ARTİSTİK BUZ PATENİ

Patrick Chan: Sınırları zorlayacağım…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 06 Haziran 2015

Olimpiyatlarda gümüş madalya kazanmış olan Kanadalı patenci Patrick Chan, yarışmalara “Madalya kazanmak için değil buz pistinde sınırları zorlamak için” döndüğünü açıkladı.

Yarışmalara geri dönüş kararının hikâyesini anlatan Chan, kazanacağı madalyaların renginin buz pateninde sınırları zorlaması kadar önemli olmadığını ifade etti.

24 yaşındaki patenci, yarışmalara döndüğü zaman  yeni başarılar elde etmeye hazır olduğunu da söyledi.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatlarında Japon rakibi Yuzuru Hanyu’nun ardından ikinciliği elde eden Patrick Chan, geçen sezon sadece gösterilerde kaymıştı.

2018 Kış Olimpiyatlarının “aklının bir köşesinde ama biraz arkalarda” yer aldığını söyleyen Chan, Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenecek olan Olimpiyatlara katılıp katılmayacağını da açıklamaktan kaçındı. Chan, eğer katılırsa, üçüncü kez Kış Olimpiyatlarında yarışacak. Kanadalı patenci, ilk defa 2010 yılında Vancouver’de düzenlenen Kış Olimpiyatlarına katılmış ve beşinci olmuştu.

Genç patenci, beş yıldır antrenörü olan Kathy Johnson ile Detroit Paten Kulübünde çalışmaya devam etmeyi planladığını ve koreograf olarak da David Wilson ile çalışacağını söyledi.

.

pchan

.

Daha önce Tony Bennett’in “Steppin’ Out”u üzerine düzenlediği programa benzer bir kısa program hazırlamak istediğini ifade eden Chan, bu programda sözlü müzik kullanacağını da belirtti. Chan, geçen Ekim ayında “Japonya Açık” yarışmalarında kendisine birincilik getiren Chopin üzerine hazırladığı serbest programı da gözden geçirmeyi planlıyor.

Chan’ın yarışmalara döndüğünde en büyük rakipleri 2015 Dünya şampiyonu İspanyol patenci Javier Fernandez ve 2015 Dünya Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Yuzuru Hanyu olacak.

Chan, ara verdiği dönemde paten dünyasını takip edip etmediği sorulduğunda, Dünya Şampiyonasında Erkekler yarışmasını canlı seyretmediğini ancak yarışma bittikten sonra sıralamaya giren yarışmacıların programlarını İnternetten izlediğini söyledi.

Chan şöyle devam etti: “Hızla göz attım. Onları sevmediğimden değil… Javi’nin atlayışlarını ve Yuzuru’nun üçlü axel’ını seviyorum. Onlara hayranım. Programlarındaki birçok elementi takdir ediyorum. Ama hepsi bu… Kayış teknikleri değişmemiş. Hiçbir fark yok. Aynı müzikle ve aynı tarzda kaymaya devam ediyorlar. Javi’nin Charlie Chaplin tarzı var ve bu onun üzerine iyi oturuyor. Ama onu klasik bir parçaya dans ederken de görmek isterdim. Onun yerinde olsam ben böyle yapardım; kendimle mücadele ederdim. Heyecanlı bir şey görmek isterdim. Bu da geri dönüş sebeplerimden biri…”

Chan, Dünya Şampiyonasında Fransız buz dansçıları Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron’un serbest programından çok etkilenmiş. İkiliye dünya şampiyonluğu kazandıran Mozart üzerine hazırlanan sürükleyici program Chan’ın içine işlemiş…

.

Patrick Chan

.

Kanadalı patenci ekliyor: “Onları seyrederken tamamen farklı bir dünyadaymışım gibi hissettim. Büyülendim ve acıyı ve sevgiyi, bu iki duyguyu, çok güzel ifade ettiklerini düşündüm. İşe yaramaz duygular belki de, ama neyse ne, gerçekten bu duyguları sergileyebilmişlerdi, ben de bu duyguları bilgisayar ekranından bile hissedebilmiştim. Artık gerisini siz düşünün…”

Johnson ise Chan ile Fransız ikilinin programından sonra mesajlaştıklarını ve çiftin serbest programının kendilerini çok etkilediğini söyledi ve ekledi: “Sanırım Patrick’in kaymasıyla ilgili söylemek istediği de buydu. Galiba, insanlar onu kayarken seyrederken o anı hissetmek istiyor ve o çifti seyrederken hissettiklerini hissetmelerini istiyor. Mesaj attığında, bana sorup durdu: ‘Sen de hissettin mi?’ Geri dönüp dönmemesini tartıştığımızda, kayışından ne beklediğini konuştuk. Beklentisi asla kazanmak değildi. Hep, patene ne gibi katkı yapabileceğinden bahsediyordu”.

Johnson, Chan’ın son sekiz yılda Vancouver ve Soçi Kış Olimpiyatlarında çok fazla baskı altında kaldığını ve kendisinden çok şey beklendiğini, o yüzden geçen sene Patrick’in biraz geri çekilmesi ve şampiyon olmak ve madalya kazanmanın dışında bir hayatı olduğunu farketmesi açısından patene ara vermesinin çok iyi geldiğini ifade etti.

Patrick Chan, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında Kanada’ya Erkeklerde ilk altın madalyasını kazandırmayı hedeflemişti. Ancak Japon patenci Yuzuru Hanyu birinci olmuş ve Chan gümüş madalyayla yetinmek zorunda kalmıştı. Patrick Chan, Ekim 2014’te düzenlenen “Japonya Açık” dışında geçen sezon yarışmalara girmemiş ve ABD, Kanada ve Japonya’da gösterilerde kaymıştı.

Patrick Chan’ın yarışmalara geri dönmesi buz pateninde Erkeklere canlılık getirecek gibi görünüyor. Gelecek sezon yarışmalara geri döneceğini bildiren Olimpiyat şampiyonu Rus Evgeni Plushenko’nun da bu kararını uygulaması halinde yeni sezon Erkeklerde hayli ilginç ve heyecan verici yarışmalara sahne olabilir.

2008 ile 2014 arasında üst üste yedi kez Kanada şampiyonu olan Chan, ilk kez altın madalya kazandığı 2011 Dünya Şampiyonasında kısa programda 93,02 puanla, toplamda da 280,98 puanla iki Dünya rekoru kırmıştı. Her iki rekor da, daha sonra kendisi ve Japon Yuzuru Hanyu tarafından yeniden kırılmıştı.

Kanada’nın başkenti Ottawa’da 31 Aralık 1990’da dünyaya gelen Chan, beş yaşındayken patene başladı.

Chan’ın patene başlama amacı aslında buz hokeyi oynayabilmekmiş… Sonradan Artistik Buz Patenini sevmiş ve bu dalda devam etmiş. Tenis, yüzme, kayak ve tekvando Chan’ın sevdiği diğer sporlar…

.

patrick_chan_13_skate_canada

.

Patrick Chan, 2014 Soçi Olimpiyatlarında gümüş madalya elde ederken ilk kez Soçi’de düzenlenen takım yarışmalarında da ülkesi Kanada da gümüş madalya kazanmıştı.

Chan, 2008 Skate Canada, 2008 Trophée Eric Bompard yarışmaları ile 2009 Dört Kıta Şampiyonasında altın, ISU Grand Prix final yarışmalarında 2010 ve 2011’de altın, 20012’de bronz ve 2013 gümüş madalya elde etmişti.

İlk kez 2008’de Dünya Şampiyonasına katılan Chan, o yıl dokuzuncu olduktan sonra 2009 ve 2010’da gümüş, 2011, 2012 ve 2013’te üst üste altın madalya kazanmıştı.

Chan’ın Kathy Johnson’dan önceki antrenörü Osborne Colson’dı. Colson, 2006 yılında 90 yaşındayken ölene dek Patrick Chan onunla çalışmaya devam etmişti.

Chan, dört kez dünya şampiyonu olan Kanadalı patenci Kurt Browning’i karakteri nedeniyle sevdiğini, Dünya şampiyonu Amerikalı patenci Todd Eldredge’e işine duyduğu saygıdan dolayı hayran olduğunu söylüyor.

Patrick Chan’ın annesi Hong Kong’dan Kanada’ya yirmili yaşlarda göç etmiş. Babası da henüz genç bir delikanlıyken Kanada’ya gelmiş. Chan’ın babası Kanada’nın Québec kentinde bir pinpon takımında antrenörlük yapıyor.

Chan’ın Çince adı Chan Wai-Kuan…

Chan, 2008’de, bir süre sonra Dünya şampiyonu olacak Jeffrey Buttle’ı geçerek altın madalya kazandığında 17 yaşındaydı ve Kanada Şampiyonasında birinci olan en genç patenci unvanını elde etmişti.

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: