ARTİSTİK BUZ PATENİ

Anna Cappellini/Luca Lanotte: Yine, yeni, yeniden…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 08 Şubat 2015

2015 Avrupa Şampiyonası: kısa – 

2015 Avrupa Şampiyonası, 2014 Dünya Buz Dansı şampiyonu İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte açısından spor hayatlarının en önemli yarışmalarından biri oldu.

29 yaşındaki Lanotte, Avrupa Şampiyonası için, “Test oldu. İtalyanlar geri dönecek mi yoksa tamam mı? gibisinden bir test… Sayfayı çevirmemiz için deneyimimizi kullanmamız gerekti” diyor.

Cappellini/Lanotte ikilisi, Stockholm’deki 2015 Avrupa Şampiyonasında gümüş madalya alarak deneyimlerini kullandıklarını cümle âleme gösterdi.

2014 Avrupa şampiyonu çift için sezon kendileri bakımından şoke edici biçimde başladı. 2014 ISU Grand Prix yarışmalarından Cup Of China’da, bu platformda daha yeni yeni boy gösteren Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron ile Amerikalı Maia Shibutani/Alex Shibutani’nin arkasında ancak üçüncü olabilmişti. Programları henüz tam kıvamında görünmemiş, üstelik serbest dansın başında Lanotte düşünce İtalyan ikili bir anda zemin kaybetmişti.

.

cap_lon

.

Cappellini, “Kesinlikle söyleyebilirim ki tam olarak hazır değildik. Serbest dans koreografisi beklediğimiz biçimde yürümedi” diyerek aslında kendileri de sezona iyi hazırlanmadıklarını itiraf ediyor.

Katılacakları ikinci yarışma olan 2014 Trophée Eric Bompard’dan çekilen çift için yeniden çizim tahtası başına geçip her şeyi yeniden gözden geçirmeleri gerekiyordu.

Cappellini, o günler için, “O sıralarda bizim açımızdan en zor şeylerden biri de kendimize güvenimizi yeniden sağlamaktı. Yaptığımız her şeyden kuşkuya düşmek ise en kolayıydı. Böyle kötü bir başlangıcı hiç beklememiştik” diye konuşuyor.

İkili, Aralık ayında düzenlenen İtalya Şampiyonasında dördüncü kez şampiyon olurken iyi kaymış olmalarına rağmen Avrupa Şampiyonası öncesinde gergin olduklarını hiç gizlemiyorlardı.

27 yaşındaki Cappellini, “(Stockholm’de) kendimize güvenerek kaymak çok zor oldu. Geçen yıl Avrupa ve Dünya şampiyonasında altın madalya favorisi değildik. Bu da, yarışmayı bir şekilde daha kolay hale getiriyor. Bu yarışmaya hazırlanmak kolay olmadı. Kısa dansta gergindik. Şeref kürsüsü dışında kalmak çok ürkütücüydü. Kalbim gümbür gümbür atıyordu” diyor.

Lanotte, “Olgun değilseniz ve deneyiminiz yoksa ki bizim var, bu durum performansınızı çok ciddî biçimde (olumsuz) etkiler. Antrenman için buza her çıktığımızda kendimize en büyük, en güçlü ve en olgun olduğumuzu telkin ettik” diyor ve devam ediyor: “Diğer takımları düşündüm. Fransız ikiliyi düşününce (Papadakis/Cizeron) yumuşaklık ve üstün kayma becerisi aklıma geliyor. Her şey kaymak gibi. Mascarpone yani (bir tür İtalyan peyniri)… Elena (Ilinykh) ve Ruslan’ı (Zhiganshin) ya da diğer Rus takımını (Alexandra Stepanova/Ivan Bukin) düşünürsem aklıma buz kez de canlılık geliyor. Genç, güçlü ve enerjik… Bu nedenle, gerçekten kendi gücümüzü öne çıkarmak zorundaydık…”

Lanotte, olgunluklarını kendi aralarında iletişini en güçlü yanları olarak gördüğünü belirtiyor.

.

Skate America

.

ISU Grand Prix yarışmalarında 10 madalya kazanan İtalyan ikili, Avrupa Şampiyonasında kısa programda 69,93 puan alarak üçüncü oldu. “İspanyol Kapriçyosu” üzerine hazırlanan kısa dansları, sezonun başlamasından bu yana önemli derecede geliştirildiği dikkati çekti. İtalyan dansçıların twizzle, Paso Doble adım dizisi ve dönmeli liftin zorluk derecesi dört olarak değerlendirildi, yan yana adım dizlerinin zorluk derecesi de üç olarak belirlendi.

Cappellini, “Bizim için hiç de iyi bir deneyim olmayan ilk Grand Prix yarışmasında sonra uluslararası planda hiç yarışmamıştık, bu nedenle performansımız bizim açımızdan çok anlamlıydı. En büyük memnuniyetimiz de, skordan önce istediğimiz gibi kayabildiğimizi hissetmemizdi” diyor.

“Danse Macabre” üzerine hazırlanan serbest dans da iyiydi. İkilinin, iki elementi hariç hepsinin zorluk derecesi dört üzerinden değerlendirildi. Diğerlerininki de üç olarak belirlenmişti. Cappellini/Lanotte, tutku ve aşkla şevkle kaydı. Serbest dansta ikinci olurken bu sonuç 179,97 puanla gümüş madalyayı getiriyordu.

Cappellini, “Bu gümüş madalya, bizi herkesin sandığından daha çok mutlu etti. Bizim açımızdan altın değerinde… Sezona kötü bir başlangıç yaptıktan ve kendimizden şüphe etme ve hayal kırıklığı döneminden sonra geçen yılki düzeyimizde yarışma çıkartabileceğimizden emin değildik. Hâlâ buradayız ve üst düzeyde yarışabiliyoruz. Yapmak istediğimiz de buydu. Bizim için bu şampiyonada bu performans ve bu madalyadan daha iyi bir son olamazdı” diyerek memnuniyetini dile getiriyor.

.

cappellini_lanotte_14_worlds_fd

.

İtalyan dansçılar şimdi gözlerini Mart sonunda Çin’in Şangay kentinde düzenlenecek 2015 Dünya Şampiyonasına çevirmiş durumda.

Lanotte, Avrupa Şampiyonalarındaki geçmiş performanslarının belli bir düzeyde olduğunun farkında… Ancak o dönemde yapabileceklerinin en iyisini yaptıklarına dikkat çekiyor ve “Daha iyi olabiliriz. Dünya Şampiyonasına daha vakit var. Oraya daha hazırlıklı gideceğiz” diyor.

Cappellini/Lanotte, halen Milano’da Paola Mezzadri yönetiminde çalışıyor. Dünya Şampiyonası öncesinde başka bir yarışmaya girme düşünceleri de yok.

Lanotte diyor ki: “Sağlıklı kalmak, sakin ve dikkatimizi toplamış olmak istiyoruz. İki aya yakın zaman var. Bu da uzun bir süre ama aynı zaman da kısa da… Güçlü olmamız, motive olmamız lâzım. Şangay uzak ama aynı zamanda yakın da…”

2014 Avrupa ve Dünya şampiyonu Cappellini/Lanotte ikilisi, 2015 Dünya Şampiyonasında 2014 ISU Grand Prix Finali şampiyonu Kanadalı Kaitlyn Weaver/Andrew Poje ve 2014 ISU Grand Prix finali ikincisi Amerikalı Madison Chock/Evan Bates ve 2015Avrupa şampiyonu Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron ile diğer üst düzeyli dansçılara karşı unvanını korumak için mücadele edecek.

Lanotte, “Weaver/Poje ve Chock/Bates gibi (Avrupa Şampiyonasında olmayan) dansçılar parmak ısırtan cinsten… Kusursuz ve güçlü patenciler. Sezon başında bizimle yarışmamışlardı. Bu nedenle, Dünya Şampiyonasına kendilerine güvenerek geleceklerdir” diyor.

Cappellini de ekliyor: “İyi bir mücadele olacak. Her yarışma farklıdır, her sezon farklıdır. Her şey keyifli olacak…”

Cappellini/Lanotte, 2005’te bir araya geldi. Barbara Fusar-Poli/Maurizio Margaglio’nun 2101’de Dünya şampiyonu olmasından sonra bu unvana erişen ikinci İtalyan Buz Dansı takımı oldu (2014).

İkili, 2011 İtalya ve 2011 Avrupa Şampiyonasına Lanotte’nin sakatlığı nedeniyle girememişti.

Anna Cappellini, Como’da 19 Şubat 1987’de doğdu. Luca Lanotte de, Milano’da 30 Temmuz 1985’te dünyaya geldi.

.

Cappellini and Lanotte of Italy perform during the World Figure Skating Championships in Turin

.

Anna’nın eski partnerleri Frederico Bassi, Luca Lombardi ve Matteo Zanni idi. Luca da, daha önce Arianna Jovino, Camilla Spelta ve Camilla Pistorello ile takım oluşturmuştu.

Anna’nın annesi ve babası Buz patenini çok severdi ve her Pazar Anna’yı yakınlardaki Buz pateni salonuna götürürdü. Bu nedenle, üç yaşındayken buz patenine başlayan Anna, 11 yaşında Tekleri bırakıp Buz Dansı’na geçti.

Luca, Buz Patenine yedi yaşındayken başladı. O da, o dönemde senkronize paten takımında olan  kız kardeşine imrenirdi. Luca da, 10 yaşındayken Buz Dansı’nı seçti.

DERECELERİ

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: