ARTİSTİK BUZ PATENİ

Wenjing Sui/Cong Han daha büyük başarılar peşinde

Posted in Haberler by ursuspolaris on 14 Mayıs 2015

2015 Dünya Şampiyonası kısa ve serbest program

Çinli Wenjing Sui/Cong Han çifti, uluslararası yarışmalara katılmaya başladıkları 2009 yılından bu yana hem Gençlerde hem de Büyüklerde hep en başarılı çiftler arasında yer aldı.

Çin’in Şangay kentinde Mart ayında düzenlenen 2015 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Sui/Han çifti, şeref kürsüsünde yer alarak kendi ülkelerinde kalabalık bir seyirci kitlesinin huzurunda büyük bir çıkış yakaladı.

ISU Grand Prix yarışmalarından Trophée Eric Bompard ve Skate Canada’da gümüş madalya, ISU Grand Prix finali yarışmalarında da bronz madalya kazanan Çinli çift, sezonun ilk yarısında da iyi bir başarı sağlamış oldu.

Sui/Han ikilisi, bu sezon sadece Şubat ayında Güney Kore’nin başkenti Seul’da düzenlenen 2015 ISU Dört Kıta Şampiyonasında takım arkadaşları usta çift Qing Pang/Jian Tong tarafından dördüncü sıraya itilerek şeref kürsüsüne çıkmayı başaramadı.

Üç kez Dört Kıta şampiyonu olan Çinli çift, Mart ayındaki Dünya Şampiyonasında üçlü atlayışlarla bezeli güçlü bir kısa program sergileyerek bu sezon en iyi skorları olan 71,63 puan elde ederek uzun programa üçüncü sırada katıldı.

.

Wenjing-Sui_Cong-Han

.

Sui şöyle konuşuyor: “Seyirciler beni çok yüreklendirdi ve coşturdu; ben de onlara en iyi şekilde cevap vermek istedim. Programımız, antrenmanlardaki çalışmamızın aynısıydı ve seyirciler ile aramızda güçlü bir bağ oluştu”.

Üç kez Dünya Gençler şampiyonu olan Sui/Han ikilisi, serbest programda dörtlü burgu, fırlatmalı üçlü flip ve fırlatmalı üçlü salchow ile yan yana üçlü toeloop-ikili toeloop-ikili toeloop bağlantılı atlayışı yan yana üçlü salchow’yu başarıyla tamamlayarak çok iyi bir performans sergiledi. Bu performans, ikiliye yeni bir kişisel rekor getirdi ve Çinli patenciler, serbest programda 142,49 puan elde etti. Bu da, ilk kez Dünya Şampiyonasında onların gümüş madalya kazanmasını sağladı.

“En son sırada kaydıklarını ve ortamın acımasız olduğunu” ifade eden Han, şöyle devam ediyor: “Seyirciler bizi alkışlarıyla destekledi. Biz de kendimizi baskı altında hissettik. Ama bu defa, düşünebileceğimizden daha fazlasını elde ettik. Daha güçlendik. Bu gümüş madalyayı öyle kolay elde etmedik. Puanlar açıklandığında ağladık”.

Çinli çift, iki hafta sonra Nisan’da Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen ISU World Team Trophy (WTT) yarışmasında da iki başarılı program sergiledi. Çiftin tek hatası, Sui’un serbest programda yan yana üçlü salchow atlayışını ikili geçmesiydi.

.

.

Bu, son yıllarda çok büyük gelişme göstermiş olan 19 yaşındaki Sui ve 22 yaşındaki Han için çok da kötü bir performans değildi. Çift, Dünya Şampiyonası ve 2015 Dört Kıta Şampiyonasının dışında uluslararası yarışmalarda sadece bir kere, 2011 yılında Cup of China’da şeref kürsüsüne çıkamamıştı.

Çinli çift, kısa programlarını Stray Cats’in “Stray Cat Strut” adlı şarkısı, serbest programlarını da Peter Çaykovski’nin “Francesca da Rimini”si üzerine hazırlamıştı. Bu iki parça da birbirinden çok farklıydı. Kısa program hareketli ve eğlenceliyken serbest program kasvetli ve dramatikti.

Han şöyle konuşuyor: “Bu sezon gerçekten geliştiğimizi hissediyorum. Artık Gençler kategorisinde bir çift değiliz. Antrenörümüz Hongbo Zhao ve koreografımız David Wilson’un gelişimimizde çok katkısı var. Değişmek ve hareketlerimizi iyileştirmek istedik”.

İki kez ISU Grand Prix final yarışmalarında bronz madalya kazanan Çinli ikili, geçen yaz çalışmaya başladığı Wilson’la iyi anlaşmış…
“Wilson’un kendilerine ‘Stray Cats Strut’u tavsiye ettiğini” söyleyen Han, “O ve Tracy Wilson, bu müziğin bize çok yakışacağını hissetti ve çok hoşumuza giden harika bir kısa program hazırladı” diye konuşuyor.

Çinli çift, artistik olarak gelişmenin ötesinde yan yana üçlü salchow atlayışlarında ve dörtlü burgularında da istikrar sağlamaya başladı.
Sui’ya göre, burguları yapmak “o kadar da zor değil çünkü kendisini küçük yapılı buluyor ve bu yüzden de çok hızlı dönebileceğini düşünüyor…”
2007 yılında bir araya gelen Sui/Han çifti, dörtlü fırlatmalı salchow’yu daha önce programlarında sergilemişti ama şimdi yeniden çalışıyor. İkili, bu atlayışı gelecek sezon yarışmalardaki programlarına yeniden katmak istiyor.

Sui şöyle konuşuyor: “Yeni programlarımız hakkında henüz karara varmadık ama bir dörtlü (fırlatmalı atlayış) daha eklemeyi planlıyoruz. Bunun üzerinde çalışmamız lazım. Ayrıntıları antrenörlerimizle konuşmalıyız”.

Dünya Şampiyonasında bronz madalyayı kendi ülkelerinde kazanmak, Sui/Han çiftinin cesaretini arttırmış ve kendilerini daha güçlü hissetmelerini sağlamış.

Sui şöyle devam ediyor: “Bu bizi çok cesaretlendirdi, güvenimizi ve kararlılığımızı arttırdı ve sanırım artık hedefimize bir adım daha yaklaştık. Tabii ki çok çalışmaya ve antrenörlerimizin bize söylediklerini yapmaya devam edeceğiz”. Han da ekliyor: “Bugüne kadar elde ettiğimiz başarılarımız bir yana, eksiklerimizi bulmalı ve onları gidermeye çalışmalıyız. Madalya kazandık diye kendimizi bırakamayız. Kayışımızı geliştirmeli ve diğer güçlü çiftleri yakalamaya çalışmalıyız”.

Cong Han’ın söylemek istediği Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford çifti ile aralarındaki mesafeyi kapatmak… Kanadalı ikili, Şangay’daki Dünya Şampiyonasında Sui/Han çiftinden sadece yedi puan fazla kazanarak altın madalyanın sahibi olmuştu.

Han, “Adım adım yaklaşıyoruz. İlk başlarda aramızdaki puan farkı 40 idi, sonra bu fark 20 puana düştü” derken Sui ise “Hâlâ onlardan neyimiz eksik onu görebiliyoruz ve gelişmek için hâlâ yapmamız gereken şeyler var” diye ekliyor.

.

Suiw_Congh

.

Çin’in Harbin kentinde doğan ikili, ilk kez katıldıkları ISU World Team Trophy’den çok keyif almış. Bu yarışmada Çin takımının kaptanı seçilen Han’a bu görev hakkında ne hissettiği sorulduğunda Sui araya girip Han’ın “resmi çevirmen” olduğunu söylüyor. Han ise, gülerek, “Aslında sembolik bir kaptandım. Esas kaptan Sui Wenjing’di. Tüm görevlerimi üstlendi. Farkettiniz değil mi? Bana sorulan soruları bile o cevaplıyor. Kaptan olmak, takım liderimiz tarafından verilen bir görev. Görevim, herkesin yarışmaya katılmasına yardımcı olmak ve Kiss&Cry Area (yarışma sonrasında patencilerin puanlarının açıklanmasını bekledikleri alan) gösterilerinden zevk almasını sağlamak” diyor.

Sui/Han çifti, ISU World Team Trophy yarışmasından sonra kısa bir tatil yaptı. Han, “Biraz dinlenebiliriz ve sonra antrenörlerimizin bizim için ne gibi planları var, onu görebiliriz” diye ekliyor.

Harbin’de 8 Temmuz 1995’te dünyaya gelen Wenjing Sui da, yine aynı şehirde 6 Ağustos 1992’de dünyaya gelen Cong Han da, altı yaşındayken patene başladı.

2007’de bira araya gelmeden önce Sui/Han ikilisinin Çiftler kategorisinde hiç bir deneyimi yoktu. İkili, 2010 Olimpiyat şampiyonu Xue Shen/Hongbo Zhao’nun 2002 Kış Olimpiyatlarındaki performansından etkilenerek bir araya gelmeye karar vermiş…

Sui/Han çifti, yarışmalarda fırlatmalı dörtlü salchow ve dörtlü burguları başarıyla yapabiliyor. Ne yazık ki çift, Sui’nin epifizit rahatsızlığı (kaval kemiği, uyluk kemiği, üst kol kemiği gibi uzun kemiklerin epifizinin –geniş ucunun– iltihaplanması) nedeniyle 2012-2013 sezonunda yarışmaların çoğuna katılamamıştı.

Çinli çifti, Bin Yao, Hongbo Zhao ve Bing Han çalıştırıyor. İkilinin koreografı da David Wilson. Çift daha önce Bo Luan ve Weibin Cai ile çalışmıştı.

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: