ARTİSTİK BUZ PATENİ

Nathan Chen: ABD’nin yeni yıldızı…

Posted in Haberler by ursuspolaris on 21 Şubat 2017

2017 Dört Kıta – serbest program

2017 ABD şampiyonu Nathan Chen, 2017 Dört Kıta Şampiyonasında altın madalya kazanarak ABD’nin Erkeklerde yeni yıldızı olduğunu gösterdi.

Chen, Dört Kıta’da, serbest programında beş adet dörtlü atlayış yaparak uluslararası bir yarışmada serbest programda beş dörtlü atlayış yapan ilk patenci oldu.

Dört Kıta Şampiyonasında Erkekler serbest programı çılgınca bir yarışmaya sahne oldu. Son gruptaki altı patencinin programında 24 dörtlü atlayış bulunuyordu. Bu, patenci başına ortalama dört atlayış anlamına geliyordu ve sporcular, bu atlayışlarının çoğunluğunu başarıyla yaptı.

Son sırada piste çıkan Chen, zor bir program sundu. “Polovetsian Dances üzerine hazırlanan serbest programını sergileyen 17 yaşındaki patenci, dörtlü lutz, dörtlü flip, dörtlü salchow, bir bağlantılı olmak üzere iki dörtlü toeloop attı.

Serbest programda 204,34 puan alan Chen, böylece 200 puan sınırını geçen dördüncü patenci, toplamda da 307,46 ile 300 puan sınırını geçen üçüncü patenci oldu.

.

nathan_chen_17_4cc_lp

.

Chen, yarışmadan sonra, “Acayip bir duygu… Bu, benim şampiyon olduğun ilk (uluslararası) yarışma. Kısa programda elde ettiklerim bana serbest programda yardımcı oldu. Bugün beş dörtlü atlayış denedim. Üçü çok iyi oldu. Diğer ikisinin daha iyi olması lâzım” dedi.

Aslında, Chen’in açıklanan serbest program içerik listesinde dörtlü salchow yer almıyordu. Amerikalı patenci, programını sunarken dörtlü salchow’yu yapmasaydı Japon rakibi Yuzuru Hanyu’yu geçemeyecekti.

Chen’in antrenörü Rafael Arutunian, “Üç hafta önce üç dörtlü yapılmasını planlamıştık. Amacımız Dünya Şampiyonasına katılabilmeyi garantilemekti. Ama ben Chen’in tanıyorum. O mücadeleci bir ruha sahip ve bunu da başarabilirdi” diyor.

Bir yıl sonra Gangneung’daki buz pateni salonunda Kış Olimpiyatları yarışmaları yapılacak. Chen, Olimpiyatlarda kaç dörtlü atacağı konusundaki bir soruya, “Buna cevap vermek zor. Tamamen göreceli bir durum. Programa konan dörtlü sayısı o sezondaki form durumuma çalışma durumuma, beden sağlığıma ve diğer patencilerin ne yaptığına göre ayarlanıyor” karşılığını verdi.

Antrenörünün cevabı daha gizemli… “başka şeylerin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Başka şeyler de var. Çalışıyoruz, göreceksiniz…” diyor Arutunian.

Nathan Chen, 2017 ABD Şampiyonasında serbest programda beş dörtlü atlayış yapmıştı.

2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatları üçüncüsü Amerikalı patenci, Timothy Goebel, yarışmada dörtlü salchow atan ve bir programda üç dörtlü atlayış yapan ilk patenci olarak tarihe geçmişti. Goebel, 2006’da yarışmalardan çekilmesine kadar yarışmalarda toplam 76 dörtlü atlayış yapmıştı.

Bir ara dörtlü atlayışlar riskli bulunmuş ve patenciler bu atlayışları ya tamamen yapmaktan vazgeçmişler ya da sadece dörtlü salchow veya dörtlü toeloop yapmakla yetinmişlerdi. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatları şampiyonu Amerikalı Evan Lysacek’in Olimpiyat altın madalyasını hiç dörtlü yapmadan kazanmış ve tartışmalara yol açmıştı.

Lysacek ile Rus Evgeni Plushenko arasında çok çekişmeli bir yarışma olmuş, yarışma sağlamcı stratejinin teknik zorluğu yenmesiyle sonuçlanmıştı. Lysacek, çok az bir puan farkıyla Plushenko’nun elinden altın madalyayı kaparken hiç dörtlü atlayış yapmamıştı. Plushenko ise, kısa ve serbest programda ikisi bağlantılı olmak üzere toplam üç dörtlü atlayış yapmıştı.

Günümüzde ise, dörtlü atlayışlar yeniden popüler oldu. Bugünden bakıldığında 2018 Kış Olimpiyatlarının “dörtlü krallarının” mücadelesine sahne olması beklenebilir…

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with: ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: