ARTİSTİK BUZ PATENİ

Julia Lipnitskaia: Sorunlu bir sezon ve yarışmalardan çekilme…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 16 Ocak 2015

2014 Dünya Şampiyonası serbest program

Rusya’nın Olimpiyat şampiyonu patencisi Julia Lipnitskaia, antrenörü Eteri Tutberidze ile sorun yaşıyor ve bu nedenle de CSKA paten okuluna geri dönmeyi planlıyor.

Rus TASS haber ajansına konuşan kaynaklar, 16 yaşındaki Lipnitskaia’nın antrenörü Tutberidze ile yollarını ayırdığını ve paten hayatına CSKA buz pateni okulunda devam etmeyi planladığını bildiriyor.

Bu haberi yalanlayan Lipnitskaia ise “başka yollar aramadığını” söylüyor, ancak “Bu sezon tüm yarışmalardan çekildiğini” belirtiyor.

Rus Spor Bakanı Vitaly Mutko da, “Julia Lipnitskaia’nın antrenörü Eteri Tutberidze ile tüm sorunlarını çözmesi ve biraz dinlendikten sonra da gelecek sezon için hazırlanmaya başlaması gerektiğini” ifade ediyor.

.

IMG_5600

.

Mutko, “Lipnitskaia’ya verebileceğimiz tüm tavsiyeleri verdik. Bunu alenen yapmanın anlamı yoktu. Lipnitskaia Rusya’nın en parlak sporcularından biri ve olağanüstü bir antrenör ile çalışıyor. Sorunlarını çözebileceklerine inanıyorum. Ona (Lipnitskaia’ya) güveniyoruz. Şu aralar biraz dinlenmeye ihtiyacı var ve sonra yeni sezon için hazırlanmaya başlayabilir. Her şeyin yoluna gireceğine eminim” diyor.

Ekaretinburg’da 5 Mayıs 1998’de doğan Lipnitskaia, 15 yaşında ilk kez katıldığı 2014 Avrupa Şampiyonasında altın madalya kazanarak uluslararası basının ilgi odağı olmuştu.

Genç patenci 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında takım yarışmalarında altın madalya elde etmişti. Rus patenci, Japonya’da düzenlenen 2014 Dünya Şampiyonasında da gümüş madalya kazanmıştı.

Geçen sezon elde ettiği bu başarılar yüzünden kendini psikolojik baskı altında hisseden Lipnitskaia, bu sezona iyi başlamadı. Aralık sonunda Soçi’de düzenlenen 2015 Rusya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında çok kötü bir performans sergileyen Lipnitskaia, dokuzuncu oldu ve Avrupa Şampiyonasına katılacak olan Rus milli takımına giremedi.

Lipnitskaia, Kasım 2014’te yaptığı bir açıklamada, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında takım yarışmalarında altın madalya kazanmasından sonra “inanılmaz bir baskı altında kaldığını” söylemiş ve medyanın “kendisini mikroskop altına alması yüzünden özgürlüğünün kalmadığını” bildirmişti.

.

julia_lipnitskaia_13_cor_lp

.

Lipnitskaia, “Ne yaparsanız yapın yanlış biçimde yorumlanıyor ve kendinizi savunmak zorunda kalıyorsunuz. Bu, sürekli, bir gerginlik kaynağı… Ben, herkes gibi biriyim. İnsanların benden bekledikleri neyse onun için çalışıyorum ama herkesin isteğine ve heveslerine göre yaşayamam” demişti.

Dört yaşındayken buz patenine başlayan Lipnitskaia, jimnastik ile de ilgilenmiş ama daha sonra buz patenini tercih etmiş ve 2008’de daha iyi antrenman koşullarına sahip olmak için Moskova’ya taşınmıştı.

Kanadalı Patrick Chan ve İspanyol Javier Fernandez, Lipnitskaia’nın saygı duyup beğendiği patenciler arasında…

Lipnitskaia, antrenmanda düşüp sarsıntı geçirdiği için 2012 ISU Grand Prix finallerine ve 2013 Rusya Artistik Buz Pateni Şampiyonasına katılamamıştı.

Genç patenci, Tutberidze’den önce Elena Levkovets ve Marina Voitsekhovskaia ile çalışmıştı.

DERECELERİ
.
.
.
.
.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: