ARTİSTİK BUZ PATENİ

2015-2016 ISU Grand Prix yarışmaları başlıyor

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 23 Ekim 2015

2014 Kış Olimpiyatları şampiyonu Japon Yuzuru Hanyu, Rus Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov, Rus Adelina Sotnikova ile Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında madalya kazanan dünyanın üst düzeyli patencileri, bu hafta düzenlenen 2015 Skate America yarışmasında piste çıkıyor.

ABD’nin Milwaukee kentinden düzenlenen Skate America, 2015-2016 ISU Grand Prix yarışma dizisinin ilk durağını teşkil ediyor.

ISU üyesi 26 ülkeden 144 patenci/çift/dansçı (43 erkek, 44 kadın, 27 çift, 30 dans takımı) bu yarışmalara davet edildi. Bu yarışmaların bizi ilgilendiren kısmı, Alisa Agafonova/Alper Uçar ikilisinin Fransa’da yapılacak Trophée Eric Bompard yarışmasına davet edilmiş olması. Alisa ve Alper, ilk kez ISU Grand Prix yarışmasında piste çıkacak.

.

2015_volosozhartrankov_nebelhorn

Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov

.

Her kategoride yarışmalara girecek patenci sayısı Erkeklerde ve Kadınlarda 12, Çiftlerde ve Buz Dansı’nda 8 takım olarak belirlendi.

Her kategoride ilk altı dereceyi alacak patenciler/çiftler/dansçılar, İspanya’nın Barselona kentinde 10 – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenen final yarışmalarına girmeye hak kazacak.

Yarışmaların çok çekişmeli geçmesi bekleniyor. Üç Olimpiyat şampiyonuna ek olarak 2015 Dünya şampiyonları İspanyol Javier Fernandez, Rus Elizaveta Tuktamisheva, Çiftlerde Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford ile Buz Dansı’nda Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron da pistlerde olacak.

Bu yarışmacılara, üç kez Dünya şampiyonu olduktan sonra bir yıl ara veren bu sezon pistlere yeniden dönen Japon Mao Asada ve 2014 Kış Olimpiyatları ikincisi ve üç kez Dünya şampiyonu Kanadalı Patrick Chan’ı da eklemek eklersek, Büyüklerde heyecanlı bir sezon başlangıcı olmasını bekleyebiliriz.

ISU, her bir yarışmada patencilere toplam 180.000 dolar para ödülü verecek.

Yarışmalar Skate America (ABD) ile başlıyor ve Skate Canada (Kanada), Cup of China (Çin), Trophée Eric Bompard (Fransa) ve Rostelecom Cup (Rusya) ile devam edip NHY Trophy (Japonya) ile son buluyor.

ISU Grand Prix yarışmalarına seri başı olarak ya da davet yoluyla katılan patenciler 2015 Dünya Şampiyonası sonuçlarına göre belirleniyor. Yarışmaya katılmayan sporcuların yerine yedek olarak belirlenen sporcular çağrılıyor.

2015 Dünya Şampiyonasında ilk altı sırayı alan patenci/çift/dansçılar her bir yarışmaya seri başı olarak giriyor. 7 ile 12 arasındaki sıraları alanlar da, yarışmalara davet ediliyor. Ayrıca, sezonun yüksek puanlarını elde edenler ya da Dünya sıralamasında ilk 24 arasında yer alanlar da yarışmalara çağrılabiliyor.

Dünya Gençler Şampiyonasında madalya kazananlar ile ISU Junior Grand Prix finalinde altın madalya kazananlarda bu yarışmalara katılabiliyor.

Patenci/çift/dansçıların bu yarışmalara girmeye aday olması için bir önceki sezonda ya da içinde bulunulan sezonda bir ISU yarışmasında (Dünya, Avrupa, Dört Kıta şampiyonaları, World Team Trophy ya da belirlenmiş uluslararası yarışmalarda) belli bir minimum toplam puan ya da teknik puanı almış olması gerekiyor.

İstisnalar, yalnızca yarışmaları düzenleyen ülkelerin patencilerine ya da daha önce belirlenen şartları yerine getirmiş olan patenciler ile eski partnerinden ayrılıp yeni bir partnerle yarışmalara dönen çiftlere ve buz dansçılarına uygulanıyor.

.

alper_alisa

Alisa Agafonova/Alper Uçar

.

2015/16 sezonun için minimum toplam puanlar Kadınlarda 126,21, Erkeklerde 164,34, Çiftlerde 132,93 ve Buz Dansı’nda 110,58 puan olarak belirlendi.

Kısa ve serbest programda alınması gereken minimum teknik puanlar da şöyle:

Kadınlar: Kısa 26,45, serbest 40,05 puan
Erkekler: Kısa 29,94, serbest 56,07
Çiftler: 24,75, serbest 44,34
Buz Dansı: Kısa 23,10, serbest 33,39

Finale katılacak sporcular yarışmalarda elde edecekleri sonuçlara göre puan kazınacaklar ve bunun sonunda finalistler belirlenecek.

Puanlar şöyle:

1. 15 puan
2. 13 puan
3. 11 puan
4. 9 puan
5. 7 puan

ISU, yarışmalara katılan patencilere para ödülü dağıtıyor. Bu ödüller de şöyle:

1. 18.000 dolar
2. 13.000 dolar
3. 9.000 dolar
4. 3.000 dolar
5. 2.000 dolar

Final yarışmalarında para ödülünün toplamı 272.000 dolara ulaşıyor.

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: