ARTİSTİK BUZ PATENİ

Carolina Kostner 16 ay süreyle yarışmalardan yasaklandı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 17 Ocak 2015

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında bronz madalya kazanan İtalyan patenci Carolina Kostner, eski erkek arkadaşının uyarıcı kullanmasıyla ilgili dava çerçevesinde 16 ay yarışmalardan men cezası aldı.

İtalya Doping ile Mücadele Mahkemesi, Carolina Kostner’in eski erkek arkadaşı Alex Schawazer’in 2012 Londra Yaz Olimpiyatlarından önce dopingli madde kullanmasında rolü olduğu gerekçesiyle 16 ay yarışmalara katılmasına yasak getirdi ve 1.000 Avro para cezasına çarptırdı.

Mahkemenin yarışmalardan yasaklama cezasını 16 Ocak 2015 tarihinden başlattığı için Kostner’in 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında kazandığı bronz madalyayı iade etmesi gerekmeyecek.

.

happy_kostner

.

Savcı, dört süren duruşmada, Carolina Kostner’in spordan iki yıl üç ay süreyle men edilmesini talep etti. Savcı, daha önceki celselerde, Kostner için dört yıl üç aylık bir men cezası talep etmişti.

Kostner, duruşmalarda, 30 Temmuz 2012’de Schwazer için Almanya’daki evine gelen doping kontrolcülerine yalan söylediğini kabul etmişti. Schwazer, bu kontrol girişiminden birkaç gün sonra Olimpiyatlara katılmak için Londra’ya gitmiş ve yarışmalar öncesinde doping kontrolünden böylece kurtulmuştu.

Kostner, doping denetimcilerine Schwazer’in orada olmadığını ve performans arttırıcı ilaç kullanıp kullanmadığını bilmediğini söylemişti.

Daha sonra İtalya’da doping kontrolünden geçen Schwazer’in doping sonuçları pozitif çıkmıştı. Schwazer de, bu nedenle 3,5 yıl yarışmalardan men cezası almıştı.

Kostner’in hakkındaki mahkeme kararını temyize götürmesi bekleniyor.

Kostner, kararla ilgili olarak, “Şüphesiz ki mutlu değilim. Doğrusu, çok cesaretim kırıldı ve hayal kırıklığına uğradım. Sonuna kadar, adaletin son kademesine kadar gitmeye kararlıyım” dedi.

İtalyan yürüyüşçü Alex Schwazer’in 2012 yılında Londra Yaz Olimpiyatlarından önce erithropoietin (EPO) adlı uyarıcı kullandığı tespit edilmişti. EPO, insan bedeni tarafından doğal olarak üretilen bir peptit hormon. EPO, böbrekte üretiliyor ve kemik iliğinde kırmızı kan hücresi üretimini uyarıyor. Kırmızı kan hücrelerinin artması, kaslara taşınan kandaki oksijen miktarını arttırıyor. EPO, kanı koyulaştırarak kalp hastalıkları, kalp krizi ya da beyin ve akciğer embolisi gibi ölümcül hastalıklara da yol açabiliyor.

.

carolina_kostner_10_euros_sp

.

Schwazer, 2008 Pekin Yaz Olimpiyat Oyunlarında 50 kilometre yürüyüş dalında altın madalya kazanmıştı.

12 sezon aralıksız uluslararası Büyükler yarışmalarında boy gösteren 27 yaşındaki Kostner, 2014-2015 sezonunda yarışmalara katılmayacağını bildirmişti. Kostner’in yarışmalara tekrar ne zaman döneceği de belli değil…

İtalya’nın Bolzano kentinde 8 Şubat 1987’de dünyaya gelen Carolina Kostner, ilk Dünya şampiyonluğunu 2012’de Nice’te kazanmış ve bu unvana erişen ilk İtalyan kadın patenci olmuştu.

2007’de ilk kez Avrupa şampiyonluğunu elde ederken yine Avrupa şampiyonu olan ilk İtalyan kadın patenci olarak spor tarihine adını yazdırmıştı.

Kostner, aynı şekilde, 2005 Dünya Şampiyonasında üçüncü olurken, 27 yıl aradan sonra (Susanna Driano – 1978, bronz) madalya kazanan ilk İtalyan kadın patenci unvanını elde etmişti.

Dünya Gençler Şampiyonasında madalya kazanan (2003, bronz) ilk İtalyan patenci olan Kostner, sporcu bir aileden geliyor. Kuzeni Isolde Kostner İtalya’nın ünlü kayakçıları arasında bulunuyor. Kostner’in annesi 70’li yıllarda İtalya Şampiyonalarında dereceye giren bir patenciydi. Kostner’in babası da, İtalyan Buz Hokeyi millî takımıyla Dünya Şampiyonalarına ve Kış Olimpiyatlarına katılmıştı.

Bir sezon ABD’de de çalışan Kostner, bu deneyimin başarısızlıkla sona ermesinin ardında 2009-2010 sezonunda uzun yıllardır antrenörlüğünü yapan Michael Huth’a geri dönmüştü.

Avrupa Şampiyonalarında dokuz, Dünya Şampiyonalarında da altı defa madalya kazanan Kostner, İtalya’nın en çok madalya kazanan patencisi unvanını elinde bulunduruyor.
.
.
.
.
.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: