ARTİSTİK BUZ PATENİ

Amerikalı kadın patenciler Dünya Şampiyonalarında 9 yıldır madalyasız

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02 Nisan 2015

Amerikalı kadın patenciler, dokuz yıldır arka arkaya Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonalarında şeref kürsüsüne çıkmayı başaramazken erkek patenciler de altı yıldır madalya kazanamıyor. Bu, ABD Artistik Buz Pateni tarihinde madalyasız geçen en uzun süre olarak göze çarpıyor.

Amerikalı kadın patenciler Ashley Wagner ve Gracie Gold, 25 – 28 Mart günleri arasında Çin’in Şangay kentinde düzenlenen 2015 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonasını dördüncü ve beşinci sırada tamamlayarak daha önceki derecelerini geliştirdiler. 19 yaşındaki Gold, serbest programı ikinci tamamlarken genel sıralamada sekizinci sıradan dördüncülüğe yükseldi. 23 yaşındaki Wagner ise yarışmaların sonunda 11’inci sıradan beşinci sıraya çıktı.

Aslında Amerikalı kadın patenciler, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları şampiyonu Rus Adelina Sotnikova ve üç kere Dünya şampiyonu olan Japon Mao Asada’nın yarışmalara katılmama kararı sonrasında, üst üste gelen mağlubiyetlerini bu sene sona erdirmek için çok büyük bir şans yakalamıştı.

.

Ashley Wagner

Ashley Wagner

.

Belki de bu tamamen modası geçmiş bir soğuk savaş mantığıydı ama yine de buz pateni seyircileri ABD’nin hep birinci gelmesini ya da en azından şeref kürsüsünde temsil edilmesini arzu ediyordu. ABD, milli takımının 1961’deki uçak kazasında 16 sporcusunu kaybettiği o günlerde bile bu kadar madalyasız bir süreç yaşamamıştı. (1965 yılında Peggy Fleming ABD’ye bronz madalya getirmişti). 1991 yılında Kristi Yamaguchi, Tonya Harding ve Nancy Kerrigan Dünya Şampiyonasında ABD’ye üç madalyayı birden getirdiğinde Amerikan patinajı durdurulamayacak gibi görünüyordu. Ve Amerikalı kadın patenciler 1995’ten 2006’ya kadar her yıl ülkelerine madalya kazandırdı.

Bugün ise Ruslar buz pateninde egemenlik sağlamış durumda. Bu başarıyı belki de Rus hükümetinin 2006 yılında patene ayrılan fonu 10 kat arttırma kararına bağlamak doğru olabilir. Amerikalı kadın patenciler de en son madalyayı 2006 yılında kazanmıştı. Diğer birçok Amerikalı sporcu gibi Amerikalı patenciler de antrenman masraflarının çoğunu kendileri karşılamakta. Yani Amerikan antrenman sisteminin sporcuları olumsuz etkilediği söylenebilir.

Rusya’nın paten programları ise sporcuları genç yaşta rekabete teşvik ediyor, umut vaat etmeyen patencileri bir kenara bırakıp gelecek vaat eden sporcuları en iyi paten okullarına yollamayı tercih ediyor. Hâlbuki ABD’deki programlar daha “merhametli” bir görünüm içinde… Genç Amerikalı patenciler, rekabet olmayan bir ortamda değerlendiriliyor ve eğer belirli noktalarda başarısız olurlarsa yeniden kaymalarına izin veriliyor. Bazı antrenörler, bu tarz çocuksu uygulamalar yüzünden patencilerin yoğun baskı altındayken kendilerine gereken zihinsel dayanıklılığı geliştiremediklerini düşünüyor.

Halen geçerli olan puanlama sisteminde, zihinsel dayanıklılık ve mükemmeliyetçilik çok gerekli.

2005 yılına kadar patenciler teknik ve artistik olmak üzere iki puan üzerinden değerlendiriliyordu ve bu puanlama 0’dan 6,0’ya kadardı. Seyircilerin hoşuna giden spinler (dönüşler) mükemmel kayış kabul edilerek öne çıkarılıyordu.

.

Gracie Gold

Gracie Gold

.

2002 Salt lake City Kış Olimpiyatlarında Çiftler yarışmasında ortaya çıkan bir puanlama rezaleti yüzünden Uluslararası Buz Pateni Federasyonu ISU yeni bir puanlama sistemi oluşturdu. ISU, her hareketi dikkatle inceleyen yeni ve karmaşık bir puanlama sistemi uygulamaya ve performansları zorluk ve kayış stili olarak sayısal bakımdan derecelendirmeye başladı. Bu yeni puanlama yüzünden patenciler teknik olarak mükemmel kaymaya başlarken programları renkten ve yaratıcılıktan yoksun hale geldi. Genelleme yaparsak, Rus patenciler Amerikalı patencilere kıyasla bu sistemde ayrıntılarda daha iyi görünüyor.

Tabii ki, bu ABD’nin şansının dönmeyeceği anlamına gelmiyor.

Geçmişe bakarsak, Amerikalı patenciler Michelle Kwan ve Tara Lipinski’nin rekabet ettikleri günleri bir hatırlayalım. Ülkelerindeki ve yurtdışındaki yarışmalarda birbirleriyle rekabet ediyor, birbirlerini yukarı derecelere doğru itiyor ve her hâlükârda ABD’nin madalya kazanmasını sağlıyorlardı.

Gold ve Wagner da yarışmalarda aynı şeyi yapabilirlerse, ABD’yi şeref kürsüsüne çıkarma şansını yeniden elde edebilirler…

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: