ARTİSTİK BUZ PATENİ

Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron: Geçen sezonun yıldızları

Posted in Haberler by ursuspolaris on 21 Mayıs 2015

Fransız buz dansçıları Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, geçen sezon yarışmalarda seyircileri ve hakemleri performanslarıyla büyüledi.

Özellikle Romain Haguenauer ve Marie-France Dubreuil tarafından Angelin Preljocaj’ın “The Park” adlı çağdaş bale gösterisi üzerine hazırlanan serbest programlarını ve Mozart’ın 23. piyano konçertosu üzerine oluşturulan koreografilerini sunarken bir anlık sonsuzluk hissi yaratmakla göze çarpıyordu Papadakis/Cizeron ikilisi…

Fransız buz dansçılarını performansını değerlendiren hakemlerden biri, “Onları Şangay’da (Cup of China yarışmasında) serbest programlarını sergilerken izlediğimde ISU Buz Dansı Teknik Komitesinin Fransız üyesi Gilles Vandenbroeck’i daha yeni kaybetmiştik. Onun anısına kaydıklarını düşündüm. Dansları o kadar duygusaldı ki, kalemimi masanın üzerine koydum ve sadece seyrettim” diyerek görüşlerini dile getirmişti.

Bir hakem, her şeyi bırakıp sadece programı seyrederse patenciler büyüleyici bir performans sergiliyor demektir.

.

papacize

.

Papadakis/Cizeron çiftinin etrafında oluşan büyülü hava sezon boyunca devam etti. Bu tarz büyülü bir atmosfer ne yazıktır ki programların çok çabuk yıprandığı Artistik Buz Pateni yarışmalarında artık pek fazla hissedilmiyor. Artistik Buz Pateninde performansı bir kere izlediğinizde onu hep izlemiş gibi olursunuz.

Hâlbuki Papadakis/Cizeron ikilisinin 2014-2015 sezonunda serbest programını izlerken “Bunu daha önce de görmüştüm” hissine kapılmıyorsunuz. Her izlediğinizde bu büyülü havayı yeniden fark ediyorsunuz. Fransız buz dansçılarını her izlediğinizde, eğer şanslıysanız, buz pistindeki sessizliğin içinde ikilinin damarlarında gezinen müziği hissedip kalplerinin müziğin ritmiyle uyumlu attığını fark edebilirsiniz. Tüylerinizin diken diken olduğunu ve programın sonunda gözlerinden yaşlar aktığını görmeniz mümkün olabilir…

Guillaume Cizeron, İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen 2015 Avrupa Buz Pateni Şampiyonasında altın madalya kazandıktan sonra “Program tam da böyle eşsiz anlardan biriydi. Dört dakika sürmüştü ama bu dansı yüzlerce kere kaymış olsak bile her bir saniyesi eşsizdi. Çok önemli bir andı bizim için” diyordu.

Bu büyülü hava nasıl oluşmuştu? Papadakis/Cizeron çifti, buz üstündeki olgunlukları ile eşsiz bir bütünlük sağlıyorlar. Papadakis’in annesi Catherine, ikiliyi bir araya getirmiş ve dansçıların ilk antrenörü olmuştu.

.

papadakis_cizeron_14_bompard_fd

.

Catherine Papadakis şöyle diyor: “Onları bir araya getirdiğimde Gabriella 10, Guillaume da 11 yaşındaydı. Kendi yaş kategorisinde Gabriella çoktan gümüş madalya kazanmıştı. Guillaume ise patene daha sonra başlamıştı ama o da doğuştan yetenekliydi. Çift olarak sanki bir büyülü hava içindeydiler. Guillaume’un olağanüstü bir kayış yeteneği ve tarzı vardı. Kısa sürede ikili olarak kendi tarzlarını geliştirdiler ve bunu buz pistinde sergilemeyi başardılar. İlk yıllarda çekilen videolara baktığınızda Gabriella ve Guillaume’un kayış stillerini daha o günlerden fark edebilirsiniz” .

Papadakis ve Cizeron’un buz üstünde eşsiz bir kayış tarzı var. İkili, sanki bir hareketten diğerine akıyor.

Rusya’nın ünlü antrenörlerinden Alexander Zulin’e göre, “Fransız buz dansçılarının buza teması dizlerini bükme şekillerinden kaynaklanıyor”.

Gabriella Papadakis’in annesi Catherine de ekliyor: “Ayrıca, onların mimikleri de benzersiz ve çeşitli. Gabriella ve Guillaume, birçoklarına kıyasla bedenlerinin üst tarafını daha çok hareket ettirebiliyor. Bu, Buz Dansı’nda çok ender rastlanan bir durum”.

Ayakları yerine üst bedenlerinden harekete başlamak, Fransız buz dansçılarının neden eşsiz bir tarza sahip olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Papadakis, “Seyircileri büyülemek için önce bunu içinizde hissetmeniz lazım. Eşinizle, müzikle, seyirciyle, hakemlerle ve buzla bir olmanız gerek. Performansınız ile herkese o duyguyu hissettirebilmeniz lazım. Ancak bu şekilde büyülü bir hava oluşturabilirsiniz” diyor.

.

papadakis_cizeron

.

Cirque du Soleil grubunun eski üyelerinden Catherine Pinard, Fransız buz dansçılarını yorum ve artistik unsurlar konusunda eğitiyor. Papadakis/Cizeron ikilisinin tarzını daha iyi hale getirmeye çalışan Catherine Pinard, “Mükemmelin peşindeyiz. İkilinin hayatı beni ilgilendirmiyor ama kişisel özellikleri ve iç dünyaları hakkında her şeyi bilmek istiyorum. Onları kendi güzelliklerine doğru yönlendirmek istiyorum” diye ifade ediyor yapmak istediklerini…

Pinard’ın kendilerine ilk sorduğu soruyu hatırlayan Papadakis, “Bize ne elde etmek istediğimizi sormuştu. Biz de, seyircinin nutkunun tutulmasını istiyoruz demiştik. Ve o günden sonra da bunun için çalışıyoruz” diyor.

Fransız buz dansçıların performansına tanık olan herkes, ikilinin hedeflerine ulaştıklarını söyleyebilir. İspanya’dan İsveç’e, Çin’den Japonya’ya Papadakis/Cizeron ikilisinin danslarını seyreden herkesin gerçekten “nutku tutuldu”.

Catherine Pinard, Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford ikilisinin Çiftlerde ilk kez Dünya şampiyonu olmasını sağlayanlardan biri… Hem Kanadalı çift hem de Fransız ikili performanslarına anlam katabilen patenciler olarak göze çarpıyor. İzleyicilere bir hikâye ve hatta bir düşünce sergileyip Artistik Buz Pateninin geleceğine yeni bir kapı açabilecek nitelikte görünüyorlar.

Papadakis, “Her bir duyguyu hissettirmeyi öğrendik. Hiçbir şekilde rol yapmıyoruz. Kayarken sanki tamamen çıplağız. İlk başlarda bu bizi çok savunmasız hale getirmişti ama aynı zamanda bizi güçlendirdi. Performansımızı tamamladığımızda kendimizi gerçekten de güçlü hissediyoruz” diye konuşuyor.

Cizeron, yeni sezon için bir amaçları olup olmadığı sorulduğunda, “Elbette var… Geçen seneden çok daha iyi bir performans sergilemek istiyoruz” diyor.

Papadakis/Cizeron çifti, ilk kez katıldıkları büyükler kategorisinde Dünya Şampiyonasını 13. sırada, Avrupa Şampiyonasını ise 15. sırada tamamladı.

Hâlbuki Fransız buz dansçıları bir sene önce gençler Dünya Şampiyonasında gümüş madalya elde etmişlerdi.

.

papadakis_cizeron_2

.

Papadakis, 2012-2013 ISU Junior Grand Prix yarışmalarının ilki olan ve Fransa’nın Courchevel kentinde düzenlenen yarışmalarda ilk birinciliklerini kazandıktan sonra “İlk defa Junior Grand Prix’ye 2010 yılında Lake Placid’de katılmıştık ve yarışmayı sonuncu olarak tamamlamıştık. Yarışmayı Maia Shibutani/Alex Shibutani kazanmıştı. Bizim için onlar adeta bir aziz” diye konuşmuştu. Papadakis ekliyor: “Oysa şimdi biz onlara ait olan yerde oturuyoruz ve bu çok değişik bir duygu”…

Fransız takımının antrenörü Marie-France Dubreuil’e göre, “O gün Papadakis/Cizeron ikilisini seyreden herkes küçük şampiyonları seyrettiklerinin farkındaydı”. Fransız ikili, bir gün en üst noktaya ulaşacaktı ama Buz Dansı gibi “muhafazakâr bir ortamda” bu ne kadar zaman alacaktı?

Papadakis/Cizeron ikilisi, Ekim 2014’te “French Masters” yarışmasını kazandıktan sonra olağanüstü bir sezon geçirdi ve 2014 ISU Grand Prix serisinden “Cup of China” ve “Trophée Eric Bompard” yarışmasında  altın madalya elde etti. ISU Grand Prix final yarışmalarında şeref kürsüsüne çıkmak için yarışan ikili, bronz madalya kazandı ve ardından ilk kez Fransa şampiyonluğunu elde etti. Daha sonra 2015 Avrupa ve Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanan ikili, geçen sezonun her aşamasında başarı elde etti ve her bir başarı ayrı bir sürpriz oldu.

Cizeron, Stockholm’deki Avrupa Şampiyonasında altın madalya kazandıktan sonra “Sürpriz yapmayı sevip sevmediği” sorulduğunda “Sanırım hepimiz sürpriz yapmayı severiz ve tabii ki bize sürpriz yapılmasını da” diye cevap vermişti.

Geçen sezon Papadakis/Cizeron ikilisi için gerçekten sürprizlerle doluydu. Bir yılda gösterilen başarı olağanüstüydü. Sezon öncesinde Fransız ikili kendilerine çok daha küçük hedefler belirlemişti. Cizeron şöyle demişti: “Kendi kendimizi şaşırtıyoruz ve bu çok güzel bir duygu…”

Kimileri Papadakis/Cizeron ikilisini tüm zamanların en iyi buz dansçılarından olan İngiliz Jayne Torvill/Christopher Dean ile karşılaştırıyor. Bazıları ise Fransız buz dansçılarını buz pistinde duygularını çok iyi sergileyebilen Rus Irina Moiseyeva/Andrei Minenkov ikilisine benzetiyor.

Her zamanki gibi alçakgönüllü davranan Cizeron Dünya Şampiyonasında altın madalya kazandıktan sonra Fransız L’Equipe gazetesine “Belki de bu sporda bir iz bırakırız” demişti.

Papadakis/Cizeron ikilisi, Olimpiyat öncesindeki sürece tıpkı Torvill/Dean çifti gibi Büyüklerde katıldıkları ilk Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında birincilik elde ederek başladı.

.

papadakis_cizeron_3

.

Fransız buz dansçıları gelecek sezon yeni bir sürprize imza atabilecek mi?

Papadakis, “Ne kadar çok kazanırsanız o kadar büyük zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Bunun farkındayız. Gelecek seneki programlarımızı seçerken çok zorlanacağız. Bu sezon serbest dansımızda sergilediğimiz duygu zaten programın içine yerleşik durumdaydı. Bu programdaki gibi bizi sürükleyecek bir müzik bulmamız lâzım” diyor.

Cizeron ise, “Bu müziği çok sık dinliyorum ve sadece dinlerken bile kimi zaman gözlerimden yaşlar akıyor” diyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı Fransız buz dansçılarının Mozart’tan vazgeçmesi zor olabilir. Cizeron ekliyor: “O (Mozart) artık bizim arkadaşımız”.

Papadakis/Cizeron ikilisi gecen sezon Artistik Buz Patenine damgasını vurdu. Fransız ikilinin, gelecek sezonlarda da bu spora damga vurup vurmayacağını zaman gösterecek.

10 Mayıs 1995’te Fransa’nın Clermont-Ferrand kentinde dünyaya gelen Gabriella Papadakis 3 yaşında patene başladı. 12 Kasım 1994’te Fransa’nın Montbrison kentinde doğan Guillaume Cizeron ise 7 yaşında patene başladı.

Fransız dansçılar, ilk önce 2014 Dünya şampiyonu İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte ikilisini ve Amerikalı Maia Shibutani/Alex Shibutani çiftini hayal kırıklığına uğratarak 2014 ISU Grand Prix yarışmalarından Cup of China’da altın madalya kazandı. Trophée Eric Bompard yarışmasında da altın madalya kazanan Papadakis/Cizeron ikilisi, 2014 ISU Grand Prix finalinde bronz madalya elde edince dikkate alınması gereken buz dansçıları olarak Buz Dansı dünyasında yerini aldı.

Papadakis/Cizeron çifti, bu başarıya Büyüklerde kaymaya başladıkları ikinci sezonda ulaştı. İkili, 2014 Avrupa Şampiyonasında 15, 2014 Dünya Şampiyonasında 13’üncü olmuştu.

Çift, on yıldan bu yana birlikte kayıyor. İki patenciyi takım haline getiren de Papadakis’in Buz Dansı antrenörü olan annesi Catherine…

.

papacize

.

Papadakis/Cizeron ikilisi, geçen yaz antrenörleri Romain Haguenauer ile Lyon’dan Kanada’nın Montreal kentine taşınarak spor hayatlarında önemli bir değişiklik yaptı. Marie-France Dubreuil ve Patrice Lauzon (2006 ve 2007 Dünya ikincisi Kanadalı buz dansçıları) gibi nitelikli antrenörler gözetiminde iyi bir ortamda çalışmak Papadakis/Cizeron çiftinin hızlı gelişmesini sağladı ve spor hayatlarında çok şey değiştirdi.

Fransız dansçılar, 2015 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında ve 2015 Avrupa Buz Pateni Şampiyonasında altın madalya kazandı.

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: