ARTİSTİK BUZ PATENİ

2015 Avrupa Şampiyonası

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 27 Ocak 2015

Sonuçlar için tıklayınız – Videolar / Erkekler: kısa serbest /Kadınlar: kısaserbest / Çiftler: kısaserbest / Buz Dansı: kısaserbest /

2015 Avrupa Buz Pateni Şampiyonası, 28 Ocak – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de yapıldı. İsveç, 1912’den bu yana ilk kez bir Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Şampiyonaya 32 ülkeden 156 patenci/çift/dansçı katıldı.

Kadınlar ve Çiftlerde bütün madalyaları kazanan Rusya, 2 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere toplam 9 madalyayla Avrupa Şampiyonasının en başarılı ülkesi oldu.

İspanya ve Fransa 1’er altın, İtalya da 1 gümüş madalya etti.

Türkiye bu Şampiyonada Engin Ali Artan, Birce Atabey ve Alisa Agafonova/Alper Uçar tarafından temsil edildi.

.

logo

.

Erkeklerde, İspanyol Javier Fernandez birinci (262,49), Rus Maxim Kovtun ikinci (235,68), Rus Sergei Voronov üçüncü (233,05) oldu.

İlk kez Avrupa Şampiyonasına giren Engin Ali Artan, kısa programda 48,76 (26,58 + 22,18) puan alarak 27’nci oldu ve serbest programa katılma hakkını yitirdi. Kısa programda ilk 24 sırayı alan patenciler serbest programa katılabiliyor.

Kadınlarda, Rus Elizaveta Tuktamisheva birinciliği (210,40), Rus Elena Radionova ikinciliği (209,54), Rus Anna Pogorilaya üçüncülüğü (191,81) elde etti.

Dördüncü kez Avrupa Şampiyonasına giren Birce Atabey, kısa programda 44,17 (24,94 + 19,23) puan alarak 25’inci oldu ve serbest program katılma hakkını 0,29 puanla kaybetti.

Çiftlerde, Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov birinciliği (207,62), Rus Ksenia Stolbova/Fedor Klimov ikinciliği (201,11), Rus Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov üçüncülüğü (183,02) elde etti.

Buz Dansı’nda, Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron altın (179,97), İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte gümüş (171,52), Rus Alexandra Stepanova/Ivan Bukin bronz (160,95) bronz madalya kazandı.

Alisa Agafonova/Alper Uçar ikilisi, dördüncü kez katıldığı Avrupa Şampiyonasında 137,47 puanla 12’nci oldu.

.

2015 Avrupa Şampiyonasının düzenlediği Stockholm Globe Arena

2015 Avrupa Şampiyonasının düzenlediği Stockholm Globe Arena

.

ERKEKLER

Kısa ve serbest programda birinci olan İspanyol Javier Fernandez altın madalya kazandı.

Üçüncü kez Avrupa şampiyonu olan Fernandez “The Barber of Seville” üzerine hazırlanan serbest programına dörtlü toeloop ile başladı ve ardından üçlü salchow-üçlü toeloop bağlantılı atlayışı, üçlü axel ve üç üçlü atlayış ile devam etti. İspanyol patenci, bununla birlikte, dörtlü salchow denemesinde düştü, üçlü lutz’u da ikili geçerek puan kaybına uğradı. Dünya Şampiyonalarında iki kez bronz madalya kazanan Fernandez’in dönüş hareketlerinin zorluk derecesi dört üzerinden, adım dizileri de üç üzerinden değerlendirildi.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 75,51 üzerinden 85,11 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 89,14 puan alan Fernandez, (düşme) 1 ceza puanı kesilmesinden sonra toplam 173,25 bölüm puanıyla serbest programda birinci oldu. Kısa (43,25 üzerinden 46,09 + 43,15 = 89,24 puan) ve serbest program sonunda toplam 262,49 puan elde eden Fernandez, genel sıralamada birinci oldu ve altın madalya kazandı.

Fernandez, “Bu madalya, Avrupa Şampiyonasında kazanılan herhangi bir madalyadan daha değerli. Çünkü arka arkaya kazanılan üçüncü madalya oldu. Belki de, çok iyi bir performans sergilemedim ama 1989’dan bu yana arka arkaya üç altın madalya kazanan ilk patenci olmam sebebiyle daha anlamlı…” dedi.

.

Kovtun - Fernandez - Voronov

Kovtun – Fernandez – Voronov

.

Kısa programda dördüncü, serbest programda ikinci olan Rus Maxim Kovtun, genel sıralamada ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı.

“Exogenesis Symphony” üzerine hazırlanan serbest programını sunan Kovtun, başlangıçta dörtlü salchow, dörtlü toeloop ve üçlü axel denemelerinde karşılaştığı güçlüklerin üstesinden gelmek zorunda kaldı. Rus patenci, daha toparlandı ve beş üçlü atlayış yaptığı, üç spininin zorluk derecesi de dört üzerinden değerlendiremeye alındı.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 79,07 üzerinden 78,75 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 78,72puan alan Kovtun, toplam 157,47 bölüm puanıyla serbest programda ikinci oldu. Kısa (42,10 üzerinden 40,27 + 37,94 = 78,21 puan) ve serbest program sonunda toplam 235,68 puan alan Kovtun, genel sıralamada ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı.

19 yaşındaki Kovtun, “Bugün karmaşık duygular içindeyim. Açıkçası, böle önemli bir şampiyonada ilk kez madalya kazandığım için çok mutlu oldum. Ancak performansımdan memnun kalmadım. Esas olan, mücadeleyi bırakmamamdır. Dürüstçe söylemek gerekirse, hayatımın en zor kayışı oldu” dedi.

Kısa programda ikinci, serbest programda üçüncü olan Rus Sergei Voronov, genel sıralamada üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı.

“This is a Man’s Man’s Man’s World” ve “Come Together” üzerine hazırlanan serbest programını sunan Voronov, üçlü axel-ikili toeloop ile üç üçlü atlayış yaptı. 2014 Avrupa ikincisi pay-tenci, dörtlü toeloop-üçlü toeloop bağlantılı atlayışında çift ayak üzerine inerek ve ikinci üçlü axel denmesinde sendeleyerek puan kaybetti.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 71,74 üzerinden 75,13 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 76,86 puan alan Voronov, toplam 151,99 bölüm puanıyla serbest programda üçüncü oldu. Kısa (36,64 üzerinden 41,53 + 39,53 = 81,06 puan) ve serbest program sonunda toplam 233,05 puan alan Voronov, genel sıralamada üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı.

27 yaşındaki Voronov, “Atlayışlarımın ve kayışımın pek iyi olmadığını düşünüyorum. Üzerimde baskı hissetmedim. Fiziksel hazırlığım iyiydi ama kendimi yorgun hissettim. Ben şahsen çok memnunum. İkinci defadır Avrupa Şampiyonasında ilk üçte yer alıyorum. Güçlü rakiplere karşı mücadele ettim” dedi.

İsrailli Alexei Bychenko dördüncü (220,22 puan), Çek Michal Brezina beşinci (220,11 puan), Alman Peter Liebers altıncı (213,57 puan) oldu.

Fransız Chafik Besseghier, dizindeki sakatlık nedeniyle yarışmadan çekildi.

ERKEKLER SIRALAMASI

.

erkekler_serbest

.

KISA PROGRAM

“Black Betty” üzerine hazırlanan kısa programını sunan Fernandez, güzel bir üçlü axel yaptı ancak dörtlü salchow’da düştü ve üçlü lutz-üçlü toeloop kombinasyonundan sendeleyerek. Son iki atlayıştaki hatalar İspanyol patenciye puan kaybettirdi. Üçüncü Avrupa şampiyonluğu için mücadele veren Fernandez’in spin ve adım dizilerinin zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi ve 89,24 puan aldı.

Fernandez, “Üzerimdeki baskının üstesinden gelmeyi başardım. Bu seferki sorun da, çok fazla rahat olmamdı” dedi.

.

Kısa programın galipleri: Voronov - Frenandez - Brezina

Kısa programın galipleri: Voronov – Frenandez – Brezina

.

Voronov, “Danse Macabre” üzerine hazırlanan kısa programında dörtlü toeloop-üçlü toeloop kombinasyonuyla başladı ancak üçlü axel’ı ikili geçerek hata yaptı. Rus patenci, üçlü rittberger-üçlü toeloop yaptı ve 81,06 puan aldı.

2014 Avrupa ikincisi Voronov, “Genel olarak, her şeyin iyi gittiğini söyleyemem. İyi bir mücadeleydi ama en önce kendimle mücadeleydi. Bu sezon sekizinci yarışmam olduğu için burada kaymak epey zor oldu. Bugün esas amaç, kendimi aşmaktı” dedi.

“Game of Thrones” üzerine hazırlanan kısa programını sergileyen Brezina, üçlü axel, dörtlü salchow yaptı ancak üçlü flip’te düştü. 2013 Avrupa üçüncüsü Çek patenci, 80,86 puan aldı.

24 yaşındaki Brezina, “Düşünceye kadar her şey iyi gidiyordu. Üçlü flip kombinasyonunda düşmek, bana yaklaşık 10 puana mal oldu. Bu hata dışında, bu sezon sergilediğim en iyi performanstı. Serbest programda daha iyi olmayı umuyorum” dedi.

Rus Maxim Kovtun, iki dörtlü (salchow ve toeloop) tek patenciydi ancak ikisinde de sendeledi.

KISA PROGRAM SIRALAMASI

.

erkekler_kisa

.

KADINLAR

Kadınlarda Rus patenciler bütün madalyaları kazandı.

Kısa programda ikinci, serbest programda birinci olan Rus Elizaveta Tuktamisheva, genel sıralamada birinciliğe yükseldi ve altın madalya kazandı.

“Batwannis Beek” ve “Sandstorm” üzerine hazırlanan serbest programını sunan Tuktamisheva, üçlü lutz-ikili toeloop-ikili rittberger bağlantılı atlayışı, üçlü toeloop-üçlü toeloop bağlantılı atlayışı ve dört üçlü atlayış yaptı. 2013 Avrupa üçüncüsü 18 yaşındaki Tuktamisheva’nın spinlerinin üçünün zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi ve Rus patenci 141,38 ile en iyi serbest program puanını elde etti.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 59,76 üzerinden 73,15 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 68,23 puan alan Tuktamisheva, toplam 141,38 bölüm puanıyla serbest programda birinci oldu. Kısa (29,50 üzerinden 36,68 + 32,34 = 69,02 puan) ve serbest program sonunda toplam 201,40 puan elde eden Tuktamisheva, genel sıralamada birinciliğe yükseldi ve 0,86 puan farkla altın madalya kazandı.

İlk kez Avrupa şampiyonu olan Tuktamisheva, “Benim çok mutlu bir an… En iyi performanslarımdan birini sergilediğimi düşünüyorum. Ama hâlâ yapabileceğimin en iyisini yaptığım kanısında değilim. Rus patenciler olarak iyiydik Onların içinden çıkıp zirveye yerleşmek beni heyecanlandırdı. Kendime güvenim arttı” dedi.

.

Radionova - Tuktamisheva - Pogorilaya

Radionova – Tuktamisheva – Pogorilaya

.

Kısa programda birinci, serbest programda ikinci olan Rus Elena Radionova, genel sıralamada ikinci oldu ve gümüş madalya kazandı.

Radionova, Sergey Rahmaninof’un müzikleri üzerine hazırlanan serbest programında, yedi aralarında üçlü lutz-üçlü toeloop ile üçlü rittberger-birli rittberger-üçlü salchow bağlantılı atlayışının da bulunduğu üçlü atlayış yaptı. İki Dünya Gençler şampiyonu olan Radionova, 139,08 ilde en iyi serbest program puanını aldı ve kıl payı altın madalyayı kaçırdı.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 61,48 üzerinden 71,86 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 67,22 puan alan Radionova, toplam 139,08 bölüm puanıyla serbest programda ikinci oldu. Kısa (31,84 üzerinden 38,44 + 32,02 = 70,46 puan) ve serbest program sonunda toplam 209,54 puan alan Radionova, genel sıralamada ikinciliği elde etti ve gümüş madalya kazandı.

16 yaşındaki Radionova, “İlk kez katıldığım Avrupa Şampiyonasında en iyi performansımı sergilediğim için çok mutluyum. Avrupa Şampiyonasında yarışmayı çok istiyordum. Başlangıçta gergindim ama sonra işler yola girdi. Seyirci, çok sıcak davrandı ve beni çok destekledi” dedi.

Kısa ve serbest programda üçüncü olan Rus Anna Pogorilaya bronz madalya kazandı.

“Firebird” üzerine hazırlanan serbest programında beş hatasız üçlü atlayış yapan Pogorilaya, üçlü flip ve üçlü lutz denemesinde dengesini sağlamak için elini buza değdirdi ve puan kaybetti.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 60,83 üzerinden 65,14 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 60,57 puan alan Pogorilaya, toplam 125,71 bölüm puanıyla serbest programda üçüncü oldu. Kısa (30,13 üzerinden 35,54 + 30,56 = 66,10 puan) ve serbest program sonunda toplam 191,81 puan alan Pogorilaya, genel sıralamada üçüncü odu ve bronz madalya kazandı.

16 yaşındaki Pogorilaya, “Programın başı iyiydi ama sonradan galiba yoruldum ya da yeterli çabayı gösteremedim. Sonuçtan delicesine sevinç duydum ama performans bakımından her şey istediğim gibi olmadı” dedi.

Rusya, daha önce de, 1999’dan 2002’e kadar, Kadınlarda dört kez bütün madalyaları toplamıştı.

İsveçli Joshi Helgesson dördüncü (169,07 puan), ablası Viktoria Helgesson beşinci (166,39), Fransız Mae Berenice Meite altıncı (156,37 puan) oldu.

Kısa programda dördüncü olan Finlandiyalı Kiira Korpi, hastalık nedeniyle yarışmadan çekildi.

KADINLAR SIRALAMASI

.

Kadinlar_serbest

.

KISA PROGRAM

Kısa programda Rus patencileri ilk dereceyi kimseye bırakmadı.

Radionova, “Ain’t It Funny” ve Flamenko temalı bir parça üzerine üzerine hazırlanan kısa programında üçlü lutz-üçlü toeloop kombinasyonu, üçlü rittberger ve ikili axel yaptı. Rus patencinin üç spininin zorluk derecesi dört, adım dizisi de üç üzerinden değerlendirmeye alındı.

70,46 ile en iyi kısa program puanını elde eden Radionova, “Kısa program tümüyle başarılı bir program oldu. Yapabildiğim şeyleri bir kez daha yapabilmek hoşuma gitti” dedi.

.

Kadınlar kısa programın galipleri: Tuktamisheva - Radionova - Pogorilaya

Kadınlar kısa programın galipleri: Tuktamisheva – Radionova – Pogorilaya

.

“Bolero” üzerine hazırlanan kısa programını sergileyen Tuktamisheva, üçlü toeloop-üçlü toeloop bağlantılı atlayışı, üçlü lutz ve ikili axel yaptı ve iki dönüş hareketinim zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi. 2014 ISU Grand Prix şampiyonu patenci, 69,02 ile en kısa program puanını elde etti.

18 yaşındaki Tuktamisheva, “Atlayışlarımdan çok mutlu oldum” dedi.

Pogorilaya, Il Divo’nun “Adagio”su üzerine hazırlanan kısa programında üçlü lutz-üçlü toeloop, üçlü rittberger ve ikili axel yaptı. 16 yaşındaki patenci, 66.10 puan aldı.

Pogorilaya, “Bugünkü performansım gerçekten iyiydi. Sanki bir solukta çıkardım programı… Serbest programda daha iyi kayabilmeyi umuyorum” dedi.
Avrupa Şampiyonalarında iki kez madalya kazanan ve sakatlım nedeniyle geçen sezon pistlerde görülmeyen Finlandiyalı Kiira Korpi, 60,60 puanla dördüncü oldu.

.

Birce Atabey, 22 yaşına yarışma sırasında girdi.

Birce Atabey, 22 yaşına yarışma sırasında girdi.

.

KISA PROGRAM SIRALAMASI

.

kadinlar_kisa

.

ÇİFTLER

Kısa programda ikinci, serbest programda birinci olan Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov, genel sıralamada birinciliğe yükseldi ve 2010’dan sonra yine altın madalya kazandı.

Kavaguti/Smirnov ikilisi, Peter Çaykovski’nin “Manfred” senfonisi üzerine hazırlanan serbest programında üçlü toeloop-üçlü toeloop atlayış dizisi, fırlatmalı dörtlü salchow, üçlü burgu (twist), zorluk derecesi dört olarak değerlendirilen iki lift yaptı. Çiftin tek hatası son yaptıkları liftte bocalamak oldu.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 57,36 üzerinden 67,69 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 70,12 puan alan Kavaguti/Smirnov ikilisi, toplam 137,81 bölüm puanıyla serbest programda birinci oldu. Kısa (29,50 üzerinden 36,42 + 33,44 = 69,86 puan) ve serbest program sonunda toplam 207,67 puan alan Kavaguti/Smirnov ikilisi, genel sıralamada birinciliğe yükseldi ve altın madalya kazandı.

Kavaguti, “En sonunda, yapmamız gerekeni yaptık. Elimizden gelenin en iyisini gösterdik” dedi. Smirnov da, “Avrupa Şampiyonasında madalya kazandık ve tabii çok sevindik. Kayışımız iyiydi; herkesi, antrenörlerimizi ve seyircileri memnun ettik” diye ekledi.

.

Stolbova/Klimov - Kavaguti/Smirnov - Tarasova/Morozov

Stolbova/Klimov – Kavaguti/Smirnov – Tarasova/Morozov

.

Kısa programda birinci, serbest programda ikinci olan Rus Ksenia Stolbova/Fedor Klimov, genel sıralamada ikinci sırayı aldı ve gümüş madalya kazandı.

Stolbova/Klimov çifti, “Notre Dame de Paris” üzerine hazırlanan serbest programında üçlü twist, üçlü toeloop-ikili toeloop-ikili toeloop bağlantılı atlayışı ile zor liftler ve spinler yaptı. Ancak Klimov düşünce, koreografide olan fırlatmalı üçlü salchow’yu yapmadılar.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 51,80 üzerinden 61,38 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 69,35 puan alan Stolbova/Klimov ikilisi, (düşme) 1 ceza puanı kesilmesinden sonra toplam 129,73 bölüm puanıyla serbest programda ikinci oldu. Kısa (29,90 üzerinden 36,76 + 34,62 = 71,38 puan) ve serbest program sonunda toplam 201,11 puan elde eden Stolbova/Klimov çifti, genel sıralamada ikinci oldu ve gümüş madalya kazandı.

Klimov, “Bugünkü performansımız hakkında söyleyebileceğim olumlu hiçbir şey yok. Bu sezon, sergilediğimiz en kötü performans oldu. Sebep yok. Halbuki, antrenmanda her şey çok iyiydi” dedi.

Kısa programda beşinci, serbest programda üçüncü olan Rus Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov, genel sıralamada üçüncülüğe yerleşti ve bronz madalya kazandı.

Lionel Ritchie’nin “Hello” adlı şarkısı üzerine hazırlanan serbest programını sergileyen Tarasova/Morozov çifti, yan yana üçlü salchow ve üçlü toeloop-ikili toeloop kombinasyonu ile üçlü burgu (twist), fırlatmalı üçlü rittberger ve fırlatmalı üçlü salchow yaptı. 2014 Dünya Gençler ikincisi çift, ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonasında madalya kazanmayı başardı

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 53,30 üzerinden 64,08 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 61,80 puan alan Tarasova/Morozov çifti, toplam 125,89 bölüm puanıyla serbest programda üçüncü oldu. Kısa (26,10 üzerinden 28,93 + 28,20 = 57,13 puan) ve serbest program sonunda toplam 183,02 puan alan Tarasova/Morozov ikilisi, genel sıralamada üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı.

Morozov, “Hata yaptığımız lift dışında kayışımızdan çok memnunuz. Kötü bir kısa programdan sonra serbest programımızdaki performans çok iyiydi” dedi.

Rusya, sonuncusu 2014’te olmak üzere daha önce de 13 kez Avrupa Şampiyonasında bütün madalyaları almıştı.

Yeni takım olan İtalyan Valentina Marchei/Ondrej Hotarek dördüncü (175,39 puan), Fransız Vanessa James/Morgan Cipres beşinci (167,29 puan), İtalyan Nicole Della Monica/Matteo Guarise altıncı (155,77 puan) oldu.

ÇİFTLER SIRALAMASI

.

ciftler_serbest

.

KISA PROGRAM

“Crouching Tiger Hidden Dragon” üzerine hazırlanan kısa programını sunan Stolbova/Klimov ikilisi, üçlü twist, yan yana üçlü toeloop ve fırlatmalı üçlü lutz yaptı. 2014 Dünya ve Avrupa ikincisi çiftin lift, ölüm spirali, yan ayna spin ve adım dizilerinin zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi ve çift 71,38 puan aldı.

Klimov, “Serbest programda ne olacağını göreceğiz. Ama şimdilik her şey çok iyi. Her şeyi başardığımızdan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu bizim en iyi şekilde kaydığımız program olup olmadığını bilmiyoruz ama puanlar iyi geldi” dedi.

.

Kısa programın galipleri: Kavaguti/Smirnov - Stolbova/Klimov - James/Cipres

Kısa programın galipleri: Kavaguti/Smirnov – Stolbova/Klimov – James/Cipres

.

Kavaguti/Smirnov çifti, “Meditation” üzerine oluşturulan kısa programında üçlü toeloop, üçlü twist, fırlatmalı üçlü rittberger yaptı ve üç elementinin zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi. Dünya Şampiyonalarında iki kez bronz madalya kazanan Rus çifti, 69,68 ile bu sezon en yüksek kısa program puanını elde etti.

Smirnov, “Bugünkü performansımızdan çok memnunuz. Avrupa Şampiyonasında yeniden yarışmak büyük bir mutluluk. Benim sakatlığımdan sonra her yarışma yeni bir deneyim oluyor ve ben ikinci gençliğimi yaşıyorum” dedi.

James/Cipres çifti, “Tango de Roxanne” üzerine hazırlanan kısa programında üçlü burgu (twist), üçlü toeloop ve fırlatmalı üçlü flip yaptı 60,13 puan aldı. Bu, çiftin bu sezon elde ettiği en yüksek puan oldu.

James, “Burada, Avrupa Şampiyonasında daha iyi bir performans ümit edemezdik. Yarışmaya çok iyi bir başlangıç yaptık” dedi.

Yeni İtalyan takımı Valentina Marchei/Ondrej Hotarek, ilk yarılmasında iyi bir başlangıç yaptı ve 57,95 puanla dördüncülüğü elde etti

ÇİFTLER KISA PROGRAM SIRALAMASI

.

ciftler_kisa

.

BUZ DANSI

Kısa ve serbest dansta birinci olan Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron altın madalya kazandı.

Papadakis/Cizeron ikilisi, “Adagio from Concerto No. 23” üzerine hazırlanan serbest dansında iyi bir performans ortaya koydu. Göz alıcı adım dizileri ve zor liftler yapan Fransız ekibinin lift, spin ve twizzle’larının zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirilirken, diğer iki elementi de üç üzerinden değerlendirildi. 108,91 puan alan Fransız dansçıları, en iyi serbest dans puanını elde etmiş oldu.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 40,50 üzerinden 53,81 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 55,10 puan alan Papadakis/Cizeron çifti, toplam 108,91 bölüm puanıyla serbest dansta birinci oldu. Kısa (29,20 üzerinden 35,95 + 35,11 = 71,06 puan) ve serbest dans sonunda toplam 179,97 puan elde eden Papadakis/Cizeron ikilisi, genel sıralamada birinci oldu ve altın madalya kazandı.

Cizeron, “Programın sonunda, seyircilerin alkışlamaya başladığı son saniyelerdeki duygularımız inanılmazdı, en yüksek noktaya çıkmıştı. Bütün sezon bizim açımızdan büyük bir sürpriz oldu. Hedeflediklerimiz, başardıklarımızın daha alt seviyesindeydi” dedi.

.

Cappellini/Lanotte - Papadakis/Cizeron - Stepanova/Bukin

Cappellini/Lanotte – Papadakis/Cizeron – Stepanova/Bukin

.

Kısa dansta üçüncü, serbest dansta ikinci olan İtalyan Anna Capellini/Luca Lanotte, genel sıralamada ikinciliği elde etti ve gümüş madalya kazandı.

Cappellini/Lanotte çifti, “Danse Macabre” üzerine hazırlanan serbest dansında iyi bir performans sergiledi ve beş elementinin zorluk derecesi dört, adım dizilerininki de üç ü zerinden değerlendirildi. 2014 Avrupa şampiyonu dansçılar101,89 ilde bu sezon en yüksek serbest dans puanını elde etti.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 40,50 üzerinden 50,50 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 51,39 puan alan Cappellini/Lanotte ikilisi, toplam 101,89 bölüm puanıyla serbest dansta ikinci oldu. Kısa (30,20 üzerinden 35,87 + 33,76 = 69,63 puan) ve serbest dans sonunda toplam 171,52 puan alan Cappellini/Lanotte çifti, genel sıralamada ikinciliğe yükseldi ve gümüş madalya kazandı.

Cappellini, “Belki inanamazsınız ama bu gümüş madalya bizim için çok değerli, altın madalya değerinde… Sezona kötü bir başlangıç yaptıktan ve kendimizden şüphe ve hayal kırıklığı döneminden sonra geçen yılki düzeyimizde yarışma çıkartabileceğimizden emin değildik. Hâlâ buradayız ve üst düzeyde yarışabiliyoruz. Bizim için bu şampiyonada bu performans ve bu madalyadan daha iyi bir son olamazdı” dedi.

Kısa dansta dördüncü, serbest dansta üçüncü olan Rus Alexandra Stepanova/Ivan Bukin, genel sıralamada üçüncülüğe yerleşti ve bronz madalya kazandı.

“Eleanor Rigby” üzerine hazırlanan serbest dansını sunan Stepanova/Bukin çiftinin spin, lift ve twizzle’larının zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirmeye alındı. Rus ikilisi, 96,00 ile en iyi serbest dans puanını elde etti.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri olan 39,00 üzerinden 47,30 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 49,70 puan alan Stepanova/Bukin çifti, (lift hatası) 1 ceza puanı kesilmesinden sonra toplam 93,00 bölüm puanıyla serbest dansta üçüncü oldu. Kısa (28,20 üzerinden 33,29 + 31,66 = 64,95 puan) ve serbest dans sonunda toplam 160,95 puan elde eden Stepanova/Bukin ikilisi, genel sıralamasa üçüncülüğe yükseldi ve ilk kez katıldığı bu Şampiyonada bronz madalya kazandı.

Stepanova, “Sonuç bizi çok şaşırttı. Sanki en büyük hayalimiz gerçeğe dönüşmüş gibiydi. Puanımızı gördüğümüzde sanki coşku patlaması oldu” dedi.

Rus Elena Ilinykh/Ruslan Zhiganshin bir lift yapamayınca dördüncü sıraya indi (159,83 puan), İspanyol Sara Hurtado/Adria Diaz beşinci (155,81 puan), İtalyan Charlene Guignard/Marco Fabbri altıncı (154,61 puan) oldu.

2014 Avrupa üçüncüsü İngiliz Penny Coomes/Nicholas Buckland, Buckland’ın hastalığı nedeniyle serbest dans öncesinde yarışmadan çekildi.

.

Alisa/Alper

Alisa/Alper

.

Kısa dansta 13’üncü, serbest dansta 12’nci olan Alisa Agafonova/Alper Uçar ikilisi, genel sıralamada 12’nci oldu.

Teknik değerlendirmede elementlerinin toplam temel değeri 40,50 üzerinden 45,17 puan, bileşenler değerlendirmesinde de 39,03 puan alan Alisa/Alper çifti, toplam 84,20 bölüm puanıyla serbest dansta 12’nci oldu. Kısa (25,70 üzerinden 28,13 + 25,14 = 53,27 puan) ve serbest dans sonunda toplam 137,47 puan elde eden Alisa/Alper çifti, genel sıralamada 12’nci sırayı aldı.

Bu sonuç, Alisa/Alper çiftinin Avrupa Şampiyonasında aldığı en iyi sonuç oldu. İkili, 2012’de eleme yarışmalarında elenmiş, kısa ve dolayısıyla serbest dansa girme hakkını yitirmişti. Alisa/Alper, 2013’te 13, 2014’te 17’nci olmuştu.

BUZ DANSI SIRALAMASI

.

dans_serbest

.

KISA DANS

Papadakis/Cizeron ikilisi, “Escobilla” ve “Farruca” üzerine hazırlanan kısa dansında zorluk derecesi dört olarak belirlenen liftler, twizzle ve Paso Doble adım dizileri yaptı. Fransız dansçıların diğer adı dizisinin zorluk derecesi de üç üzerinden değerlendirildi. 2014 ISU Grand Prix finali üçüncüsü çift71,06 ile en iyi kısa dans puanlarını aldı.

Papadakis, “Performansımızdan ve tabii ki sonuçtan çok mutlu olduk. Hedefimiz, ilk içinde olmaktı. Çoğu insan bizden birincilik bekliyordu. Bu da, üzerimizde biraz baskı oluşturdu. Ama şimdi serbest dans için kendimize daha çok güveniyoruz” dedi.

.

Kısa dansın galipleri: Ilinykh/Zhiganshin - Papadakis/Cizeron - Cappellini/Lanotte

Kısa dansın galipleri: Ilinykh/Zhiganshin – Papadakis/Cizeron – Cappellini/Lanotte

.

“Carmen” üzerine hazırlanan kısa dansını sunan Ilinykh/Zhiganshin ikilisinin twizzle’larının zorluk derecesi dört, Paso Doble ve liftlerinin zorluk derecesi de iki üzerinden değerlendirildi. Rus dansçılarının yan yana adım dizilerinin zorluk derecesi ise üçü olarak belirlendi. Rusya şampiyonu çift, 69,94 ile en iyi kısa dans puanlarını elde etti.

Ilinykh, “Teknik üzerinde çok çalışmıştık. Antrenörlerimiz de bizi çok zorlamıştı. Antrenörlerimizin yüzünü kara çıkarmak istemiyoruz. (Paso Doble’de) zorluk derecesini dört olarak elde etmek çok zor. Her zaman eksik kalan bir şey oluyor” dedi.

Cappellini/Lanotte ikilisi, İspanyol kapriçyosu üzerine hazırlanan kısa dansında icra ettikleri Paso Doble’nin, twizzle ve dönmeli liftin zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi. İtalyan dansçılar 69,63 ile bu sezon en iyi kısa dans puanını elde etti.

Cappellini, “ISU Grand Prix’nin ilk yarışmasından bu yana uluslararası planda hiç yarışmamıştık. Bu nedenle, bizim açımızdan çok anlamlı bir performans oldu. Sonuçtan önce bugünkü en büyük memnuniyetimiz, düşündüğümüz gibi kayabilmekten kaynaklanıyor. Yarın da (serbest dans) düşündüğümüz gibi kayabilmeyi diliyoruz” dedi.

İngiliz Olivia Smart/Joseph Buckland ikilisi, Buckland’ın hastalanması nedeniyle kısa dans öncesinden yarışmadan çekildi.

KISA DANS SIRALAMASI

.

dans_kisa

.

.

Rus sporcular, 12 madalyadan 9'unu kazanarak büyük bir üstünlük sergiledi

Rus sporcular, 12 madalyadan 9’unu kazanarak büyük bir üstünlük sergiledi

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: