ARTİSTİK BUZ PATENİ

Anna Pogorilaya: Hedef Avrupa Şampiyonası

Posted in Haberler by ursuspolaris on 13 Ocak 2015

2015 Rusya Şampiyonası / serbest

Anna Pogorilaya, Rusya’nın yetenekli genç buz patencilerinden sadece biri… Şık kıyafetleri ve son moda çantalarıyla pistlerin dışında da dikkat çeken Pogorilaya, göze çarpan bir patenci…

Bu sezon sıra dışı programlarıyla dikkatleri üzerine çeken 16 yaşındaki Pogorilaya, çok iyi dereceler elde etti.

Anna Pogorilaya, geçen sonbaharda düzenlenen 2013-2014 ISU Grand Prix yarışmalarının ikincisi Skate Canada’da iki kusursuz program ile birincilik elde etti ama Grand Prix yarışmalarının dördüncü olan ve kendi ülkesinde düzenlenen Rostelecom Cup’ta gümüş madalyayla yetinmek zorunda kaldı. Hem 2013’te hem de 2014’te üst üste ISU Grand Prix final yarışmalarına katılmaya hak kazanmış olan Moskovalı patenci, bu yıl finali ancak dördüncü sırada tamamladı.

.

anna_pogorilaya

.

Pogorilaya şöyle konuşuyor: “Sezonun ilk yarısında başarı grafiğim biraz değişkendi. Japonya’da (Japan Open yarışmaları) ve Kanada’da (Skate Canada) çok iyi bir başlangıç yaptım. Sonra biraz dağıldım. Neden bilmiyorum. İlk iki yarışmaya kıyasla kendimi (sonraki yarışmalara) daha hazır hissettim ama gördüğüm kadarıyla pek de hazır değilmişim”.

Anna Pogorilaya, Aralık ayının sonunda Soçi’de düzenlenen 2015 Rusya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında serbest programda yedi üçlü atlayışı çok ciddi bir hata yapmadan tamamlamış ve şampiyonayı dördüncü olarak bitirmişti. Şampiyonada bronz madalya kazanan Evgenia Medvedeva ISU Büyükler şampiyonalarına katılabilecek yaşta olmadığı için Rusya Buz Pateni Federasyonu Stockholm’de 26 Ocak – 1 Şubat arasında düzenlenecek 2015 Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonasına Pogorilaya’nın katılmasını uygun görmüştü.

Federasyon ayrıca, Rusya Artistik Buz Pateni Şampiyonasına sakatlığı sebebiyle katılamamış olan olimpiyat şampiyonu Adelina Sotnikova’ya da açık kapı bıraktı. Avrupa Buz Pateni Şampiyonasına yedek olarak katılabilme şansı olan Sotnikova, 15 Ocak’ta bir deneme kayışı yapacak. Rus basınına konuşan Sotnikova, Avrupa Şampiyonasına kadar hazır olamayacağını düşündüğünü söyledi.

2013 Dünya Gençler Şampiyonasında bronz madalya kazanan Pogorilaya, Rusya Şampiyonasındaki performansından memnun olduğunu belirtiyor. “Sonuna kadar mücadele ettiğini” söyleyen Pogorilaya, “Bu iki gün atlayışlarım çok iyi değildi. Bacaklarım çok sertti. Gergindim ve tabii ki bu da performansımı olumsuz etkiledi” diyor.

.

anna_pogorilaya_2

.

2014 Rusya Şampiyonasını sekizinci bitiren Anna Pogorilaya, ilk defa geçen yıl katıldığı Dünya Şampiyonasını da dördüncü tamamlamıştı. Anna Tsareva tarafından çalıştırılan Pogorilaya, bu yıl da Avrupa Şampiyonasında iyi bir çıkış yapmayı hedefliyor.

Pogorilaya, “Benim için yeni bir deneyim olacak. Avrupa Şampiyonasına katılacağım için çok mutluyum ama bu şampiyona benim için diğerlerinden çok da farklı olmamalı. Tabii ki ciddi bir şekilde hazırlanacağım. Bu sezon boyunca yaptığım hataları telafi etmeye çalışacağım. Programlarımda ciddi bir değişiklik yapacağımızı sanmıyorum. İstikrar tutturmaya çalışacağız” diyor.

Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonasında Pogorilaya’nın en büyük rakipleri kendi takım arkadaşlarından Elena Radionova ve Elizaveta Tuktamisheva olacak. Paten otoriteleri, Rusya’nın Kadınlarda “silip süpüreceğini” düşünüyor. Pogorilaya, iyi bir performans sergilerse, seyircilere keyifli anlar yaşatacağı muhakkak…

Pogorilaya, Skate Canada’da, Avusturyalı şarkıcı Conchita Wurst’un “Rise Like a Phoenix” şarkısı üzerine hazırlanan koreografisi, kostüm ve saç stiliyle herkesi şaşırtmıştı. “Bu fikir aklıma Eurovision şarkı yarışmasından sonra geldi” diyen Pogorilaya, “Çok değişik bir fikirdi. Neden ben de bunu kullanmayayım ki?” diye konuşuyor.

Bazı Rus politikacılar, Avusturyalı eşcinsel şarkıcıya karşı çıkıp kınasalar da, Pogorilaya, açık görüşlülükle, “Çok iyi şarkı söylüyor ve sesi de çok güzel” diyor ve programının Rostelecom Cup’ta beğenildiğini ifade ediyor. Pogorilaya ekliyor: “Erkek-kadın olması çok harika. Skandal olabilirdi ama neyse ki olmadı”…

Anna Pogorilaya, Rusya Şampiyonasında da çok farklı bir program ile piste çıktı. Bu şampiyonada, “The Fifth Element” filminin müziği eşliğinde turuncu ve kırmızı boyalı bir saç stili kullanmıştı.

Annesiyle birlikte bu filmi seyrettiğini ve programında bu filmden esinlenebileceğini düşünen Pogorilaya, yeni bir program daha hazırlaması gerektiğine karar vermiş. Rus patenci, “İlerde belki Conchita Wurst’tan tekrar esinlenebiliriz” diye eklemeyi ihmal etmiyor.

Pogorilaya, programlarında sözlü şarkılar kullanan ender kadın patencilerden biri. Bu sezona kadar yarışmalarda sözlü şarkı kullanılması yasaktı. Bu sezon başından beri yarışmalarda artık sözlü şarkılar kullanılabiliyor.

.

anna_pogorilaya_1

.

Moskova’da 10 Nisan 1998’de doğan Anna Pogorilaya, buz patenine dört yaşında başladı. Anna Tsareva ile çalışan Pogorilaya’nın koreografilerini Sergei Verbillo yapıyor.

2013 Dünya Gençler Şampiyonasında ve 2012 ISU Junior Grand Prix finalinde bronz madalya kazanan Pogorilaya, 2014 Dünya Şampiyonasını dördüncü olarak tamamladı. 2014 Skate Canada’da altın ve 2014 Rostelecom Cup’ta gümüş madalya elde eden Anna Pogorilaya, 2015 Rusya Artistik Buz Pateni Şampiyonasını ise dördüncü sırada bitirdi.

Pogorilaya’nın Avrupa Şampiyonasında tek bir hedefi var: “Sadece ve sadece en iyi performansı sergilemek…”

Hadi o zaman…

DERECELERİ

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: