ARTİSTİK BUZ PATENİ

Qing Pang/Jian Tong: Spor sevgisi uğruna…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02 Nisan 2015

2015 Dünya Şampiyonası: kısaserbest

Çinli Qing Pang/Jian Tong çifti, bugüne kadar katıldıkları 12 Dört Kıta Şampiyonasının dokuzunda madalya kazandı.

İlk kez 1999 yılında Kanada’nın Halifax kentinde düzenlenen Dört Kıta Şampiyonasına henüz gençken katılan Pang/Tong çifti, o zamanlar henüz hiç kimse tarafından tanınmıyordu. Çift, ilk kez katıldıkları uluslararası bu büyük turnuvayı beşinci olarak tamamlamıştı.

16 yıl sonra 12. defa ve artık Dünya çapında ünlü bir çift olarak katıldıkları Dört Kıta Şampiyonasında bronz madalya elde etti ve böylece bu Şampiyonadaki dokuzuncu madalyasını kazanarak tarihî bir rekora imza attı.

Tong, “Dokuz mu? Gerçekten mi? Hiç saymamışım. Şampiyonaya bu kadar katılmış olmamız ve aldığımız dereceler kimilerine anlamsız gelebilir. Ama bizim için, bizi takdir eden ve destekleyen ve başarılarınıza kalpten sevinen bu kadar çok insan olduğunu görmek her şeye değer” diye konuşuyor.

.

pang_tong_13_cc_sp

.

Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen 2010 Kış olimpiyatlarında gümüş madalya kazanan Çinli çift, 2014 yılında Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen olimpiyatlardan sonra yarışmalardan çekilmeye karar vermişti. İkili, bir süre dinlendikten sonra gösterilere katılmaya başlamıştı. Eylül 2014’te bazı gösterilerde kaydıktan sonra, İtalya’da biraz tatil yapmışlardı. Bu tatil sırasında yarışmalara dönmek gibi bir düşünceleri yoktu. Pang, tatilden döndüklerinde nişanlısındaki değişikliği fark etti.

Pang şöyle konuşuyor: “Tatilden döndüğümüzde bir de ne göreyim. Jian göbeklenmeye başlamış. Gösterilere katılmak için antrenmanlara devam etsek de, bu antrenmanlar daha öncekilere kıyasla çok daha hafifti. Galiba rahata ermiştik. Bunun üzerine Jian’a ‘bir sporcu böyle görünmemeli. Bir an önce antrenmanlara başlayalım yoksa çok kilo alacaksın’ dedim”.

Jian da ekliyor: “Önümüzdeki gösteriler için formumuzu korumamız lazımdı. Dizlerim için biraz antrenman yapmam gerekiyordu ve biz de ciddi antrenman yapmaya başladık”.

İkili, o dönemde, gelecekteki buz gösterileri için formada kalmaya çalışıyordu. Ayrıca, hayranlarına resmen veda etme fırsatı da yoktu, bu nedenle gösterilere hazırlanıyorlardı.

Pang’ın 2015’te Dünya Şampiyonasının Çin’de düzenleneceği aklına gelince, bunun hayranlarıma veda etmek açısından iyi bir fırsat olacağını konusunda görüş birliğine vardılar.

.

pang_tong_10_cup_china_lp

.

Ama yarışmalara geri dönmek fiziksel ve zihinsel olarak zor bir süreç olacaktı. Bunun farkındaydılar.

“Yine de bu kadar zor olacağını beklemediklerini” ifade eden 35 yaşındaki Pang, “Soçi’den bu yana bir yıldan az bir zaman geçmiş olsa da, yarışma için piste çıkmak buzda gösteri yapmaktan çok farklı. Ve tabii ki, Jian’ın diz sorunlarının daha da kötüleşeceğini düşünmüyorduk. Çok iniş ve çıkış yaşadık. Kararımız ve durumumuz sorgulandı. O yüzden, Jian’a beni desteklediği için teşekkür etmek istiyorum. Tabii ki bizi destekleyen herkese de…” diye konuşuyor.

İki Dünya şampiyonluğu bulunan Çinli ikili, buz pateni camiasının ve arkadaşlarının düşüncelerine rağmen, yarışmalara geri dönmelerinin sebebinin sıralama olmadığını ifade ediyor.

Tong şöyle devam ediyor: “Altın madalya için geri dönmedik. Bizi destekleyenler ve yarışmalar Çin’de düzenlendiği ve Çin’de düzenlenen bir yarışmaya katılmak için geri döndük”.

Koreografları ve yakın dostları Nikolai Morozov, Pang ve Tong’un kararlarını açıklamaları üzerine, “Bunlar delirdi galiba” diye düşünmüş ilk başta… Buna rağmen, Çinli ikili kararlarının arkasında durdu; Morozov da onları destekledi.

Ekim ayının sonunda antrenmanlara ve hazırlıklara başlayan Pang/Tong çifti, Noel tatili sırasında Japonya’da gösteri kayışları yaparak şampiyonaya hazırlandı.

.

Qing_Pang_Jian_Tong_SP_1

.

Tong şöyle konuşuyor: “Dört Kıta Şampiyonasına katılmak için son başvuru günü 11 Ocak’tı. Çok hazır değildik, o yüzden de bir türlü karar veremedik. Serbest programı ilk defa denedik. Ve tabii ki Soçi’deki kadar gösterişli değildi ama yarışma için oldukça iyiydi. Fiziksel olarak çok kötü durumda değildik. Tüm bunları dikkate aldığımızda Seul’da yarışmaya karar verdik”.

Pang ise, “Yarışmaya kaydımızı yaptırdığımızda üçlü toeloop atlayışını yapamıyorduk. Yine de, biz, antrenörümüz ve Federasyon Dünya Şampiyonasından önce bir prova yapmamız gerektiğinde hemfikirdik” diye ekliyor.

Yarışma sonuçları, ne kadar hazır olduklarını da gösterdi. Çift, yan yana üçlü atlayışlarda hata yaptı ve yarışmanın tümünde eski yarışmalardaki başarılarını ve performanslarını elde edemedi.

Tong şöyle konuşuyor: “Yarışmaya katılmadan önce fiziksel olarak iyi durumda olduğumuzu düşünüyorduk. Antrenmanlardan sonra yorgun hissetmiyorduk ve programları özümsemeye başlamıştık ama yarışma antrenmandan çok farklıydı. Çok heyecanlandık. O kadar heyecanlanmıştık ki kayarken hem kontrolümüzü hem de tempomuzu kaybettik”…

Dört Kıta Şampiyonasında elde edilen sonuç, beş defa bu Şampiyonayı kazanmış olan Çinli ikilinin Dünya Şampiyonası için düşüncelerini de tekrar gözden geçirmesine neden oldu.

Pang, şöyle diyor: “Bu bir spor dalı ve puanlar ne yazık ki önemli. Herkes sizden bir şeyler bekliyor ve tabii ki siz de madalya kazanmak istiyorsunuz. Ama bu ne yazık ki zor. Dünya Şampiyonasına zihinsel olarak hazırlıklı olmayı umduk ve Şampiyona için iki önemli hedefimiz vardı. İki kusursuz program sergileyerek bizi destekleyenlere teşekkür etmek ve yarışmalara geri döndüğümüzde daha fazla insanın Artistik Buz Patenini tanımasını ve sevmesini sağlamak”.

.

pang_tong_09_nhk_lp

.

İkili, Dünya Şampiyonası sonrasında evlenmeyi ve bazı projelerini sonuçlandırmayı planlıyor. “Çinli genç çiftlere teknik, artistik ve zihinsel olarak yardımcı olmayı istediğini” ifade eden Tong, “Artık Çin’de halka açık daha çok buz pisti var ve ben burada kaymaya çalışan kişilere bilgi ve deneyimlerimler yardımcı olmak istiyorum” diyor.

Uzun yıllar boyunca yoğun antrenmanlar yapmak ve yarışmalara katılmak Pang/Tong çiftini, özellikle de Tong’u çok yormuş ve yıpratmış…
Tong, “Geriye dönüp bakıyorum da… Bu yıpranmalardan nasıl korunabilirdik, bunları bulmaya çalışıyorum. Ben gençlerle bunları konuşabilirim. Ve böylece Çin’de daha sistematik ve güçlü bir Artistik Buz Pateni temelini inşa edebiliriz” diyor.

Çin’in başkenti Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarını düzenlemek için aday şehirlerden biri. İkili Pekin’in Olimpiyatlara ev sahipliği yapması durumunda daha çok Çinli gencin buz patenine ilgi duyacağını düşünüyor.

Tong şöyle konuşuyor: “Şu anda Çin milli buz pateni takımı çoğunlukla Çin’in kuzeydoğusunda yaşayan patencilerden oluşmakta. 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaparsak, kuzeybatıdan güneyden ve Çin’in her tarafından gençler bu spora katılmaya başlayabilir ve kültürel çeşitlilik sağlayabilir. Böylece, değişik kostümler, koreografiler ve stiller görebiliriz. Önümüzde daha zaman var ama bu çocuklara umut olmak istiyoruz”.
Aslında Pang/Tong çifti sadece gelecek kuşaklara değil kendi rakiplerine de umut oluyor. Dört Kıta Şampiyonasında altın madalya kazanan Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford çifti, Pang/Tong ikilisini takdirle anıyor ve “Yarışmalara geri dönüşleri bizim de geleceğe umutla bakmamızı sağladı” diyor.

Tong, “Bu sporu gerçekten seviyorsanız ve kendinizi bir sporcu olarak görüyorsanız hep iddialı olmalısınız. Rekabet içinde olabilmek için öncelikle spora saygı duymalı, günlük antrenmanlar sırasında ve günlük yaşamınız içinde kurallara uymalı ve hangi konuda ısrarcı olacağınızı ve hangi şeylerden vazgeçmeniz gerektiğini bilmelisiniz” diye konuşuyor ve ekliyor: “Artistik Buz Pateni çok güzel bir spor dalı ama buz pisti, zekâ, cesaret ve güven gerektiren bir mücadele alanı. Doğru şeyi yaptığınızı bildiğinizde cesaret ve güveninizi kazanıyorsunuz. Bu spor dalını sevdiğiniz ve ona saygı duyduğunuz için de doğru şeyleri yapıyorsunuz…”

.

pang_tong_09_rosteleceom_lp

.

Qing Pang ve Jian Tong, altı yaşındayken patene başladı. 1993 yılına kadar Teklerde kayan Qing Pang, 1993 yılında antrenörü Bin Yao’nun desteğiyle Jian Tong ile takım oluşturdu.

Jian Tong, genç Erkeklerde bir süre kaydıktan sonra atlayışlarda çok başarılı olamadığını düşündü ve iki yıl boyunca Buz Dansı yaptı. Tong, daha sonra Çiftler kategorisinin Buz Dansı’ndan daha cazip olduğunu düşünerek Çiftlerde kaymaya başladı.

Qing Pang/Jian Tong çifti, 2012 yılında Çin’de bir gösteri sırasında nişanlandı. İkili, 1999’dan bu yana Dünya Şampiyonalarında yarıştı. 2014 Kış Olimpiyatlarından sonra yarışmalardan çekilme kararı alan çift, kısa bir süre sonra yarışmalara tekrar dönme kararı verdi.

Pang/Tong ikilisi, 1993’ten 1997’ye kadar, antrenörleri Bin Yao Pekin’e taşındığı ve kendileri Harbin’de yaşamaya devam ettikleri için, antrenörsüz çalıştı.

İkilinin antrenörü Bin Yao, Çin’i 1980 yılında Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonasında temsil eden ilk paten takımındaydı.

Qing Pang, 24 Aralık 1979’da, Jian Tong da 15 Ağustos 1979’da Harbin’de doğdu. Tong, Pang’dan önce bir süre de Yun Zhang ile kaymıştı.

2006 ve 2010 Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazanan Pang/Tong ikilisi, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya elde etmiş, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında ise dördüncü olmuştu.

1999’dan bu yana 16 Dünya Şampiyonasında yarışan Pang/Tong çifti, 2 altın, 1 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplam 6 madalya kazandı.

İkili, 2002’den bu yana dört kez Kış Olimpiyatlarına katıldı ve 1 gümüş madalya ile iki dördüncülük elde etti.

Pang/Tong çifti, spor hayatı boyunca katıldığı Çin, Dört Kıta, ISU Grand Prix, Dünya Gençler Şampiyonaları ile Kış Olimpiyatları ve Asya Kış Oyunlarında 23’ü altın olmak toplam 62 madalya kazandı.

DERECELERİ
.
.
.
.
.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: