ARTİSTİK BUZ PATENİ

Rusya, Avrupa’da üstünlüğünü bir kez daha gösterdi

Posted in Haberler by ursuspolaris on 05 Şubat 2015

Rusya, 28 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen 2015 Avrupa Buz Pateni Şampiyonasında dokuz madalya kazanarak şampiyonanın lideri oldu.

Çiftlerde ve Kadınlarda altın, gümüş ve bronz madalyaların hepsini kazanan Rusya, toplamda iki altın, üç gümüş ve dört bronz madalyayla Avrupa Şampiyonasının en başarılı ülkesi konumuna geldi.

Rus çiftler, Şampiyonada rakiplerine hiç şans tanımadı. Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov çifti, kısa ve serbest programda 207,67 puan elde ederek beş yıl aradan sonra tekrar Avrupa şampiyonu oldu.

Ksenia Stolbova/Fedor Klimov çifti 201,11 puanla gümüş madalya kazanırken, diğer bir Rus çift Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov ise 183,02 puan ile bronz madalyanın sahibi oldu.

Rusya, Çiftlere ek olarak Kadınlar kategorisinde de tüm madalyaları elde etti.

.

kizlar

Rusya, Kadınlarda beş kez bütün madalyaları elde etti.

 

.

Elizaveta Tuktamisheva, mükemmel bir serbest program sergileyip 210,40 puan elde ederek 2015 Rusya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında birinci olan Anna Pogorilaya’yı geçip altın madalya kazandı. Elena Radionova ise 209,54 puan ile gümüş madalyanın sahibi olurken, Pogorilaya, Şampiyonada 191,81 puan elde ederek ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonasında bronz madalya almayı başardı.

Rusya Kadınlarda daha önce de dört kez (1999, 2000, 2001, 2002) bütün madalyaları toplamıştı.

Dördüncü olan İsveçli Joshi Helgesson ile bronz madalya sahibi Pogorilaya arasında 22 puandan fazla fark meydana geldi.

İspanya’nın Barselona kentinde Aralık ayında düzenlenen 2014 ISU Grand Prix final yarışmalarında da altın madalya elde eden Tuktamisheva, “Her üçümüzün de, Elena’nın, Anna’nın ve benim, çok temiz birer program sergilememiz harika… Tabii ki, en iyi performansı ben sergilediğim için çok çok mutluyum” dedi. Tuktamisheva, “Burada seyirciler ve iyi motive olmam sayesinde kaymak çok kolay oldu. Enerji doluydu ve bu yüzden de kötü kayamazdım” diye ekledi.

Erkeklerde birinciliği 269,49 puan ile İspanyol Javier Fernandez elde etti. İkincilik ve üçüncülük yine Rusların oldu. 235,68 puan kazanan Maxim Kovtun gümüş madalya elde ederken, Sergei Voronov 233,05 puan ile bronz madalya kazandı.

Fernandez, üçüncü kez arka arkaya altın madalya kazanırken 1989’dan bu yana arka arkaya üç altın madalya kazanan ilk patenci olma unvanını ele geçirdi.

Rusya, Buz Dansı’nda ise sadece bir madalya kazanabildi. Alexandra Stepanova/Ivan Bukin 160,95 puan elde ederek bronz madalyanın sahibi oldu.

.

Son üç yılın Avrupa şampiyonu Javier Fernandez

Son üç yılın Avrupa şampiyonu Javier Fernandez

.

Buz Dansı’nda altın madalyayı 179,97 puanla Fransa’nın yeni umudu olan ve son bir yılda hızlı bir çıkışa imza atan Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, gümüş madalyayı ise 171,52 puanla İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte elde etti.

Ruslar, böylece Şampiyonada rakiplerine sadece üç madalya kaptırmış oldu ve geri kalan dokuz madalyayı kazandı.

Rusya, 2014 Avrupa Şampiyonasında da Çiftlerde bütün madalyaları toplamıştı.

Rus patenciler, bu yıl Avrupa Şampiyonasında geçen yıldan bir fazla madalya elde etmiş oldu.

Rusya, 2014’te 8 madalya (2 – 4 – 2), 2013’te 5 madalya (2 – 2 – 1), 2012’de 7 madalya (2 – 3 – 2), 2011’de 3 madalya (0 – 2 – 1) kazanmıştı.
Rusya, özellikle son iki yılda Avrupa Şampiyonasında üstünlüğünü iyice hissettirdi.

.
.
.
.
.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: