ARTİSTİK BUZ PATENİ

2016-2017 ISU Grand Prix yarışmalarına katılanlar belli oldu

Posted in Yarışmalar by ursuspolaris on 01 Temmuz 2016

Katılımcılar için tıklayınız / ErkeklerKadınlarÇiftlerBuz Dansı

2016-2017 ISU Grand Prix yarışmalarına katılacak patenciler ve yarışmaların tarihler belli oldu.

Bu yarışmaların Türkiye açısından önemi Buz Dansı’nda Alisa Agafonova/Alper Uçar çiftinin ilk kez iki Grand Prix yarışmasında yer alması olacak. Alisa/Alper, Skate America (ABD) ve Rostelecom cup (Rusya) yarışmalarına katılacak.

Alisa/Alper, ilk kez 2015’te ISU Grand Prix’ye katılmış ve sadece Fransa’da yarışmıştı (Link).

2014 Kış Olimpiyatları şampiyonu Japon Yuzuru Hanyu, 2010 Kış Olimpiyatları şampiyonu Kanadalı Tessa Virtue/Scott Moir, Avrupa ve Dünya şampiyonların da aralarında bulunduğu Dünyanın sayılı patencileri bu yarışmalara katılacak.

2016-2017 ISU Grand Prix sezonunun önemli bir yanı da, Buz Dansı’na iki yıl ara veren Tessa/Virtue ikilisinin bu yarışmalarda birlikte tekrar pistlere dönmesi olacak.

Bu yarışmalara 24 ülkeden toplam 136 patenci/çift/dansçının katılması bekleniyor. Anacak katılımcı bazı ülkeler ve yarışmacılar henüz belli değil. Bu bakımdan ülke ve sporcu sayısında artış olabilir.

İlk altı yarışmanın her birine 12 erkek, 12 kadın, 8 çift ve 10 Buz dansı takımı katılabilecek. Katılımcılar bu belirlenen sayının altında olabilir ama üzerinde olmayacak.

Altı yarışma sonunda her kategoride ilk altı dereceyi alanlar, 8 – 11 Aralık 2016 tarihleri arasında Fransa’nın Marsilya kentinde yapılacak finallerde yarışacak.

.

isu

.

Yarışma dizisi, 21 – 23 Ekim 2016 tarihler arasında düzenlenen Skate America ile başlıyor. ABD’nin Hoffman Estates kentinde düzenlenen yarışmaya üç kez Dünya şampiyonu olan Japon Mao Asada, Dünya ikincisi Amerikalı Ashley Wagner, 2014 Avrupa şampiyonu Rus Julia Lipnitskaia, Dünya ikincisi Buz Dansçıları Amerikalı Maia Shibutani/Alex Shibutani, Olimpiyat ve Dünya üçüncüsü Kazak Denis Ten ve Dünya üçüncüsü Çinli, Boyang Jin ile Dünya ikincisi Çinli Wenjing Sui/Cong Han katılacak.

Dizinin ikinci yarışması Skate Canada… 28 – 30 Ekin 2016 tarihleri arasında Kanada’nın Mississauga kentinde düzenlenen yarışmada, üç kez Dünya şampiyonu olan Kanadalı Patrick Chan (CAN), Olimpiyat şampiyonu Hanyu, 2014 Kış Olimpiyatları ikincisi Virtue/Moir, 2014 Dünya şampiyonu İtalyan Anna Cappellini/Luca Lanotte, iki kez Dünya şampiyonu olan Kanadalı Meagan Duhamel/Eric Radford, 2015 Avrupa şampiyonu Rus Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov, 2016 Dünya şampiyonu Rus Evgenia Medvedeva, 2015 Dünya şampiyonu Rus Elizaveta Tuktamisheva ile 2016 Dört Kıta şampiyonu Japon Satoko Miyahara boy gösterecek.

Üçüncü durak Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Rostelecom Cup olacak. 4 – 6 Kasım tarihleri arasındaki bu yarışmanın başlıca katılımcıları şöyle: İki ez Dünya şampiyonu İspanyol Javier Fernandez, Japon Shoma Uno, 2016 Dünya üçüncüsü Rus Anna Pogorilaya, Rus Lipnitskaia ve Rus Elena Radionova, 2016 Dünya üçüncüsü Alman Aliona Savchenko/Bruno Massot, 2014 Kış Olimpiyatları ikincisi Rus Ksenia Stolbova/Fedor Klimov (RUS), 2016 Dünya üçüncüsü Amerikalı Madison Chock/Evan Bates, 2015 Dünya üçüncüsü Kanadalı Kaitlyn Weaver/Andrew Poje ve 2016 Avrupa üçüncüsü Rus Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev…

Yarışmalar 11 – 13 Kasım 2016 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Trophée de France ile devam ediyor. Burada 2016 Dünya Buz Sansı şampiyonu Fransız

Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, Fernandez, Ten, Asada, Medvedeva, Amerikalı Gracie Gold ve Savchenko/Massot yarışacak.

Yarışmalar daha sonra Asya kıtasına taşınıyor. Asya’da ilk durak, Çin’in başkenti Pekin…  18 – 20 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen Cup Of China’da Wagner, Tuktamisheva, Chan, Jin, Sui/Han, Yuko Kavaguti/Alexander Smirnov, Shibutani/Shibutani ve Weaver/Poje önemli katılımcılar arasında bulunuyor.

Final öncesi son yarışma Japonya’nın Sapporo kentinde 25 – 27 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen NHK Trophy… Başlıca yarışmacılar şöyle: Hanyu, Rus Mikhail Kolyada, Miyahara, Pogorilaya, Papadakis/Cizeron, Virtue/Moir, Duhamel/Radford ve Stolbova/Klimov.

.

OBERSTDORF, GERMANY - SEPTEMBER 28: Alisa Agafonova and Alper Ucar of Turkey compete in the Ice Dance Free Dance competition during day three of the ISU Nebelhorn Trophy at Eissportzentrum Oberstdorf on September 28, 2013 in Oberstdorf, Germany. (Photo by Dennis Grombkowski/Bongarts/Getty Images)

.

ISU Grand Prix yarışmalarına seri başı olarak ya da davet yoluyla katılan patenciler 2016 Dünya Şampiyonası sonuçlarına göre belirleniyor. Yarışmaya katılmayan sporcuların yerine yedek olarak belirlenen sporcular çağrılıyor.

2016 Dünya Şampiyonasında ilk altı sırayı alan patenci/çift/dansçılar her bir yarışmaya seri başı olarak giriyor. 7 ile 12 arasındaki sıraları alanlar da, yarışmalara davet ediliyor. Ayrıca, sezonun yüksek puanlarını elde edenler ya da Dünya sıralamasında ilk 24 arasında yer alanlar da yarışmalara çağrılabiliyor.

Dünya Gençler Şampiyonasında madalya kazananlar ile ISU Junior Grand Prix finalinde altın madalya kazananlarda bu yarışmalara katılabiliyor.

Patenci/çift/dansçıların bu yarışmalara girmeye aday olması için bir önceki sezonda ya da içinde bulunulan sezonda bir ISU yarışmasında (Dünya, Avrupa, Dört Kıta şampiyonaları, World Team Trophy ya da belirlenmiş uluslararası yarışmalarda) belli bir minimum toplam puan ya da teknik puanı almış olması gerekiyor.

İstisnalar, yalnızca yarışmaları düzenleyen ülkelerin patencilerine ya da daha önce belirlenen şartları yerine getirmiş olan patenciler ile eski partnerinden ayrılıp yeni bir partnerle yarışmalara dönen çiftlere ve buz dansçılarına uygulanıyor.

Finale katılacak sporcular yarışmalarda elde edecekleri sonuçlara göre puan kazanacaklar ve bunun sonunda finalistler belirlenecek.

Puanlar şöyle:

 1. 15 puan
 2. 13 puan
 3. 11 puan
 4. 9 puan
 5. 7 puan

ISU, yarışmalara katılan patencilere para ödülü dağıtıyor. Bu ödüller de şöyle:

 1. 18.000 dolar
 2. 13.000 dolar
 3. 9.000 dolar
 4. 3.000 dolar
 5. 2.000 dolar

Final yarışmalarında para ödülünün toplamı 272.000 dolara ulaşıyor.

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: