ARTİSTİK BUZ PATENİ

Satoko Miyahara: Daha çoook yol gitmem lâzım

Posted in Haberler by ursuspolaris on 20 Haziran 2015

2015 Dünya Şampiyonası – serbest program

Satoko Miyahara çok başarılı bir sezonu geride bıraktı. 17 yaşındaki Japon patenci, Büyükler kategorisindeki ikinci sezonuna Eylül ayında Lombardia Trophy’yi kazanarak başladı ve Grand Prix yarışmalarından Skate Canada ve NHK Trophy’de bronz madalya kazanarak devam etti.

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen 2014 ISU Grand Prix final yarışmalarına katılma hakkını elde edemeyen Miyahara, geçen sezonun ilk yarısını Aralık ayında 2015 Japonya Şampiyonasında altın madalya kazanarak tamamladı.

Son 30 yıldır neredeyse tüm Japon kadın patenciler eninde sonunda Dünya Şampiyonasına katılmış ve birçoğu da bu şampiyonalarda madalya kazanmıştı. Bu yüzden Japon basınının ve paten camiasının Kyotolu patenci Satoko Miyahara’dan beklentilerini yüksek tutması şaşılacak bir durum değildi.

.

satoko_miyahara

.

Miyahara, iki ay sonra Güney Kore’nin başkenti Seul’da düzenlenen 2015 ISU Dört Kıta Şampiyonasına katıldı ve ardı ardına ikinci kez gümüş madalya kazandı. Bir ay sonra Dünya Şampiyonasında yarışan Japon patenci, gümüş madalya elde ederken kısa ve serbest program derecelerini daha da geliştirdi.

Bu başarı birçok kişi için bir sürpriz olmuştu. Satoko Miyahara için bile…

“Yarışmadan önce şeref kürsüsüne çıkabilmenin çok çok zor olduğunu bildiğini” ifade eden Japon patenci, puanları beklediği andaki yüz ifadesinin puanlar açıklandıktan sonra neden değişmediğini ise “O an hislerim o kadar gerçek dışıydı ki, duygularımı ifade edemedim ama içten içe çok mutluydum” diye açıklıyor.

Miyahara, başarısına rağmen henüz yolun başında ve bitiş noktasından çok uzakta olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Büyükler kategorisinde yarışmaya başlayalı çok olmadı. Bence, bu benim için yeni bir başlangıç. Önümde çok uzun bir yol var; çok çalışarak ve antrenman yaparak kendimi geliştirmek istiyorum”.

Miyahara’nın antrenörleri Mie Hamada, Yamato Tamura ve Yoko Niino.

Her ne kadar Rus patenciler geçen sezon Kadınlar kategorisine damgalarını vurdularsa da, Miyahara en önemli yarışmalarda elde ettiği sonuçlar sayesinde kendine güvenini arttırmış.

Genç patenci ekliyor: “Daha önce başarılı bir Rus patenciyi geçememiştim ama bu defa ikisini geride bırakmayı başardım. Bu durum benim geleceğe güvenle bakmamı sağladı…”

Aslında, “kendine güven” Miyahara’nın sezon boyunca mülakatlarda sık sık kullandığı bir ifadeydi. Dünya ikincisi patenci, Nisan ayında da ülkesini ilk defa ISU World Team Trophy (WTT) yarışmalarında temsil etme imkânını elde etti. Miyahara, bu yarışma öncesinde tek bir hedef belirlemişti: “Kendine güvenerek en iyi performansını sergilemek…”

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki şampiyonada kısa programda birkaç hata yapan Miyahara, serbest programda üçlü flip atlayışını tam olarak tamamlayamasa bile neredeyse kusursuz bir performans sergiliyor ve yarışmayı kısa programda altıncı, serbest programda üçüncü olarak tamamlıyordu.

Satoko Miyahara, şöyle konuşuyor: “Piste çıkmadan önce kendime ‘bunu başarabilirsin. Hiç sorun değil. Sadece sükûnetini’ diye telkinde bulundum. Sonuçtan memnunum”.

Performansını tamamladıktan sonra Miyahara herkesi şaşırtıp ellerini yumruk yapıp bir sevinç gösterisinde bulunmuştu ve heyecanı yüzünden okunuyordu.

Miyahara şöyle devam ediyor: “Puanların açıklanmasını beklerken takım arkadaşlarım bana benden bu tarz bir heyecan sergilememi beklemediklerini söyledi. Serbest programım çok başarılıydı ama her şeyden önce takım arkadaşlarımın ayakta beni alkışladıklarını görmek beni çok heyecanlandırmıştı. Takımıma katkıda bulunduğumu biliyordum ve ellerimi yumruk yapıp sevinç gösterisinde bulunmadan edemedim…”

Japon takımının kaptanı Takahito Mura, Miyahara’yı “Hayatınızda görebileceğiniz en utangaç ve sessiz kız” olarak niteliyor. Miyahara da, duygularını göstermenin ve seyirciyle temas kurmanın kendisi için çok zor olduğunu açıklarken gelecek sezon programlarında daha fazla mimik ve ifade kullanabilmeyi umduğunu söylüyor.

.

sat_miy

.

Miyahara şöyle konuşuyor: “Diğer patencilere baktığımda müzik başlar başlamaz kendilerini koreografiye kaptırdıklarını, o karaktere büründüklerini ve seyirci önünde duygu içinde kaydıklarını görüyorum. İnşallah ben de aynısını yapabilirim”.

Miyahara, artistik yönünü geliştirmek için kısa programı koreograf Tom Dickson, serbest programı da Lori Nichol ile çalışacak. Japon patenci, “Geçen sezondan çok farklı bir müzikle kaymak istiyorum. Artistik olarak daha gelişmiş bir program sergilemek, özellikle de yüz ifademi geliştirmek istiyorum” diyor.

Satoko Miyahara’nın bir başka hedefi ise üçlü-üçlü atlayışlarda daha istikrarlı ve başarılı olmak. Japon patenci, üçlü-üçlü bağlantılı atlayışlarda sadece atlayıştan çıkarken değil, havada dönerken de sorun yaşıyor. Miyahara sezona serbest programına üçlü lutz-üçlü toeloop kombinasyonu ile başladı. Ancak sonra üçlü toeloop atlayışını programdan çıkardı ve yerine programın ikinci yarısındaki ikili axel’ın ardına ekledi. Bu da, aynı programda iki ikili axel-üçlü toeloop olmasına yol açtı.

Satoko Miyahara, “Bu, elbette ideal bir durum değildi ama antrenörümle birlikte bu değişikliğin bana daha çok puan kazandıracağını ve böylece de daha istikrarlı bir hale geleceğimi düşündük. Zaman içinde üçlü-üçlü kombinasyon yapmayı istiyorum” diyor.

Miyahara, bu sorunu ancak “tereddütsüz bir şekilde hızlı” hareket ederek çözebileceğini düşünüyor. Gerektiğinde serbest programına katabilmek için üçlü lutz-üçlü toeloop’u her gün çalışıyor.

Bu atlayış, Miyahara’nın çalıştığı zor atlayışlardan sadece biri. Resmi yarışmalarda üçlü axel atlayışlarını başarılı bir şekilde tamamlayan üç kadın patenci yetiştiren bir ülkenin vatandaşı olan Satoko Miyahara, bu geleneği sürdürmeyi umuyor.

Yeni sezonu dört gözle bekleyen iki kez Japonya Gençler şampiyonu patenci, bu sezon elde ettiği güvenini sürdürebilmeyi umuyor ve ekliyor: “Bu yıl en büyük kazancım, gergin de olsam, en büyük pistte de yarışsam, yarışmalarda elimden gelenin en iyisini yapabileceğimi bilmemdir…”
Japonya’nın Kyoto kentinden 26 Mart 1998’de doğan Satoko Miyahara, buz patenine dört yaşındayken başladı.

2015 Dünya Şampiyonasında gümüş madalya kazanan Miyahara, 2014 ve 2015’te olmak üzere Dört Kıta Şampiyonasında iki gümüş madalya elde etti ve 2015 Japonya Şampiyonasında altın madalya aldı.

DERECELERİ:

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: