ARTİSTİK BUZ PATENİ

Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov: Parlak bir geri dönüş…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 23 Ocak 2015

2014 Skate America / kısaserbest

Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, Smirnov’un sakatlığından sonra pistlere parlak bir dönüş yaparak hâlâ kendilerinden söz ettirebilecek durumda olduklarını gösterdi.

Çift, geçen sezon Smirnov’un sakatlığı nedeniyle yarışmalara katılamamıştı. Smirnov, 2013’ün Ekim ayında Rusya’nın Saint Petersburg kentinde yerel bir yarışmada düşmüş ve sağ dizindeki bağ dokuları yırtılmıştı. Çift, 2014 Kış Olimpiyatlarına ve Dünya Şampiyonasına katılabilecekleri umuduyla 2013 ISU Grand Prix yarışmalarından çekilmişlerdi. Çift, ne yazık ki, tüm sezon yarışmalardan uzak kalmıştı.

Buz Pateni otoriteleri, deneyimli çiftin bu kadar ciddi bir sakatlıktan sonra yarışmalara geri dönebileceğini pek düşünmüyordu ancak Kavaguti/Smirnov ikilisi çifti, pistlere müthiş bir geri dönüş yaptı.

.

kavaguti_smirnov_14_sa_sp

.

33 yaşındaki Kavaguti ve 30 yaşındaki Smirnov, 2014-2015 sezonunun başlangıç yarışmalarından olan ve Eylül ayında Almanya’nın Obertsdorf kentinde düzenlenen Nebelhorn Trophy’de altın madalya alarak 18 ay sonra katıldıkları ilk yarışmayı kazanmış oldu.

Çift, bir sonraki başarısına, 2014 ISU Grand Prix yarışmalarının ilki olan ve Ekim ayında ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen Skate America’da imza attı. Kavaguti/Smirnov çifti, 140.00 puan alarak en iyi serbest program puanlarını elde etti ve altın madalyayı kazandı.
İkili, Kasım ayında Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen NHK Trophy’de ise gümüş madalya kazanarak ISU Grand Prix final yarışmalarına katılmaya hak kazandı.

Kavaguti şöyle konuşuyor: “(ISU GP) final yarışmalarına katılmaya hak kazanmak bizim için bir hediye oldu. Bunu hiç beklemiyordum. Bu kadar ilerisini düşünmüyordum…”

Ne yazık ki, çift İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen 2014 Grand Prix final yarışmalarında gergindi. Kısa programda, Kavaguti üçlü toeloop’u ve fırlatmalı üçlü rittberger’i başarıyla yapamadı. Fırlatmalı dörtlü salchow’yu da içeren serbest programlarına rağmen Dünya Şampiyonalarında iki kez bronz madalya kazanmış olan çift altıncılıkla yetinmek zorunda kaldı.

Smirnov, “Hiçbir zaman (Grand Prix) final yarışmaları bizim en sevdiğimiz yarışma olmadı” diyor.

Kavaguti/Smirnov, Grand Prix final yarışmalarına altı defa katılmış ancak sadece bir kere şeref kürsüsüne çıkmayı başarmıştı. İkili, Kanada’da Aralık 2011’de düzenlenen 2011 ISU Grand Prix final yarışmalarında 187.77 puan elde ederek üçüncü olmuş ve bronz madalya kazanmıştı.

2014 ISU Grand Prix final yarışmaları, her ne kadar 2015 Rusya Artistik Buz Pateni Şampiyonası için bir hazırlık niteliğinde olsa da, Aralık ayının sonunda Soçi’de düzenlenen şampiyonada hiç bir şey planlandığı gibi gitmedi. Jules Massenet’in “Thais” operasından “Meditation” parçası üzerine düzenlenen kısa programı neredeyse hatasız sunarak ikinci sıraya yerleşen Kavaguti/Smirnov çifti, performanslarından çok mutluydu.

.

kavaguti_smirnov_14_sa_lp

.

Smirnov, “Enerjimizi boşa harcamadık ama ben, sabah antrenmanındaki küçük bir aksilik yüzünden biraz geri planda kalmıştım. Yine de, kayış stilimizden ve Yuko’nun performansından çok memnundum” diyor.

2010 yılında Avrupa şampiyonu olan çift, Çaykovski’nin “Manfred” senfonisi üzerine hazırlanan dramatik serbest programlarında solo atlayışlarında hata yaparak birincilik ve dördüncü kez Rusya şampiyonu olma şanslarını kaybetti. Yuko Kavaguti, toeloop atlayışını tekli geçip ikili Axel’da da hata yaparken, Alexander Smirnov da üçlü toeloop’tan çıkarken dengesini sağlayabilmek için elini buza değdirdi.

Her şeye rağmen, çiftin fırlatmalı dörtlü salchow’su kusursuzdu. Rusya Şampiyonası bittiğinde Kavaguti/Smirnov ikilisi, Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov çiftinin ardından üçüncü sırada yer alırken Ksenia Stolbova/Fedor Klimov ikilisi altın madalyayı kazanıyordu.

“Çok iyi kaydıklarını” ifade eden Smirnov, “Programımıza hız ve daha fazla duygu eklemeye çalıştık” diye konuşuyor.

Yaptıkları hatalar dolayısıyla üzgün olan ve aslında çok rahat bir şekilde birincilik için mücadele edebileceklerini düşünen Smirnov’a göre, üçlü toeloop-üçlü toeloop atlayış dizisinde yaptıkları hata onlara çok pahalıya mal olmuştu. Smirnov ekliyor: “Riske girdik ama riske girmek her zaman sonuç getirmiyor. Yine de, dörtlü atlayıştan memnuniyet duyuyorum. Yuko çok başarılı bir iş çıkardı ve duygularını katarak kaydı”.

Kavaguti/Smirnov çifti, 26 Ocak – 1 Şubat arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de başlayacak olan 2015 Avrupa Şampiyonasına katılacak Rus milli takımında yer alıyor. Çiftin en büyük silahı, fırlatmalı dörtlü salchow olacak. St. Petersburg’lu çift, bu atlayıştaki istikrarını kanıtlamış durumda…

.

Estonia Figure Skating

.

Çiftin, programlarının koreografisini Peter Çernişev yapıyor. Bu programlar otoritelerin ilgisini çekti. Özellikle kısa programı yeğleyen Kavaguti, şöyle konuşuyor: “Bu programı, Olimpiyat sezonu için yedek olarak hazırlamıştık. Programda, Rus müziği eşliğinde Japon motiflerini kullanmıştık. Ama benim tercihim her zaman Meditation’dur…”

Çiftin, “Meditation” üzerine hazırlanan kısa programı ne kadar yumuşak ve hafifse, “Manfred” üzerine hazırlanan serbest programı da o denli etkileyici… Her patenci bu kadar etkileyici bir müzik eşliğinde başarıyla kayamayabilir ama Kavaguti/Smirnov çifti programı çok başarılı bir şekilde sunuyor, pistteyken seyircilere coşkuyu hissettiriyor ve gün geçtikçe daha başarılı performans sergiliyor.

2010 Avrupa şampiyonu olan çifte göre, Kore’de ilkbahar aylarında gösterilerde kaymak artistik yönlerini güçlendirmiş ve yarışmalara ara vermek, onları daha da motive etmiş…

“Bir yılı aşkın süredir yarışmalara katılamadıklarını ve bu süre zarfında yarışmaları özlediklerini” söyleyen Kavaguti, “Eğer yarışmalardan çekilmek zorunda kalmasaydık, geçen sene de benzer duyguları ve performansı sergileyebilirdik. Soçi’deki deneme kayışında uzun programımızı sergiledik ve herkes çok beğendi. Sonra sessiz sedasız çalışmamızı sürdürdük, bu sezon için hazırlandık ve programımız daha gelişti ve güçlendi” diye konuşuyor.

Kore’deki gösterilerden sonra Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, uzun bir süredir antrenörleri olan Tamara Moskvina’ya danışıp yarışmalara geri dönme kararı aldı.

2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına katılan ancak dördüncü olan çift, 2015 Avrupa Şampiyonasında iyi bir sonuç elde etmek istiyor. Çift, bu şampiyonada hâlâ rekabet şanslarının olduğunu göstermeyi ve Rusya’nın Dünya Şampiyonasına göndereceği takımda yer almayı hedefliyor.
Her ne kadar 2014 Kış Olimpiyatları şampiyonu Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov çifti Trankov’un omuz sakatlığının iyileşmesinden sonra yarışmalara katılma ihtimali olsa da, Kavaguti/Smirnov çifti Avrupa şampiyonasına katılacak olan Rus milli takımında üçüncü sırasını koruyor.

.

kavaguti_smirnov_14_sa_sp

.

Japonya’nın Aichi kentinde 20 Kasım 1981’de dünyaya gelen Yuko Kavaguti, 1986 yılında St. Petersburg’daki Olimpiyat okulunda 5 yaşındayken patene başladı. Kavaguti, Alexander Smirnov’dan önce Alexander Markuntsov ve Devin Patrick ile kaydı.

Rusya’nın Tver kentinde 11 Ekim 1984’te doğan Alexander Smirnov da, aynı okulda 1988’de 4 yaşındayken patene başladı. Smirnov’un Yuko Kavaguti’den önceki eşleri Alexandra Danilova ve Ekaterina Vasilieva idi. Smirnov, Ağustos 2010’da Ekaterina Garus ile evlendi.

Kavaguti/Smirnov çifti, 2006 yılının bahar aylarında birlikte kaymaya başladı. Kavaguti, çiftler kategorisine geçmeden önce Kadınlarda Japonya adına uluslararası yarışmalara katılmıştı. Smirnov’dan önceki eşi Alexander Markuntsov ile birlikte 2001 Dünya Gençler Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Kavaguti, Japonya’nın ISU şampiyonalarında madalya kazanan ilk çifti unvanını elde etti.

2003 yılında Markuntskov’dan ayrılan Kavaguti, kendine başka partner aradı ve Devin Patrick ile birlikte ABD Şampiyonasında yarıştı.

Kavaguti, 2003 yılından beri Rusya’da yaşıyor.

Yuko Kavaguti, 2009 yılına kadar Yuko Kawaguchi idi. Aslında Japon olan Kawaguchi, Olimpiyatlarda Rusya’yı temsil edebilmek için 2009 yılının Şubat ayında Japon vatandaşlığını bırakıp Rus vatandaşlığına geçince Kavaguti oldu.

Geçen sezon sakatlık nedeniyle yarışmalara katılamayan Kavaguti/Smirnov çifti, 2012 Avrupa Şampiyonasını da Smirnov apandisit ameliyatı olduğu için kaçırmıştı.

Antrenörleri Tamara Moskvina olduğu için Kavaguti/Smirnov çiftinin liftleri her zaman yarışmanın yenilikçi ve yaratıcı liftlerinden oluyor.

Çift, Tamara Moskvina’dan önce Nikolai Velikov ve Igor Moskvin ile çalışmıştı.

İkili, 2011 Grand Prix finallerinde bronz, 2012 yılında ISU GP Cup of China’da gümüş, 2012 ISU GP Trophée Bompard’da altın, 2014 Nebelhorn Trophy’de altın, 2014 ISU GP Skate America’da altın ve 2014 ISU GP NHK Trophy’de gümüş madalya kazandı.

Kavaguti/Smirnov, 2009 ve 2010’da Dünya üçüncüsü oldu.

DERECELERİ
.
.
.
.
.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: