Kış Olimpiyatlarında iki kez madalya kazanmış, 1993’te de Avrupa ve Dünya şampiyonu oldmuştu.

Monko’nun kendisinden iki yaş büyük kardeşi Maria da, uluslararası planda yarışmış ve 2007-2008 ISU Junior Grand Prix finalinde altın madalya kazanmıştı.

DERECELERİ
.
.
.
.
.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: