ARTİSTİK BUZ PATENİ

Gabriella Papadakis/ Guillaume Cizeron: Buz Dansı’nda hızlı yükseliş

Posted in Haberler by ursuspolaris on 23 Nisan 2015

Fransız buz dansçıları Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, Mart ayında Çin’in Şangay kentinde düzenlenen 2015 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında altın madalya kazanarak bu sezonun en büyük sürprizlerinden birine imza attılar.

2014 Dünya Şampiyonasında ancak 13. sıraya yerleşebilen Fransız dansçılar, Kanada’nın Montreal kentinde günde altı saat antrenman yapıyor.

Henüz 20 yaşlarında olan ikili, 2015 yılının Dünya ve Avrupa Buz Dansı şampiyonu…

Papadakis/Cizeron ikilisi, dokuz yaşından beri birlikte kayıyor. Ancak dört yaşında patene başlayan Gabriella Papadakis, Cizeron’a göre daha uzun zamandan beri buz pistlerinde. Dansçıların ilk antrenörü, Gabriella Papadakis’in annesi…

.

pap_cize

.

Gabriella Papadakis şöyle konuşuyor: “Annem, erkek ve kız kardeşlerime de pateni sevdirmeye çalıştı ama aileden bir tek ben patene devam ettim. Yıllarca her gün, sabah altıda buz pateni pistine giderdim ve okulumun başladığı saate kadar kayardım”.

Guillaume Cizeron da spora çok erken başlamış. Cizeron’un ailesi, Guillaume’u önce tramplen antrenmanlarına götürmüş sonra da judoya başlatmış. Ancak, Guillaume Cizeron her iki spor dalından da hoşlanmamış. 7 yaşındayken buz pistine adım atmış ve bir mucize gerçekleşmiş.

Gabriella Papadakis’in annesine göre, Gabriella ve Guillaume en başından beri çok yetenekliymiş ve bu yüzden onları buz dansı çifti olarak bir araya getirmeye karar vermiş… Ve bu kararından hiç bir zaman pişmanlık duymamış.

Papadakis/Cizeron ikilisi buz pistinde o kadar uyum içinde hareket ediyorlar ki birçok kişi onların gerçek hayatta da bir “çift” olduğunu  düşünüyor.

Gabriella Papadakis şöyle konuşuyor: “Çok iyi anlaşıyoruz ama buz pistinin dışında kendi hayatlarımız var. Bence, kendi alanımızı korumamız ve dengelememiz iyi bir şey”.

Guillaume Cizeron ise aynı konuda görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Buz pistinde aşkı sergiliyoruz ve âşıkmış gibi dans ediyoruz. O yüzden pist dışında aramızdaki mesafeyi korumalıyız. Aramıza bir mesafe koymalıyız. Genellikle antrenman sonrasında birlikte yemek yemeyiz. Günde altı saat birlikte dans ediyoruz. Daha ne konuşabiliriz ki?”

.

pap_ciz

.

Gabriella Papadakis de ekliyor: “Birbirimizi o kadar uzun zamandır tanıyoruz ki bazen Guillaume’u kardeşim gibi hissediyorum. Eğer romantik bir ilişkimiz olsaydı yanlış bir ilişki yaşıyormuşuz gibi hissederdim”.

Papadakis ve Cizeron’un karakterleri birbirine çok benziyormuş. İkisi de sessiz ve sakinmiş. Kendilerini stres kontrolünde uzman olarak niteliyorlar. Tüm diğer şampiyonlar gibi onlar da mutluluğu çok çalışmakta ve kendilerini geliştirmekte buluyor.

Cizeron bu konuda şöyle konuşuyor: “Çok çalışkan ve mükemmeliyetçiyim. Her gün, bedenimi zorlamayı seviyorum ve kayışımdan memnun kalmadıysam bir hareketi mükemmel hale getirebilmek için tüm geceyi buz pistinde geçirebilirim”.

“Cizeron’un kendinden daha katı olduğunu” belirten Gabriella Papadakis ise “Guillaume sinirlenebiliyor. Ben, çok iyimserim ve olayları daha hafife alabiliyorum” diyor.

Mart ayında Dünya şampiyonu olan Fransız buz dansçıları için artık her şey çok farklı. Papadakis/Cizeron çifti, neden birdenbire bu kadar çok insanın kendileriyle ilgilenmeye başladığını anlamakta zorluk çekiyormuş…

Fransız dansçılar, geçen yıl bu dönemde diğer birçok patenci arasında kaybolup gitmişti. İkili, 2014 yazında antrenörleri Romain Haguenauer’le çalışmaya devam etmek için Kanada’ya taşınmıştı. Marie-France Dubreuil ve Patrice Lauzon da, Fransız dansçıları çalıştıran diğer antrenörler…

Sarışın ve 34 beden giysiler giyen Gabriella Papadakis, yalnız yaşıyor ve bir gün sinema yıldızı olmayı hayal ediyor. Kumral ve bir manken gibi görünen Guillaume Cizeron ise bir arkadaşıyla birlikte bir apartman dairesini paylaşıyor ve modaya ilgi duyuyor.

Papadakis/Cizeron ikilisi, Şangay’daki olağanüstü performanslarından sonra hala kendilerini rüyada zannediyor. Ellerinde olsa Mozart’ın eşliğinde serbest danslarını sergiledikleri anda kalıp buz pistini hiç terk etmezlermiş…

Başarılarının devam edebilmesi için daha büyük bir tutkuyla antrenmanlarına devam eden dansçılar, her hareketlerini daha iyi hale getirmeyi ve buz üzerinde beden ve ruhlarını katarak kaymayı hedefliyor.

Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron. Zirveye çok çabuk ulaştılar… Zirveyi korumak için daha çok çaba göstermek gerektiğini biliyorlar. Başarabilirler mi? İzleyelim ve görelim… Yolları açık olsun!

.

papacize

.

10 Mayıs 1995’te Fransa’nın Clermont-Ferrand kentinde dünyaya gelen Gabriella Papadakis 3 yaşında patene başladı. 12 Kasım 1994’te Fransa’nın Montbrison kentinde doğan Guillaume Cizeron ise 7 yaşında patene başladı.

Fransız dansçılar, ilk önce 2014 Dünya şampiyonu İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte ikilisini ve Amerikalı Maia Shibutani/Alex Shibutani çiftini hayal kırıklığına uğratarak 2014 ISU Grand Prix yarışmalarından Cup of China’da altın madalya kazandı. Trophée Eric Bompard yarışmasında da altın madalya kazanan Papadakis/Cizeron ikilisi, 2014 ISU Grand Prix finalinde bronz madalya elde edince dikkate alınması gereken buz dansçıları olarak Buz Dansı dünyasında yerini aldı.

Papadakis/Cizeron çifti, bu başarıya Büyüklerde kaymaya başladıkları ikinci sezonda ulaştı. İkili, 2014 Avrupa Şampiyonasında 15, 2014 Dünya Şampiyonasında 13’üncü olmuştu.

Çift, on yıldan bu yana birlikte kayıyor. İki patenciyi takım haline getiren de Papadakis’in Buz Dansı antrenörü olan annesi Catherine…
Papadakis/Cizeron ikilisi, geçen yaz antrenörleri Romain Haguenauer ile Lyon’dan Kanada’nın Montreal kentine taşınarak spor hayatlarında önemli bir değişiklik yaptı. Marie-France Dubreuil ve Patrice Lauzon (2006 ve 2007 Dünya ikincisi Kanadalı buz dansçıları) gibi nitelikli antrenörler gözetiminde iyi bir ortamda çalışmak Papadakis/Cizeron çiftinin hızlı gelişmesini sağladı ve spor hayatlarında çok şey değiştirdi.

Fransız dansçılar, 2015 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında ve 2015 Avrupa Buz Pateni Şampiyonasında altın madalya kazandı.

DERECELERİ:

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: