ARTİSTİK BUZ PATENİ

Evgenia Medvedeva Olimpiyat sezonuna iyi başladı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 01 Ekim 2017

Evgenia Medvedeva / Ondrej Nepela / kısa serbest /

İki kez Dünya şampiyonu olan Rus Evgenia Medvedeva, Kış Olimpiyatlarının da yapılacağı yeni sezona başarılı bir başlangıç yaptı.

Daha sezon başında iyi bir performans sergileyen Medvedeva, 21 – 23 Eylül 2017 günleri arasında Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen Ondrej Nepela Trophy yarışmalarında altın madalya kazandı.

Rus patencinin yeni kısa programı Frederic Chopin’in “Nocturne” üzerine hazırlandı. Yeni serbest programda üç şarkıdan oluşuyor: George Winston’ın “January Stars”, Ludovico Einaudi’nin “Divenire” ve Max Richter’in “Dona Nobis Pacem 2” adlı şarkıları…

17 yaşındaki Medvedeva, Ondrej Nepela’da kısa programda 80,00 puan alarak 80,85’lin en iyi kısa program puanına daha sezon başında çok yaklaştı.

Medvedeva, Ondrej Nepela’daki kısa programıyla ilgili olarak açık konuşuyor ve “Kısa program öncesinden gergindim, bacaklarım kaskatıydı. Ama serbest program öncesinde ve sonrasında kendimi daha hissettim. Kendi kendine kaybetmekten başka bir şey olmayacağını telkin ettim; bu da işe yaradı. Bununla birlikte, Soçi’de Rusya Buz Federasyonunun test kayışlarındakinden daha iyi kaydığımdan mutlu olduğumu pek söyleyemem. Çok basit: hatasız kaymak gerekiyor…”

.

.

Medvedeva, yaz aylarında yaptığı antrenmanlarla birçok bakımdan daha ilerlemiş… Atlayışlarını daha yüksek yapmaya başlamış, kayma becerileri daha da gelişmiş, heyecanlı yapısına rağmen programlarını daha fazla “yaşayarak” sunmaya başlamış… Artık neredeyse bütün atlayışları iki eli de havada başının üzerinde yapmaya başarmış. Bu da yarışmalarda daha fazla puan almak anlamına geliyor. Böyle bir atlayış yapma tarzı ise yeni bir kişisel meydan okuma demek…

Medvedeva, “Açıkça söylemek gerekirse, programın ikinci yarısında iki üçlü-üçlü bağlantılı atlayış yapmak dada da zordur. Ama her şeye alışmalı ve çok çalışmalısınız. Bütün atlayışları iki elim havada başımın üstünde yağmaya çalıştım ve bunu da Bratislava’ya gitmeden üç gün önce becerdim” diyor ve ekliyor: “Kayma becerisi üzerinde de çok çalıştık ama daha yeterli görünmüyor…”

Ondrej Nepela yarışmaları sezon başında patencilerin programlarını ileride daha nasıl geliştirecekleri konusunda fikir vermesi açısından önemli bir şampiyona…

Medvedeva, “Serbest programda bazı değişiklikler olacak ama bütün atlayışları kolay yapılması bakımından programın birinci yarısına yığmayacağız. Belki bazı atlayışlarının girişlerini ve tekniği hale getireceğiz, dönüşleri üzerinde çalışacağız ve kayma kalitesini yükselteceğiz. Özetle, kaliteyi yükseltmek istiyoruz” diyor.

Dünya şampiyonu patenci, Olimpiyat sezonu hazırlıklarına antrenörleri Eteri Tutberidze, Sergei Dudakov ve koreografları Daniil Gleikhengauz ve Ilia Averbukh ile başladı.

.

.

Antrenörü Tutberidze, “Medvedeva’nın geçen sezonun sonlarında bile çok çalıştığını ama daha fazla çalışmak istediğini” belirtiyor.

Spor hayatında başladığından bu yana 11 Dünya rekoru sahibi olan genç patenci, “Bizim kendi çalışma tarzımız var. Bu sezon daha da çok çalışmayı planlıyorum” diyerek ne sezonla ilgili düşüncelerini aktarıyor.

“Sezonun ilk yarışmasının özel bir anlamı olduğunu” ifade eden Medvedeva, “Büyün yarışmaların kendisi için önemli olduğunu” belirtiyor ve devam ediyor: “İlk yarışmalar, yeni programlarla, yeni giysilerle yeni farklı bir başlangıç oluyor. Sezonun ilk yarışması en büyük deneyim haline geliyor çünkü kendinizi aşıyorsunuz. Sezonun başında fiziksel ve zihinsel açıdan tam hazır durumda değiliz. Sezonun ilk yarışması kendiniz ilk zorladığınız an, ilk adım oluyor, gelecek yarışmalarda ilgili ne yapmanız, nasıl çalışmanız gerektiğine ışık tutuyor, ayrıntıları görmenizi sağlıyor.

Ondrej Nepela yarışmasındaki başarısı Medvedeva ’ya kendine güven vermiş olmalı. Dünya şampiyonu patenci, “Her yeni sezon, yeni bir başlangıç, yeni programlar, biraz da yeni bir yaşantı demek. Bu yeni bir hikâye demek ve bu hikâyeyi kusursuz biçimde anlatmaya çalışmak, bu hikâyeyi tereddütsüz okumak demek… Sözcükler harfsiz ve noktalama işaretleri olmadan olmaz… Dolayısıyla, hatasız kaymak ve buzda hikâyeyi anlatmak çok önemli!” diyerek sözlerine son verdi.

.

.

.

.

.

Reklamlar
Tagged with:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: