ARTİSTİK BUZ PATENİ

Mao Asada: “Sayonara…”

Posted in Haberler by ursuspolaris on 11 Nisan 2017

Mao Asada / 2010 Vancouver Kış Olimpiyatları – serbest program

Üç kez Dünya şampiyonu olan 2010 Kış Olimpiyatları ikincisi Japon Mao Asada artık yarışmalardan çekildiğini açıkladı.

Asada, bugün resmi bloğunda, “Ani bri açıklama oldu ama patenci olarak spor hayatıma son vermeye karar verdim. Herkese beni desteklediği ve yüreklendirdiği için teşekkür ediyorum” diye yazdı.

Mao Asada, 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında altıncı olduktan sonra 2004-2015 sezonunda yarışmalara katılmamıştı. Sonraki yılda tekrar yarışmalara dönen Asada, ISU Grand Prix yarışlarını kazanmış finalde ise üçüncü olmuş ve Japonya Şampiyonasında üçüncü olduktan sonra Dünya Şampiyonasında yedinci olmuştu.

Ancak Asada, 2016-2017 sezonunda bocalamaya başlamış, ISU Grand Prix yarışmalarında madalya kazanamamış, Japonya Şampiyonasında 12’nci olarak 2017 Dünya Şampiyonasına gidememişti.

.

.

Bu düşüşle birlikte, 2017 Dünya Şampiyonasında Mai Mihara’nın beşinci, Wakaba Higuchi’nin de 11’nci olması yüzünden Japonya 2018 Kış Olimpiyatlarına Kadınlarda üç yerine iki patenciyle katılacak.

Asada, bloğunda, “Yarışmalara döndükten sonra performansım yeterli düzeye çıkmadı ve beklediğim sonuçlara ulaşamadım. Bu da beni daha fazla kaygılanmaya sevk etti. Japonya Şampiyonasında sonra motivasyonumu ve yarışmalara katılma enerjimi tamamen yitirdim” diye yazdı.

Asada, Japonya Buz Pateni tarihinde en çok madalya kazanan ve hiç şüphe yok ki en popüler patenci olarak yer edindi. 2008, 2010 ve 2014 Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazanan Asada, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında Güney Koreli rakibi Yu-Na Kim’in ardından gümüş madalya elde etmiş ve ISU Grand Prix finallerinden dört kez şampiyon olmuştu (2006, 2009, 2013, 2014).

Asada, yarışmalarda yaptığı üçlü axel atlayışlarıyla da ünlü bir patenciydi. 26 yaşındaki patenci, bir türlü tam olarak istikrarlı hale getiremese de bir yarışmada üç kez üçlü axel atan ilk kadın patenci olmuştu ve bunu 2010 Kış Olimpiyatlarında yapmıştı.

Gelecekte ne yapacağı konusunda bilgi vermeyen Asada, “Böyle bir karar almış olmama rağmen paten hayatımda hiçbir pişmanlığım yok. Bu, benim için büyük bir karar ama bunu hayatımda önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediyorum. Gelecekte yeni hayalimi ve hedefimi bulacağım…” dedi.

.

.

Çok başarılı bir spor hayatı olan Mao Asada’nın tek eksiği, Olimpiyat altın madalyası kazanamamaktı.

Dördü finallerde olmak üzere ISU Grand Prix yarışmalarında toplam 15 altın madalya kazanan Asada, en son 2015 Cup of China’da birinci olmuştu.

Japonya Şampiyonalarında altı kez birinci olan Asada, Aralık ayında katıldığı son Japonya Şampiyonasında spor hayatının en düşük derecesi olarak tarihe geçen 12’nci sırayı elde etmişti.

Asada, Japonya’nın Nagoya kentinde 25 Eylül 1990’da doğdu.

DERECELERİEN İYİ PUANLARI  

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: