ARTİSTİK BUZ PATENİ

Anna Cappellini/Luca Lanotte: Her şey yeniden yola girdi…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 01 Aralık 2015

İtalyan buz dansçıları Anna Cappellini ve Luca Lanotte, geçen sene hayal kırıklığı yaratan bir sezondan sonra bu sezona hızlı başlayarak dördüncü kez Grand Prix finallerine katılmaya hak kazandı.

2014 Dünya şampiyonu İtalyan dansçılar, geçen seneki Grand Prix yarışmalarında çok da başarılı sonuçlar elde edemedi. Ortalama bir performans ile 2014 Cup of China’yı üçüncü olarak tamamlayan ikili, Lanotte’nin sakatlığı nedeniyle 2014 Trophée Bompard yarışmalarından çekilmek zorunda kalmıştı. İtalyan dansçılar, 2014 – 2015 sezonunun sonuna doğru kendilerini toparlayıp 2015 Avrupa Buz Pateni Şampiyonasında bronz madalya kazanırken, 2015 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonasını ise dördüncü sırada tamamlamıştı.

İtalyan dansçılar, bu yıl, 2015 Dünya ikincisi Amerikalı Madison Chock/Evan Bates’i Cup of China’da geçerek spor hayatlarında ilk kez bir Grand Prix yarışmasında altın madalya kazandı. Rostelecom Cup’ı ise 2014 ISU GP finali şampiyonu Kanadalı Kaitlyn Weaver/Andrew Poje’nin ardından ikinci sırada tamamladı. İtalyan dansçılar, “The Merry Widow” üzerine hazırlanan kısa dansları ve “La Dolce Vita” üzerine hazırlanan serbest danslarındaki canlı performansları ve güçlü programlarıyla seyircileri büyüledi.

.

Anna-Cappellini_Luca-Lanotte

.

Yeniden üst sıralarda yer almak İtalyan çiftin çok istediği bir şeydi ve Cappellini/Lanotte ikilisi geçen sezona kıyasla kendilerini çok daha iyi hissetmeye başlamıştı.

28 yaşındaki Cappellini şöyle konuşuyor: “Her şey yeniden yoluna girdi gibi. Sadece antrenmanlara devam etmeliyiz ve kendimizi geliştirmeliyiz. Yarışmalara hâlâ katılıyoruz çünkü kendimizi geliştirebileceğimizi biliyoruz ve spor hayatımızın keyfini biraz daha çıkartmaya devam edeceğiz. Hayallerimiz birer birer gerçeğe dönüşüyor”.

30 yaşındaki Lanotte ise düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Ben de tıpkı Cappellini gibi düşünüyorum. Bu sezona hakemlere ve seyircilere pistlere tekrar döndüğümüzü göstererek başlamak çok önemliydi. Dünyadaki seçkin buz dansçıları arasındayız ve madalya için mücadele etmeye devam edebiliriz. Şampiyon olabiliriz ve en iyi performansımızı sergileyebiliriz”.

İtalyan dansçıların kısa ve serbest dansları bu sezon başarılarında çok büyük rol oynamış. Cappellini/Lanotte, geçen sezon, “Danse Macabre” üzerine hazırlanmış olan serbest danslarında daha farklı ve kasvetli bir program sergilemişti ve ne yazık ki bu program onlara çok da başarı getirmemişti. Geçen sezonun sonunda ise, dansçılar yeni programlarını geliştirmeye ve alışmaya başlamışlardı.

Cappellini/Lanotte, bu sezon ise kendilerine uyacak parçaları tek tek dinleyerek, kendilerine en yakın hissettikleri parçayı seçti. Cappellini, İtalyanları yansıtan bir şey yapmak istediği için serbest dans müziği olarak “La Dolce Vita”yı tercih etti.

Capellini, şöyle diyor: “Bizi tam olarak yansıtan bir şeye ihtiyacımız vardı. Özellikle de serbest dansımız için. Bize doğal olarak uyacak bir şeye ihtiyacımız vardı. Kolaylıkla taşıyabileceğimiz ve ifade edebileceğimiz bir şey… Bu yüzden, bu kartı bu sene oynamamız gerektiğini hissettik ve bu parçayı seçtik”.

.

anna-luca-TEB-FD_0

.

Lanotte de, “The Merry Widow”u, Ocak ayında vals türü bir parça ararken tesadüfen bulmuş. Gerisini Lanotte anlatıyor. “Geçen sene çok zor oldu. Yeni bir sayfa açmak ve Dünya şampiyonasından hemen sonra çalışmalara başlamak istiyorduk. Ve aramaya başladım. YouTube’da ve CD’lerde valsleri dinledim. Ve tesadüf eseri buldum. İnternete girdim ve bu operet hakkında bulabildiğim her şeyi okumaya başladım. Her şeyi bir araya getirdik. Çok mutluydum çünkü müziği gerçekten çok sevdik. Bence, bu parça bize çok uygun…”

İtalyan dansçılar, kısa danslarına da bir tema katmak istemişler. Lanotte, şöyle devam ediyor: “İnsanlar bunu daha çok seviyor. Dansımıza konu katmaya yıllar önce başladık. Yedi Kardeşe Yedi Gelin ve 42. Cadde ile… Ve devam etmek istedik çünkü çok hoş oluyor ve herkes de beğeniyor”.

Antrenörleri Paola Mezzadri, Marina Zoueva ve Massimo Scali ile programlarını hazırlarken, koreografi çok hızlı ve doğal olarak oluşmuş. Dansçılar, tüm yazı çok çalışarak geçirmiş ve. İtalya’da gösteri programlarına katılmış.

Bu arada, Capellini, Haziran ayında, Çek asıllı İtalyan buz patenci Ondrej Hotarek ile evlendiği için kısa bir süre çalışmalarına ara vermek zorunda kalmışlar. Capellini şöyle konuşuyor: “Elimizden geldiğince çok kısa bir süre ara verdik. Evlendiğim hafta Çarşamba günü itibariyle buz pistine gitmedim. Düğünüme hazırlanmam gerekiyordu”.

Lanotte, Capellini’nin nikâh şahitliğini yaparken Hotarek’in şahidi de Çek patenci arkadaşı Michal Brezina olmuş.

Cappellini, “Dünya şampiyonasına katılan bir sürü patenciyi bir araya getirmiştik. Özellikle İtalyanları ve Çekleri. Sabah beşe kadar eğlenmeye devam ettik” diye konuşuyor. Anna Cappellini, hala Hotarek’e eşim demeye alışamadığını itiraf ediyor. Evlenmeden önce de birlikte yaşamalarına rağmen, Cappellini’ye göre ancak evlendikten sonra tam bir aile gibi hissetmeye başlamışlar kendilerini…

Cappellini’nin düğününden sonra çok kısa bir tatil yapan buz dansçıları, kaybettikleri süreyi telafi etmek için İtalya’nın kuzeyinde Folgaria’da dağda antrenman yapmaya başlamışlar.

.

lucaanna

.

Cappellini, şöyle anlatıyor: “Çok dikkatliydik. Geçen sene gibi vakit kaybetmek istemiyorduk ve her şeyi planlı yapmak istiyorduk. Dağlarda antrenman yaptık ve kondisyonumuz gerçekten de çok gelişti”. İkili, dağlık bölgedeki antrenmanlardan sonra programlarını daha kolay ve yumuşak bir şekilde yapar hale geldiklerini belirtiyor. Cappellini devam ediyor: “Gerçekten şikâyet edemeyiz. En iyi yaz tatillerimizden biriydi. Son üç yıldır hep bir sorunla karşılaşıyorduk. Özellikle de geçen sene. Bu sene ise çok iyiydi”.

İtalyan dansçılar, Eylül ayında düzenlenen 2015 Lombardia Trophy’de yeni programlarına çok iyi hazırlanmışlardı. Programlarını ilk defa sergileyen dansçılar, yarışmayı 177,22 puan ile birincilikle bitirdiler. Yarışmadan sonra, Cappellini/Lanotte, tepkilerin ne olacağını önceden kestiremeyecekleri için çok stresli bir program sergilediklerini ifade ettiler.

Cappellini, programla ilgili duygularını şöyle dile getiriyor: “Programımızı seyredenler bize hep iyi yorumlarda bulundu ve biz de kötü sonuçlar almayacağımıza biraz da olsa ikna olduk. Seyircilerin programı beğendiklerini düşündük. Daha sezonun başıydı. Her şey yolunda gitmeseydi, programı nasıl değiştireceğimizi düşünmek bile bizim için bir sorun olurdu. Geçen yıl herkes bize programımızı değiştirmemizi söylemişti ama ne yazık ki bu, o kadar da kolay değildi. İyi bir şekilde sergilenmeyen her dans da kötü gözükecekti…”

Her şeye rağmen, pek de başarılı olmayan geçen sezondan sonra birbirlerine daha sıkı bir şekilde tutunan ikiliden Cappellini, şöyle diyor: “Çift olarak en iyi yanımız, bir krizle karşılaştığımızda bir araya gelip kenetleniyoruz. Dünyaya karşı durduğumuz o anı seviyoruz ve bir kere daha yapabileceğimizi kanıtlayabilmeyi seviyoruz”.

Barselona’daki Grand Prix final yarışmalarına hazırlanan İtalyan buz dansçıları, özellikle kısa danslarını daha çok çalışmayı planlıyor.

Cappellini: “Performansımızı geliştirmek istiyoruz çünkü kısa dansımız yüzde 100 başarılı değil. Yeterince akıcı olmadığını düşünüyoruz. Antrenmanlarda iyi bir performans sergiliyoruz. Ama yarışmalarda kendimizi biraz rahatsız hissediyoruz” diye konuşuyor. Lanotte ise şöyle ifade ediyor: “Serbest dans daha doğal ve içinde çok daha fazla doğal geçişler var. Serbest dansta bir sürü adım dizisi ve teknik ayrıntı var. Dar bir alandayız ve o yüzden de kaymak çok zor. Bu nedenle sık sık el ele kaydığımız açık pozisyonlar görüyorsunuz. Bu daha kolay…”

.

annaluca

.

İkili, bu nedenle kısa dansını biraz daha iyileştirmek ve dansa biraz daha akış katmak istiyor. Cappellini/Lanotte’nin bu sezonki hedefi Grand Prix final yarışmaları, 2016 Avrupa Buz Pateni Şampiyonası ve 2016 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonasında dereceye girmek…

Cappellini, “En iyi derece için mücadele etmek istiyoruz” derken Lanotte, “Avrupa ve Dünya şampiyonalarında madalya kazanmak istiyoruz. Tabii ki ulaşmak istediğimiz en üst seviye Olimpiyatlara katılmaya hak kazanmak” diye konuşuyor.

Cappellini/Lanotte, 2005’te bir araya geldi. Barbara Fusar-Poli/Maurizio Margaglio’nun 2001’de Dünya şampiyonu olmasından sonra bu unvana erişen ikinci İtalyan Buz Dansı takımı oldu (2014).

İkili, 2011 İtalya ve 2011 Avrupa Şampiyonasına Lanotte’nin sakatlığı nedeniyle girememişti.

Anna Cappellini, Como’da 19 Şubat 1987’de doğdu. Luca Lanotte de, Milano’da 30 Temmuz 1985’te dünyaya geldi.

Anna’nın eski partnerleri Frederico Bassi, Luca Lombardi ve Matteo Zanni idi. Luca da, daha önce Arianna Jovino, Camilla Spelta ve Camilla Pistorello ile takım oluşturmuştu.

Anna’nın annesi ve babası buz patenini çok severdi ve her Pazar Anna’yı yakınlardaki buz pateni salonuna götürürdü. Bu nedenle, üç yaşındayken buz patenine başlayan Anna, 11 yaşında Tekleri bırakıp Buz Dansı’na geçti.

Luca, buz patenine yedi yaşındayken başladı. O da, o dönemde senkronize paten takımında olan kız kardeşine imrenirdi. Luca da, 10 yaşındayken Buz Dansı’nı seçti. Lanotte, Adriana Pistorello ile 2005 Dünya Gençler Şampiyonasında dokuzuncu olmuştu.

Cappellini ve Lanotte’yi İtalyan Buz Pateni Federasyonu bir araya getirdi.

DERECELERİ

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: