ARTİSTİK BUZ PATENİ

Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron: Hızlı bir yükseliş…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02 Şubat 2015

Avrupa Şampiyonası: kısaserbest  

Fransız buz dansçıları Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, 28 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen 2015 Avrupa Buz Pateni Şampiyonasında altın madalya kazanarak spor hayatında hızla yükselmeye başladı. Fransız dansçılar, daha geçen yıl 15’inci sıradayken bu yıl Avrupa şampiyonu oldu.

Papadakis/Cizeron, zaferlerinden birkaç saat sonra, icenetwork.com web sitesinin sorularını yanıtladı ve gelecek planlarından söz etti.

Icenetwork: Kısa bir dinlenmenin ardından daha yeni kendinize geliyorsunuz. Başarınızı nasıl kutladınız?

Papadakis: Birkaç kadeh şampanyayla… Bundan kesinlikle bahsetmeliyim. Şampanyayı seviyorum ama ertesi sabahı hiç sevmiyorum. Sonra dans etmek için bir kulübe gittik. Evet, inanılmaz ama hala dans edebiliyorduk.

Icenetwork: Neler olup bittiğini fark edebildiniz mi?

Papadakis: Dün neler olduğunu fark etmek için çok erken olduğuna karar vermiştim. Kendi kendime, “Hele bir yarın olsun” dedim. Ama bu sabah uyandığımda farklı bir durum yoktu.

Cizeron: Sabah uyandığımda neler olduğunu bir an hatırlayamadım. Çok uyumamıştım. Sonradan yaşadıklarımızın gerçek olduğunu anladım.

.

gp_gc_1

.

Icenetwork: Bu yarışmada yakınlarınız da vardı.

Cizeron: Annem babam buradaydı. Çok duygulandılar ve ağladılar. Sanırım çok gurur duydular ve onların gurur duyması benim de gururlanmama neden oldu. Ailem beni hiç bir zaman zorlamadı ama hep benim yanımdaydılar. Karar verirken ve seçim yaparken bana hep yardım ettiler. Gabriella’nın büyükannesi de buradaydı. Bizi seven ve destekleyen birçok kişi de gelmişti. Bu kadar çok insanın bizi desteklemesi bize imkânsız gibi gelirdi. Onları görmek çok güzeldi. Ve tabii ki hiç tanımadığımız insanların da bizi desteklediğini hissetmek çok güzeldi.

Icenetwork: Dün programınızın son anından gecenin en önemli anı olarak bahsettiniz. Neden öyle dediniz?

Papadakis: Programın son anına kadar bir hayal içinde kayıyordum. Daha önce bunu hiç düşünmemiştim. Ancak ve ancak program bittiğinde kendimi tekrar dış dünyaya açtım. Programı sonradan kayıttan seyredince seyircilerin son kaldırışı yaptığımızda ve daha müzik bitmeden alkışlamaya başladığını görebilirsiniz. Sanki onlar da bizim gibi hissediyorlardı. Program sona ermişti. Biz rahatlamıştık ve program gerçekten de harika olmuştu.

Cizeron: Program, bizim için benzersiz anlardan biri. Dört dakika sürüyordu ama bu programı yüzlerce kez kaymış olsak da her bir anı eşsizdi. Çok hoş bir andı.

Icenetwork: Programın artistik yanı üzerinde ne kadar çok çalıştığınızdan bahsettiniz. Bu artistik yanı ve yorumunuzu nasıl buluyorsunuz?

Cizeron: Bir hikâyeyi yorumlamak kendinizi unutmak anlamına gelmiyor. Aksine, kendinizden bir parçayı insanlara vermek anlamına geliyor. Daha derine inebilmek için gün içinde takındığınız tavırları değiştirmek ve unutmak zorundasınız.

Papadakis: Kayarken kendimizi unutmaktansa kendimizi yalın bir durumdaymış gibi hissediyoruz. Tabii ki, ilk başta bu bizi savunmasız bırakıyor ama sonrasında da daha güçlü hissetmemizi sağlıyor. Program bittiğinde gerçekten de çok güçlü hissediyoruz. Bunun için zihnen güçlü olmalı ve çok antrenman yapmalıyız. Geçen yaz başladığımız bu yorumlama tekniği çok yorucuydu. Önceleri insanlar bize, “Şu an mutluymuş gibi gözükmelisin o yüzden gülümse. Şimdi üzgün görünmelisin” gibi şeyler söylüyordu. Ama zamanla her bir duyguyu hissetmeye ve doğru bir şekilde sergileyebilmeye başladık. Programda sahte hiç bir şey yok.

Cizeron: Doğrusunu isterseniz, artık kimim ve ne yapıyorum arasında bir ayrım yapamıyorum. Kendimizi gerçek kimliğimizden çok daha üstün bir hale getirmek. İşte bu, yaptığımız işin bir parçası.

Papadakis: İçimizdeki ve içimizde çok derinlere işlemiş duyguları bulmaya çalışıyoruz ama bunları hemen yüzeye çıkarmak o kadar da kolay olmuyor. Duyguları ortaya çıkarmak tüm hayatımız boyunca bize faydalı olacak bir şey. Şimdiden günlük hayatımda da hissetmeye başladım. Aslında sürekli neden ve nasıl diye düşünmeye başladım.

.

gp_gc_2 .

Icenetwork: Burada sergilediğiniz iki program hakkında ne düşünüyorsunuz?

Papadakis: Hem kısa hem de serbest danstan çok zevk aldık. Zevk alarak kaydığımızda, sonuç çok daha iyi oluyor. Yaptığınız işten zevk aldığınızda, daha güçlü hissediyorsunuz. Sonucu ne olursa olsun…

Cizeron: Zevk alarak kaydığımızda gerginliğimizin kaybolduğunu fark ediyoruz. Kendi hayal dünyamıza döndüğümüzde olumsuz enerjiden kurtulabiliyoruz. Her şey olumlu hale geliyor ve kendimizi daha iyi hissediyoruz. Bu duygumuz seyirciye de geçiyor ve onlar da bize aynı duyguları geri yolluyor. Duygular, kelimelerin ötesinde bir iletişim gücüne sahip.

Icenetwork: Bu sezon birçok sürpriziniz olduğunu söylemiştiniz. Sürprizleri sever misiniz?

Cizeron: Bence, sürpriz yapmayı da sürpriz yapılmasını da herkes sever. Bu sezon bizim için büyük bir sürpriz oldu. Hedeflerimiz, gerçekte elde ettiklerimizden çok daha azdı. Sürekli sürprizler yaşadık. Bu, harika bir duyguydu. Aslında dünkü başarı bir sürpriz değildi ama “Cup of China”yı kazanmak sürpriz oldu. Oraya madalya hayaliyle gittik ama şeref kürsüsüne çıkabileceğimizden emin değildik.

Papadakis: Şangay’da son grupta ilk olarak piste çıktık. Bu sayede, rakiplerimizin sonuçlarını tek tek takip edebildik. Her bir çiftten sonra, “neler oluyor?” diye merak içindeydik. Burada ise kısa dans sonrası iyi bir şans yakaladığımızı biliyorduk. Tabii ki, değişiklik olabilirdi ama yine de iyi bir durumdaydık.

Icenetwork: Sizce daha iyi bir hale gelebilmek için neler yapmanız gerek?

Cizeron: Şu an yapmamız gereken şey antrenörlerimize güvenmek. Onlar ne yapmamız gerektiğini bilir. İyi bir mücadele planı ortaya koyarlar. İki hafta boyunca İsviçre’de “Art on Ice” gösteri programında kayacağız. Dünya Şampiyonasına hazırlanmak için bir aydan fazla vaktimiz olacak.

Papadakis: Çabalarımız yerli yerine oturduğunda sezonda belli bir noktaya geliyoruz. Sanırım oluşan bu sihirli havayı sürdürmek için çok daha fazla çalışmamız gerekecek. Bu çalışmalar, kayış stilimizi, artistik yanımızı ve yorumlarımızı içermeli. Dansı hissetmek bizim için artık bir refleks haline geldi. İlk defa burada kısa dansta böyle hissettik. O yüzden son haftalarda bu kadar çok çalışmıştık. Bunun doğal hale gelmesi için…

.

gp_gc_3

.

Icenetwork: Şimdiden gelecek sezonu düşünüyor musunuz?

Cizeron: Elbette… Çok geç kalmadan çalışmalara başlamalıyız. Henüz araştırma yapmıyoruz ama planlıyoruz. Üç antrenör, bir artistik antrenör ve iki dans öğretmeni ile harika bir ekibimiz var. Bize küresel bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyorlar. Daha ilerisi için de planlarımız var. Özellikle bir sonraki olimpiyatlar için. Belki bir plan ya da ortak bir proje üzerinde çalışabiliriz.

Papadakis: Ne kadar çok kazanırsak o kadar çok zorlukla karşılaşacağımızı biliyoruz. Rakiplerimizin, kendilerinden genç patencilerin şeref kürsüsünde kendi yerlerini almalarına pek de iyi bakmadıklarını anlayabiliyoruz. Yine de bizim için mutlu olduklarını görmekten de minnettarız.

Cizeron: Anna ve Luca tüm patenciler için örnek insanlar… Hayatta sadece madalya yok. Patenciler için bile bu böyle. Bize bunu gösterdiler (İkinci olan İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte, madalya töreni sonrasında Papadakis/Cizeron çiftini hararetle kutlamıştı). Bir sonraki programımızı seçmek bizim için oldukça zor. Bu sezon serbest danstaki duygu gerçekten de programın içine işlemişti. Bize yine aynı duyguları yaşatacak bir müzik bulmamız lazım. İtiraf etmeliyim: Bu müziği ilk duyduğumuzda bu kadar hissetmemiştik ama programa duygularımızı katmayı başardık. Şimdi kaymaya başlamadan önce kulaklıklarımı takıyorum ve müziği üst üste dinliyorum ve sadece müziği dinlerken bile gözlerimden yaşlar akıyor.

Icenetwork: Sizce bu sezon, Montreal’e taşınma ihtimalinizi yükseltti mi?

Cizeron: Böyle bir sorun hiç olmadı. Oraya taşınacağımız belliydi. (Antrenörümüz) Romain (Haguenauer) Montreal’e gideceği için biz de gitmeliydik. Her ne kadar (Gabriella’nın annesi Catherine Papadakis’in 10 yıldan fazla bir süre çalıştırdıktan sonra çifti Lyon’da çalıştıran) Muriel Zazoui’ye bağlı olsak da, Romain’e çok güveniyoruz.

Papadakis: Çok iyi bir ekibiz ve hepsine müteşekkiriz. Marie (-France Dubreuil), Patch (Patrice Lauzon) ve Romain bu Avrupa Şampiyonasında çok büyük başarı elde ettiler. Her üçünün de takımı sıralamalarda yükseldi. Bence, önümüzdeki ay ve yıllarda Kuzey Amerika kayış stili ile Avrupa kayış stilinin orijinalliğinin eşsiz birleşimiyle birlikte okulları daha da büyüyüp gelişecek. Çalıştırdıkları takımlar, Buz Pateni sporunu da çok daha ileriye götürecek…

.

gp_gc_4

.

10 Mayıs 1995’te Fransa’nın Clermont-Ferrand kentinde dünyaya gelen Gabriella Papadakis 3 yaşında patene başladı. 12 Kasım 1994’te Fransa’nın Montbrison kentinde doğan Guillaume Cizeron ise 7 yaşında patene başladı.

Fransız dansçılar, ilk önce 2014 Dünya şampiyonu İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte ikilisini ve Amerikalı Maia Shibutani/Alex Shibutani çiftini hayal kırıklığına uğratarak 2014 ISU Grand Prix yarışmalarından Cup of China’da altın madalya kazandı. Trophée Eric Bompard yarışmasında da altın madalya kazanan Papadakis/Cizeron ikilisi, 2014 ISU Grand Prix finalinde bronz madalya elde edince dikkate alınması gereken buz dansçıları olarak Buz Dansı dünyasında yerini aldı.

Papadakis/Cizeron çifti, bu başarıya Büyüklerde kaymaya başladıkları ikinci sezonda ulaştı. İkili, 2014 Avrupa Şampiyonasında 15, 2014 Dünya Şampiyonasında 13’üncü olmuştu.

Çift, on yıldan bu yana birlikte kayıyor. İki patenciyi takım haline getiren de Papadakis’in Buz Dansı antrenörü olan annesi Catherine…

Papadakis/Cizeron ikilisi, geçen yaz antrenörleri Romain Haguenauer ile Lyon’dan Kanada’nın Montreal kentine taşınarak spor hayatlarında önemli bir değişiklik yaptı. Marie-France Dubreuil ve Patrice Lauzon (2006 ve 2007 Dünya ikincisi Kanadalı buz dansçıları) gibi nitelikli antrenörler gözetiminde iyi bir ortamda çalışmak Papadakis/Cizeron çiftinin hızlı gelişmesini sağladı ve spor hayatlarında çok şey değiştirdi.

Onlar şimdi gözlerini Dünya Şampiyonasına dikti…

DERECELERİ

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: