ARTİSTİK BUZ PATENİ

Elizabet Tursynbaeva: Kazakistan’ın yeni yıldızı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 09 Temmuz 2015

2015 Dünya Gençler Şampiyonası serbest program 

Uluslararası Gençler Şampiyonalarında geçen sezon dört yarışmada şampiyon olan Kazak patenci Elizabet Tursynbaeva, 2015 Dünya Şampiyonasında bronz madalya kazanan yurttaşı Denis Ten gibi başarılı bir patenci olmayı umuyor.

Denis Ten, sadece birkaç yıl önce, başarılı bir patenci olmak istediğini söylemiş ve bu amacına kısa zamanda ulaşmıştı. Ten, bugün, 15 yaşındaki Elizabet Tursynbaeva için önemli bir örnek oluyor.

Tursynbaeva, geçen sezon, etkileyici ve heyecan verici, teknik bakımdan mükemmel denebilecek performansıyla seyircilerin dikkatini çekmişti. 2014-2015 sezonunda Merano Cup, Cup of Nice, NRW Trophy ve Mentor Nestle Torun Cup olmak üzere uluslararası planda Gençlerde dört yarışma kazanan Tursynbaeva’nın 2014-2015 ISU Junior Grand Prix yarışmalarında elde ettiği sonuçlar da kayda değerdi.
Kazak patenci, final yarışmalarına katılamamıştı ama Japonya’nın Aichi, Almanya’nın Dresden kentinde düzenlenen ISU JGP yarışmalarında bronz ve gümüş madalya elde etmişti.

.

elizabet_tursynbaeva

.

Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen 2015 Dünya Gençler Şampiyonasında seyircinin dikkatini çeken genç patenci, kısa programda yedinci sıradayken yarışmayı dördüncü olarak tamamlamayı başarmıştı.

Tursynbaeva’nın antrenörü Brian Orser şöyle konuşuyor: “Elizabet çok yetenekli, güçlü ve kararlı. Çok çalışıyor ve ülkesi, ailesi ve antrenörleri tarafından destekleniyor. Dünyanın en iyi patencisi olabilmek için her şeye sahip…

Elizabet Tursynbaeva, icenetwork.com internet sitesinin patendeki başarısı, 2013’te yerleştiği Kanada’daki antrenmanları ve gelecek sezon için hazırlıkları hakkındaki sorularını yanıtladı.

Icenetwork: Geçen sezon elde ettiğiniz çarpıcı sonuçlar ve güçlü performansınızla paten dünyasının dikkatlerini üzerinize çektiniz. Patene nasıl başladınız? Sizi bu dünyaya çeken neydi?
Tursynbaeva: Ağabeyimin yolundan gitmeye karar verdim. Benden iki yaş büyük ağabeyim Timur, 2007 ve 2010 yıllarında Kazakistan Şampiyonasını kazanmıştı.

Icenetwork: Denis Ten’in başarısı sayesinde Kazakistan buz pateninde adını duyurmayı başardı. Siz de Denis Ten’in yolundan gitmek istediğinizi söylediniz. Sizce Denis ülkenizdeki genç patenciler için bir ilham kaynağı mı?
Tursynbaeva: Tabii ki. Kazak patenciler Denis’ten çok etkileniyor ve onun gibi olmaya çalışıyor.

Icenetwork: (Antrenörünüz) Brian Orser, dünyadaki en iyi patenci olabilmek için her şeye sahip olduğunuzu söyledi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Tursynbaeva: Bu konuya sakin bir şekilde yaklaşıyorum ve antrenörümün ve tüm Kazakistan’ın beklentilerini karşılayabilmek için çok çalışmam gerektiğini biliyorum.

Icenetwork: Kanada’ya yerleştikten sonra teknik ve içerik olarak nasıl bir değişim ve gelişim gösterdiğinizi düşünüyorsunuz?
Tursynbaeva: Bence kayış stilim gelişti. Daha sakin kayıyorum. Bu nedenle içerik de gelişti. Teknik açıdan ise daha pürüzsüz bir performans sergiliyorum.

Icenetwork: Bu genç yaşta kendi ülkenin dışında yaşamak çok zor. Bize biraz Kanada’daki hayatından bahsedebilir misiniz?
Tursynbaeva: Kanada’ya taşınmak o kadar da kolay değildi. Başta her şey çok iyiydi ama sonradan evimi özledim. Babamı ve ağabeyimi de… Sonuçta her şeye alıştım. Antrenmanlarım sabah 8.40’da başlıyor. 12.00’de ve 2.00’de de antrenmanlarım var. Ayrıca buz pisti dışında da çalışıyorum. Evde keman çalıyorum ve ev ödevimi yapıyorum. Akşamları genelde dinlenip güç topluyorum.

Icenetwork: (Japon) Yuzuru Hanyu ve (İspanyol) Javier Fernandez gibi seçkin patencilerle birlikte aynı pistte antrenman yapmak nasıl bir duygu? Onlardan bir şeyler öğreniyor musunuz? Ve onlarla etkileşim içinde misiniz?
Tursynbaeva: Hepsi çok eğlenceli ve iyi. Herkese eşit davranıyorlar ve burunları hiç havada değil. Onlara baktığımda, profesyonelliklerinden etkileniyorum. Yuzuru’nun yeni programını gerçekten de beğendim. Onlarla aynı buz pistini paylaşmak büyük bir onur…

.

Elizabet-Tursynbaeva

.

Icenetwork: Moskova’da özel bir okulda yıllarca müzik eğitimi aldığını duydum. Hayatınızda müziğin yeri nedir ve size en yakın gelen müzik türleri nelerdir?
Tursynbaeva: Müzik dersleri aldığım için çok mutluyum. Anneme müteşekkirim. Müziğin hayatımda önemli bir yeri var. Performansım, iç sesim ve zihnim, programlarım için nasıl bir müzik seçeceğime bağlı. En çok klasik müzikle kaymayı seviyorum ama diğer türleri de beğeniyorum.

Icenetwork: Yeni programınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Tursynbaeva: Yeni sezonda serbest programımda değişik yapmadan devam etmeye karar verdim (Michel Legrand’ın “Papa, Can You Hear Me?” adlı şarkısı üzerine hazırlanan program). Kısa program için Alexei Komolov ile birlikte çalışmaktayım. Kısa programdaki müzik tercihimi şimdilik bir sır olarak saklamak istiyorum. Bu yaz boyunca David Wilson ile birlikte de çalışmaya devam edeceğim.

Icenetwork: En beğendiğiniz patenciler (Japon) Mao Asada, (Güney Koreli) Yu-Na Kim ve (İtalyan) Carolina Kostner. Sizi onlara çeken şey nedir? Özellikle kayış stilleri olarak?
Tursynbaeva: Artistik Buz Pateninde önemli olan kayabilmek, atlayışları yapabilmek ve aynı zamanda da iyi bir koreografi sergileyebilmek. Bu patenciler, bunu çok iyi biçimde başarıyor. Bu yüzden de onları çok beğeniyorum.

Icenetwork: Yeni sezon için hedefleriniz nedir?
Tursynbaeva: Skate America ve Skate Canada gibi Grand Prix yarışmalarında iyi bir çıkış yapmak istiyorum. Ve tabii ki Amerika’nın Boston kentinde düzenlenecek olan Büyükler Dünya Şampiyonasına katılmak istiyorum.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 14 Şubat 2000’de dünyaya gelen Elizabet Tursynbaeva, patene beş yaşındayken başladı. Daha önce Eteri Tutberidze ile çalışan Kazak patenci şu sıralar Brian Orser ve Tracy Wilson’ın gözetiminde çalışmaya devam ediyor. Tursynbaeva’nın programlarının koreografisini ise David Wilson ve Mary Angela Larmer yapıyor.

DERECELERİ:

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: