ARTİSTİK BUZ PATENİ

Alisa ve Alper: Yeni sezon için azimliler…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 29 Haziran 2016

Cumhuriyet tarihinde bir ilk…

2015-2016 sezonu Alisa Agafonova/Alper Uçar çifti için çok zor bir sezon oldu.

Türkiye’nin resmi yarışmalara giren ilk Buz Dansı takımı olan Agafonova/Uçar çifti, Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi krize rağmen antrenmanlarına Rusya’nın başkenti Moskova’da Alexander Zulin önderliğinde devam ediyordu. 24 Kasım 2015’te bir Türk savaş uçağı, ülkenin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus uçağını düşürünce Rusya da, Türkiye’ye ve vatandaşlarına yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Agafonova/Uçar çiftinin Moskova’da Zulin yönetiminde çalışmaya son verilmesinde bu yaptırımların da payı bulunuyordu (Link).

Bir anda antrenörsüz kalan ikili, bu gelişmeler yaşanırken, ABD’nin Michigan eyaletinde çalışan Angelika Krylova ve Pasquale Camerlengo’nun grubuna katılmaya davet edildi. Bu gruba davet edilmeleri Alisa ve Alper’in spor hayatlarında yeni bir sayfa açılması geliyordu. Onlar da ellerine geçen bu şansı kaçırmadı.

Alisa Agafonova/Alper Uçar çifti, icenetwork.com internet sitesinin 2015-2016 sezonuna ve geleceğe ilişkin sorularını yanıtladı.

.

agafonova_ucar_

.

Icenetwork: Geçen sezon sizin açınızdan en spor hayıtınızın en zor sezonu mu oldu?

Alisa/Alper: Evet, en zor sezonlardan biriydi diyebiliriz. Çok stresli bir sezondu ve hepimiz için beklenmedik bir sezondu. Alexander Zulin ile çalışmak için Moskova’ya gitmeden önce de benzer deneyimler yaşamıştık ama o yaşadıklarımız bu kadar hızlı gelişmemişti ve bu kadar da beklenmedik şeyler değildi! Sezonun ortasında, Avrupa Şampiyonasından tam da bir ay önce antrenman yerimizi değiştirdik. Yeni bir ülkede, yeni bir gruba ve yeni antrenörlere alışmaya çalıştık. Bizim için gerçekten çok ürkütücüydü! 

Icenetwork: Sizin için sezonun en dramatik olayı Rusya’dan ve Alexander Zulin’den ayrılmak zorunda kalmanızdı sanırım. Peki, tam olarak ne oldu? 

Alisa/Alper: Biz, spor hayatını sürdürmek isteyen sporcularız. Rusya’yı ve Alexander Zulin’i seviyoruz. Ve tabii ki, orada birlikte çalıştığımız grubu da seviyoruz. Alexander Zulin bizim Kış Olimpiyatlarına katılmamızı sağlayan çalıştırıcı… Ve bu Türk spor tarihinde ilk defa oluyor. İlk kez bir Türk buz dansı çifti Kış Olimpiyatlarına katılıyor.  İşin doğrusu, Rusya’da vize sorunu yüzünden daha fazla kalamadık. Orada çalışma vizesi ile kalıyorduk ve bu vizenin süresi üç aylıktı. Üç ay boyunca orada kalıp çalışabiliyorduk. Türkiye ile Rusya arasında o trajik olay yaşandıktan sonra siyasi bir gerilim baş gösterdi ve Rus hükümeti Türkiye aleyhine kararlar aldı. Rus hükümeti, 1 Ocak 2016 tarihinden başlayarak Türk vatandaşlarına verilen tüm çalışma izinlerinin iptal edileceğini bildirdi. 

Ve bir başka sorun da, Rusya’da sporcu vizesi gibi uzun süreli vizelerin olmamasıydı. Bu nedenle, Federasyon sorunu çözmeye çalışırken çok zor durumda kaldı. Tüm bunlar olurken, Türkiye Şampiyonası için Türkiye’ye gitmek sonra tekrar Rusya’ya dönüp Avrupa Şampiyonasına hazırlanmaya çalışmak zorundaydık. Kimse Rusya’ya tekrar girip giremeyeceğimizi ya da Rusya’da ne kadar kalmamıza izin verileceğini bilemiyordu. Bu da, Avrupa Şampiyonasına bir ay kala antrenman yapacak bir yerimiz olmadığı anlamına geliyordu. 

Bu gelişmeler karşısında, Spor Bakanlığımız ve Buz Pateni Federasyonumuz acil ve doğru bir karar almak zorundaydı. Bizi Avrupa Şampiyonasına en iyi şekilde hazırlanabileceğimiz bir yere en kısa zamanda göndermeye ve kafamızdaki tüm soru işaretlerini sonlandırmaya karar vermişlerdi. Avrupa Şampiyonasını kaçırma riskini göze alamazdık ve böylece bir hafta içinde ABD’ye taşındık. Federasyona ve başkanına bu kadar hızlı bir karar alabildiği ve sorunu çözebildiği için minnettarız. 

Icenetwork: Alisa, sorum sana. Bir Ukrayna vatandaşı olarak, Rusya-Ukrayna ilişkilerinin son iki yılda bozulması hakkında ne düşünüyorsun? Bu, seni nasıl etkiledi?

Alisa: Evet, ben Ukrayna vatandaşıyım ama aynı zamanda Türk pasaportu da taşıyorum. Yani bana Türk de diyebilirsiniz. Hiç bir zaman geçmişimi ve Ukrayna’daki paten hayatımı unutmayacağım. O dönemler benim için, ailem için ve arkadaşlarım için çok önemli bir dönemdi. Benim için, Ukrayna’daki savaşı izlemek ve insanların çektiği acıları görmek çok zordu. İki ülkedeki insanlar birbirlerine bağlı ve aynı tarihi paylaşıyor. O yüzden iki ülke arasında ilişkilerin bozulmasını bir türlü anlayamıyorum. Bir sporcu olarak, sporun tüm ulusları birleştirmesi gerektiğini ve siyasetin hiç bir şekilde spora katılmaması gerektiğini düşünüyorum.  

.

alisa_alper_16_euros_sd1-001

.

Icenetwork: Bu olaylar önemli buz pateni müsabakalarında sizi nasıl etkiledi?

Alisa: Bizim için gerçekten de önemli olaylardı. Güçlü olduğumuzu ve engellere rağmen vazgeçmeyeceğimizi göstermek istedik. Birbirimize her zaman yardım ediyoruz ve Buz Dansı’nda seni destekleyen ve motive eden bir eşinin olması çok önemli. Alper’e altı yıllık paten hayatımız boyunca yanımda olduğu ve bana yardımcı olduğu için müteşekkirim. Bu gelişmeler bizim birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu gösterdi.

2016 Avrupa Şampiyonası çok stresliydi ama elimizden geleni yaptık ve genel sıralamada 12. serbest dansta da 10. sırada bitirdik. Performansımızdan ikimiz de çok mutluyuz. Dünya Şampiyonasında serbest dansa katılamayacağımızı hiç düşünmüyorduk. Bizim ve antrenörlerimiz için sürpriz oldu. Elimizden geleni yaptık. Bizi destekleyenlere teşekkür ediyoruz. Tüm içten mesajlar ve sözler için müteşekkiriz. 

Alper: Alisa’ya tamamen katılıyorum ve yarışmada şu ana kadar düşmediğimiz için şükrediyorum. Spor hayatımız boyunca çok sağlam ve güçlü durduk ve iyi performans sergiledik. Bence bir takım için önemli olan her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak ve güçlü bir performans sergilemektir. 

Dünya Şampiyonasında hayal kırıklığına uğradım. Sadece Olimpiyatlara katılan bir çift olduğumuz için değil aynı zamanda her zamankinden farklı, heyecanlı ve eşsiz ve seyircinin hoşuna giden bir program sergilediğimiz için… Her şeyi hakemlerin gözünün önünde yaptık ve yine serbest dansa katılma hakkını elde etme sorunuyla karşı karşıya kaldık. Hakem heyetlerine daha kaç kere seçkin sporcular olduğumuzu, ilginç ve güzel programlar sergileyebileceğimizi ve bu programlarla herkesi etkileyebileceğimizi kanıtlamamız gerekiyor? İnanın bilmiyorum. Şu anda geçerli olan katı kurallar ile eşsiz bir program yaratabilmek bizim için çok zor ama bu sınırlamalara rağmen değişik yaklaşımlar sergilemek istiyoruz.

Icenetwork: Tüm bu engellere rağmen buz patenine hala aynı tutkuyla bağlısınız?

Alisa/Alper: Bu spora her zaman tutkuyla bağlıyız. Ve birbirimize de, ne olursa olsun inanıyoruz. Piste çıkmadan önce birbirimize, “Ne olursa olsun, birbirimiz için varız. Ve hadi keyfini çıkaralım” diyoruz. Bu da bize büyük cesaret ve motivasyon sağlıyor. 

Türkiye gibi Buz Pateninde gelişmeye çalışan bir ülkenin de Buz Dansı’nda başarılı olabileceğini tüm dünyaya kanıtlamak gibi güçlü bir motivasyonumuz var. Türkiye’nin Kış Olimpiyatlarına katılan ilk Buz Dansı çifti olmak bizi motive ediyor ve daha çok çalışmamızı sağlıyor. Günün sonunda, performansımızı izleyen genç kuşaklar için örnek olduğumuzu biliyoruz. Çok çalışarak başardıklarımızla gurur duyuyoruz.

Icenetwork: Hayranlarınız sizi eşsiz tarzı ve zevki olan bir çift olarak niteliyor ve bu, modern Buz Dansı’nda sürdürülmesi zor bir niteleme olabilir…

Alisa: Bunu duymaktan çok mutlu oluyoruz ve bizi izleyenlere değişik bir görüntü sunduğumuzu bilmek güzel bir şey. Alper ile ilk tanıştığımda, Tekler kategorisinde bir patenci olarak ne kadar artistik olduğunu görmüş ve şaşırmıştım. Ve beni şaşırtan bir diğer unsur da yeni hareketler yaratmayı ne kadar sevdiği oldu. Bu, onun içinde var ve bu nedenle Alper ile çalışmak hiç zor değil. İçimizde ne hissettiğimizi gösteriyoruz ve buz pistinde hikayemizi anlatmaya çalışıyoruz. Bazen kimsenin daha önce duymadığı Türkçe bir parça seçiyoruz ve bu müziği hissediyoruz. Ve bu müzikle seyircilere bir hikaye anlatmaya çalışarak onların da bizimle birlikte müziği hissetmelerini sağlamak istiyoruz. Her şeyi içten yapıyoruz; belki de her şeyin anahtarı bu… 

Alper: Kayarken sanatımızı hissettirebilmek için her zaman duygularımızı ve düşüncelerimizi yansıtmaya çalışıyoruz.

.

alisa_alper

.

Icenetwork: Bize biraz da Anjelika Krylova ve Pasquale Camerlengo ile çalışmak için ABD’ye taşınmanızdan söz etseniz…

Alisa/Alper: ABD’ye taşınma kararı gerçekten de çok hızlı verilmiş bir karardı. Anjelika Krylova ve Pasquale Camerlengo bu değişikliğin mümkün olduğu kadar huzurlu ve stressiz atlatılması için ellerinden geleni yaptı. Bize çok yardımcı oldular. Bize bir daire bulmadan önce birkaç gün bir otelde kaldık ve Krylova ve Camerlengo sayesinde her şey yolunda gitti.

Krylova ve Camerlengo’yu tamamen içgüdülerimize dayanarak seçtik. Takımlara verdikleri tarzı hep çok beğeniyorduk. Onları aradığımızda, bizimle çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını söylediler ve biz de sadece toparlanıp geldik.

Krylova ve Camerlengo bir ay içinde çok iyi bir iş çıkardılar ve onların bizim için çok iyi bir seçim olduğunu anladık. Detroit Buz Pateni Kulübü gerçekten de bir aile gibi. Bizi hemen aralarına aldılar ve yardımcı oldular. Bu nedenle de, buraya yerleşmek bizim için çok kolay oldu. Bu büyük ailenin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz. 

Icenetwork: Şu sıralar sezon başlamamışken nasıl çalışıyorsunuz?

Alisa/Alper: Geçen sezonki çalışmamızı gerçekten de çok sevdik. Geçen sezon ne kadar akıcı ve kusursuz kaydığımızı göstermeyi amaçlamıştık. Bu tarzımıza yeni şeyler de eklemek istiyoruz. Biraz daha geliştirilmiş ayrıntılar ve tam uyum içinde kaymaya odaklanmak istiyoruz. Hareketin sihriyle koreografi içinde duygularımızı göstermek istiyoruz. Antrenörlerimiz ise, hakemlere daha önce hiç görmedikleri yeni ve değişik taraflarımızı göstermek istiyor. Genel olarak, yeni sezonun çok ilginç olacağını düşünüyoruz.

Icenetwork: Türkiye’de buz dansının geleceği sizce nasıl? Sizi örnek alan yeni çiftler var mı?

Alisa/Alper: Bizce Buz Dansı İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde çok hızlı bir gelişim sergiliyor. İlk Türk Olimpiyat Buz Dansı çifti olduğumuzun bilincindeyiz ve uluslararası yarışmalarda sadece kendimizi değil tüm ülkeyi temsil ettiğimizi biliyoruz. Bu sorumluluğun bilinci içindeyiz. Yaptıklarımızın genç patenciler için önemli olduğunun da farkındayız. Bugüne kadar buz patencileri ve antrenörler için ulusal ve uluslararası seminer düzenledik. Uluslararası planda boy gösteren Yıldızlarda ve Gençlerde yeni çiftler var. Küçük çocukların bizi izlediklerinde ilham almalarını umuyoruz. Tutku, arzu ve çok çalışma ile her şeyin mümkün olduğunu düşünmelerini istiyoruz. 

Icenetwork: Yeni sezon için hedefleriniz neler?

Alisa/Alper: Zor bir sezon bizi bekliyor. En azından 2017 Dünya Şampiyonasında ilk 16 çift arasında olmayı hedefliyoruz. Ama esas hedefimiz 2018 Kış Olimpiyatlarına katılabilmek. Sonuç olarak, tüm yarışmalarda elimizden gelenin en iyisini yapmaya ve ülkemizi ve bizi destekleyenleri gururlandırmaya çalışacağız.

.

Jenette Maitz/Alper Uçar - 2010 Türkiye zorunlu dans

Jenette Maitz/Alper Uçar – 2010 Türkiye zorunlu dans

.

Alisa/Alper çifti, serbest dansı kayma hakkını elde edememesine rağmen 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil eden ilk Buz Dansçıları olmuştu.

Alisa/Alper, 2015-2016 sezonuna iyi bir başlangıç yapmış ve ilk kez bir ISU Grand Prix yarışmasına (2015 Trophée Eric Bompard) davet edilmişti. İkili, ayrıca 2015 NRW Trophy ve 2015 Denkova-Staviski Cup yarışmalarında altın madalya kazanmıştı.

Agafonova, 15 Ocak 1991’de Ukrayna’nın Harkov kentinde doğdu. 2001 yılında Dmitri Dun ile takım oluşturan Alisa Agafonova, ISU Junior Grand Prix yarışmalarına katılmış çok deneyimli Ukraynalı bir buz dansçısı.

Agafonova/Dun ikilisi, ISU Junior Grand Prix yarışmalarında adını duyuran belli başarılara imza atmış bir takımdı. 2008 ISU Junior Grand Prix finalinde yedinci olan Agafonova/Dun ikilisi, 2006 ISU JGP Tayvan yarışmasında gümüş madalya kazanmıştı. İkili ayrıca, 2009 Ukrayna Gençler şampiyonluğunu elde etmişti.

Agafanova, Buz Patenine Teklerde başlamış ve Ukrayna’yı Gençlerde uluslararası yarışmalarda, daha sonra Dun ile bir araya gelerek 2003 ile 2010 arasında Ukrayna’yı Buz Dansı’nda temsil etmişti. Agafonova/Dun ikilisi, bu süre içinde ISU JGP yarışmalarında toplam beş madalya kazanmış ve 2008 Dümya Gençler Şampiyonasında da yedinci olmuştu.

Agafonova/Dun çifti, 15 – 17 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan JGP Bosphorus 2009 yarışmasında da dördüncü olmuştu (Link).

Agafonova/Uçar ikilisini ilk başta Rus antrenör Natalia Dubova çalıştırıyordu. İkili, Aralık 2012’de Dubova’dan ayrılmıştı.

Alisa Agafonova ve Alper Uçar, 2010 yılında bir araya gelmdeden önce Alper, Amerikalı Jenette Maitz ile kaymıştı. Jenette/Alper 2010 Dünya Şampiyonasında Türkiye’yi temsil eden ilk buz dansı çifti olmuştu.

Agafonova/Uçar çifti ise, Türkiye’yi Kış Olimpiyatlarında temsil eden ilk buz dansçıları oldu. Çift, 2015 sonunda antrenör değiştirdi ve Rusya’nın başkenti Moskova’dan ABD’nin Detroit kentine taşındı. Çiftin antrenörlerinden Anjelika Krylova, Rusya’yı Oleg Ovsiannikov ile birlikte temsil ederek 1998 yılında Kış Olimpiyatlarında gümüş madalya kazanmıştı.

.

Alisa Agafonova/Dmitri Dun - 2008 Grand Prix Finali

Alisa Agafonova/Dmitri Dun – 2008 Grand Prix Finali

DERECELERİ:

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: