ARTİSTİK BUZ PATENİ

2015 ISU World Team Trophy

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 16 Nisan 2015

Sonuçlar için tıklayınız – Videolar – Erkekler: kısaserbest / Kadınlar: kısaserbest / Çiftler: kısaserbest / Buz Dansı: kısaserbest / Canlı yayın /

2015 ISU World Team Trophy (WTT) yarışması Japonya’nın başkenti Tokyo’da 16 – 19 Nisan 2015 tarihleri arasında yapıldı.

Yarışmayı ABD 110 puanla birinci tamamlarken, Rusya 109, Japonya 103, Kanada 82, Çin 77 ve Fransa 59 puan elde etti. Yarışmaları üç günde toplam 25.000’den fazla seyirci izledi.

Erkeklerde, serbest programda Japon Yuzuru Hanyu birinci (192,31), Amerikalı Jason Brown ikinci (176,69), Japon Takahito Mura üçüncü (165,40) oldu. Kısa programda Japon Yuzuru Hanyu birinciliği (96,27), Çinli Han Yan ikinciliği (87,13), Amerikalı Jason Brown üçüncülüğü (86,48) elde etti.

Kadınlarda, Serbest programda Rus Elizaveta Tuktamisheva birinciliği (134,21), Rus Elena Radionova ikinciliği (129,73), Japon Satoko Miyahara üçüncülüğü (129,12) elde etti. Kısa program sonunda Amerikalı Gracie Gold birinci (71,26), Rus Elizaveta Tuktamisheva ikinci (70,93), Rus Elena Radionova üçüncü (68,77) oldu.

Çiftlerde, serbest programda Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford birinci (140,70), Çinli Wenjing Sui/Cong Han ikinci (139,73), Amerikalı Alexa Scimeca/Chris Knierim üçüncü (127,87) sırayı elde etti. Kısa programı Çinli Wenjing Sui/Cong Han birinci (71,20), Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford ikinci (68,68), Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov üçüncü (66,97) olarak tamamladı.

Buz Dansı’nda, serbest dansta Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron birinciliği (111,06), Kanadalı Kaitlyn Weaver/Andrew Poje ikinciliği (109,79), Amerikalı Madison Chock/Evan Bates üçüncülüğü (102,24) aldı. Kısa dansı Kanadalı Kaitlyn Weaver/Andrew Poje birinci (73,14), Amerikalı Madison Chock/Evan Bates ikinci (72,17), Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron üçüncü (70,86) olarak tamamladı.

.

wtt15

.

ISU Dünya Sıralaması temel alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda ülkeler bu yarışmaya girmeye hak kazanıyor.

Bu ülkeler, ISU Grand Prix, ISU Junior Grand Prix, Avrupa Şampiyonası, Dört Kıta Şampiyonası, Dünya Gençler Şampiyonası ve Dünya Şampiyonasında alınan sonuçlara göre belirleniyor.

Her takım (ülke) iki erkek, iki kadın, bir çift ve bir dans takımı olmak üzere toplam sekiz patenciden oluşuyor. Her takım, patencileri arasında bir takım kaptanı seçiyor.

Her patenci/çift/dans takımı, kısa program/kısa dans ve serbest program/serbest dans yarışmasında yarışıyor. Her kategoride ilk sırayı alan patenciler 12 puan elde ediyor ve her derece için 1 puan azalıyor. Sonuncu olan patenciler 1, Çiftler ve Buz Dansı takımları ise 7 puan alıyor. En yüksek puanı elde eden takım, “ISU World Team Trophy” ödülünü kazanıyor, katılan her patenciye de madalya veriliyor.

TAKIM SIRALAMASI

.

finalresult

.

ÜÇÜNCÜ GÜN

ABD, altın madalyayı kazanırken 2009 ve 2013’ten sonra üçüncü kez bu takım yarışmasını kazandı. Amerikan takımı, Rus takımını 1 puan farkla geçti.

Rusya, Kadınlar serbest program yarışmasında, Japonya’yı geride bırakarak gümüş madalyaya ulaştı. Japonya da bronz madalyanın sahibi oldu.

2015 ABD şampiyonu Alexa Scimeca/Chris Knierim, Çiftler serbest program sıralamasında üçüncü olarak Amerikan takımına 10 puan kazandırdı. Amerikalı çift, serbest programda iyi bir performans ortaya koydu ve dörtlü burgu (twist) yaptı. Ashley Wagner, Kadınlar serbest programda dördüncü oldu ve 9 puan, Gracie Gold da beşinci oldu ve 8 puan aldı.

Amerikan takımının kaptanı Evan Bates, “İyi bir yarışma oldu. Seyretmek, buzda kaymaktan neredeyse daha stresliydi. Özellikle, Kadınlarda sona doğru hepsi birbirine o kadar yakındı ki ne olacağını tahmin edemiyorduk. Takım olarak böyle bir yarışmayı ve sonucun birbirininkine bu kadar bağlı olması aslında bu sporun özünü oluşturuyor. Çok güzeldi” dedi.

.

Rusya (gümüş) - ABD (altın) - Japonya (broz)

Rusya (gümüş) – ABD (altın) – Japonya (bronz)

.

Rusya, Kadınlar yarışmasına güveniyordu ki bu güven de boşa çıkmadı. 2015 Dünya şampiyonu Elizaveta Tuktamisheva, Doğu temalı müzik üzerine hazırlanan serbest programında üçlü axel ve beş üçlü atlayış daha yaparak birinci oldu ve takımı adına 12 puan aldı. 2015 Dünya üçüncüsü 16 yaşındaki Elena Radionova da, sağlam bir performans ortaya koydu ve yedi üçlü yaptı. İkili axel’da hata yapan Radionova, ikinciliği elde etti ve 11 puan da o kazandırdı. 2015 Avrupa şampiyonu Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov, Çiftlerde dördüncü olarak 9 puan elde etti. Kavaguti, eksik tur döndüğü üçlü toeloop’ta düştü ve puan kaybına yol açtı.

Takım kaptanı Smirnov, “Kızlar, görevlerini yüzde 100 yaptı. Diğerleri de daha gelişme gösterebilir. Çiftlerde ve Erkeklerde daha fazla puan almalıydık ama genel olarak sonuç memnuniyet verici” dedi.

Japonya, 2015 Dünya ikincisi Satoko Miyahara, “Miss Saigon” üzerine hazırlanan serbest programında iyi bir performans sergiledi ve altı üçlü atlayış ve güzel dönüş hareketleri yaptı. Üçüncü olan Miyahara, Japonya’ya 10 puan getirdi. Kanako Murakami, altıncı olarak 7, Çiftlerde Ami Koga/Francis Audet Boudreau, altıncı olarak 7 puan aldı.

Takım kaptanı Takahito Mura, “Üç günlük bir yarışmaydı ve Dünya Şampiyonasında bu yana da fazla bir zaman geçmedi. Bütün yarışmacılar yorgundu. Buna rağmen, herkes bütün enerjisini seferber etti ve yarışmada yapabileceği her şeyi yaptı” dedi.

Kanada, Çiftlerde 2015 Dünya şampiyonu Meagan Duhamel/Eric Radford’un birinci olması sayesinde 12 puan elde etti ve yarışmayı toplam 82 puanla tamamladı.

Çin 77 puanla beşinci olurken Çiftlerde 2015 Dünya ikincisi Wenjing Sui/Cong, ikinci olarak 11 puan aldı.

Fransa, 59 puanla altıncı sırayı aldı.

İKİNCİ GÜN

ABD takımı, ikinci gün de, liderliği devam ettirdi. İkinci gün sonunda 83 puana ulaşan ABD’yi Japonya 79, Rusya 77 puanla izledi.

2015 ABD şampiyonu Jason Brown, ikinci olarak takımına 11 puan getirdi. Brown, “Tristan and Isolde” üzerine hazırlanan serbest programında sekiz üçlü atlayış yaptı. 23015 Dünya Buz Dansı ikincisi Madison Chock/Evan Bates, “An American in Paris” üzerine oluşturulan dansıyla üçüncü oldu ve takımına 10 puan ekledi. Çiftlerde, Alexa Scimeca/Chris Knierim dördüncü olarak 9 puan ve Erkeklerde Max Aaron sekizinci olarak 5 puan sağladı.

Takım kaptanı Bates, “Bugün bütün yarışma bakımında çok heyecan verici bir dün oldu. Kadınlar dışında bütün patenciler yarıştı. Sezon sonu yarışmalarında bazen formun zirvesinde ama daha rahatlamış oluyor. Bunu görebiliyorsunuz. Bugün bazı performanslar olağanüstüydü. Bu çok hoş bir şey; seyircilerin de hoşlandığını düşünüyorum” dedi.

.

ABD takımı

ABD takımı

.

Japonya, Erkeklerde Yuzuru Hanyu sayesinde ikinci sırayı almayı başardı. 2014 Kış Olimpiyatları şampiyonu Hanyu, “Phantom of the Opera” üzerine hazırlanan serbest programında dörtlü salchow ve sekiz üçlü atlayış yaptı 192,31 puanla serbest programda birinci olarak takımına 12 puan getirdi. Takahito Mura üçüncü olarak 10 puan sağlarken, Çiftlerde Ami Koga/Francis Boudreau Audet ve Buz Dansı’nda Cathy Reed/Chris Reed altıncı olarak 7’şer puan getirdi.

Takım kaptanı Mura, “Çiftleri, Buz Dansı’nı ve Erkekleri seyrettim. Hepsi, ama özellikle Yuzuru Hanyu iyi kaydı. Yarışmaların sonuna doğru kayan Hanyu için bu durum zor oldu galiba. Kadınlarda da iyi kayılacağını düşünüyorum” dedi.

2015 Avrupa şampiyonu Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov, kısa programda üçüncü olarak Rusya’ya 10 puan getirdi. Kavaguti, üç toeloop’ta sendeleyerek puan kaybına yol açarken diğer elementler gerektiği gibi icra edildi. Elena Ilinykh/ Ruslan Zhiganshin, Buz Dansı’nda dördüncü olarak takıma 9 puan sağladı. Sergei Voronov ve Maxim Kovtun, serbest programda beş ve altıncı olarak 8 ve 7 puan kazandırdılar.

Takım kaptanı Smirnov, “Bugün bir başka güzel gün oldu. Buz Pateni için festival günü gibiydi. Bütün takım iyiydi. Bazıları kendilerini aştı, diğerleri bunu yapamadı belki ama sonuç iyi oldu. Sıralama aynı kaydı ama yarın her şey belirgin hale gelecek” dedi.

Kanada, 63 puanla dördüncü sırada yer aldı. 23015 Dünya şampiyonu Meagan Duhamel/Eric Radford, kısa programda ikinci olarak 11 puan sağladı. Duhamel, yan yana üçlü lutz’u ikili geçerek puan kaybına yol açtı. 2015 Dünya Buz Dansı üçüncüsü Kaitlyn Weaver/Andrew Poje, ikinci olarak 11 puan kazandırdı.

Çin, 59 puanla beşinci sırada bulunuyor. 2015 Dünya ikincisi Wenjing Sui/Cong Han, kısa programda birinci olarak takıma 12 puan getirdi.

Fransa, 44 puanla altıncı sırada yer alıyor. 2015 Dünya Buz Dansı şampiyonu Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, serbest dansta birinci olarak takıma 12 puan getirdi.

.

Rus takımı

Rus takımı

.

BİRİNCİ GÜN

Birinci gün sonunda ABD takımı liderliği ele aldı.

Amerikalı Gracie Gold Kadınlar kısa program yarışmasını kazandı takımına 12 puan getirdi. Edvard Grieg’in Piano Concerto in A Minor eserinin “Adagio” bölümü üzerine hazırlanan kısa programını sunan Gold, üçlü lutz-üçlü toeloop, üçlü rittberger ve ikili axel yaptı. Gold, 71,26 ile bu sezon en iyi kısa program puanını elde etti. 2015 Dünya Buz Dansı ikincisi Amerikalı Madison Chock/Evan Bates, kısa dansta ikinci olarak ABD’ye 11 puan kazandırdı. ABD şampiyonu Jason Brown, iyi bir kısa program sonrasında üçüncü olarak o da takımına 10 puan getirdi. Amerikalı Ashley Wagner dördüncü olarak 9 puan, Max Aaron da yedinci olarak 6 puan kazandırdı.

Takım kaptanı Bates, “Bugün ABD takımı için önemli bir gün. Takım olarak çaba gösterdik. Herkesin iyi kaydığını düşünüyorum. Hepimiz mutluyuz. Ama biliyoruz ki yarışma henüz bitmedi. Yarın ve öbür gün daha iyi kaymamız lâzım” dedi.

Japonya, Yuzuru Hanyu’nun kısa programda birinci olmasıyla aynı puanla Rusya’nın önünde ikinci sırada yer aldı. Hanyu, kısa programda dörtlü toeloop ve üçlü axel yaptı ancak üçlü lutz-üçlü t9leoop atlayışında düşerek puan kaybetti. Hanyu, Chopin’in “Ballade No. 1 in G minor” adlı eseri üzerine hazırlanan kısa programında, zorluk derecesi dört olarak belirlenen spin ve adım dizileri yaptı. Hanyu’nun takıma 12 puan kazandırmasından sonra da takım arkadaşı Takahito Mura dördüncü olarak 9 puan getirdi. Kanako Murakami beşinci olarak 8, 2015 Dünya ikincisi Satoko Miyahara ile Buz Dansı’nda Cathy Reed/Chris Reed altıncı olarak 7 puan kazandırdılar.

Takım kaptanı Mura, “Takımdaki arkadaşlar bazı küçük hatalar yaptı ama hepimiz elimizden geleni yaptık. Çabamız yarın da devam edecek. Dünya Şampiyonasından bu yana sadece iki hafta geçti. Kendi adıma konuşursam sakatlığım var, takım arkadaşlarım da artık tam formda değil. Ama bu yarışmaya takım ruhu içinde hazırlandık” dedi.

.

Japon takımı

Japon takımı

.

Rus 2015 Dünya şampiyonu Elizaveta Tuktamisheva ve 2015 Dünya üçüncüsü Elena Radionova, iki ve üçüncü olarak Rusya’ya toplam 21 puan getirdi. Tuktamisheva, “Bolero” üzerine hazırlanan kısa programında üçlü axel’da düştü ancak daha sonra üçlü lutz ve üçlü toeloop-üçlü toeloop yaptı. Radionova ise üçlü lutz-üçlü toeloop bağlantılı atlayışı yaptı. Buz Dansı’nda Elena Ilinykh/Ruslan Zhiganshin, dördüncü olarak 9 puan, Sergei Voronov, beşinci sırayla 8 puan, Maxim Kovtun sekizinci sırayla 5 puan getirdi.

Takım kaptanı Smirnov, “Bugünden memnunuz. Ben arkadaşlarım adına çok mutluyum. İyi kaydılar. ABD ve Japonya takımı için de mutluyum. İyi bir ruh içinde iki gün daha onlarla mücadeleye hazırız” dedi.

Kanada takımı, 31 puanla dördüncü sırada bulunuyor. 2015 Dünya Buz Dansı üçüncüsü Kaitlyn Weaver/Andrew Poje, kısa dansı kazanarak 12 puan getirdi.

Çin takımı, 27 puanla beşinci sırada yer aldı. Erkeklerde, Ha Yan, ikinci olarak takımına 11 puan getirdi.

Fransa da, altıncı sırayı 21 puanla aldı. 2015 Dünya Buz Dansı şampiyonu Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, üçüncü olarak takıma 10 puan sağladı.

.

Yuzuru Hanyu

Yuzuru Hanyu

.

ERKEKLER SERBEST PROGRAM SIRALAMASI

1. Yuzuru Hanyu JPN – 192,31
2. Jason Brown USA – 176,69
3. Takahito Mura JPN – 165,40
4. Han Yan CHN – 163,14
5. Sergei Voronov RUS – 161,92
6. Maxim Kovtun RUS – 158,91
7. Nam Nguyen CAN – 158,63
8. Max Aaron USA – 151,43
9. Jeremy Ten CAN – 127,33
10. Nan Song CHN – 124,99
11. Florent Amodio FRA – 120,74
12. Romain Ponsart FRA – 120,61

ERKEKLER KISA PROGRAM SIRALAMASI

1. Yuzuru Hanyu JPN – 96,27
2. Han Yan CHN – 87,13
3. Jason Brown USA – 86,48
4. Takahito Mura JPN – 82,04
5. Sergei Voronov RUS – 79,09
6. Nam Nguyen CAN – 77,42
7. Max Aaron USA – 76,08
8. Maxim Kovtun RUS – 74,83
9. Florent Amodio FRA – 73,80
10. Jeremy Ten CAN – 67,45
11. Romain Ponsart FRA – 63,51
12. Nan Song CHN – 62,43

KADINLAR SERBEST PROGRAM SIRALAMASI

1. Elizaveta Tuktamisheva RUS – 134,21
2. Elena Radionova RUS – 129,73
3. Satoko Miyahara JPN – 129,12
4. Ashley Wagner USA – 126,96
5. Gracie Gold USA – 124,29
6. Kanako Murakami JPN – 113,32
7. Zijun Li CHN – 103,67
8. Gabrielle Daleman CAN – 98,87
9. Laurine Lecavelier FRA – 95,43
10. Mae Berenice Meite FRA – 90,77
11. Alaine Chartrand CAN – 81,90
12. Ziquan Zhao CHN – 75,97

.

Gracie Gold

Gracie Gold

.

KADINLAR KISA PROGRAM SIRALAMASI

1. Gracie Gold USA – 71,26
2. Elizaveta Tuktamisheva RUS – 70,93
3. Elena Radionova RUS – 68,77
4. Ashley Wagner USA – 64,55
5. Kanako Murakami JPN – 62,39
6. Satoko Miyahara JPN – 60,52
7. Zijun Li CHN – 58,83
8. Gabrielle Daleman CAN – 57,59
9. Alaine Chartrand CAN – 54,64
10. Laurine Lecavelier FRA – 52,84
11. Mae Berenice Meite FRA – 52,06
12. Ziquan Zhao CHN – 44,92

ÇİFTLER SERBEST PROGRAM SIRALAMASI

1. Meagan Duhamel/Eric Radford CAN – 140,70
2. Wenjing Sui/Cong Han CHN – 139,73
3. Alexa Scimeca/Chris Knierim USA – 127,87
4. Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov RUS – 127,07
5. Vanessa James/Morgan Cipres FRA – 109,31
6. Ami Koga/Francis Boudreau Audet JPN – 88.42

.

Sui/Han

Sui/Han

.

ÇİFTLER KISA PROGRAM SIRALAMASI

1. Wenjing Sui/Cong Han CHN – 71,20
2. Meagan Duhamel/Eric Radford CAN – 68,68
3. Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov RUS – 66,97
4. Alexa Scimeca/Chris Knierim USA – 64,22
5. Vanessa James/Morgan Cipres FRA – 58,66
6. Ami Koga/Francis Boudreau Audet JPN – 46,87

.

Papadakis/Cizeron

Papadakis/Cizeron

.

BUZ DANSI SERBEST DANS SIRALAMASI

1. Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron FRA – 111,06
2. Kaitlyn Weaver/Andrew Poje CAN – 109,79
3. Madison Chock/Evan Bates USA – 102,24
4. Elena Ilinykh/Ruslan Zhiganshin RUS – 95,10
5. Shiyue Wang/Xinyu Liu CHN – 86,99
6. Cathy Reed/Chris Reed JPN – 73,24

.

Weaver/Poje

Weaver/Poje

.

BUZ DANSI KISA DANS SIRALAMASI

1. Kaitlyn Weaver/Andrew Poje CAN – 73,14
2. Madison Chock/Evan Bates USA – 72,17
3. Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron FRA – 70,86
4. Elena Ilinykh/Ruslan Zhiganshin RUS – 63,09
5. Shiyue Wang/Xinyu Liu CHN – 55,32
6. Cathy Reed/Chris Reed JPN – 49,99

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: