ARTİSTİK BUZ PATENİ

Türk-Rus krizi Alisa/Alper çiftini de vurdu

Posted in Haberler by ursuspolaris on 06 Aralık 2015

ye’nin bir Rus savaş uçağını düşürmesiyle iki ülke arasında baş gösteren krizin kurbanlarından biri de Buz Dansı çifti Alisa Agafonova/Alper Uçar ikilisi oldu.

Çiftin antrenörü Alexander Zulin, Rus basınına yaptığı açıklamada, “Alisa ve Alper’in, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığının talebi üzerine 5 Aralık’ta Rusya’dan ayrıldığını” söyledi. Zulin, Alisa ve Alper için, “Gözyaşları içinde ayrıldılar. Herkes ağladı” dedi.

Alexander Zulin, Rusya’nın Dünya şampiyonu olmuş ve Olimpiyatlarda iki kez madalya kazanmış eski bir buz dansçısı…

Zulin, “Politikanın spora müdahale etmiş olması üzücü bir durum. Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı onların geri dönmesini bildirdi. Gelecekte ne olacağını şimdiden söylemek çok güç…” diye konuştu ve “Bu durumun çözüme kavuşturulacağını umduğunu” söyledi. Zulin, “Rusya ve Türkiye’nin bir şekilde anlaşmasını ve çocukların geri dönmesini umuyorum” diye ekledi.

.

alialp

.

Zulin, “Burayı sevmişler ve bize çok şey katmışlardı. İşbirliğimiz sona erdi. Durum böyle devam ederse, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında onların yanında olamayacağım” dedi.

Agafonova da, “Gelecekte Zulin’le birlikte yeniden çalışmaya başlayabilme umudunu” dile getirdi. Agafonova, “Alexander ve ekibi benim ve Alper’in spor hayatına çok büyük katkıda bulundu. Zamanımızın büyük bölümünü onunla geçirdik. Yeniden birlikte olmayı umuyoruz” dedi ve 18 – 20 Aralık günleri arasında İzmir’de yapılacak “Türkiye Şampiyonasından sonra Federasyonun izlenecek yol hakkında bir karara varacağını” kaydetti.

Alisa/Alper çifti, serbest dansı kayma hakkını elde edememesine rağmen 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil eden ilk Buz Dansçıları olmuştu.

Alisa/Alper, bu sezona iyi bir başlangıç yapmış ve ilk kez bir ISU Grand Prix yarışmasına (Trophée Eric Bompard) davet edilmişti. İkili, ayrıca bu yıl NRW Trophy ve Denkova-Staviski Cup yarışmalarında altın madalya kazanmıştı.

Rusya Spor Bakanlığı, iki ülke arasında çıkan krizden sonra yaptırım olarak spor alanında bazı kısıtlamalara gidileceğini ve Rus spor kulüplerinin Türk sporcularla sözleşme yapmasının yasaklandığını açıklamıştı. Rusya ayrıca, Rus kulüplerinin kış aylarınsa Türkiye’de kamp yapmalarının da yasaklandığını duyurmuştu.

.

alpali

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: