ARTİSTİK BUZ PATENİ

Shoma Uno: Japonya’dan umut veren yeni bir patenci

Posted in Haberler by ursuspolaris on 22 Nisan 2015

Shoma Uno, Japonya’nın bugüne kadar çıkardığı beşinci Dünya Gençler Buz Pateni şampiyonu patenci. Uno’dan önce, Daisuke Takahashi 2002 yılında, Nobunari Oda 2005, Takahiko Kozuka 2006 ve Yuzuru Hanyu 2010 yılında aynı unvanı elde ettikten sonra kariyerlerine büyükler kategorisinde devam etmiş ve bu alanda da başarılı olmuşlardı.

2011’den beri uluslararası şampiyonalara katılan 17 yaşındaki Shoma Uno, Aralık 2014’te İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen ISU Junior Grand Prix final yarışmalarında altın madalya kazanarak uluslararası yarışmalarda en büyük başarısını elde etti. Shoma Uno, ilk defa Junior Grand Prix final yarışmalarına katılmaya hak kazandı ve ve üçlü axel ve dörtlü toeloop atlayışlarını başarılı bir şekilde tamamlayarak altın madalyanın sahibi oldu.

Barcelona’daki bu başarısıyla dikkatleri üzerine çeken Japon patenci, bu başarısını Japonya Şampiyonasında gümüş madalya kazanarak taçlandırdı. Takahashi ve Tatsuki Machida bu sezon yarışmalardan çekilmeye karar verdikten sonra gelen bu başarı tam da Japonya Buz Pateni camiasının ihtiyacı olan şeydi.

.

shoma_uno

.

Babasıyla birlikte buz pateni pistlerine giden ve beş yaşındayken zevk için kaymaya başlayan Shoma Uno, Güney Kore’nin başkenti Seul’da Şubat ayında düzenlenen 2015 Dört Kıta Şampiyonasında Büyüklerde beşinci oldu. Daha sonra, Mart ayında Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen 2015 Dünya Gençler Şampiyonasında altın madalya kazandı.

Uno şöyle konuşuyor: “Junior Grand Prix final yarışmalarını kazandıktan sonra herkesin beklediğinin aksine Dünya Gençler Şampiyonasında ilk başta o kadar da baskı atında kalmadım. Sonra baskı altında kaldığımı hissettim. Aslında baskı altında kalmak beni motive eden bir şey… Ama galiba serbest programda bu baskıyı çok fazla hissettim”.

Genç patenci, serbest programda bazı hatalar yaptı ama 232,54 puan toplayarak 229,70 puan alan Çin patenci Boyang Jin’i geçip ilk sıraya yerleşmeyi başardı.

Dünya Gençler Şampiyonası, Shoma Uno için sadece başarılı bir sezonun değil aynı zamanda Gençler kategorisindeki kariyerinin de sonu oldu. Gelecek sezon Büyüklerde yarışacak olan Japon patenci başarılı olmak için neler yapması gerektiğini de biliyor. Shoma Uno şöyle devam ediyor: “Gençlerde ifade, Büyüklerdeki kadar yoğun değil. Bence artistik yönümü biraz geliştirmeliyim. Ayrıca, atlayışlarda daha istikrarlı olmak da önemli… Hem artistik hem de teknik açıdan daha çok çalışmalıyım ama artistik yönümü geliştirmem daha önemli”…

Japonya Gençler Şampiyonu Shoma Uno, paten sezonunun kapalı olduğu dönem için çoktan planlarını yapmış… Bir süre dinlendikten ve ufak-tefek sakatlıklarının geçmesinden sonra tekrar antrenmanlara başlamayı hedefliyor.

Uno diyor ki: “Galiba iki programda da değişiklik yapacağım. Bu konuda henüz kesin bir karar vermedim ama bu sezon stili değiştirmek ve değişik bir şey yapmak istiyorum. Genel olarak, sakin müzikleri tercih ediyorum”.

Japon patenci, antrenörleri Machiko Yamada ve Mihoko Higuchi’nin tavsiyelerini duymayı dört gözle bekliyor ve ekliyor: “Antrenörlerim, kayma teknikleri ve güçlü kayma biçimlerini çalışacağımızı söyledi”.

Uno, 2010 Kış Olimpiyatlarında bronz madalya kazanmış olan Japon patenci Daisuke Takahashi’yi kendine örnek alıyor. Geçmiş yılların ifade gücü en yüksek ve başarılı patencilerinden olan Takahashi’ye, ifade yeteneği ve buzdaki ihtişamı sebebiyle saygı duyuyor.

.

shoma_uno2

.

Unu, her ne kadar kendini “utangaç” olarak nitelese ve yabancılarla yakınlaşabilmek için zamana ihtiyaç duysa da basının ve hayranlarının ilgisini kolayca çekivermiş.

Shoma Uno şöyle devam ediyor: “Aslında çok ilgi görmek eğlenceli. Ne kadar çok seyirci olursa, onlara gösteri yapmaktan o kadar zevk alıyorum. Ama büyük bir yıldız olduğumu düşünmüyorum. Piste çıktığımda etrafta çok fazla basın mensubunun olmasından mutluluk duyuyorum ama pist dışında basınla röportaj yapmaktan ve konuşmaktan biraz utanıyorum”.

Uno, Midori Ito, Miki Ando ve Mao Asada gibi patencilerin yetiştiği Nagoya’da yaşıyor.

Uno, patene başladığı yıllarda Mao Asada da Nagoya’da antrenman yapıyormuş. Pistte Asada’yı takip etmesi ve onun ardından kayması Uno’nun patenle ilgili hatırladığı ilk anılarından biriymiş. Antrenörü Yamada, o dönemde Ito’yu ve diğer üst düzeyli patencileri çalıştırıyormuş. Midori Ito, 1989 yılında, yarışmada üçlü axel atan dünyanın ilk kadın patencisi olarak tarihe geçmişti. Ito, üçlü axel’ı son kez 1992 Kış Olimpiyatlarında atmış ve gümüş madalya kazanmıştı.

17 yaşından küçük gösteren ve lisede okuyan Uno, okuldan ziyade patene yoğunlaştığını söylüyor. Boş zamanlarında ise, tenis ve golf oynamayı seviyor ve ekliyor: “Sporda hiç bir zaman iyi değildim. Sadece ve sadece patende iyiyim”.

Shoma Uno, 2015-2016 sezonunu dört gözle bekliyor ve Büyükler Grand Prix yarışmalarındaki ilk sezonunda iyi bir izlenim bırakmayı umuyor.

17 Aralık 1997’de Japonya’nın Nagoya kentinde dünyaya gelen Shoma Uno, beş yaşında zevk için patene başladı ama daha sonra bu sporu çok sevdi. Machiko Yamada ve Mihoko Higuchi tarafından çalıştırılan Uno’nun programlarının koreografisini de Mihoko Higuchi yapıyor.

DERECELERİ:

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: